Windows 7 - problem z otwieraniem plików wav

Jeśli masz problem z konkretnym programem, to tu jest miejsce, aby go roztrząsać.
Awatar użytkownika
AkselPL
Posty: 1147
Rejestracja: niedziela 31 sie 2008, 00:00

Re: Windows 7 - problem z otwieraniem plików wav

Post autor: AkselPL » poniedziałek 10 sty 2011, 23:37

No widzisz zbynia i kto tu rzuca słowa na wiatr?


Odnośnie tej aplikacji to jest xplorer2 pozwala on przeglądać ale usunąć czy przenieść już nie bo dzieje się to samo.


[addsig]
Korg M3-73, Korg Radias-R, Korg EXB-Radias, Korg Electribe MX-1, Korg Kaoss Pad 3, Kawaii KC-10, Waldorf Blofeld KB, Ibanez GiO, Fender Mustang III, Behringer XD80USB, Fostex PM1MKII, Behringer K10s, Creative ZXR, E-mu Midi, Reloop RHP-20, FL Studio

Awatar użytkownika
wojtek_kow
Posty: 23
Rejestracja: wtorek 11 sty 2011, 00:00

Re: Windows 7 - problem z otwieraniem plików wav

Post autor: wojtek_kow » wtorek 11 sty 2011, 08:16

Zrobiłem parę eksperymentów, bo mnie zaintrygował temat:)

1.Plik wygenerowany w windows xp za pomocą FL Studio i włożony do foldera w windows 7 mocno obciąża procesor, co wygląda jakby się zawiesiło, więc u mnie wygląda to na winę pliku, a nie czegoś" doczepionego".
2. Bez problemu da się manewrować plikami wav poleceniami DOS - zmieniać nazwy, usuwać...
3. Tak samo można to robić za pomocą menedżera plików - ja to robiłem Free Comanderem.
4. Zmiana rozszerzenia z wav na dowolne inne powoduje, że problemy znikają, tyle tylko, że nie jetem pewien, czy w praktyce to coś daje.

Dziś wieczorem będę się bawił dalej, zobaczę jaka biblioteka jest odpowiedzialna za zawieszanie. Jedno zauważyłem po podejrzeniu pliku wav z FL Studio w hexedytorze: sekcja metadanych jest ogromna, może któraś z bibilotek windows 7 ma ograniczenie do jakiejś tam wielkości i to dlatego.

Wojtek K.

Awatar użytkownika
Dobmatt
Posty: 462
Rejestracja: środa 13 mar 2002, 00:00

Re: Windows 7 - problem z otwieraniem plików wav

Post autor: Dobmatt » wtorek 11 sty 2011, 18:41

Wojtku K, mowisz ze "jakby się zawiesiło, więc u mnie wygląda to na winę pliku, a nie czegoś" doczepionego"". Ja tez jestem sklonny wysnuc teze, ze odpowiedzialnosc za koszmarne obciazenie CPU ponosi jakis parametr wprasowany w niektorych plikach WAV z tej mojej kolekcji. Ale ktory? Jaki dodatek do WAV spuszcza ze smyczy tego potwora DllHost.exe w Windows 7? Jak juz wspominalem sa tam pliki wyprodukowane we wszystkich znanych w tej galaktyce programach do obrobki audio na przestrzeni ostatnich 15-tu lat. Clean_Wave. exe (ten malutki programik do czyszczenia plikow WAV) pokazuje w trakcie pracy co zostalo usuniete, zostawiajac jedynie dzwiek. Zatem - oprocz danych ze standardowego bloku metadata - usuwane sa wszelkie informacje poboczne dla Traktora (LISTINF albo cos w tym rodzaju), dane dla ACID (beatmaping, looping etc.), czasem jakies inne dane wniesione przez bog-jeden-wie jaki program czy edytor (bpm, cue), w koncu czasem tzw. JUNK ...

Dajem mowisz: "...bez problemu da się manewrować plikami wav poleceniami DOS - zmieniać nazwy, usuwać. Tak samo można to robić za pomocą menedżera plików - ja to robiłem Free Comanderem..."
Hmm, mimo piersi weterana ozdobionej licznymi medalami za bohaterstwo na polu walki z Windows (od wersji 3.1) tu mnie jeszcze nie bylo. Mozesz mnie wtajemniczyc w szczegoly?

Dobmatt.
Wlasciciel studia nagraniowego Youtopia w Edmonton, Kanada, tamze mieszkajacy na stale od 1985. Od 1997 staly wspolpracownik magazynu EiS, specjalizujacy sie w testach i recenzjach hardware i software dla produkcji studyjnej.

Awatar użytkownika
wojtek_kow
Posty: 23
Rejestracja: wtorek 11 sty 2011, 00:00

Re: Windows 7 - problem z otwieraniem plików wav

Post autor: wojtek_kow » wtorek 11 sty 2011, 22:12

Miałem na myśli, że odpalając interpreter dosa, czyli cmd, można te nieszczęsne wavy usuwać, czy zmieniać im nazwy za momocą poleceń del, ren itp.


Wydaje mi się ,że znalazłem rozwiązanie, przynajmniej u mnie działa.


Winna zawieszaniu jest biblioteka mf.dll, która między innymi wywołuje funkcję wyświetlania szczegółów z plików audio. Można jej zmienić nazwę (co prawda z trudnościami, bo system się broni, trzeba zmieniać właściciela pliku i nadać odpowiednie uprawnienia). Ale jest bardziej eleganckie rozwiązanie.


Uruchamiamy edytor rejestru (regedit)


wyszukujemy dwa klucze:


HKEY_LOCAL_MACHINE\\SOFTWARE\\Microsoft\\Windows\\CurrentVersion\\PropertySystem\\PropertyHandlers\\.wav


i


HKEY_LOCAL_MACHINE\\SOFTWARE\\Wow6432Node\\Microsoft\\Windows\\CurrentVersion\\PropertySystem\\PropertyHandlers\\.wav


 


wartość klucza jest (przynajmniej u mnie, ale myślę, że u każdego):


e46787a1-4629-4423-a693-be1f003b2742


Wystarczy zmienić tę wartość na jakąś bezsensowaną (ja dodałem # napoczątku) i zrestartować system, po czym pliki wav już nie wieszają windowsa:)


 


Awatar użytkownika
Dobmatt
Posty: 462
Rejestracja: środa 13 mar 2002, 00:00

Re: Windows 7 - problem z otwieraniem plików wav

Post autor: Dobmatt » środa 12 sty 2011, 00:09


Wojtek, widze ze znasz sie na rzeczy, ale w moim przypadku oznacza to wejscie na bardzo zaminowany teren. Jesli masz jeszcze ochote na dalsze experymenty, to wroc do poprzedniego stanu registry i zrob tak, prosze:

1. najpierw sciagnij Procmon.exe (http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb896645) i ustaw go sobie na desktopie.
2. uruchom Procmon i otworz okno monitora CPU (podobny do standardowego Windows Task Monitor, ktory ozywa przy pomocy Ctrl+Alt+Del)
3. Otworz Windows Explorer i znajdz folder z podejrzanym plikiem WAV. Kliknij w niego i obciazenie CPU powinno skoczyc pod sufit. Jednoczesnie Procmon powinien pokazac liste zachodzacych bez konca procesow, i bedzie ona miala 72 biliony pozycji (a moze 34 tryliony) w zaleznosci od temperatury korony slonecznej w ukladzie Syriusza. U mnie w kazdym razie tak jest, moze dlatego ze mi dowalilo 2 metry sniegu na podworku i -20C... .

Dobmatt.
Wlasciciel studia nagraniowego Youtopia w Edmonton, Kanada, tamze mieszkajacy na stale od 1985. Od 1997 staly wspolpracownik magazynu EiS, specjalizujacy sie w testach i recenzjach hardware i software dla produkcji studyjnej.

Awatar użytkownika
AkselPL
Posty: 1147
Rejestracja: niedziela 31 sie 2008, 00:00

Re: Windows 7 - problem z otwieraniem plików wav

Post autor: AkselPL » środa 12 sty 2011, 01:21

Kolego Wojtek, to rozwiązanie znalazłem już jakiś czas temu gdzieś na forum. Mi pomogło tylko tyle że póki nie musiałem dokonać akcji na pliku czyli zmiana nazwy/przeniesienie/usunięcie itd. to wszystko grało, Generalnie mogłem otworzyć folder bez zacinki. Tak się zastanawiam czy mogą być tu winne jakieś kodeki ?


[addsig]
Korg M3-73, Korg Radias-R, Korg EXB-Radias, Korg Electribe MX-1, Korg Kaoss Pad 3, Kawaii KC-10, Waldorf Blofeld KB, Ibanez GiO, Fender Mustang III, Behringer XD80USB, Fostex PM1MKII, Behringer K10s, Creative ZXR, E-mu Midi, Reloop RHP-20, FL Studio

Awatar użytkownika
wojtek_kow
Posty: 23
Rejestracja: wtorek 11 sty 2011, 00:00

Re: Windows 7 - problem z otwieraniem plików wav

Post autor: wojtek_kow » środa 12 sty 2011, 10:00

Cytat:


Wojtek, widze ze znasz sie na rzeczy, ale w moim przypadku oznacza to wejscie na bardzo zaminowany teren. Jesli masz jeszcze ochote na dalsze experymenty, to wroc do poprzedniego stanu registry i zrob tak, prosze:



1. najpierw sciagnij Procmon.exe (http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb896645) i ustaw go sobie na desktopie.

2. uruchom Procmon i otworz okno monitora CPU (podobny do standardowego Windows Task Monitor, ktory ozywa przy pomocy Ctrl+Alt+Del)

3. Otworz Windows Explorer i znajdz folder z podejrzanym plikiem WAV. Kliknij w niego i obciazenie CPU powinno skoczyc pod sufit. Jednoczesnie Procmon powinien pokazac liste zachodzacych bez konca procesow, i bedzie ona miala 72 biliony pozycji (a moze 34 tryliony) w zaleznosci od temperatury korony slonecznej w ukladzie Syriusza. U mnie w kazdym razie tak jest, moze dlatego ze mi dowalilo 2 metry sniegu na podworku i -20C... .



Dobmatt



Jak najbardziej mam ochotę:), wieczorem się pobawię. Jeśli chcesz, to również wieczorem prześlę ci dwa pliki reg.,

jeden wprowadzający zmiany, drugi cofający, wystarczy tylko kliknąć i informacje się wpiszą do rejestru.



Wojtek

Awatar użytkownika
Dobmatt
Posty: 462
Rejestracja: środa 13 mar 2002, 00:00

Re: Windows 7 - problem z otwieraniem plików wav

Post autor: Dobmatt » środa 12 sty 2011, 18:42

Wojtek, dziekuje za chec pomocy. Te zmiany w registrze to jest ostatnia deska ratunku, ale byc moze na tym sie skonczy. Tymczasem ciekaw jestem, czy obserwacja zachowan komputera w PROCMON.EXE podsunie Ci jakies inne pomysly. Nadal tez aktualny jest techsup Sound Forge, gdzie niejaki Eric D. osobiscie obiecal dotarcie do sedna sprawy po analizie podeslanych probek i probie odtworzenia zjawiska w ich maszynach.

Maciej Dobrski.
Wlasciciel studia nagraniowego Youtopia w Edmonton, Kanada, tamze mieszkajacy na stale od 1985. Od 1997 staly wspolpracownik magazynu EiS, specjalizujacy sie w testach i recenzjach hardware i software dla produkcji studyjnej.

Awatar użytkownika
wojtek_kow
Posty: 23
Rejestracja: wtorek 11 sty 2011, 00:00

Re: Windows 7 - problem z otwieraniem plików wav

Post autor: wojtek_kow » środa 12 sty 2011, 22:03

Skończyłem przeglądanie zapisów procmona i już widzę na czym polega problem.
Przy próbie otworzenia, albo obejrzenia pliku wav biblioteka mf.dll wywołuje funkcję czytającą z bloku metadanych pliku. Ale chyba jest to tak zrobione (nie jestem programistą, więc do końca nie wiem), że szuka nagłówka "LIST" i od tego miejsca czyta dane. Tyle tylko, że w pliku wav z FLStudio jest jeszcze na samym końcu pliku kolejny nagłówek "LIST", z krótkimi informacjami o pliku. I funkcja sobie tak czyta na przemian z jednego i drugiego nagłówka i to jest właśnie to zawieszanie się komputera, bo robi to aż do zabicia procesu.
Obcięcie końca pliku przed drugim nagłówkiem w hexedytorze powoduje, że windows przestaje wariować.
Dopóki Microsoft nie poprawi, to jedyne wyjście zrobić sztuczkę z rejestrem, u mnie działa bezbłędnie, mogę pliki otwierać, przenosić, usuwać.
Za chwilę prześlę Ci na maila 2 pliki reg: wprowadzające poprawkę i ją cofające, więc myślę, że możesz spróbować, a jakby co, to sobie po prostu cofniesz.

Wojtek

Awatar użytkownika
Dobmatt
Posty: 462
Rejestracja: środa 13 mar 2002, 00:00

Re: Windows 7 - problem z otwieraniem plików wav

Post autor: Dobmatt » czwartek 13 sty 2011, 06:13

Wojtek, dziekuje za podrzucone aplikacje i naprawde fachowe ekspertyzy. Na tym etapie to jest taka troche akademicka dyskusja. Prawde mowiac jestem juz troche zmeczony, wiec wezmy sobie pare dni luzu. Tymczasem wysylam do Sound Forge plytke z kilkoma plikami wybranymi z tego problematycznego foldera. Niech oni sie teraz pogimnastykuja troche.

Pozdrowienia,
Maciej Dobrski

Wlasciciel studia nagraniowego Youtopia w Edmonton, Kanada, tamze mieszkajacy na stale od 1985. Od 1997 staly wspolpracownik magazynu EiS, specjalizujacy sie w testach i recenzjach hardware i software dla produkcji studyjnej.

ODPOWIEDZ