Sprawca kłopotów - Windows 10?

Jeśli masz problem z konkretnym programem, to tu jest miejsce, aby go roztrząsać.
Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Sprawca kłopotów - Windows 10?

Post autor: PWA » środa 26 cze 2019, 11:19

Oj tam, oj tam chłopaki... ja na 10-ce pracuję i mnie tam nic nie szwankuje :-). Fakt, że najstarsze drivery mam do UFX1204 z 2013-tego, więc w miarę "nowe" :-). 1903 na razie w ogóle nie tykam. czekam, aż mi się Steinber określi :-)

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Sprawca kłopotów - Windows 10?

Post autor: Caroozo » środa 26 cze 2019, 15:00

Żeby nie było, na drugim komputerze mam 10-tkę i sobie regularnie korzystam, ale po prostu nie mam zaufania - od czasów Win98SE byłem zawsze jeden OS niżej jeśli chodzi o pracę i jeśli system ma EOL albo jest po prostu już dobrze wypieczony, to wtedy warto z niego korzystać na dłużej. A tak loteria - Tobie działa, komuś padną driver'y, a ja po prostu odpalam drugi system, 5 sekund i pracuję - zero stresu :).

A, i żeby nie było - najstarsze urządzenie jakie mam i wymagające sterowników to stary Terratec Phase 26 USB - ma jeszcze drivery pod Win95 :D. Ale z odrobiną chęci i wiedzy działa i pod Win10 choć teoretycznie nie powinien... Może jakbym miał jakieś naprawdę stare graty które wymagają starszego systemu, siedziałbym pod XP czy 7-ką, a tak wychodzą zaraz procki pokroju 3950X z 16 rdzeniami - nie ma siły żeby starszy system sobie z tym poradził :). Tylko po co mamy płacić nerwami i stratą czasu za problemy wieku - ekhm - "dziecięcego" Win10? Ja tam czekam aż wyjdzie "złota" wersja pod muzę z gotowymi modami i testuję :).

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Sprawca kłopotów - Windows 10?

Post autor: PWA » środa 26 cze 2019, 19:39

No ale Caroozo, masz jakieś problemy z tą dychą na drugim kompie? Pamiętam, jak wszyscy narzekali, jaka ta 8-mka to chłam. Ja w zasadzie, jak tylko 8.1 się pojawiło, to się przeniosłem i jakichś problemów nie miałem. Z 10 to staram się być o 1 release do tyłu, czyli teraz jestem 1809. Jak tam okrzepnie 1903, to pewnie się przeniosę... pod koniec roku i jak mi Steinberg błogosławieństwo da :-)
Tak jak napisałem, moje najstarsze graty, to 2013, więc jak na tę branżę, to całkiem "nowe" :-) i pewnie dlatego nie mam problemów.

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Sprawca kłopotów - Windows 10?

Post autor: Caroozo » czwartek 27 cze 2019, 08:34

PWA, powiem Ci tak - mam dyszkę Pro w robocie na Skylake z 4 GB RAM i HDD. Update'y z d###, muły, lagi, mieliśmy raz problem po update. Jestem zmieszany, nie wstrząśnięty. W domu mam testowo dyszkę i co jakiś czas sobie uruchamiam. Niby nic się nie dzieje. Nic złego mi nie zrobiła, po prostu... jej nie ufam :D. Jak wyszedł Win8 też patrzyłem jak na g####, ale po 8.1 i update'ach... cóż... Chyba się przekonałem jak kupiłem laptopa z licencją Win 8.1 Pro, chciałem zmienić od razu na Win7 ale dałem jej szansę. Okazuje się że to całkiem sprawny systemik. Myk - wersja modowana, parę tweaków i jest ok :). Pewnie Win10 by mi problemów też nie robił (ostatnio kupiłem Zoom L12 do spółki z Zoom UAC2 + klawiatury sterujące), ale... "Ja tam swoje wiem" :D.

Niestety jednak przy zakupie Zen2 (bo mój desktop pamięta czasy jak wychodził pierwszy Crysis :D) coś czuję że starsze OSy będą średnio współpracować z nim - także na 100% kupię Win10Pro (podobno przebudowali scheduler żeby nie skakać pomiędzy CCX-ami). Boję się jedynie o współpracę mojego Zooma UAC2 z chipsetami od AMD, bo podobno jest loteria (eh, stare czasy z chipsetami FW)... To jedyny powód dla którego kiszę się na lapku z Haswell'em 4810MQ - jak działa, po co zmieniać :D.

Generalnie dycha jest już w miarę spoko, ale ja póki nie muszę nie przechodzę - i tak wywalam większość usług, dla mnie może działać sam kernel, garść niezbędnych usług, DAW na autostarcie, interfejs, kontrolery i jest ok :). Wolę się skupić na robocie niż na udrach ze sprzętem - za czasów 98SE/XP/Visty się w to bawiłem i wyznaję zasadę - "lepsze jest wrogiem dobrego" :).

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Sprawca kłopotów - Windows 10?

Post autor: Zbynia » czwartek 27 cze 2019, 10:47

Korzystam z 10 od roku i póki co żadnych problemów nie miałem (zreszta od lat jedyne większe problemy miałem jak wchodziła Vista - potem kompletnie żadnych czy to na 7, 8 8.1 a nawet 10 początek miała bezbolesny)
Dopiero update 1903 spieprzył robotę - widać ewidentnie że MS coś zamieszał

Generalnie problem mam inny - EMU1820M to zestaw z kartą PCI.

Z tego powodu zmuszony byłem kupić płytę główną z chipsetem Z170 bo na nowszym nie było żadnej płyty z PCI - wyszedł potem jakiś ASRock ale tak padaczny że szkoda kasy
Ten sam problem obserwuję przy AMD (tak czekam na rozwój sytuacji z nowymi prockami)
a nie widzi mi się korzystanie z jakiś kretyńskich przelotek bo to zabawa na cały dzień z dostosowaniem karty do montażu

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Sprawca kłopotów - Windows 10?

Post autor: PWA » czwartek 27 cze 2019, 18:33

@Zbynia - też słyszałem, że 1903 to niezła kupa i w związku z tym wstrzymałem się z podniesieniem, aż okrzepnie. Zrobiłem tylko upgrade na lapku z 2012, którego do internatu i poczty używam.
@Caroozo - cóż można powiedzieć? Każdy ma swoje "opory" :-)

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Sprawca kłopotów - Windows 10?

Post autor: Caroozo » piątek 28 cze 2019, 07:57

PWA, ja mam opory nie bez powodu - "profilaktyka, nie leczenie" :D. Po prostu zmarnowałem kiedyś wieeele godzin na walkę z wiatrakami - obecnie korzystam ze sprawdzonych rozwiązań. Wy macie problemy z najnowszym update - mi skonfigurowany system pod muzykę może chodzić i 20 lat i tam się nic nie stanie. Skoro coś działa, po co to zmieniać? Ja rozumiem jeszcze jakbym zyskiwał na wydajności czy latencji, ale nic takiego raczej nie ma miejsca :). Do "cywilnego" użytku dyszka jak najbardziej - ba, zauważyłem że nieco lepiej sobie radzi z niektórymi starszymi programami czy nawet grami, lepiej zarządza pewnymi sprawami (szczególnie na nowszych komputerach) no i jest up-to-date jeśli chodzi o najnowsze tematy.

Zbynia, z tego co się orientuję jest możliwość podłączenia starszych kart pod nowsze płyty, różnią się zasilaniem ale jest to do ogarnięcia - niestety, na bok sentymenty, jak Ci Win10 uwali kartę a nie dostaniesz nowej płyty z PCI, kartę - choćby najlepszą - wyślij na emeryturę EMU i kup coś nowszego. Może się okazać że jakość pracy (z uwagi na konieczność korzystania ze starego sprzętu) i koszty związane z zakupem egzotycznych komponentów będą większe aniżeli zakup nowego narzędzia pracy. Ja sobie przekalkulowałem i zrobiłem istotne zmiany, aktualnie wszystko mi działa i wydajność mojego komputera jest wystarczająca, ale jak wyjdą nowe CPU od czerwonych to zamierzam zmienić zdanie :).

Ja do tematu AMD podejdę w ten sposób że pojadę do lokalnego sklepu, wezmę pendrive'a z WindowsToGo 8.1 i 10 z już zainstalowaną częścią oprogramowania (żeby na dysku w firmie tego nie robić), zainstaluję swoje klocki i sprawdzę czy nic nie dropi/nie nawala. Każę sobie podłączyć wszystkie płyty jakie mogą sprawdzić - właśnie pod kątem współpracy moich urządzeń z nowymi komputerami. Jeśli przejdą testy - biorę. Jeśli nie - pewnie zdecyduję się na Intela. Celuję w 8 rdzeni z zegarami 4,5+ po OC - starczy na kolejną dekadę :).

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Sprawca kłopotów - Windows 10?

Post autor: Zbynia » niedziela 14 lip 2019, 17:58

Caroozo już się zastanawiałem nad przyszłością bez PCI. Są specjalne karty na PCI Express a do tego puszka ze śledziem PCI podłączana kablem USB 3.0 do karty w kompie. Troszkę to komplikuje sytuację bo potrzebne do puchy dodatkowe zasilanie (no i kolejne pudełko na biurko) a dodatkowo do EMU trzeba doprowadzić "prund". Jednak jest to jakieś wyjście z sytuacji.

Kombinowałem ze sterownikami (podmiana plików) ale okazało sie że jakiś debeściak na KVR mnie uprzedził i podał rozwiązanie :-)

Gdyby ktoś potrzebował rozwiązanie jest tu:

https://www.kvraudio.com/forum/viewtopi ... &start=180

Ja dodatkowo musiałem się pobawić uprawnieniami do wykonywania skryptów w power shell

Gdyby ktoś nie mógł uruchomić skryptu trzeba zrobić coś takiego:

Get-ExecutionPolicy -List - sprawdza aktualne ustawienia

Set-ExecutionPolicy -ExecutionPolicy Unrestricted -Scope CurrentUser - zmienia uprawnienia wykonywania skryptów dla aktualnego użytkownika

Set-ExecutionPolicy -ExecutionPolicy Undefined -Scope CurrentUser - przywraca poprzednie ustawienia (u mnie właśnie CurrentUser był na Undefined)

Po tym karta śmiga jak szalona :-)
Proponuję przed instalacją 1903 odinstalować Patchmix bo później może się nie udać (można nie odinstalowywać - problemów nie zauważyłem)

Także EMU jeszcze pożyje :-) tym bardziej że na rynku brak tak dość wszechstronnej karty (nie znalazłem nic z phono in)
Zmienilbym na RME ADI2 PRO bo umożliwia nagrywanie no ale cena też powala...tym bardziej że EMU trafiłem na alesyfie za 300 pln.....

Awatar użytkownika
Mu_
Posty: 46
Rejestracja: środa 09 maja 2012, 00:00
Kontakt:

Re: Sprawca kłopotów - Windows 10?

Post autor: Mu_ » czwartek 18 lip 2019, 21:25

PWA pisze:
niedziela 21 paź 2018, 10:34
Obawiam się, że zarówno SX2 jak i e-mu są zbyt leciwe, żeby pociągnąć na Windows 10. Chyba jedynymi opcjami są powrót do 7-ki lub wymiana Kubusia i karty. Tu masz listę kompatybilności Kubusia z Windows 10. Nie oznacza to, że inne wersje nie będą chodzić na 10-tce, ale te zostały przetestowane przez Steinberga.

Co do karty , to zerknij na ten wątek... ludzie mieli ten sam problem, więc może będzie pomocny. Ktoś tam napisał, że zastosował jakiś driver i mu poszło, ktoś inny jakiś workaround z wbudowaną kartą audio i też jakoś to chodzi.
https://answers.microsoft.com/en-us/win ... d392ad5112
Z kartą w dziesiątce nie ma najmniejszych problemów ale... tylko do wersji 1809. SXa też się powinno dać odpalić.
Obrazek
Kompozytor. W pełni wyposażony użytkownik wyłącznie legalnego oprogramowania i bibliotek muzycznych.

ODPOWIEDZ