Ableton - nietypowy sposób nagrywania MIDI

Jeśli masz problem z konkretnym programem, to tu jest miejsce, aby go roztrząsać.
peter.a
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 03 mar 2015, 00:00

Ableton - nietypowy sposób nagrywania MIDI

Post autor: peter.a » wtorek 10 mar 2015, 14:51

Cześć

Jestem świeżo upieczonym użytkownikiem Abletona. Swoje utwory chciałbym tworzyć w
oparciu o dźwięki uzyskane z wtyczek vsti. Zabawa samplami strasznie mnie denerwuje.
Problem pojawia się w tym że nie jestem zbyt doświadczony w obsłudze kontrolerów midi.
Ogólnie wygląda to tak że odpalam sobie metronom i gram sobie jakiś ciekawy drum
patern. Gdy już mniej więcej wiem co chce uzyskać, problem pojawia się w momencie
finalnej próby nagrania. Po wciśnięciu przycisku record albo nie mogę zmieścić się w
loopie, albo nie trafiam w tempo itp itd. Ogólnie rzecz biorąc grając przez minute
wychodzi coś ciekawego a przy jednorazowych podejściach pod nagrywanie kompletna
kaszana. Z tego co widzę w tutorialach wszyscy działają w ten sposób np. mają już
gotowy drum patern, wciskają rekord i nagrywają bassline lub lead ktory idealnie mieści
się w loopie. Czy można to zrobić inaczej?

Jedyne co mi przychodzi to głowy to odpalenie recordu na klipie granie przez tą
przysłowiową minutę a później wybieranie lepszych momentów. Jest jakieś lepsze
rozwiązanie?

Może da się zrobić jakieś nagrywanie w obrębie wybranego loopu (1,2 BAR) które będzie
automatycznie się kasowało po każdej następnej próbie? Np mam już gotowy drum patern,
chce zrobić bassline na 1 BAR, daje record i gram tak długo aż dojde do tego co mnie
interesuje. Jak dojdę do tego momentu to po prostu przestaje grać i zostaje zapisana ta
ostatnia próba. Jest coś takiego? Może jakieś inne rozwiązanie?

Ogólnie szukam rozwiązania które załata moje niedoskonałości, ale również pozwoli
uniknąć żmudnego przewijania minutowego materiału.

Pozdrawiam
Piotrek

Awatar użytkownika
PieTras!
Posty: 375
Rejestracja: piątek 07 cze 2013, 00:00

Re: Ableton - nietypowy sposób nagrywania MIDI

Post autor: PieTras! » wtorek 10 mar 2015, 15:05

W większości DAWów to jest normalna procedura. Np. w Abletonie jest to jeden z podstawowych sposobów nagrywania.

Oglądaj dużo tutoriali i naśladuj typków. 

Klawisze, kompozycja, produkcja... :)

peter.a
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 03 mar 2015, 00:00

Re: Ableton - nietypowy sposób nagrywania MIDI

Post autor: peter.a » wtorek 10 mar 2015, 15:08

...W większości DAWów to jest normalna procedura. Np. w Abletonie jest to jeden z podstawowych sposobów nagrywania.Oglądaj dużo tutoriali i naśladuj typków. ...

Konkretnie piszesz o tym? :

"Może da się zrobić jakieś nagrywanie w obrębie wybranego loopu (1,2 BAR) które będzie
automatycznie się kasowało po każdej następnej próbie? Np mam już gotowy drum patern,
chce zrobić bassline na 1 BAR, daje record i gram tak długo aż dojde do tego co mnie
interesuje. Jak dojdę do tego momentu to po prostu przestaje grać i zostaje zapisana ta
ostatnia próba. Jest coś takiego? Może jakieś inne rozwiązanie? "

Zaznaczam że nie zależy mi na zwykłym nagrywaniu przez minutę z którego robię ręcznie jeden loop. Chodzi mi wciśnięcie przycisku record, granie nawet przez 10 minut i momencie gdy dojde do idealnego bassline na 1 BAR puszczam klawiature i zostaje mi tylko i wyłącznie ta najlepsza próba w formie loopu.

Awatar użytkownika
a
Posty: 380
Rejestracja: piątek 08 paź 2004, 00:00
Kontakt:

Re: Ableton - nietypowy sposób nagrywania MIDI

Post autor: a » wtorek 10 mar 2015, 15:44

Chodzi mi wciśnięcie przycisku record, granie nawet przez 10 minut i momencie gdy dojde do idealnego bassline na 1 BAR puszczam klawiature i zostaje mi tylko i wyłącznie ta najlepsza próba w formie loopu. ... 




W czym problem? Tworzysz czysty klip (2x klik). Na górze włączasz Session Record Button - czerwony okrąg. I nagrywasz klip w petli.


Uprzedzając pytanie - program nie jest tak inteligentny (to byłoby za piękne), aby zgadnąć które podejście ci się spodoba i kasować to poprzednie, więc zawsze zostają nierówno zagrane nuty, które trzeba sobie usunąć. 


IMO lepiej nagrywać bez pętli. Nagrywasz długi klip powtarzając 10 razy partię i wybierasz najlepszy fragment zaznaczając go loopem, a potem klikając Crop Clip na klipie aby przyciąć.




Jesli jednak upierasz się przy swoim rozwiązaniu, sprawdź sobie w sieci który program oferuje funkcję MIDI comping. Bo w Live robi sie tak jak powyżej, w Session i Arrangement View :).

http://www.superstereo.pl

MrExplosion
Posty: 471
Rejestracja: piątek 15 wrz 2006, 00:00

Re: Ableton - nietypowy sposób nagrywania MIDI

Post autor: MrExplosion » wtorek 10 mar 2015, 16:01

W Arrangement zaznaczasz takty które mają być nagrane i loopujesz. Ustawiasz kursor na początku, uzbrajasz ścieżkę i zaczynasz nagrywanie. Jak dojedziesz do końca loopa to nagrywa się po raz kolejny od początku loopa, ale poprzednich podejść nie wymazuje. Masz do nich dostęp klikając 2 razy w klip (i MIDI i audio działa tak samo). W widoku klipu powinny być wszystkie podejścia widoczne.

W Session zwyczajnie uzbrajasz ścieżkę i nagrywasz do skutku, a na końcu wchodzisz w widok klipu i wybierasz tam fragment, który wyszedł Ci najlepiej.

To są podstawy, oglądaj tutoriale, tam wszystko jest. W instrukcji obsługi też wszystko jest, choć po angielsku

peter.a
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 03 mar 2015, 00:00

Re: Ableton - nietypowy sposób nagrywania MIDI

Post autor: peter.a » wtorek 10 mar 2015, 20:07

Czyli w zasadzie sposób o którym myślałem nie jest możliwy do uzyskania w Abletonie. Ale w sumie to nagrywanie bez loopu też daje rade. Szybko można przejść do konkretnego momentu który dobrze wyszedł a zrobienie z tego loopu jest dziecinnie proste. Podoba mi się też jak to wszystko jest ze sobą zgrane. To że zaznaczam sobie loop gdzieś po środku ścieżki (jeśli dobrze to nazwałem) a on idealnie współgra z resztą klipów. Magia. ;)

A co do mojego sposobu program nie miałby cudownie wybierać mojego najlepszego zagrania. Po prostu tak jak teraz mam nagrywanie w loopie to jeśli po 1 barze dalej nagrywam to Ableton po prostu nakłada na siebie midi. Mam pod sobą dwa kicki, trzy snary obok siebie itp. Ja chciałbym sytuacje w której po przejściu loopa JEŚLI dalej nagrywam to ableton kasuje poprzedni beat i zaczynam robić nowy. Czyli po prostu takie wielokrotne próby nagrania jednego bara. Ciężko to wytłumaczyć. Jak się nie da to trudno. Może próbuje wyważać otwarte drzwi. ;)

Awatar użytkownika
Arkana_Flow
Posty: 178
Rejestracja: wtorek 28 paź 2014, 00:00

Re: Ableton - nietypowy sposób nagrywania MIDI

Post autor: Arkana_Flow » wtorek 10 mar 2015, 21:15

Ja chciałbym sytuacje w której po przejściu loopa JEŚLI dalej nagrywam to ableton kasuje poprzedni beat i zaczynam robić nowy. Czyli po prostu takie wielokrotne próby nagrania jednego bara. Ciężko to wytłumaczyć. Jak się nie da to trudno. Może próbuje wyważać otwarte drzwi. ;)... 


Nie znalazłem opcji overwrite w Abletonie.. dziwne bo musi być.. ale ja na Abletonie się nie znam.


Ale wpadłem na inne wyjście z sytuacji


ctrl+a i delete  - zajmuje to pół sekundy i nie trzeba nigdzie klikać, wystarczy wcisnąć skrót.. a jeśli nagrywasz tą samą nutke to nie musisz jej wywalać bo zastąpi Ci po prostą ją podczas nagrywania w Loopie.. proste

Muzyką zajmuję się od 2003 roku. Zaczynałem jako raper. Obecnie wchodzę w świat producenski. Pracuję z samplami (głównie na Akai MPC) jak i z żywymi instrumentami. Studiuję produkcję muzyczną na uczelni w Edynburgu, Szkocji.

peter.a
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 03 mar 2015, 00:00

Re: Ableton - nietypowy sposób nagrywania MIDI

Post autor: peter.a » wtorek 10 mar 2015, 21:26

...Ja chciałbym sytuacje w której po przejściu loopa JEŚLI dalej nagrywam to ableton kasuje poprzedni beat i zaczynam robić nowy. Czyli po prostu takie wielokrotne próby nagrania jednego bara. Ciężko to wytłumaczyć. Jak się nie da to trudno. Może próbuje wyważać otwarte drzwi. ;)... 
Nie znalazłem opcji overwrite w Abletonie.. dziwne bo musi być.. ale ja na Abletonie się nie znam.
Ale wpadłem na inne wyjście z sytuacji
ctrl+a i delete  - zajmuje to pół sekundy i nie trzeba nigdzie klikać, wystarczy wcisnąć skrót.. a jeśli nagrywasz tą samą nutke to nie musisz jej wywalać bo zastąpi Ci po prostą ją podczas nagrywania w Loopie.. proste...

No dalej to nie rozwiązuje problemu. Pierwszy przypadek zakłada przerwanie gry, co wybija mnie z "transu" drugi przypadek kompletnie do mnie nie trafia. Raz za czas się coś podmieni nie tak jak trzeba, wszystko się rozjeżdża i trzeba kasować. Już szybsze jest cięcie z całości nagrania.

Jakby Ci to opisać. Mój sposób gry wygląda tak że odpalam sobie perkusje, odpalam synth i coś sobie tam gram, powoli poszczególne klawisze i nagle mnie coś natchnie i znajduje TĘ melodię. Dodatkowo jakiś cudem jak dalej gram to ona mi już fajnie wychodzi, gorzej jak się wyrwę z "transu" przyciskaniem "record" albo przerywaniem gry. Szukam najlepszego rozwiązania na wycięcie właśnie tego momentu.

Awatar użytkownika
Arkana_Flow
Posty: 178
Rejestracja: wtorek 28 paź 2014, 00:00

Re: Ableton - nietypowy sposób nagrywania MIDI

Post autor: Arkana_Flow » wtorek 10 mar 2015, 21:30


Jakby Ci to opisać. Mój sposób gry wygląda tak że odpalam sobie perkusje, odpalam synth i coś sobie tam gram, powoli poszczególne klawisze i nagle mnie coś natchnie i znajduje TĘ melodię. Dodatkowo jakiś cudem jak dalej gram to ona mi już fajnie wychodzi, gorzej jak się wyrwę z "transu" przyciskaniem "record" albo przerywaniem gry. Szukam najlepszego rozwiązania na wycięcie właśnie tego momentu. ...
 


Wiem o co Ci chodzi bo sam tak nagrywam! Ale używam Akai MPC + Cubase'a i tam nie mam problemów, ale w Abletonie też musi tak się dać.. jeśli nie to byłoby to b.dużym niedociągnięciem ze strony producentów, gdyż w taki właśnie sposób pracuję wielu ludzi.




Co możesz zrobić na jakiś czas dopóki nie ogarniesz opcji odpowiedzialnej za overwrite to ustawienie większej ilości barów do nagrania i wtedy masz  ślad np. na 8 barów, które sobie nagrywasz na spokojnie, a potem wybierasz jeden z nich, wycinasz wklejasz na pierwszy bar a ilość barów zmieniasz na 2 lub 1 czy tam 4, zależy jak nagrywasz.

Muzyką zajmuję się od 2003 roku. Zaczynałem jako raper. Obecnie wchodzę w świat producenski. Pracuję z samplami (głównie na Akai MPC) jak i z żywymi instrumentami. Studiuję produkcję muzyczną na uczelni w Edynburgu, Szkocji.

MrExplosion
Posty: 471
Rejestracja: piątek 15 wrz 2006, 00:00

Re: Ableton - nietypowy sposób nagrywania MIDI

Post autor: MrExplosion » wtorek 10 mar 2015, 21:48

...Czyli w zasadzie sposób o którym myślałem nie jest możliwy do uzyskania w Abletonie. Ale w sumie to nagrywanie bez loopu też daje rade. Szybko można przejść do konkretnego momentu który dobrze wyszedł a zrobienie z tego loopu jest dziecinnie proste. Podoba mi się też jak to wszystko jest ze sobą zgrane. To że zaznaczam sobie loop gdzieś po środku ścieżki (jeśli dobrze to nazwałem) a on idealnie współgra z resztą klipów. Magia. ;)



A co do mojego sposobu program nie miałby cudownie wybierać mojego najlepszego zagrania. Po prostu tak jak teraz mam nagrywanie w loopie to jeśli po 1 barze dalej nagrywam to Ableton po prostu nakłada na siebie midi. Mam pod sobą dwa kicki, trzy snary obok siebie itp. Ja chciałbym sytuacje w której po przejściu loopa JEŚLI dalej nagrywam to ableton kasuje poprzedni beat i zaczynam robić nowy. Czyli po prostu takie wielokrotne próby nagrania jednego bara. Ciężko to wytłumaczyć. Jak się nie da to trudno. Może próbuje wyważać otwarte drzwi. ;)...
 


Ale przecież sposób który opisałem działa dokładnie tak jak chcesz. To nie nadpisuje do poprzednio nagranego loopa, tylko nagrywa dalszą część czyli kolejne podejście. W Session może uściślę - nie tworzysz nowego klipu dwuklikiem tylko klikasz nagrywanie na pustym slocie (jak ścieżka jest uzbrojona to w każdym slocie jest kółko, po kliknięciu którego zaczyna się tam nagrywać nowy klip).

Oczywiście nadpisywanie warstwami jak w sprzętowym looperze też jest możliwe, ale ty szukasz czegoś innego, i opisany sposób działa tak jak chcesz

ODPOWIEDZ