Pliki wave 24 bitowe a poziom głośności

Jeśli masz problem z konkretnym programem, to tu jest miejsce, aby go roztrząsać.
Awatar użytkownika
jessman
Posty: 24
Rejestracja: poniedziałek 01 sty 2007, 00:00

Pliki wave 24 bitowe a poziom głośności

Post autor: jessman » środa 31 paź 2018, 14:25

witam,

otrzymałem od osoby, która miała miksować materiał demo (a okazuje się, że nie będzie) ścieżki instrumentów (pliki wave) w: 24 bity, 44,1kHz. Sęk w tym, że otrzymane pliki mają różną głośność - tzn. osoba wyeksportowała pliki wave z edytora audio z aktualnym zachowaniem głośności w oparciu o swój wstępny miks. Czyli przykładowo: po zaimportowaniu basu do mojego sekwencera audio widzę, że ma on poziom -18 db zamiast powiedzmy (zarejestrowanego) -2, klawisze - 25db. Gość robiący wstępny miks twierdzi, że w przypadku plików 24 bitowych nie ma to żadnego znaczenia (czy prześle mi plik wave z poziomem -2db czy -10db i nie ma żadnej utraty jakościowej.
Proszę o podpowiedź, czy rzeczywiście ma rację, czy też powinien wyeksportować pliki z poziomem z jakim zostały zarejestrowane.
Czyli jeśli bas, werbel itd. został zarejestrowany z poziomem -2db > tak powinienem go otrzymać zamiast np. -10db (które ustawił sobie we wstępnym miksie). Czy ma to wpływ na jakość w przypadku plików 24 bity, 44,1kHz. Nie chciałbym potem, żeby osoba robiąca właściwy miks zgłosiła, że otrzymała ode mnie ścieżki wave ze zbyt niskimi poziomami.

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Pliki wave 24 bitowe a poziom głośności

Post autor: Zbynia » wtorek 20 lis 2018, 19:59

jak nie chcesz ruszać swoich poziomów to zgraj w 32 bitach

Awatar użytkownika
tigergold
Posty: 384
Rejestracja: środa 01 cze 2005, 00:00

Re: Pliki wave 24 bitowe a poziom głośności

Post autor: tigergold » czwartek 29 lis 2018, 16:17

Najlepiej byłoby mieć pliki źródłowe a nie zgrywki premixu. Jeśli jednak głośność to jedyne co tykał, to spokojna Twoja rozczochrana. Po prostu zwiększ głośność jeśli potrzebujesz. Moja taka rada co do normalizacji śladów w DAW, to nie trzymałbym szczytów tuż pod peakiem tak jak piszesz, że coś było np -2dB. Nie wiem co tam zapinasz na ślady, ale wtyczki mają swoje tzw "sweet points", takie miejsca w których wynik brzmi najlepiej i zależny jest właśnie od głośności źródła. Mówi się, że okolica 3/4 jest optymalna do uzyskania tego, ale to kwestia eksperymentowania z każdą wtyczką z osobna. Dla bezpieczeństwa nie zblizałbym się do 0dB a jeśli mam takie pliki to trochę obniżam.
For God so loved the world that he gave his one and only Son, that whoever believes in him shall not perish but have eternal life <John 3.16>

Awatar użytkownika
gansu22
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 18 cze 2019, 11:29

Re: Pliki wave 24 bitowe a poziom głośności

Post autor: gansu22 » wtorek 18 cze 2019, 11:38

Przy 24 bitach poziom szumów cyfrowych jest na tyle niski, że nie przejmowałbym się tutaj poziomami peak rzędu -18dbFS kolego :)
Głowa do góry!

alexmaguire
Posty: 1
Rejestracja: środa 03 lip 2019, 08:43

Re: Pliki wave 24 bitowe a poziom głośności

Post autor: alexmaguire » środa 03 lip 2019, 08:46

poziom szumów cyfrowych jest na tyle niskiprzy 24 bitach

ODPOWIEDZ