Windows 8?

Jeśli masz problem z konkretnym programem, to tu jest miejsce, aby go roztrząsać.
Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Windows 8?

Post autor: DJOZD » czwartek 20 gru 2012, 20:39

...... Dlatego też dla nowych sprzętów doradzałbym już tylko Win 8. Do tego jakiś (jako drugi, wcale nawet nieduży, np. 12") ekran dotykowy i na dzień dzisiejszy będzie wypas na maksa....



Ale chyba nie zmierza Pan do tego by programy DAW obsługiwać ręcznie. Bo tego to sobie nie wyobrażam. Póki co uważam że narazie nic tak nie zastąpi myszy i skrótów klawiaturowych. Co innego zabawki typu internet, przeglądanie stron, czy multimediów. Druga sprawa to pozycja ciała - jaka miałaby być żeby nie męczyć ramion. To oczywiste że po jakimś czasie odcinek szyjny szlak trafi jeżeli jakkolwiek ręce będą utrzymywane w powietrzu.

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Windows 8?

Post autor: Redakcja » czwartek 20 gru 2012, 21:38

...Ale chyba nie zmierza Pan do tego by programy DAW obsługiwać ręcznie. Bo tego to sobie nie wyobrażam...

Jeszcze kilkanaście dni temu też wielu spraw sobie nie wyobrażałem. Ale dziś nikt mnie nie przekona, że szybciej zamknę program skrótem niż błyskawicznie, przeciągając paluchem po nim na ekranie, tudzież szybciej zrobię zooma myszą niż "szczypając" ekran, szybciej przewinę coś kursorem niż pacem, szybciej... itd, itp. Oczywiście póki co nie wszędzie da radę i nie wszędzie się to kalkuluje. Ale tak jest na dziś, przy tym nikt do końca nie wie co nowego przyniesie jutro. Osobiście w sensownym "dotyku" widzę wielki potencjał.
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Windows 8?

Post autor: Redakcja » czwartek 20 gru 2012, 21:42

P.S.
Ponoć na iCubasisie naprawdę da radę sensownie popracować, bynajmniej nie myszą
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

Awatar użytkownika
JankoMuzykant
Posty: 497
Rejestracja: czwartek 14 mar 2002, 00:00
Kontakt:

Re: Windows 8?

Post autor: JankoMuzykant » czwartek 20 gru 2012, 22:00

Chciałbym zwrócić uwagę na pewną rzecz związaną z ósemką. Otóż interfejs kafelkowy to pierwszy krok do pełnej inwigilacji, a właściwie tworzenia ''konsumpcyjnego cienia'' naszej osoby: w założeniach wszystko z jednego sklepu i wszystko przez jedno, dożywotne konto nie związane ze sprzętem, a z człowiekiem. I właściwie może nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie zawodność mechanizmu, proporcjonalna do niestatystycznego charakteru danego człowieka. Wystarczy gdzieś jakiś błąd i oto system uzna, że jestem zagorzałym fanem piłki nożnej (a nie jestem) i będzie mi podsyłał tu i ówdzie wszystko, co z piłką związane. Od wiadomości, po zakupy, podróże, książki itd. Oczywiście jest jeszcze drugi problem, niebezpieczeństwa zmonopolizowania informacji, ale to chyba widzi każdy. A może nie?

W tej chwili jeszcze możemy wybrać pracę anonimową (ale juz z pewnymi ograniczeniami) i klasyczny pulpit z klasycznymi aplikacjami. Czy Windows aby 9 nie będzie co prawda darmowy, lecz pozbawiony takich możliwości?

A co do technicznej strony, jak dla mnie XP ze swoimi marnymi 32 bitami i tak dają mi znacznie więcej, niż mogę wykorzystać. To prawda, że za kilka lat praca w tym systemie będzie trudna ze względu na brak nowego sprzętu, ale za kilka lat może mnie nie być na świecie i uważam, że do tego momentu można robić ciekawsze rzeczy niż przesiadać się na kolejny system, kupować kolejne aplikacje i poznawać kolejne możliwości w rezultacie dające dokładnie to samo.

W historii konkretnych zadań przychodzi taki czas, że ''pary już dość''. Do pisania pisemek wystarczyło coś na poziomie 386SX16Mhz, do oglądania filmów w HD jakieś Pentium 4, do obróbki fotografii lepiej mieć C2D, natomiast do robienia muzyki w prawie każdej sytuacji wystarczy byle i3 z XP. Chyba, że ktoś naprawdę symfonię skleja.


Z drugiej strony... gdyby wszyscy tak myśleli, mielibyśmy straszny kryzys :)


[addsig]
Pozdrawia Adam (przypadkiadama.com)

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Windows 8?

Post autor: DJOZD » piątek 21 gru 2012, 09:17

...P.S.
Ponoć na iCubasisie naprawdę da radę sensownie popracować, bynajmniej nie myszą ...

Tak wiem, jeżeli mowa o multimediach i systemie to pełna zgoda. Sam uwielbiam smartfony i dotykowa obsługa jest bardzo fajna. Niekoniecznie szybsza niż mysz i klawiatura, ale na pewno intuicyjna.
Znam dotykowe wersje mini DAWów jak Garage band z Ipada czy androidowe zabawki. Żadna nie nadaje sie do pracy. Nawet pisanie na dużej klawiaturze Ipadowskiej to jednak nie to samo co dobra sprzętowa klawiatura.

Póki co niezmiennie uważam że sprzęt wygrywa z dotykowcami w przypadku studio muzycznego. Może to kwestia czasu. Ale nie wyobrażam sobie pracy z Samplitude dotykowo, bo wymusiłoby to zmianę wielkości elementów na ekranie. Wtedy cały system DAW stałby się jak jedno wielkie przewijanie stron z klocków

Mam wielką nadzeje że świa PRO nie pójdzie całkowice w dotyk. Nie wszystko wygląda ak różowo jak na filmikach http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=xcTuNkWQxtU.

Mysz daje mimo wszystko dużą precyzję ruchów wskaźnika myszy. Co jest bardzo ważne w przypadku przesuwania edycji remałych elementów na ekranie. W przypadku dotyku musielibyśmy zrobić spory zoom na taki objekt.

Tak czy inaczej nie jestem przeciwnikiem, ale zwolennikiem umiarkowanego entuzjazmu.


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Windows 8?

Post autor: Zbynia » piątek 21 gru 2012, 09:42

Masz rację Djozd


Dla wygody ekran musiałby mieć ze 40 cali i rozdzielczość UHD co by na niego nie wymiotować :)


Do tego conajmniej kilkadziesiąt punktów dotyku i to bardzo precyzyjnych




Z kolei małe ekrany pokroju 10/12 cali świetnie by się nadawały do sterowania wtyczkami efektowymi (chociaż niektóre są strasznie rozbudowane graficznie) i przedewszystkim transport - idealne gdy ktos sam nagrywa i potrzebuje zdalnego sterowania.


Niestety w przypadku pełnego DAW jest tak jak mówisz - wycinki.


Ewentualnie rysik co już taką wygoda nie jest.


Kolejna sprawa to praca w terenie


Poczekamy zobaczymy - tak naprawdę dopiero od niedawna ten kierunek (dotyk) zaczął się w dobrym kierunku rozwijać.




ps.precyzję takie fadera można rozwiązać gestami - przesuwasz fader jak w hardware a precyzję uzyskujesz powiedzmy naciskając przycisk znajdujący się tuż pod faderem i jednocześnie przesuwasz fader


Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Windows 8?

Post autor: DJOZD » piątek 21 gru 2012, 10:01

...
Dla wygody ekran musiałby mieć ze 40 cali i rozdzielczość UHD co by na niego nie wymiotować :)
...
 


 


Już nawet przy zwykłych czasami się chce jak się przechluje z godznami pracy.  A czasmi tak jest że pracuje się długo . Oczy ma się tylko jedne, nie od dziś wiadomo że czym bliżej płaszczyzna na której skupia się wzrok, tym mięśnie gałki ocznej bardziej się naprężają, co za tym idzie wzrok się męczy i psuje szybciej.  Tak już natura zbudowała naszapart wzrokowy że lepiej przystosowane jest do patrzenia w dal. 


 




Janusz_M
Posty: 340
Rejestracja: czwartek 08 sty 2009, 00:00

Re: Windows 8?

Post autor: Janusz_M » piątek 21 gru 2012, 12:53

Z drugiej strony... gdyby wszyscy tak myśleli, mielibyśmy straszny kryzys :) ...


Czy ja wiem? Dziś wszyscy myślą inaczej , a kolejne kryzysy i tak nadchodzą


Pozdrawiam
Janusz


Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Windows 8?

Post autor: Redakcja » piątek 21 gru 2012, 14:29

Panowie, zaszło chyba jakieś małe nieporozumienie.

Toż nie chodzi o to, aby wszystkie funkcje danego programu realizować/uaktywniać tylko za pomocą dotyku. Chodzi o to, aby ekran dotykowy (ze swymi możliwościami) możliwie maksymalnie wspomagał nas w pracy. Bo śmiem twierdzić, że w tej dziedzinie jest to panaceum na wiele problemów w domenie szybkości pracy z aplikacjami, w tym też i po części alternatywa dla najczęściej mocno nietanich sprzętowych sterowników specjalistycznych.

Reasumując: każdy poważny system operacyjny który daje sobie doskonale radę z ekranami dotykowymi IHMO ma świetlaną przyszłość. I w tym to właśnie kontekście były moje powyższe "peany" na temat Win 8.

Mając już laptopa z dotykiem + dodatkowy monitor LCD 21" (bo bez tego ani rusz na poważnie) w wolnej chwili pokuszę się na mały mikser MIDI rodem ze stajni ctrlr.org na którym paluchami będzie można zadziałać co nieco (a może i więcej ). Oczywiście o wynikach, czyli jak to się sprawdzi w praktyce chętnie zamelduję.
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

Awatar użytkownika
doministry1
Posty: 323
Rejestracja: poniedziałek 29 wrz 2008, 00:00

Re: Windows 8?

Post autor: doministry1 » poniedziałek 24 gru 2012, 11:42

...Jeszcze jedno, Start to jeszcze bardzo szybki dostęp do panelu sterowania, drukarek i głównego folderu napędów co mnie się osobiście bardzo podoba. Nie wiem jak to jest rozwiązane w 8. Pasek zadań mam nadzieję działa identycznie jak w 7? ... 


 


Też nie mam Win8 jeszcze ale potestowałem dużo w sklepie.


Pasek zadań działa tak jak w Win7 plus jest tam taka opcja "Pulpit" która ma skróty do


tego wszystkiego co w Menu Start (poza programami).


Moim zdaniem rozwiązanie Microsoftu jest po prostu idiotyczne, jest jakimś sztucznym tworem w którym się gryzą dwa zupełnie inaczej działąjące i wyglądające interface. Ten kafelkowy wygląda idiotycznie i jest po prostu na siłę zaaplikowany z ich komórkowego OS. Bo tablety, ekrany dotykowe etc.


Pewnie rozwiązania systemowe są ekstra takie jak przechodzenie między działającymi programami jednym swipem albo zamykanie programów. Natomiast wizualnie to jest po prostu kretynizm.


Jak nie przepadam za Apple to jestem pewien że takiego syfu nigdy by nie wypuścili, pewnie się ze śmiechu zwijają.


Powinien być po prostu jeden logiczny interface zamiast tego jest labirynt.

Kompozytor, Instrumentalista, Improwizator

ODPOWIEDZ