MIDI + Android - czy ktoś próbował?

Jeśli masz problem z konkretnym programem, to tu jest miejsce, aby go roztrząsać.
Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

MIDI + Android - czy ktoś próbował?

Post autor: Caroozo » poniedziałek 15 sty 2018, 08:07

Witam!

Mam antyczny telefon na Andku 4.X, będę zmieniał niedługo telefon i zastanawiam się czy ktoś ma doświadczenie w podłączaniu klawiatury MIDI do telefonu? Czasami potrzebuję przegrać parę dźwięków on-the-go, dostając np. nowy aranż siedząc w robocie ;-) i możliwość podpięcia klawiatury, która mieści się do torby, pod telefonik nawet z latencją byłoby nieocenioną funkcją :D . Tymbardziej że telefon zawsze mam z powerbankiem przy sobie, a laptopa nie...
Posiadam w swoim instrumentarium M-Audio Keystation Mini 32, który teoretycznie jest wspierany bez problemu ALE mam złe doświadczenia z obsługą trybu OTG na telefonie - niektóre smartphone'y tego nie wspierają. Teoretycznie Android 6.0 Marshmallow obsługuje to bez problemu, a jak jest z softem? Proszę o osoby z doświadczeniem w tym temacie :-). NIe chcę wtopić i kupić fona który nie będzie tego obsługiwał.
P.S. Dla mnie w ogóle telefon musi mieć 3 rzeczy: 1) przeżyć upadek na podłogę/beton/posadzkę 2) mieć dobrą latarkę 3) dać się customizować (dla powerusera) - czyli root+bootloader. Chciałbym dołączyć 4 punkt - obsługa klawiaturki MIDI/OTG :D. Ktoś, coś...?

celka
Posty: 1
Rejestracja: czwartek 01 lut 2018, 16:10

Re: MIDI + Android - czy ktoś próbował?

Post autor: celka » czwartek 01 lut 2018, 16:11

czesc

Paweł
Posty: 864
Rejestracja: piątek 29 mar 2002, 00:00

Re: MIDI + Android - czy ktoś próbował?

Post autor: Paweł » wtorek 20 lut 2018, 12:48

Podłączyłem dla zabawy klawiaturę Behringera do Sony Xperia z5 Compact i komunikował się bez problemu, ale latencja dramat. Nawet żeby chociaż była duża, ale stała, a tu mam wrażenie że jest losowa. Dla mnie nieużyteczne.

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: MIDI + Android - czy ktoś próbował?

Post autor: PWA » wtorek 20 lut 2018, 14:43

Też słyszałem, że latencja na Androidzie jest nie do przyjęcia. Słyszałem też, że google ma się za to wziąć i porawić, ale nie wiem od której wersji. Może juz od jakiejś trochę sie to poprawiło, bo ostatni widzę, że jakieś narzędzia na Androida się pojawiają

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: MIDI + Android - czy ktoś próbował?

Post autor: Caroozo » poniedziałek 05 mar 2018, 11:55

Jak oglądam filmiki na YT to wygląda to nieźle - np. Caustic obsługuje MIDI podobno bez problemów. Nie jest może tak że najlepiej kupić iPhone'a do zastosowań muzycznych, bo Android po prostu nigdy się do tego nie będzie nadawał?

Ja po cichu liczyłem, że WindowsPhone z aplikacjami UWP może będzie umożliwiał chociaż podstawową zabawę z muzyką + MIDI. Android jest na rynku już sporo, już od wersji 6.0 zapowiadali zmiany, a apek PRO i wsparcia dla systemu dla audio brak. iPhone z kolei mi nie leży jako telefon, z uwagi na ograniczenia (iStore itd). Jednak niedługo zmieniam telefon i funkcjonalność audio byłaby dużym plusem.

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: MIDI + Android - czy ktoś próbował?

Post autor: PWA » poniedziałek 05 mar 2018, 19:13

Kiedyś też się interesowałem wykorzystaniem Androida (kilka lat temu), no ale naczytałem się, że latencja to ok. 50 ms, więc sobie odpuściłem. Nie wiem jak jest z 4, ale to chyba jeszcze zbyt wczesna wersja na sensowne wykorzystanie :-).
Chyba Google poprawiło nieco system pod względem "muzycznym", bo widzę, że coraz więcej firm wypuszcza soft pod Androida np. Korg sprzedaje Kaossilator. Jak to chodzi, to nie wiem. W specyfikacji stoi, że działa od 5 w górę.

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: MIDI + Android - czy ktoś próbował?

Post autor: Caroozo » poniedziałek 12 mar 2018, 14:19

Na Google Nexus działa (są filmiki na YT). Akurat mój telefon nie ma OTG, poza tym jest sprzed chyba 4 lat :D. Żona ostatnio dostała ode mnie jakiś budżetowy z Andkiem 6.0 - niestety nie obsługuje USB OTG :/. No i nie ma jak przetestować :). Ja myślę że szybko tego jeszcze nie ogarną, LUB ogarną dopiero za dłuższy czas. Przykładem może być Microsoft, który udoskonalił w Win10 WASAPI na tyle, że da się z tego korzystać jako alternatywę dla ASIO na zwykłej integrze audio (po nastu latach!). Pamiętam czasy DirectSound czy MME na XP - brrrrr... Może się ogarną ;).

Ostatnio znajomy pokazywał mi iPhone 7 - jaki ten telefon ma dopracowany soft... Jeszcze jak zobaczyłem muzyczne apki w akcji, to już w ogóle :D. No ale cena telefonu + przystawka do MIDI + cena apek podnosi cenę do tego poziomu, że jednak wolę swój 14-calowy Lenovo z SSD, i5-4300M i 8 GB RAM - wychodzi taniej (jak już się ma kupione wtyki), działa lepiej i bez łaski :D. Dlatego też chyba nie doczekamy się apek "pro" na andka - jedyna alternatywa na rozwiązanie "on-the-go" to chyba tylko iPad (no i iPhone w mniejszym zakresie). Niestety moje próby ogarnięcia Wintabletów z nadzieją na podobne wykorzystanie sprowadziły mnie do konsensusu, że niby się da, ale przez ograniczenia nie jest to już takie wygodne - na WASAPI/Asio4All i pod Win10 przy obciążeniu 40% na rdzeń (1 wtyczka) i rozsądnej latencji już pojawiają się dropy.

Kolega kupił ostatnio chiński model Wintableta z 4GB RAM, 128 GB SSD i Intel Core M 4x2GHz w turbo - Keyscape/Omnisphere chodził jak złoto ALE na Asio4All trochę się wywalał na niskiej latencji. z WASAPI było lepiej, do tego przejściówki OTG z USB 3.0 na interfejs audio, hub USB dla MIDI ze sterującej... Zrobiło się kabli i stwierdziłem, że wolę już wziąć w takim układzie 12" laptopa :). Także marzenie o malutkim urządzeniu podłączanym jednym kabelkiem do drugiego małego urządzenia i "palcowanie" bez problemu na chwilę obecną zapewnia tylko Apple. A szkoda :).

reggie
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 19 mar 2018, 09:44

Re: MIDI + Android - czy ktoś próbował?

Post autor: reggie » poniedziałek 19 mar 2018, 09:46

Też słyszałem, że latencja na Androidzie jest nie do przyjęcia

ODPOWIEDZ