Ableton Live 8.1 - desynchronizacja ścieżek

Jeśli masz problem z konkretnym programem, to tu jest miejsce, aby go roztrząsać.
Adaggio
Posty: 24
Rejestracja: czwartek 15 sty 2009, 00:00

Ableton Live 8.1 - desynchronizacja ścieżek

Post autor: Adaggio » wtorek 02 paź 2012, 12:24

Witam.


Problem polega na tym, że od jakiegoś czasu w projekcie, który ma około 30 śladów (wave i midi) rozjeżdżają się między sobą sample równoległe. Graficznie wszystko sie zgadza - jest "w punkt", lecz co innego dociera do ucha. Co ciekawe, tuż po odtworzeniu jest synchronicznie, odchylenie wzrasta z czasem odsłuchiwania. W efekcie dźwięki zaczynają nienadążać za sobą mimo, iż jestem pewien ich precyzyjnego położenia.


Projekt zawiera sample i loopy WAVE z kolekcji EiS, instrumenty VST, jak i nagrywane przeze mnie ścieżki wokalne i instrumentalne.


Win 7, Novation XioSynth, Ableton Live 8.1


Z góry dziękuję za pomoc.


Awatar użytkownika
elmuz1
Posty: 440
Rejestracja: czwartek 13 cze 2002, 00:00

Re: Ableton Live 8.1 - desynchronizacja ścieżek

Post autor: elmuz1 » wtorek 02 paź 2012, 14:42

...Witam.
Problem polega na tym, że od jakiegoś czasu w projekcie, który ma około 30 śladów (wave i midi) rozjeżdżają się między sobą sample równoległe. Graficznie wszystko sie zgadza - jest "w punkt", lecz co innego dociera do ucha. Co ciekawe, tuż po odtworzeniu jest synchronicznie, odchylenie wzrasta z czasem odsłuchiwania. W efekcie dźwięki zaczynają nienadążać za sobą mimo, iż jestem pewien ich precyzyjnego położenia.
Projekt zawiera sample i loopy WAVE z kolekcji EiS, instrumenty VST, jak i nagrywane przeze mnie ścieżki wokalne i instrumentalne.
Win 7, Novation XioSynth, Ableton Live 8.1
Z góry dziękuję za pomoc....


Pomoc jest taka: dlaczego nie uaktualniasz wersji Abletona Live?

Medianta
Posty: 54
Rejestracja: sobota 31 mar 2012, 00:00

Re: Ableton Live 8.1 - desynchronizacja ścieżek

Post autor: Medianta » wtorek 02 paź 2012, 15:03

Może warping masz źle poustawiany, sprawdź.

Adaggio
Posty: 24
Rejestracja: czwartek 15 sty 2009, 00:00

Re: Ableton Live 8.1 - desynchronizacja ścieżek

Post autor: Adaggio » wtorek 02 paź 2012, 15:23


Pomoc jest taka: dlaczego nie uaktualniasz wersji Abletona Live?...
 


Oryginalna pomoc. Sugerujesz, że 8 wersja softu jest aż tak niedoskonała?


Adaggio
Posty: 24
Rejestracja: czwartek 15 sty 2009, 00:00

Re: Ableton Live 8.1 - desynchronizacja ścieżek

Post autor: Adaggio » wtorek 02 paź 2012, 15:26

...Może warping masz źle poustawiany, sprawdź.... 


Warping wydaje się być w porządku. Poza tym raczej przycinam i dosuwam niż warpuje. Ufam swoim rękom ;)


Co masz na myśli mówiąc "źle poustawiany" ?


Medianta
Posty: 54
Rejestracja: sobota 31 mar 2012, 00:00

Re: Ableton Live 8.1 - desynchronizacja ścieżek

Post autor: Medianta » wtorek 02 paź 2012, 16:08

......Może warping masz źle poustawiany, sprawdź.... 
Warping wydaje się być w porządku. Poza tym raczej przycinam i dosuwam niż warpuje. Ufam swoim rękom ;)
Co masz na myśli mówiąc "źle poustawiany" ?...

Hmm, a jak zmienisz algorytm z Beats na np. Complex (jest to obok suwaka Volume w klipie)?

MrExplosion
Posty: 471
Rejestracja: piątek 15 wrz 2006, 00:00

Re: Ableton Live 8.1 - desynchronizacja ścieżek

Post autor: MrExplosion » wtorek 02 paź 2012, 20:16

Sprawdź nie "na oko", tylko zerknij na liczby opisujące długość klipu po lewej stronie. Może jest jakieś mikroprzesunięcie, tzn jeden z klipów jest np minimalnie dłuższy niż 4 takty. I jeszcze jedno - korzystasz z jakiegoś hardware zewnętrznego, który ma coś wspólnego z MIDI? Jakiś syntezator, zewnętrzny recorder?

Adaggio
Posty: 24
Rejestracja: czwartek 15 sty 2009, 00:00

Re: Ableton Live 8.1 - desynchronizacja ścieżek

Post autor: Adaggio » środa 03 paź 2012, 16:28

...Sprawdź nie "na oko", tylko zerknij na liczby opisujące długość klipu po lewej stronie. Może jest jakieś mikroprzesunięcie, tzn jeden z klipów jest np minimalnie dłuższy niż 4 takty.


Nie nie, wszystko jest naprawdę żetelnie odsadzone na siatce. Nie ma porozciąganych loopów, mikroprzesunięcia nie wchodzą w grę. W każdym miejscu jest synchron, nawet kiedy puszczam mix jest równo. Po jakimś czasie zaczyna się rozjeżdżać. Kiedy zapauzuję i odtworzę z miejsca w którym zatrzymałem (i w którym było krzywo) znowu jest OK. Reasumując - ślady są na 100% równo poukładane, ale podczas odtwarzania zaczynają się rozjeżdżać.


Pomyślałem sobie teraz, że może chodzić o mnogość WAV-ów i że mogą być różnej rozdzielczości (różnica między samplami EiS, a rzeczami nagrywanymi mikrofonem) . Wieczorem zasiąde do mixu i to sprawdzę.


 I jeszcze jedno - korzystasz z jakiegoś hardware zewnętrznego, który ma coś wspólnego z MIDI? Jakiś syntezator, zewnętrzny recorder?...


Novation XioSynth jest interfejsem, syntezatorem i kontrolerem MIDI jednocześnie.


MrExplosion
Posty: 471
Rejestracja: piątek 15 wrz 2006, 00:00

Re: Ableton Live 8.1 - desynchronizacja ścieżek

Post autor: MrExplosion » środa 03 paź 2012, 19:51

Nie znam się na konfiguracji zewnętrznego hardware, ale czy nie powinien być ten Xio zsynchronizowany z Abletonem przez MIDI clock? Pewnie oprócz ustawienia tego w preferencjach Abletona będzie trzeba też ustawić w Xio, żeby otrzymywał lub wysyłał synchronizację.

Jeśli Xio odgrywa jakieś brzmienia to bym zamienił testowo tego Xio na jakiś instrument Abletona o podobnym brzmieniu i odpiął całkowicie syntezator. Jeśli będzie równo to znaczy, że właśnie coś z synchronizacją nie tak.

A o mikroprzesunięciach pisałem bo sam miałem kiedyś podobny problem i okazało się, że na największym możliwym zbliżeniu widać, że klip jest dosłownie milisekundy krótszy niż równe 4 takty. Z czasem się rozjeżdżał

ODPOWIEDZ