Apple M1 a programy kontakt EWQLSO

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Awatar użytkownika
TELFIX
Posty: 21
Rejestracja: wtorek 30 lip 2002, 00:00

Apple M1 a programy kontakt EWQLSO

Post autor: TELFIX » piątek 18 gru 2020, 17:56

Witam serdecznie szanowne forum :)
Zastanawiam się nad zmianą hardware’u kontrolowanym przez starego Cubase’a 5. Ostatnio dużo mówi się o nowym produkcie Appla, silikonowym CPU M1. W związku z tym mam dylemat. Decydując się na tą platformę „co mi grozi”?
Posiadam j.w. Aplikację DAW jak i starsze programy/plug-in’y EWQL i tym podobne z okresu dziesięciu lat wstecz. Czy jestem w stanie przenieść je na nowy sprzęt i soft czy będzie konieczny upgrade?
Elektronik - technik, komputery zawodowo, kompozytor amator

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Apple M1 a programy kontakt EWQLSO

Post autor: PWA » piątek 18 gru 2020, 22:06

M1 to procesor RISC, więc kompletnie inna architektura. Teoretycznie zaimplementowana Rosetta 2 powinna umożliwiać odpalanie aplikacji pisanych na procki w architekturze x86, ale cholera wie, jak to działa zwłaszcza z takimi reliktami, jak Cubase 5 ;-).
Pewnie trzeba by to przetestować... w sumie sprzęt z M1 chyba jakoś na dniach się pokazał, więc trochę za wcześnie na jakieś wnioski.
EDIT:
Tu masz kompletny spis aplikacji, które działają na M1 w trybie natywnym lub Rosetta 2. Niestety Cubase na ten moment w ogóle nie ma na liście :-(
https://isapplesiliconready.com/pl/for/music

Awatar użytkownika
TELFIX
Posty: 21
Rejestracja: wtorek 30 lip 2002, 00:00

Re: Apple M1 a programy kontakt EWQLSO

Post autor: TELFIX » sobota 19 gru 2020, 11:15

Dziękuje PWA za źródła. Teraz ciezko powiedzieć co jest „perspektywistyczne”. Apple skręca w swoją stronę odcinając się ze standardu x86 i mamy jakby co kolejnego gracza. Programiści będą zmuszeni pisać kod swoich produktów pod już kilka platform. Niewiem na czym się skupić. Intel, m1? Chyba odkurzę starego Air’a na i5 i puki nie będzie wszystko jasne nie ma co eksperymentować. Ten tryb natywny jeszcze jest dla mnie niezrozumiały ale chyba będę musiał poszukać źródeł tej technologii jakie to ma swoje konsekwencje.
Elektronik - technik, komputery zawodowo, kompozytor amator

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Apple M1 a programy kontakt EWQLSO

Post autor: PWA » sobota 19 gru 2020, 16:33

Tryb natywny, to po prostu kod przepisany/zoptymalizowany pod M1. Wydaje się, że aplikacje napisane pod M1 lub portowane pod ten procek mają szansę całkiem nieźle sobie radzić. Nie wiem, czy są już jakieś benczmarki dla tego procesora i jak on się ma do x86 w sensie wydajności. Tu masz link do architektury:
https://www.arm.com/

ODPOWIEDZ