Półprofesjonalne wyposażenie studia nagrań (do 20k)

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
yzv
Posty: 1
Rejestracja: czwartek 30 gru 2021, 02:57

Półprofesjonalne wyposażenie studia nagrań (do 20k)

Post autor: yzv » czwartek 30 gru 2021, 03:02

Dzień dobry :)

Planuję wydać 20k na wyposażenie domowego studia nagrań z zacięciem profesjonalnym. Posiadam pomieszczenie w prostokącie o wymiarach 2,5x3,5m. Jeśli da radę to chciałbym tam również zmieścić kabinę wokalną (nie skupiajmy się na tym póki co).

Posiadam już częściowo sprzęt (głównie M-Audio), ale chciałbym prosić o Wasze porady w kwestii poszczególnych komponentów wyposażenia. Cel to realizacja nagrań (mix / mastering), trochę produkcji i okazjonalne nagrywanie wokalu i instrumentów. Prosze się nie sugerować moimi propozycjami, ponieważ to się może zmienić w zależności od dostepności, ceny i Waszych porad :)

Lista sprzętów:

DAW: Pro Tools - jest mi najbardziej znany i przyjazny. Licencja jest droga, ale można wykupić dożywotnią i mieć z głowy.

Interfejs: Focusrite Scarlett 18i20 3rd gen lub SSL 2+ (pierwszy jest na stałe, natomiast drugi byłby na realizacje zewnętrznę ze względu na wymiary. Raczej 1 z nich, chociaz kompaktowy można jakiś Focusrite również). Obecenie posiadam interfejsy na firewire 400, więc chciałbym coś pod USB.

Monitory: Yamaha HS8 lub KRK Rokit RP8 G4. Obecnie posiadam monitory 5".

Klawiatura sterująca: Novation Mininova (chciałbym syntezator) lub Novation Impulse 49 albo M-Audio Oxygen Pro 49. Obecnie posiadam 25 klawiszy i trochę jednak brakuje do komfortu.

Mikrofony: Planuję kilka mikrofonów z podstawowej półki cenowej (SE Electronics X1S, Audio Technica AT 2035, może jakiś Sontronics, etc.). Dodatkowo jakiś zestaw mikrofonów instrumentowych. Póki co posiadam jedynie mikrofony USB.

Akcesoria: Kable, statywy, splittery, etc. Tutaj poproszę o konkretne modele.

Komputer: Nowy laptop do 5k + monitor 27".

Meble studyjne: Funkcjonalne biurko i fotel do 2k.

Adaptacja pomieszczenia: Panale akustyczne, dyfuzory, drobny remont. Budżet do 2.

Jeśli wystarczy budżetu to chętnie zainwestowałbym jeszcze w jakiś sterownik DAW i mały rejestrator dźwięku (Zoom, Tascam).

Proszę o opinie i pomoc w znalezieniu optymalnego zestawu :)

Dziękuję i pozdrawiam! :heart:

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Półprofesjonalne wyposażenie studia nagrań (do 20k)

Post autor: PWA » środa 05 sty 2022, 21:24

1. Jeżeli chodzi o monitory, to zwróć uwagę na Focal Alpha 65 Evo...nowa odsłona, poprzednich Alph, która zbiera całkiem dobre recenzje.
2. Może popatrz na Novation Ultranova, która ma pełnowymiarową klawiaturę Fatara + wbudowany interfejs audio 2in/4out. Poza tym funkcjonalnie taki sam, świetnie brzmiący syntezator. Nie jest już produkowany, ale można go kupić w dobrym stanie... niestety trzyma cenę i używana jest niewiele tańsza, niż kiedyś nowa.
Polecam tez Modal Cobalt8, również ze znakomitym manuałem Fatara. Podobnie jak Novation, może być używany jako kontroler... wszystkie gały i prawie wszystkie przyciski można zmapować.
Jeżeli chodzi o samą klawiaturę, to popatrz też na Panorama P6 i którąś z klawiatur Arturi.
3. Nie zapominaj o Rode NT-1, bo to świetny mikrofon pojemnościowy z bardzo niskim poziomem szumów własnych (zdaje się, że 7dB)
4. Jeżeli nie jest to dla Ciebie jakiś wyznacznik, to zdecydowanie bardziej opłaca się złożyć jakiś stacjonarny. Przede wszystkim procki mobilne są zdecydowanie mniej wydajne, niż stacjonarne i w cenie ok. 5k jesteś w stanie złożyć naprawdę porządną maszynkę, zdecydowanie wydajniejszą, niż laptop w tej cenie. Ja mam i jeden i drugi, ale podstawowym komputerem w domowym studiu jest stacjonarny.

Zosia
Posty: 8
Rejestracja: środa 26 maja 2021, 12:55

Re: Półprofesjonalne wyposażenie studia nagrań (do 20k)

Post autor: Zosia » środa 30 lis 2022, 14:10

Mój brat chce stworzyć własne studio nagrań tylko potrzebuje jakiegoś wsparcia architekta wnętrz https://projektowanie-wnetrz-online.pl/aranzacje/lokal . Znalazłam stronę tego biura i myślę, że takie wsparcie bardzo by mu się przydało. A co Wy myślicie o takim rozwiązaniu?

ODPOWIEDZ