Superior Drummer + perkusja elektroniczna + REAPER

Jeśli masz problem z konkretnym programem, to tu jest miejsce, aby go roztrząsać.
shotgunfacelifting
Posty: 5
Rejestracja: środa 30 paź 2013, 00:00

Superior Drummer + perkusja elektroniczna + REAPER

Post autor: shotgunfacelifting » niedziela 10 lis 2013, 17:24

Cześć,

Jutro mam zamiar nagrywać perkusję elektroniczną.
Oczywiście wszystko mam:
Perkusja, interfejs, interfejs midi, superiora i daw.
Tylko nie wiem co będę musiał zrobić po podłączeniu midi ko kompa w reaperze lub w superiorze.
Wiem, że muszę dodać nową ścieżkę w której muszę załadować SD, i na tym moja wiedza się kończy.
Proszę o wytłumaczenie krok po kroku co muszę zrobić. Dzięki!!

Awatar użytkownika
dr_After
Posty: 312
Rejestracja: wtorek 25 gru 2007, 00:00
Kontakt:

Re: Superior Drummer + perkusja elektroniczna + REAPER

Post autor: dr_After » niedziela 10 lis 2013, 19:12

...Cześć,

Jutro mam zamiar nagrywać perkusję elektroniczną.
Oczywiście wszystko mam:
Perkusja, interfejs, interfejs midi, superiora i daw.
Tylko nie wiem co będę musiał zrobić po podłączeniu midi ko kompa w reaperze lub w superiorze.
Wiem, że muszę dodać nową ścieżkę w której muszę załadować SD, i na tym moja wiedza się kończy.
Proszę o wytłumaczenie krok po kroku co muszę zrobić. Dzięki!!...
 


Raczej nic wielkiego.


1. Ustalasz tempo utowru, Tworzysz ścieżkę


2. ładujesz superiora


3. Jako MIDI input wskazujesz port, do którego wpiąłeś perkusję


4. Uzbrajasz ścieżkę do nagrywania i nagrywasz, całe MIDI zostanie nagrane na jednej ścieżce, ta sama ścieżka będzie służyć do odtwarzania.


Jeżeli jednak chciałbyś np. mieć kontrolę nad poziomami instrumentów perkusyjnych i móc na nie wrzucać efekty (np. osobny pogłos na werbel, jakiś korektor na stopę), to najlepiej jest stworzyć oddzielne ścieżki dla wszystkich kanałów, jakie oferuje ci dany zestaw Superiora:


- superior drummer


- kick


- snare


- hat


- toms


- ride


- crash


- overhead


- room


- itp.


Kompletna liczba ścieżek zależy od tego, jak został nagrany dany zestaw, niektóre zestawy mają więcej możliwości pod tym względem, inne mniej - najlepiej, zanim zaczniesz tworzyć ścieżki w Reaperze, sprawdz w mikserze Superiora, ile kanałów w ogóle możesz wysłać.


Do nagrywania uzbrój tylko ścieżkę superior, wejść w opcje IO ścieżki (przycisk na panelu jest do tego) i ustaw, np. 24 kanały. Po czym po kolei wysyłaj kanał 1-2 na kick, kanał 3-4 na werbel, kanał 5-6 na hihat, itd.


Trzeba też wejść do superiora i w jego mikserze wysłać kick na 1-2, werbel na 3-4, itd.


Można też robić mono wysyłki (zarówno w superiorze jak i mikserze Reapera), w końcu niekoniecznie chcemy potem zgrywać stopę w stereo. Ważne jest tylko, by w jednym i drugim przypadku użyć tych samych numerów kanałów.


Ja tomy często wrzucam na jeden kanał stereo, ale nic nie szkodzi dla kazdego zrobić osobną scieżkę.


Na koniec można wszystkie ścieżki wrzucić do foleru, przez co możemy zaaplikować jakiś pogłos / kompresję na sumie. Można też do podfolderu wrzucić tomy lub snare top i snare bottom i w podobny sposób zgrupowac ambienty, jeśli jest ich trochę. Warto przy okazji pamiętać o ustawieniu właściwego panoramowania w mikserze Reapera. Ja najczęściej zeruję panroamę w instrumencie VSTi i ustawiam ją tylko w Reaperze - w razie późniejszych zmian nie muszę otwierać instrumentu, by dokonać zmian poziomów i panoramy.


Całość zapisz jako track template - w każdym kolejnym projekcie otworzysz ją jednym kliknięciem.


Tu masz checklist - co należy sprawdzić, gdy podane porady nie zadziałają:


http://forum.cockos.com/showpost.php?p=1125567&postcount=19






ODPOWIEDZ