Uzyskanie charakterystycznej gitary pick-up/muted soft czy muzyk?

Jeśli masz problem z konkretnym programem, to tu jest miejsce, aby go roztrząsać.
Jureczek
Posty: 6
Rejestracja: wtorek 19 sie 2014, 00:00

Uzyskanie charakterystycznej gitary pick-up/muted soft czy muzyk?

Post autor: Jureczek » wtorek 19 sie 2014, 01:34

Witam wszstkich!
Mam taki problem...chciałbym uzyskac brzmienie klasyczne i dosyć charakterystyczne muted guitar - gitara elektryczna w stylu pick-up.


Czyli po kolei odgrywane dźwięki za pomocą delikatnych "brzdąknięć" strun.


Zaprezentuje może o co chodzi:
1) Przykład:
https://www.youtube.com/watch?v=brIW8LOCpK8


2) Przykład (gitara z The Police)


https://www.youtube.com/watch?v=Wnugcqx2oDc 


3)


https://www.youtube.com/watch?v=JRfuAukYTKg


 


Niestety próby uzyskania takiego brzmienia za pomocą softu nie przynoszą rezultatu, próbowałem używać Steinbergowego Virtual guitarist i brzmienia muted + druga warstwa RealLPC + Guitar Rig


Mało tego..poprosiłem znajomych muzyków - gitarzystów o odtworzenie brzmień z w/w utworów to wyszło koszmarnie jak początkujący amator z 3 klasy gimnazjum który popołudniami grywa na gitarze a to są muzycy którzy siedzą od 10 lat w branży..


Zastanawiam się czy to takie trudne jest do uzyskania? Czy dobrze zagra to tylko konkretny wirtuoz z mega talentem?


Spotkał ktoś podobne brzmienie gdzieś w jakieś wtyczce gitarowej? 


Nie wiem czy to kwestia zaprogramowania brzmienia, efektów czy też gry/artykulacji.


Żeby była sprawa jasna - nie chce coverów, chce po prostu stworzyć track gdzie jako intro użyję podobnego brzmienia ale równie dobrze wykonanego a nie kanciate dźwięki bez składu i ładu.


 


Jakby to porównać - tak jakby wziąć wtyczkę pianinową ważąca 1,5 mb i stworzyć grę fortepianu jak u Możdżera albo porównywac ją do Alicia Keys Piano do Kontaktu.


tak mniej więcej brzmi soft a jeszcze gorzej nagranie przez żywych instrumentalistów.


 


W ogóle zauważyłem że ciężko uzyskać fajne brzmienie czystej gitary, z pojedyńczo brzmiącymi dźwiękami, zamiast jakiś power-chordów za pomocą softu, ale moze to brak umiejętności.


 


Jak ktoś ma jakiś pomysł - proszę o wskazówki.


Przecież nie sądze aby Guetta czy producenci nagrania Serebro samplowali oryginalne brzmienie z The Police.


ratio
Posty: 282
Rejestracja: niedziela 05 mar 2006, 00:00

Re: Uzyskanie charakterystycznej gitary pick-up/muted soft czy muzyk?

Post autor: ratio » wtorek 19 sie 2014, 09:42

...
Witam wszstkich!
Mam taki problem...chciałbym uzyskac brzmienie klasyczne i dosyć charakterystyczne muted guitar - gitara elektryczna w stylu pick-up.

Czyli po kolei odgrywane dźwięki za pomocą delikatnych "brzdąknięć" strun.

Zaprezentuje może o co chodzi:
1) Przykład:
https://www.youtube.com/watch?v=brIW8LOCpK8

2) Przykład (gitara z The Police)

https://www.youtube.com/watch?v=Wnugcqx2oDc 

3)

https://www.youtube.com/watch?v=JRfuAukYTKg

 

Niestety próby uzyskania takiego brzmienia za pomocą softu nie przynoszą rezultatu, próbowałem używać Steinbergowego Virtual guitarist i brzmienia muted + druga warstwa RealLPC + Guitar Rig

Mało tego..poprosiłem znajomych muzyków - gitarzystów o odtworzenie brzmień z w/w utworów to wyszło koszmarnie jak początkujący amator z 3 klasy gimnazjum który popołudniami grywa na gitarze a to są muzycy którzy siedzą od 10 lat w branży..

Zastanawiam się czy to takie trudne jest do uzyskania? Czy dobrze zagra to tylko konkretny wirtuoz z mega talentem?

Spotkał ktoś podobne brzmienie gdzieś w jakieś wtyczce gitarowej? 

Nie wiem czy to kwestia zaprogramowania brzmienia, efektów czy też gry/artykulacji.

Żeby była sprawa jasna - nie chce coverów, chce po prostu stworzyć track gdzie jako intro użyję podobnego brzmienia ale równie dobrze wykonanego a nie kanciate dźwięki bez składu i ładu.

 

Jakby to porównać - tak jakby wziąć wtyczkę pianinową ważąca 1,5 mb i stworzyć grę fortepianu jak u Możdżera albo porównywac ją do Alicia Keys Piano do Kontaktu.

tak mniej więcej brzmi soft a jeszcze gorzej nagranie przez żywych instrumentalistów.

 

W ogóle zauważyłem że ciężko uzyskać fajne brzmienie czystej gitary, z pojedyńczo brzmiącymi dźwiękami, zamiast jakiś power-chordów za pomocą softu, ale moze to brak umiejętności.

 

Jak ktoś ma jakiś pomysł - proszę o wskazówki.

Przecież nie sądze aby Guetta czy producenci nagrania Serebro samplowali oryginalne brzmienie z The Police....
 




Fender strat + prezyzyjnie grający gitarzysta, reszta do zrobienia w seqencerze compresor chorus delay reverb

Logic pro X | Focusrite Pro 26 | M Audio Project Mix IO

LS
Posty: 15
Rejestracja: niedziela 25 maja 2014, 00:00

Re: Uzyskanie charakterystycznej gitary pick-up/muted soft czy muzyk?

Post autor: LS » wtorek 19 sie 2014, 10:34

Oczywiście nie jest trudne, musiałeś źle do tego podejść. Robiłem już takie brzmienie niedawno i nie ma z tym żadnego problemu.


Podstawa jest bardzo prosta - grasz dosyć mocno tłumiąc struny nagarstkiem, nie jest to raczej lekkie docisnięcie, blokujesz je wręcz i grasz kostką tak aby uzyskać porządany dźwięk, musisz poświęcić trochę czasu aby znaleźć złoty środek żeby nie słutmić zbyt mocno. Ciężko to opisać słowmi bo można je różne zinterpretować, trzeba to po prostu poczuć. Kolejna kwestia to dobranie kostki, cieńsze mają większy atak i wydobywają mniej niskich częstotliwości, grubsze na odwrót, także kwestia znalezienia złotego środka i brzmienia które Ci odpowiada.


Jeżeli chodzi o gitarę to u mnie sprawdziła się przystawka singlecoil ale z humcuckerem też oczywiście można kombinować.


Dalej zapiąłem to do interfejsu przez DI i przetworzyłem wyłącznie przy użyciu Guitar Rig. Musisz znaleźć brzmienie wzmacniacza takie aby dźwięk nie był przesterowany ale też niezbyt cieńki, coś w rodzaju lekko podkręconego cleana, też jest z tym trochę zabawy. EQ wedle uznania.


Kluczowym efektem jest solidny delay stereo w stylu "ping pong" z dużym feedbackiem który zsynchronizowany w rytm będzie odbijał kolejne dźwięki, np. jeden na 1/4 a drugi na 1/8. Msusisz też bardzo równo grać aby efekt się utrzymywał. Kolejne dźwięki nachodza na siebie i dryfują raz w lewo raz w prawo co daje własnie ten efekt. Na końcu warto użyć też pogłosu, jego ilość i charakter to kwestia indywidualna ale rozległa przestrzeń jest najbardziej porządana.


To tyle jeżeli chodzi o samą esencję. Dalej (w sensie że potem, a nie kolejności efektów, delay i reverb na końcu łańcucha jak coś) zabawa z chorusem lub innymi efektami jak najbardziej wskazana, można uzyskać naprawdę wiele.


Zła wiadomość jest jednak taka że jeżeli nie masz prawdziwej gitary to zapomnij o tego typu efekcie, nie uyskasz go z sampli jeżeli nie zostały one specjalnie w tym celu przygotowane. Gitara to jeden z tych instrumentów które bardzo trudno odtworzyć ponieważ dźwięk ze struny można wydobyć na setki sposobów a w tym przypadku właśnie takie nuanse mają ogromne znaczenie.


Awatar użytkownika
a
Posty: 380
Rejestracja: piątek 08 paź 2004, 00:00
Kontakt:

Re: Uzyskanie charakterystycznej gitary pick-up/muted soft czy muzyk?

Post autor: a » wtorek 19 sie 2014, 11:55

To jest proste. Albo gitara na żywo albo Motif  Cool


Mogę ci nagrać jak produkcja sensowna i na rynek (z wydawcą itp. zamiast na Wrzutę) :)

http://www.superstereo.pl

ODPOWIEDZ