Ableton disc overload problem

Jeśli masz problem z konkretnym programem, to tu jest miejsce, aby go roztrząsać.
ivanos
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 02 sie 2016, 00:00

Ableton disc overload problem

Post autor: ivanos » wtorek 02 sie 2016, 13:59

Witam wszystkich,


przesiadłem się niedawno na macbooka pro i pojawił się u mnie problem z przeładowaniem dysku podczas pracy z Abletonem. Problem ten występuje nawet podczas pracy na jednym pluginie - zazwyczaj używam jakiejś prostej wtyczki z pianinem i klawiatury sterującej. 


Podczas gry używam klawiatury M-audio Keystation 61, interfejsu M-audio M-track II i kontrolera Ableton Push. Konfiguracja sprzętowa to 2,9 GHz Intel Core i7, 16 GB RAMu 1600 MHz DDR3 a całość śmiga na dysku SSD. System operacyjny OS X El Capitan 10.11.5. Wszystko podpięte pod porty USB 3.0.


Podczas gry z użyciem prostej wtyczki z barwą pianina zużycie CPU wynosi około 5%. W czasie grania średnio co minutę pojawiają się krótkie przycięcia, przy czym wskaźnik przeładowania dysku zapala się na pomarańczowo, niemniej zużycie CPU nie wzrasta w tym momencie. Jeżeli tę samą wtyczkę steruję za pomocą Pusha to również pojawia się disc overload, ale co ciekawe - dźwięk nie przycina się, wszystko działa płynnie. Problem ten nie występował w ogóle przy pracy na wcześniejszym komputerze pod Windowsem. 


Proszę o rady z czym może być to związane? Buffer size mam ustawiony na 512.


ivanos
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 02 sie 2016, 00:00

Re: Ableton disc overload problem

Post autor: ivanos » wtorek 02 sie 2016, 14:16

...
Witam wszystkich,

przesiadłem się niedawno na macbooka pro i pojawił się u mnie problem z przeładowaniem dysku podczas pracy z Abletonem. Problem ten występuje nawet podczas pracy na jednym pluginie - zazwyczaj używam jakiejś prostej wtyczki z pianinem i klawiatury sterującej. 

Podczas gry używam klawiatury M-audio Keystation 61, interfejsu M-audio M-track II i kontrolera Ableton Push. Konfiguracja sprzętowa to 2,9 GHz Intel Core i7, 16 GB RAMu 1600 MHz DDR3 a całość śmiga na dysku SSD. System operacyjny OS X El Capitan 10.11.5. Wszystko podpięte pod porty USB 3.0.

Podczas gry z użyciem prostej wtyczki z barwą pianina zużycie CPU wynosi około 5%. W czasie grania średnio co minutę pojawiają się krótkie przycięcia, przy czym wskaźnik przeładowania dysku zapala się na pomarańczowo, niemniej zużycie CPU nie wzrasta w tym momencie. Jeżeli tę samą wtyczkę steruję za pomocą Pusha to również pojawia się disc overload, ale co ciekawe - dźwięk nie przycina się, wszystko działa płynnie. Problem ten nie występował w ogóle przy pracy na wcześniejszym komputerze pod Windowsem. 

Proszę o rady z czym może być to związane? Buffer size mam ustawiony na 512....
 


Zapomniałem dodać - karta Mtrack nie działała mi pod Windowsem na USB 3.0


Znalazłem na oficjalnym forum M-audio informację od producenta: While the M-Audio USB audio interfaces are not officially qualified for USB 3.0 ports, the user feedback has been inconsistent. Czy zatem problem może wynikać ze słabego interfejsu? 


Awatar użytkownika
Pytajny
Posty: 104
Rejestracja: poniedziałek 26 paź 2015, 00:00

Re: Ableton disc overload problem

Post autor: Pytajny » środa 03 sie 2016, 14:31

Daj screen z pracy w czasie przeciążeń z menedżer zadań > wydajność
i z Monitor zasobów > dysk

ivanos
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 02 sie 2016, 00:00

Re: Ableton disc overload problem

Post autor: ivanos » środa 03 sie 2016, 16:41

...Daj screen z pracy w czasie przeciążeń z menedżer zadań > wydajność
i z Monitor zasobów > dysk...
 


Pracuję od niedawna na macu, także nie wiem czy zamieszczam odpowiednie wykresy.
vX3dLkZV.png
Powyżej obciążenie CPU, na czerwono system, na zielono użytkownik. Widoczne piki na wykresie odpowiadają momentom przeładowania dysku.
rRXp90B.png
Powyżej monitor aktywności dysku. Na czerwono zapis, na niebiesko odczyt. Czerwone piki również odpowiadają przycięciom. 




Awatar użytkownika
Pytajny
Posty: 104
Rejestracja: poniedziałek 26 paź 2015, 00:00

Re: Ableton disc overload problem

Post autor: Pytajny » czwartek 04 sie 2016, 11:58

Ja jestem pecetowcem, więc nie pomogę dalej. W każdym razie nie tyle chodziło mi o wykres, ile o listę procesów które obciążają dysk.

ivanos
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 02 sie 2016, 00:00

Re: Ableton disc overload problem

Post autor: ivanos » piątek 05 sie 2016, 02:59

...Ja jestem pecetowcem, więc nie pomogę dalej. W każdym razie nie tyle chodziło mi o wykres, ile o listę procesów które obciążają dysk.... 


Problem rozwiązany... dość nietypowo.


Najprawdopodobniej winna była niedociśnięta taśma dysku. Mam w macu SSD i HDD. Zamieniłem je miejscami i po skręceniu problem zniknął jak ręką odjął. Co ciekawe, Ableton działa teraz poprawnie na obu dyskach, także podejrzewam akurat tę usterkę. Dzięki za chęć pomocy :)


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Ableton disc overload problem

Post autor: Zbynia » piątek 05 sie 2016, 21:13

sprawdź kontrolnie SMART obydwu dysków czy nie nawaliło błędów

ODPOWIEDZ