Zwiększenie głośności

Jeśli masz problem z konkretnym programem, to tu jest miejsce, aby go roztrząsać.
paul
Posty: 299
Rejestracja: piątek 12 kwie 2002, 00:00

Zwiększenie głośności

Post autor: paul » wtorek 05 paź 2004, 21:52

Jakim limiterem zwiekszyc poziom nagrania (chor) - o ok 3dB, aby limiter nie pierdzial? Probowalem waves - ale sie nie udalo. Moze jest jakies ustawienie ktore daloby dobry rezultat???

probka dzwiekowa o ktora chodzi jest tu:



http://s.sobczyk.fm.interia.pl/sound.wav



Za wszelkie sugestie z gory dziekuje.

Awatar użytkownika
Groover
Posty: 1096
Rejestracja: niedziela 02 mar 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Zwiększenie głośności

Post autor: Groover » wtorek 05 paź 2004, 22:42

...Jakim limiterem zwiekszyc poziom nagrania (chor) - o ok 3dB, aby limiter nie pierdzial? Probowalem waves - ale sie nie udalo. Moze jest jakies ustawienie ktore daloby dobry rezultat???



**********************



interesuje Cię taki efekt procesorowania?



Użyj PSP Vintage Warmera w trybie wielopasmowym, ale wcześniej zmniejsz GAIN pliku o np. 2 dB. Wiem, wiem... Zaraz mnie rozszarpią puryści, że po co zmniejszać GAIN... Ale IMO pozwólmy dobrym wtyczkom pracować zostawiając im nieco "powietrza"



Pozdro

Groover
nowe portale:
www.PortalStudyjny.pl, www.PortalKlawiszowy.pl, www.PortalGitarowy.pl

paul
Posty: 299
Rejestracja: piątek 12 kwie 2002, 00:00

Re: Zwiększenie głośności

Post autor: paul » wtorek 05 paź 2004, 22:46



Użyj PSP Vintage Warmera w trybie wielopasmowym, ale wcześniej zmniejsz GAIN pliku o np. 2 dB.

**********************



Niestety tez pierdzi (zwlaszcza w lewym kanale)...

Awatar użytkownika
Groover
Posty: 1096
Rejestracja: niedziela 02 mar 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Zwiększenie głośności

Post autor: Groover » wtorek 05 paź 2004, 23:01

...

Użyj PSP Vintage Warmera w trybie wielopasmowym, ale wcześniej zmniejsz GAIN pliku o np. 2 dB.

**********************



Niestety tez pierdzi (zwlaszcza w lewym kanale)......

**********************



ściągnij sobie jeszcze raz. Poprawiłem nieco...



Pozdro

Groover
nowe portale:
www.PortalStudyjny.pl, www.PortalKlawiszowy.pl, www.PortalGitarowy.pl

paul
Posty: 299
Rejestracja: piątek 12 kwie 2002, 00:00

Re: Zwiększenie głośności

Post autor: paul » wtorek 05 paź 2004, 23:10





ściągnij sobie jeszcze raz. Poprawiłem nieco...



**********************



teraz jest lepiej - choc glosnosc zwiekszyla sie tylko o ok 1 dB, a barwa stala sie jasniejsza... Coz chyba zostawie material bez zadnej ingerencji.

Dziekuje bardzo za zainteresowanie.

pozdr.


Awatar użytkownika
Cyprio
Posty: 409
Rejestracja: sobota 13 mar 2004, 00:00

Re: Zwiększenie głośności

Post autor: Cyprio » środa 06 paź 2004, 01:27

aaa tam "gadka szmatka"- nieważne jaki limiter, czy kompresor- gołym okiem na zoomie widać, że w materiale dźwiękowym jest kilka 'clipów'- fala jest niemiło cyfrowo ucięta i w tym przypadku limiter jedynie zgłośni ten efekt (chociaż przy ustawieniu outputu na np. -0.5 dB zaokrągli to falę- lecz "pierdnięcia" i tak nie usunie)... Jeżeli nie masz materiału "czystego"- bez cyfrowych przesterowań, to proponuję wybrać mniejsze zło i nic z tym nie robić (lub delikatnie skompresować tak, jak zrobił to Groover- jednakże clip i tak pozostanie)... Można też spróbować pobawić się z pluginami usuwającymi 'click', 'crackle' i tym podobne... chociaż cudów lepiej nie oczekiwać (i dopiero potem kompresować)... Przesterowanie dźwięku (w przypadku oczekiwania krystalicznie czystego sygnału) to zapewne największa zmora realizatorów... oraz temat powtarzających się koszmarów sennych... Trzeba już przy nagraniach zadbać, aby coś takiego się nie pojawiło... w innym przypadku "jest jak jest"... o ile mnie pamięć nie myli, w kilku ostatnich numerach EiS były artykuły o tego typu przypadkach- może lektura w czymś pomoże



Można jeszcze spróbować tak:



o ile w prawym kanale pojawia się jeden drobny przester, to może zrezygnować z lewego? można zrobić dwa kanały z prawego, potem użyć jakiegoś "poszerzacza stereo" (PSP ma w swojej ofercie "stereo enhancer", czy coś takiego- widziałem to w akcji i przyznać muszę, że o wiele bardziej mi się podobało niż wiele zagramanicznych syfiastych pluginów... nie używam takich pluginów jednak, więc nie posiadam własnego... może ktoś kto posiada ten plugin mógłby Tobie pomóc?)... a na samym końcu użyć limitera, bądź kompresora (to już w zależności od potrzeb)... nie będzie to ten sam chór, ale... nie ma przesterów, jest stereo i można bez problemu podnieść poziom głośności nawet nie o 3, a 4-5 dB (własnie to zrobiłem- brzmi nieźle, ale nie mam niestety "poszerzacza stereo PSP"... polecam więc wypróbować tą drogę :) Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Cyprio
Posty: 409
Rejestracja: sobota 13 mar 2004, 00:00

Re: Zwiększenie głośności

Post autor: Cyprio » środa 06 paź 2004, 01:40

Chociaż teraz porównałem kompresję Groovera do materiału wyjściowego i muszę przyznać, że jest słyszalnie rozjaśniony i spłaszczony ten chórek... przy tego typu zabiegach (odclipująco-zgłaśniających) dobrze jest pozostawić barwę wyjściową- nigdy nie wiadomo, w jakim środowisku aranżacyjnym (lub jako solo chóru) taki track ma występować... jeszcze raz proponuję "prawy do lewego" , poszerzacz stereo i limiter- najmniej inwazyjna metoda, a i barwa pozostaje do wykręcenia według uznania dla posiadacza sampla... Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Cyprio
Posty: 409
Rejestracja: sobota 13 mar 2004, 00:00

Re: Zwiększenie głośności

Post autor: Cyprio » środa 06 paź 2004, 01:43

Coś mi się zebrało na "gadkę" dzisiaj... sorryy... ale tak sobie myślę, że przy korygowaniu materiału z występującymi przesterowaniami sygnału nie można od razu kompresować- z całym szacunkiem do PSP VW, ale to tak, jakby lekarz bez pytania aplikował mi "apapik" i gotowe tak dobrze, to nie ma Dobranoc

Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Zwiększenie głośności

Post autor: MB » środa 06 paź 2004, 09:20

Lokalnie skopiować kawałek jednego kanału na drugi w miejscu wystąpienia klipu można (oczywiście zwracając uwagę na przejścia przez zero, żeby nowych trzasków nie wprowadzić). Metoda zazwyczaj działa dobrze, a chwilowej utraty stereofonii przeciętny słuchacz nie zauważy. Stosowanie "poszerzaczy stereo" jest tutaj kompletnie pozbawione sensu - jeśli materiał ma zerową szerokość bazy, to wszelkie poszerzanie tego nie zmieni, bo zero razy cokolwiek zawsze daje zero.



Do bardzo krótkich klipów warto zainteresować się narzędziem restauracyjnym z Wavelaba (od wersji 4.0), który ma wbudowany sprytny algorytm rekonstrukcji szczytu fali oparty na modelowaniu statystycznym. Oczywiście działa to dla pojedynczych uciętych wierzchołków fali, a nie dla drubego przesteru typu "cegła".

paul
Posty: 299
Rejestracja: piątek 12 kwie 2002, 00:00

Re: Zwiększenie głośności

Post autor: paul » środa 06 paź 2004, 11:21

Można też spróbować pobawić się z pluginami usuwającymi 'click', 'crackle' i tym podobne... chociaż cudów lepiej nie oczekiwać (i dopiero potem kompresować)... Przesterowanie dźwięku (w przypadku oczekiwania krystalicznie czystego sygnału) to zapewne największa zmora realizatorów...

**********************



Alez tu nie chodzi wcale o przesterowanie i click. jezeli masz np waves L1 czy L2 i ustawisz prog ograniczania na np -6db - to uslyszysz o co mi chodzi (o takie bulgotanie) w lewym kanale bardziej to slychac - poniewaz spiewaja tam soprany i charakter dzwieku jest inny. Poprostu ten limiter nie radzi sobie z takim rodzajem dzwieku. Nie chodzi o ten nieszczesny klip (ktorego i tak nie slychac)- na innych fragmentach pozbawionych klipow jest tak samo.

ODPOWIEDZ