Prosty program/aplikacja do gry na żywo

Jeśli masz problem z konkretnym programem, to tu jest miejsce, aby go roztrząsać.
wookash
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 02 kwie 2018, 13:30

Prosty program/aplikacja do gry na żywo

Post autor: wookash » poniedziałek 02 kwie 2018, 15:52

Witam.
Gram już dość długo. Obecnie posiadam MOXF8 i Artis 7. Wcześniej bazowałem na rodzinie Motifa.
Jakoś do tej pory w zupełności mi wystarczało to co jest na pokładzie moich klawiatur, nie bawiąc się we wgrywanie sampli, brzmień a nawet jakiejś bardzo daleko idącej edycji poszczególnych brzmień czy perf. Wiem że teraz klawiatury potrafią oprócz dobrego brzmienia samego w sobie, umożliwić przeróbki, edycję ...jednym słowem zabawę w tworzenie nowych brzmień. Do tego też zacząłem przysiadać i trochę bardziej się zagłębiać i rozgryzam trochę bardziej wnętrze softu zarówno yamahy jak i kurza, gdyz muzyka dzisiejszych czasów jest coraz bardziej wymagająca sprzętowo i brzmieniowo i żeby na żywo z klasycznym bandem eventowym zagrać coś tak żeby ten cover przypominał oryginał to czasami trzeba sporo posiedzieć... Ale już wiem że można.

Pytanie mam inne bo jestem zupełnie świeży w tym temacie a próbuję coś od jakiegoś czasu poszukać i wyczytać ale nie bardzo mogę. znaleźć.
Czy jest jakaś prosta aplikacja na tablet, program na PC, który w pewien sposób wyciągnie mi na ekran wnętrze (np MOXF ale nie ma to być tylko do yamahy) ale nie w taki sposób że będę miał wszystko w tym programie i tam się bawię edycją, zapisywaniem itp.. Otóż.. Robię sobie brzmienia w domu na klawiszu. Mam do zagrania na koncercie załóżmy 30 piosenek, w każdej mam do wykorzystania od 2-6 zupełnie różnych brzmień. Mimo że na wyświetlaczu czasem jest możliwość zapisania sobie nazwy ustawionego brzmienia( bądź partii brzmień ) wg własnego uznania i przypisać sobie strefy na klawiaturze, co gdzie i jakie brzmienie, to nie jestem w stanie spamiętać tego co pod którym zapisanym klawiszem jest. A są przecież syntezatory czy stage piana praktycznie bez wyświetlaczy typu NORD. Szukam takiego programu w którym mogę sobie swoje brzmienia i już gotowe ustawienia wybrać i przerzucić na tablet, widzieć co to jest,nazwać je po swojemu i móc sterować zmianą brzmień z pozycji tabletu. Nie wiem czy dobrze tłumaczę o co mi chodzi.. Zachęcam do dyskusji... rozmawiam ze znajomym co tworzy aplikacje i chcemy do tego przysiąść ale może jest coś takiego już. ma to byc prosty program, do przełączania brzmień z pozycji tabletu.

pozdrawiam

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Prosty program/aplikacja do gry na żywo

Post autor: Caroozo » poniedziałek 02 kwie 2018, 22:13

Możesz jedynie przez MIDI wysyłać komunikaty MSB/LSB/PC, wcześniej sprawdzając, gdzie są zapisane brzmienia, z których będziesz korzystał. Można to sprawnie zrobić, pisząc jakąś "apkę". Gotowych rozwiązań Ci nie podam, bo osobiście wszystko pamiętam + wspomagam się laptopem, gdzie mogę robić "snapshoty" gotowych setupów/performance/combi i przywoływać je za naciśnięciem jednego przycisku - mega wygodna sprawa. Na Motifie praktycznie pamiętałem kilkadziesiąt brzmień, które zapisywałem sobie w MASTERze jeden obok drugiego - nawigacja była odrobinę łatwiejsza. Taki KRONOS umożliwia wywalenie songlist/cuelist na ekran i dostęp do 16 brzmień jednocześnie. Niestety starsze "klapy" mają swoje ograniczenia. Wyjściem może być też zewnętrzny kontroler MIDI z presetami - jeśli ma możliwość ustawienia MSB/LSB (większość na niestety tylko Program Change - PC), to można od biedy z niego korzystać, przywołując odpowiednie presety. Inna sprawa, że zdarza mi się korzystać na "sztuce" nawet z 3 parapetów + laptop i wszystko pamiętam (ew. mam popisane w kwitach), ew. mam np. w RD700GX Setup'y, gdzie wszystko jest ładnie rozbite na strefy itd - muszę jednak pamiętać numer setup'u :D. Także jako klawiszowiec nie polecę Ci żadnych "skrótów" poza pamięcią własną i ew. napisaniem apki pod siebie. Laptop rozwiązuje bardzo dużo kłopotów (snapshoty to błogosławieństwo), ale tylko do VSTi. Warto rozważyć zakup interfejsu MIDI + laptop 2in1 lub nawet tablet na Windowsie (małe wymiary/dotykowy ekran) + wypróbowanie jakiegoś softu do grania live (np. Cantabile/Forte) - nie jestem pewien, ale mogą oferować właśnie taką funkcjonalność.

wookash
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 02 kwie 2018, 13:30

Re: Prosty program/aplikacja do gry na żywo

Post autor: wookash » wtorek 03 kwie 2018, 10:16

Dzięki. Zobaczę te dwa programy, które podrzuciłeś. Jasna sprawa że można zapisać na kartkach, w notesie czy po prostu w głowie i to, że napisałem że nie jestem w stanie spamiętać wszystkiego to trochę na wyrost bo oczywiście po kilku graniach się pamięta i robi intuicyjnie pewne operacje., chyba że się gra co chwilę inną sztukę.. Jednak w tych czasach trzeba sobie ułatwiać i szukam ułatwienia dla klawiszowców takiej tanie prostej aplikacji (nawet do jednego konkretnego modelu klawisza) , gdzie mamy na ekran tabletu wyciągnięte brzmienia w postaci jakichś "kafelków" , podpisane wedle własnego uznania, na dole 4 proste najczęściej używane efekty ustawione wedle własnego uznania, i cała klawiatura na samym dole gdzie poprzez przeciągnięcie danego brzmienia(kafelka) wrzucamy sobie je w wybraną strefę. poprzez przytrzymanie jednego kafelka i naciśnięcie drugiego łączymy brzmienia... Może i przesadzam ale... przejrzystość i prostota w porównaniu z dostępem do wielu dobrych brzmień z jednego parapetu nie idzie w parze...Kronos...no ok...wszystko fajnie...jednak wolę za te pieniądze 2 klawiatury i jeszcze na stare auto kombi starczy ;)

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Prosty program/aplikacja do gry na żywo

Post autor: Caroozo » wtorek 03 kwie 2018, 12:22

Do Kronosa nie zachęcam specjalnie - po prostu korzystałem i dość fajna opcja. Większość klawiszy nie jest zorientowana na granie live, np. Motify, stąd też brak dedykowanych trybów do grania na żywo z prawdziwego zdarzenia. Wszystkie instrumenty ogarniesz przez MIDI, kwestia programu. Może jest coś na iPad'a? Android pod tym kątem to cienizna ;). Natomiast w/w hosty są zorientowane na granie na żywca i pewnie posiadają taką funkcjonalność. Każdy instrument w instrukcji ma na końcu szczegółowo opisane komunikaty MIDI - cenna wskazówka dla ew. programisty, który robi taki program. O ile standardowe operacje, jak np. zmiana banku są możliwe, to już robienie splitów na życzenie itd może być niemożliwe - bez dedykowanego edytora.

Trochę leniuch jesteś, bo wystarczyło wejść na stronę Kurzweila i do Artisa jest edytor PlugSE + edytor do iPad'a. Instrumentu nie posiadam, ale założę się, że przynajmniej w pewnej części da Ci wygodę, której poszukujesz. MOXF ma za to edytor - pewnie nie nada się specjalnie do Twoich potrzeb, ale jeśli można go używać jako wtyczkę w DAW, to Cantabile/Forte "ogarnie" mapowanie MIDI i recall Twoich presetów - wtedy też możesz kombinować bawić się w snapshoty ustawień i uzyskasz funkcjonalność, o której mówisz.

Jest z tym jednak nieco zabawy. Ja np. swojego starego Motif ES obsługiwałem po kilku latach z zamkniętymi oczyma - grałem w wielu różnych projektach, wiedziałem jakie brzmienie w danej chwili potrzebuję i nawet z katalogu Pre1-6 wybierałem niemal bezbłędnie - niestety to były aż trzy kliknięcia (lub 4 :D). Jakoś to ogarniałem MASTERem :). Np. KORG ma pamięć "dziesiątek", tzn. zmieniając np. Program z 43 na 46 i z włączoną funkcją, wystarczy wcisnąć cyfrę 6. Normalnie trzeba wklepać 043, co na sztuce jest trudne - inna sprawa, że każdy klawiszowiec, który gra na żywo, wręcz "ćwiczy" zmianę presetów :D. Innym rozwiązaniem mogą być footswitche do zmiany ProgramUp/ProgramDown. Ideałem będzie chyba laptop+Host+snapshoty+footswitch do zmiany "songów" - a i tak jeśli dany numer wykorzystuje kilka brzmień, trzeba je ręcznie zmieniać, względnie przygotować tyle snapshotów. Roboty co nie miara :D. Byłem w 2011 roku na koncercie Yes w UK, gdzie grał Geoff Downes, miał z 12 parapetów + rack + laptop i jakoś ogarniał :D. Łosowski ogarnia analogi (fakt że Prophet 5 to presetowiec no ale...), ja zaś pamiętam czasy D50, DX7, M1 itd gdzie brzmienia znało się na pamięć (bo były tak dobre :)).

ODPOWIEDZ