Darmowy DAW - do mixu/mastering

Jeśli masz problem z konkretnym programem, to tu jest miejsce, aby go roztrząsać.
Awatar użytkownika
Zorian
Posty: 26
Rejestracja: sobota 20 lut 2016, 00:00

Re: Darmowy DAW - do mixu/mastering

Post autor: Zorian » środa 09 mar 2016, 21:39

Trochę o tym czytałem, jednak będąc laikiem nie stwierdze co jest lepsze, a co gorsze. Wolę polegać na wypowiedziach ludzi obeznanych w temacie i dopiero wtedy sprawdzić 2 najbardziej polecane, darmowe DAW.


Awatar użytkownika
ceres1x
Posty: 304
Rejestracja: sobota 08 mar 2003, 00:00

Re: Darmowy DAW - do mixu/mastering

Post autor: ceres1x » środa 09 mar 2016, 21:52

Polecam Reapera. Cena jest śmieszna wiec nie szukaj na sile darmowych DAW. Możliwościami nie ustepuje innym komercyjnym  stacjom roboczym,a nawet niektóre przewyższa. Jest elastyczny jeśli chodzi o dopasowanie interfejsu użytkownika,wlacznie ze spolszczeniem ,można go uruchamiac z pendrive'a,jest szybki w działaniu,stabilny i ciągle ulepszony i coraz lepszy. Ma wtyczki na pokladzie. To tak z grubsza...czego trzeba więcej? ?

eksperymentalna, niekomercyjna elektronika

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Darmowy DAW - do mixu/mastering

Post autor: PWA » środa 09 mar 2016, 23:44

...Polecam Reapera. Cena jest śmieszna wiec nie szukaj na sile darmowych DAW. Możliwościami nie ustepuje innym komercyjnym  stacjom roboczym,a nawet niektóre przewyższa. Jest elastyczny jeśli chodzi o dopasowanie interfejsu użytkownika,wlacznie ze spolszczeniem ,można go uruchamiac z pendrive'a,jest szybki w działaniu,stabilny i ciągle ulepszony i coraz lepszy. Ma wtyczki na pokladzie. To tak z grubsza...czego trzeba więcej? ?...

Pełna zgoda! Taniej nie znajdzie się na rynku DAWa o podobnych możliwościach nie ustępującego wiodącym markom. Trochę go liznąłem, bo córa używa i to naprawdę niezły software... no i nie jest zasobożerny , co w przypadku kolegi może być istotne... no i do tego pełny 60 dniowy trial... 2 miesiące to naprawdę dużo czasu na zbadanie możliwości.

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Darmowy DAW - do mixu/mastering

Post autor: PWA » środa 09 mar 2016, 23:48

...Trochę o tym czytałem, jednak będąc laikiem nie stwierdze co jest lepsze, a co gorsze. Wolę polegać na wypowiedziach ludzi obeznanych w temacie i dopiero wtedy sprawdzić 2 najbardziej polecane, darmowe DAW....

Wszystkie z nich nadają się do tego co planujesz na początek, więc nie ma znaczenia co wybierzesz. Ja w takich przypadkach z reguły kieruję się sentencją z filmu Jabberwocky... "dobry ale tani" ...i tu Reaper bije wszystkie w/w na głowę w kontekście jakość/cena.

Awatar użytkownika
mytnik
Posty: 1308
Rejestracja: czwartek 20 maja 2004, 00:00

Re: Darmowy DAW - do mixu/mastering

Post autor: mytnik » czwartek 10 mar 2016, 08:38

Ja wciąż nie rozumiem, dlaczego focusrite miałby być lepszy od presonusa, szczególnie w przypadku jeśli równocześnie szukamy dobrego DAW. Fakt, focus jest ładniejszy :)


Reaper jest tani, ma wtyczki ale bez VST raczej sie nie obejdzie, a skoro VST to z darmowych najmniej ograniczony jest Podium. Reaper nie jest łatwy, Podium dość specyficzny ale po okresie adaptacyjnym okaże się, że to bardzo dobre i mocne narzędzie

drummer

Awatar użytkownika
Akton
Posty: 710
Rejestracja: piątek 21 gru 2007, 00:00

Re: Darmowy DAW - do mixu/mastering

Post autor: Akton » czwartek 10 mar 2016, 10:39

Reaper nie jest łatwy...


Myślę, że tak naprawdę to żaden nie jest łatwy :) Ktoś wcześniej zamieścił link do instrukcji Reaper'a w języku polskim. Niezła, ponad 400 stron. Taka instrukcja to skarb. Ja jestem akurat Cubase'owcem. Jego instrukcje i tutoriale polskojęzyczne pomogły mi bardzo. Reaper wygląda ciekawie :)


[addsig]
NI Komplete 12, EWQL Symphonic Gold Orchestra,Spectrasonics Omnisphere, NI Alicia's Keys, EWQL Ministry of Rock, IK Philharmonik Miroslav, BFD ECO

Awatar użytkownika
doministry1
Posty: 323
Rejestracja: poniedziałek 29 wrz 2008, 00:00

Re: Darmowy DAW - do mixu/mastering

Post autor: doministry1 » sobota 12 mar 2016, 11:23

...
Który DAW w darmowej wersji będzie najlepszy tylko do nagrywania wokalu oraz jego edycji? Najlepiej taki bez zbędnych rozbudowań, intuicyjny, w miare prosty w obsłudze, stabilny.
Oczywiście najważniejsza jest jakość wokalu, jak coś jest lepsze, a trudniejsze to doucze się.
Dodam, że mam tylko 4GB Ramu, chyba że to nie spowoduje szkód w jakości nagrania i stabilności pracy?
Dla przykładu Pro Tools First wymaga minimum 2, a Studio One 3  - 4 GB. Edytować będę w niewielkim stopniu, bo nagrywam na raz itd.
Tworzenie bitów w ogóle mnie nie interesuje, więc pod tym względem program może ,,leżeć".
Z góry dziękuję za pomoc Smile
Przykładowe z polecanych:
Podium Free 
Studio One 3 Prime
Pro Tools First
Samplitude Pro X Silver
OhmStudio (online)...
 




Ze swojej strony mogę jak zawsze polecać Samplitude jako fenomenalne narzędzie pracy.


Ale jeśli chcesz coś prostego to szczerze mówiąc dla jednej ścieżki wystarczy ci Soundforge!

Kompozytor, Instrumentalista, Improwizator

Awatar użytkownika
Zorian
Posty: 26
Rejestracja: sobota 20 lut 2016, 00:00

Re: Darmowy DAW - do mixu/mastering

Post autor: Zorian » sobota 12 mar 2016, 17:59

Póki co nie inwestuje w płatny DAW, bo nie wiem czy aby na pewno wkręcę się w edycje audio. Więc, który z tych 2 DAW w wersji darmowej jest mniej ograniczony w zakresie nagrywania wokalu i jego edycji?


-Studio One 3 Prime (Obsługuje tylko te VST, które ma na pokładzie. Czy ich jakość i ilość powinna być wystarczająca?)


-Samplitude Pro X Silver (ograniczona ilość scieżek mi nie przeszkadza)


Oba mają próbkowanie do 44.1 khz, wystarczające?


Awatar użytkownika
Zorian
Posty: 26
Rejestracja: sobota 20 lut 2016, 00:00

Re: Darmowy DAW - do mixu/mastering

Post autor: Zorian » sobota 12 mar 2016, 22:18

...
Ja wciąż nie rozumiem, dlaczego focusrite miałby być lepszy od presonusa, szczególnie w przypadku jeśli równocześnie szukamy dobrego DAW. Fakt, focus jest ładniejszy :)

Reaper jest tani, ma wtyczki ale bez VST raczej sie nie obejdzie, a skoro VST to z darmowych najmniej ograniczony jest Podium. Reaper nie jest łatwy, Podium dość specyficzny ale po okresie adaptacyjnym okaże się, że to bardzo dobre i mocne narzędzie
...
 


Właśnie testuje Podium Free. Waży 12 Mb, i korzysta tylko z jednego rdzenia procesora, czy rzeczywiście będzie w stanie nagrać wokal porządnej jakości i dorównać Samplitue lub Sutdio one pod względem edycji? Tamte ważą sporo więcej.


Awatar użytkownika
mytnik
Posty: 1308
Rejestracja: czwartek 20 maja 2004, 00:00

Re: Darmowy DAW - do mixu/mastering

Post autor: mytnik » sobota 12 mar 2016, 23:46


...
 

Właśnie testuje Podium Free. Waży 12 Mb, i korzysta tylko z jednego rdzenia procesora, czy rzeczywiście będzie w stanie nagrać wokal porządnej jakości i dorównać Samplitue lub Sutdio one pod względem edycji? Tamte ważą sporo więcej....
 


 


Czy Ty czasem nie zamierzasz podjechać Manem do pobliskiego warzywniaka? To co chcesz osiągnąć potrafiły już komputery i DAWy w latach 90. O jakości tego wokalu zadecyduje przede wszystkim jakość preampów, mikrofonu i wokalisty a na pewno najmniej ilość rdzeni

drummer

ODPOWIEDZ