Ableton Live - problem

Jeśli masz problem z konkretnym programem, to tu jest miejsce, aby go roztrząsać.
BeatOven
Posty: 77
Rejestracja: niedziela 02 lis 2008, 00:00

Ableton Live - problem

Post autor: BeatOven » poniedziałek 03 lis 2008, 00:11

Po kilkunastu latach basowania zostałem niespodziewanie klawiszowcem. Jestem więc w temacie dość zielony. Używam klawiatury M-Audio Oxygen i laptopa HP na Celeronie 1,7 GHz i 1024 MB RAM. Windows Vista póki nie skończy mi się gwarancja. Do klawiatury była dołączona okrojona wersja Ableton Live gdzie w browserze mam synthy VST. Sterowniki zmieniłem z DX na ASIO4ALL, a Vistę okroiłem z wodotrysków. W zasadzie mi to wystarcza, ale jest problem. Gdy kilka razy zmienię sety to program mi się zawiesza. Dzieje się tak szczególnie przy bardziej skomplikowanych instrumentach lub gdy mam poprzypisywane kontrolery do ich parametrów albo sample do ręcznego odpalenia. Niestety stało się tak na koncercie, więc sprawa zrobiła się poważna. Przy ponownym uruchomieniu Live'a zazwyczaj nie wydaje on dźwięku i pomaga tylko restart. Zawsze po załączeiu programu dźwięk się rwie a wskaźnik użycia procka potrafi pokazywać wartości sięgające kilku tysięcy procent. Sample odpalają się z opóźnieniem i to za każdym razem różnym. Windowsowy wskaźnik użycia RAM pokazuje przy tym góra 70%. Może ktoś wie jak to opanować, bo póki co to strasznie wtopiłem. Z góry dziękuję.

timerus
Posty: 45
Rejestracja: piątek 12 wrz 2008, 00:00

Re: Ableton Live - problem

Post autor: timerus » poniedziałek 03 lis 2008, 02:08

jest forum abletona i ten temat jest opisany, tak wiec odsylam do forum

dust
Posty: 190
Rejestracja: środa 09 kwie 2003, 00:00

Re: Ableton Live - problem

Post autor: dust » poniedziałek 03 lis 2008, 18:48

Pierwsza sprawa jest taka, ze kolega ma zainstalowana Viste na Cel 1.7 z 1024 megabajtami pamieci - juz to moze byc powodem kiepskiej wydajnosci.

Kolejna sprawa jest klawiatura, ktora pewnie jest podlaczona przez USB. Proponuje sciagnac jak najnowsze sterowniki moze sie cos poprawi.
Sprawdz czy z USB nie ma konfliktow i wylacz dla tego urzadzenia oszczedzanie energii.

Sprawdzi ile probek masz ustwionych w panelu asio4all.


P.S.
timerus jak nie chcesz nic wniesc do dyskusji to oczczedz klawiature.
Skad wiesz czy tego pytania nie zadal tez na innych forach, a po tym "fachowym" spodziewal sie bardziej rzeczowej odpowiedzi niz Twoja.

Denerwuje mnie co raz bardziej na tym forum wlasnie glupie odsylanie do innych miejsc zamiast walczyc o to aby baza iwdzy byla w tym miejscu jak najwieksza.
No ale coz. Na forum EiS sa tylko "najmadrzejsi" i szkoda czasu na amatorow i niezorientowanych.

Awatar użytkownika
kotononami
Posty: 29
Rejestracja: niedziela 05 paź 2008, 00:00

Re: Ableton Live - problem

Post autor: kotononami » poniedziałek 03 lis 2008, 21:00

witam.u mnie problem jest podobny, mianowicie posiadam abletona i akai mpk49.wszystko gra, oprocz jednej sprawy:przy nagrywaniu dzwieki zapisuja sie z opoznieniem.sprawdzalem w asio4all i mam ustawionych 512 probek.czy ktos moglby pomoc w rozwiazaniu problemu??

Awatar użytkownika
kotononami
Posty: 29
Rejestracja: niedziela 05 paź 2008, 00:00

Re: Ableton Live - problem

Post autor: kotononami » poniedziałek 03 lis 2008, 21:03

aaa i jeszcze zapomnialem o jednym.nie mam wogole opcji "slide to MIDI track".zdaje sobie sprawe ze te problemy sa prawdopodobnie banalne ale za chiny nie moge tego ogarnac...

BeatOven
Posty: 77
Rejestracja: niedziela 02 lis 2008, 00:00

Re: Ableton Live - problem

Post autor: BeatOven » poniedziałek 03 lis 2008, 22:32

Większość forów z Abletonem w tematach sprawiało wrażenie jakby administratorzy o nich zapomnieli. Pytam tylko tu, bo tam nie widzę sensu. W panelu ASIO mam ustawionych 512 próbek. Innymi słowy - ustawienia domyślne. Co do kompa - czytałem na innych forach, że ludzie używają nawet słabszych kompów. Mój się wysypuje na freewarowych prostych VSTi zazwyczaj okraszonych jednym efektem VST, bo więcej się w tej okrojonej wersji nie da odpalić na raz. Oszczędzanie energii wyłączyłem. W ogóle zrobiłem wszystko to, co było w EiS 2008/10 odnośnie konfiguracji WinXP. Vista jest dla mnie nowością więc może jeszcze coś trzeba zrobić. Wydaje mi się, że sprawa klawiatury przez USB nie ma nic do rzeczy. Latencja jest pomijalna. Ableton się zawiesza w momencie ładowania nowego setu. Zazwyczaj po 5-6 zmianach ze wskazaniem na sety z bardziej skomplikowanymi VSTi, przypisanymi konrolerami lub samplami. To sprawia wrażenie jakby kolejne ustawienia zostawały gdzieś w pamięci, aż jej nie starcza. Sample w początkowych setach odpalają się w time'ie a im więcej zmian tym większe opóźnienie. Wskaźnik zajętości RAMu nic takiego nie wykazuje.

Awatar użytkownika
estbeatz
Posty: 130
Rejestracja: czwartek 31 lip 2008, 00:00

Re: Ableton Live - problem

Post autor: estbeatz » poniedziałek 03 lis 2008, 23:09

To może przy ładowaniu nowego seta spróbuj wyłączyć Abletona i włącz go ponownie i zobacz czy problem ciągle istnieje. Może jest tu problem z oczyszczaniem pamięci (mimo że ta nie jest w 100% obciążona po ostatnim secie). Może to pomoże choć wiem, że było by to dosyć problematyczne przy graniu koncertów, ale z doświadczenia mojego kolegi wiem, że laptopy lubią się "ksztusić" mimo, na PC o podobnych parametrach ten problem może w ogóle nie występować.

timerus
Posty: 45
Rejestracja: piątek 12 wrz 2008, 00:00

Re: Ableton Live - problem

Post autor: timerus » poniedziałek 03 lis 2008, 23:14

...Większość forów z Abletonem w tematach sprawiało wrażenie jakby administratorzy o nich zapomnieli. Pytam tylko tu, bo tam nie widzę sensu. W panelu ASIO mam ustawionych 512 próbek. Innymi słowy - ustawienia domyślne. Co do kompa - czytałem na innych forach, że ludzie używają nawet słabszych kompów. Mój się wysypuje na freewarowych prostych VSTi zazwyczaj okraszonych jednym efektem VST, bo więcej się w tej okrojonej wersji nie da odpalić na raz. Oszczędzanie energii wyłączyłem. W ogóle zrobiłem wszystko to, co było w EiS 2008/10 odnośnie konfiguracji WinXP. Vista jest dla mnie nowością więc może jeszcze coś trzeba zrobić. Wydaje mi się, że sprawa klawiatury przez USB nie ma nic do rzeczy. Latencja jest pomijalna. Ableton się zawiesza w momencie ładowania nowego setu. Zazwyczaj po 5-6 zmianach ze wskazaniem na sety z bardziej skomplikowanymi VSTi, przypisanymi konrolerami lub samplami. To sprawia wrażenie jakby kolejne ustawienia zostawały gdzieś w pamięci, aż jej nie starcza. Sample w początkowych setach odpalają się w time'ie a im więcej zmian tym większe opóźnienie. Wskaźnik zajętości RAMu nic takiego nie wykazuje....
**********************

1. vista - wyłącz nortona - to znany bug ze współpracą z Abletonem

2. wylacz wi-fi

3. start -> uruchom -> msinfo32
wybierz zasoby sprzetowe , a nastepnie przerwania. zobacz czy nie masz zdublowanych irq na roznych urzadzeniach. idelany system to taki, na ktorym poszczegolne irq (przerwanie) jest przypisane do jednego urzadzenia.

4 wejdz na http://www.thesycon.de/deu/latency_check.shtml i sciagnij dpclat.exe w celu sprawdzenia latencji.

5. sa wtyczki, ktore potrafia w ten sposob wplynac na zachowanie cpu, zobacz czy dzieje sie to na wszystkich wtyczkach,czy tylko na poszczegolnych

6. warto powylaczac wszelkie niuzywane procesy w tle systemu

7. zwieksz latencje w asio4all i zerknij, czy jest roznica

8. przelacz audio na sterowniki dx w abletonie, aby porownac zuzycie


ode mnie :

1. jak mozesz to zrob screen'a konfiguracji audio w abletonie, oraz konfiguracji asio4all, by mogl lepiej doradzic

2.czy tak duze zuzycie procesora pokazuje sie takze i na czystym projekcie ? ew. w jakim momencie pojawia sie duzy wskaznik cpu, podczas grania, czy przy stopie ?



btw - je siedze na 1.6 ghz z 768 ramu, z tym ze posiadam zewn . karte dzwiekowa na firewire.

dust
Posty: 190
Rejestracja: środa 09 kwie 2003, 00:00

Re: Ableton Live - problem

Post autor: dust » wtorek 04 lis 2008, 17:55

Właśnie klawiatura na USB ma tu duże znaczenie. Ja bardzo podobne sytuacje miałem właśnie z kontrolerem podłączonym pod USB. Często system wywalał niebieskie ekrany.I robiło się właśnie duże zużycie procesora.Wystarczyło, że podłączyłem ją przez MIDI i już nic takiego się nie działo.
Najnowsze sterowniki mogą poprawić częściowo ten problem.
W wielu miejscach przeczytasz, że USB lubi robić rożnego typu problemy przez zawieszki, zacięcia i na niebieskich ekranach kończąc.

Vista niestety zabiera dużo więcej pamięci niż XP.

Sprawdź w Abletonie gdzie masz plik wymiany i czy czasem nie jest za mały, lub nie zapycha Ci partycji.
Inna bardzo częstą przyczyną wywalania się aplikacji są też sterowniki do grafiki. Ściągnij jak najnowsze.

timerus
Posty: 45
Rejestracja: piątek 12 wrz 2008, 00:00

Re: Ableton Live - problem

Post autor: timerus » wtorek 04 lis 2008, 22:00

aby wykluczyc USB - odlacz wszystkie urzadzenia i sprobuj ponownie

ODPOWIEDZ