Syntezator Unitra

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Awatar użytkownika
ast
Posty: 621
Rejestracja: środa 03 kwie 2002, 00:00

Re: Syntezator Unitra

Post autor: ast » poniedziałek 31 gru 2007, 13:20

te same dzielniki były w estradzie 207(organy).Tez w późniejszych B2.
*****************************************************
B2 było wcześniejsze - może mówisz o B11. B1 i B2 to konstrukcje z początku lat '70 i są w całości na tranzystorach.
Ja jestem tylko zwykłym grajkiem...

Awatar użytkownika
canjorr
Posty: 2
Rejestracja: wtorek 04 mar 2008, 00:00

Re: Syntezator Unitra

Post autor: canjorr » wtorek 04 mar 2008, 21:07

A ja właśnie nagrałem utwór a raczej podkład pod improwizacje na Unitra Estrada AR207 i sie pochwale bo... bo czemu nie :) Zanabyłem ten sprzęcior za 110 zł i nie mam powodów do narzekań... przez Leslie farfisy na 8 lampach brzmi całkiem do rzeczy :)

Czy wie ktoś co zrobićz tym że estrady cichną w górnych rejestrach? Hammond na ostatnich klawiszach ejst potworem, a moje cudo jakby przycicha... może ma to coś wspólnego z tym co napisał Synt - "To brzmienie potężne było po modernizacji:- wymianie filtrów i ominięciu bloku wyjściowego sumatorów i wzmacniaczy napięciowych m.cz."

DOradźcie z co z tym robić... słyszałem że faktycznie można wykręcić z tego potworka MONSTRUM tylko jak sie do tego zabrać? Aha, może ktoś zna sposób na przypadłość pedału ekspresji? Jest skonstruowany na fotodiodzie i fotorezystorze (tak to sie nazywa?) działa jak trzeba ale robi przy tym dużo szumu :(

Może ktoś pomoże... A tym samym witam na forum, to mój 1-szy post :D

Awatar użytkownika
canjorr
Posty: 2
Rejestracja: wtorek 04 mar 2008, 00:00

Re: Syntezator Unitra

Post autor: canjorr » wtorek 04 mar 2008, 21:08

Zapomniałem - utwór na moim myspace, adres jako adres mojej strony... podobno tu linków nie można wstawiać - prawda-to?

Awatar użytkownika
student
Posty: 147
Rejestracja: czwartek 11 lip 2002, 00:00

Re: Syntezator Unitra

Post autor: student » wtorek 18 mar 2008, 21:18



Ano właśnie, nasza rodzima twórczość w tym zakresie powoli odchodzi w zapomnienie, niestety.

Osobiście pamiętam modele Eltronic 109, Rytm 16, B-1, B-2 (na tamte czasy świetne), B-11, Estrada, Student 106, Żaczek, Elwira (?) i serię wzmacniaczy Eltron 30/60/100.

Bodajże najwięcej informacji na temat organów elektronicznych produkowanych w Zakładach Radiowych "Unitra Eltra" w Bydgoszczy podaje Jerzy Dastych w poradniku "Organy elektronowe" (Warszawa 1985), niestety nie widziałem tej publikacji.

***************************************

Chętnie pożyczę redakcji wspomnianą książkę.....

Awatar użytkownika
loonar1
Posty: 101
Rejestracja: czwartek 05 sty 2006, 00:00

Re: Syntezator Unitra

Post autor: loonar1 » piątek 11 lip 2008, 09:34

Witam wszystkich...odświeżę temat, bo mam pytanie - dysponuje może ktoś schematami do Elwirki? Kupiłem taką na świebodzkim (taki bazar we Wrocławu) za symboliczne 10 zł. Po wlutowaniu nowego kabla zasilającego (kupiłem bez niego) i podłączeniu, wywaliło mi korki. Sprawdzając omomierzem, faktycznie Zwe = 0. Jeśli ktoś miałby schematy do Elwirki byłbym bardzo wdzięczny :).

Awatar użytkownika
loonar1
Posty: 101
Rejestracja: czwartek 05 sty 2006, 00:00

Re: Syntezator Unitra

Post autor: loonar1 » piątek 11 lip 2008, 10:00

Poważnie mam 2 lewe ręce, jeśli chodzi o układy. Tzn. cała elwirka ma włącznik i wywala korki dopiero w momencie włączenia. Czyli czego szukać przy trafo? Dzięki za pomoc :)

wojtek23011985
Posty: 1
Rejestracja: piątek 16 sty 2009, 00:00

Re: Syntezator Unitra

Post autor: wojtek23011985 » piątek 16 sty 2009, 20:34

czy wiecie coś na temat układu scalonego saj 110 i jego zamienników? I gdzie takie dostane?

Awatar użytkownika
mytnik
Posty: 1308
Rejestracja: czwartek 20 maja 2004, 00:00

Re: Syntezator Unitra

Post autor: mytnik » piątek 16 sty 2009, 21:33

...czy wiecie coś na temat układu scalonego saj 110 i jego zamienników? I gdzie takie dostane?...
**********************
są tu chłopaki co wiedzą, ale niestety z tym tematem na elektrodę albo EP raczej. Sorry za przekąs ale zamienników proponował bym dla porządku szukać gdzie indziej, a na tym forum pisać o skutkach ich użycia, ot co

pozdr
drummer

Awatar użytkownika
JoachimK
Posty: 3148
Rejestracja: środa 12 paź 2005, 00:00
Kontakt:

Re: Syntezator Unitra

Post autor: JoachimK » piątek 16 sty 2009, 21:59

...czy wiecie coś na temat układu scalonego saj 110 i jego zamienników? I gdzie takie dostane?...
**********************
Siedmiokrotny dzielnik czestotliwosci MOS. W sklepach wysylkowych na swiecie powinienes dostac, ale najpierw pytaj u nas w firmach serwisujacych stare instrumenty (Hammond Polska czy analogia.pl)
Nie odpowiadam na porady via prywatny mail. Od tego jest to forum!

Awatar użytkownika
mytnik
Posty: 1308
Rejestracja: czwartek 20 maja 2004, 00:00

Re: Syntezator Unitra

Post autor: mytnik » piątek 16 sty 2009, 22:46


Siedmiokrotny dzielnik czestotliwosci MOS. W sklepach wysylkowych na swiecie powinienes dostac, ale najpierw pytaj u nas w firmach serwisujacych stare instrumenty (Hammond Polska czy analogia.pl)...

**********************

czy tu? :



CENTRUM SERWISOWE RTV ELEKTRONIK SERVICE

Hurtownia elektroniczna MICROS

drummer

ODPOWIEDZ