Który instrument najlepiej wyraża "duszę muzyka"?

Tu jest miejsce na Wasze pytania i opinie. Można przedstawić swoje zdanie, niekoniecznie na tematy ściśle związane z tym, o czym piszemy w magazynie.
Awatar użytkownika
JM
Posty: 831
Rejestracja: sobota 17 lip 2004, 00:00

Re: Który instrument najlepiej wyraża "duszę muzyka"?

Post autor: JM » piątek 25 sty 2008, 21:01

KYMY napisał: "Nie wiem czy dobrze zrozumiałem pytanie, ale mnie najlepiej oddającym uczucia wydaje się instrument o nazwie: "ludzkie struny głosowe"... " - To bardzo optymistyczna opinia w kontekście produktu otrzymanego z używania tego "instrumentu" przez coponiektóre polskie gwiazdy.

Widzę, że temat wywołał kontrowersje: jedni dowodzą, że stawia sprawę na głowie, inni uważają, że problem jest infantylny (chyba nie do końca rozumieją znaczenie tego słowa), jeszcze inni (tym razem nieinfantylnie a modlitewnie - "amen") tej opinii klakierują.
Wydaje mi się, że temat postawiłem na początku dość jasno.

Truizmen jest przecież stwierdzenie, że pomiędzy instrumentami są zasadnicze różnice brzmieniowe, atrykulacyjne, inne. Różne instrumenty są "używane" do różnych celów właśnie ze względu na ich zindywidualizowane cechy i możliwości. Świadome wykorzystanie tych cech określa klasę twórców: muzyków, kompozytorów, aranżerów.
Przy tworzeniu np. utworu symfonicznego kompozytor wybiera określone instrumenty do uzyskania zamierzonych przez siebie celów artystycznych, brzmieniowych, tworzenia nastroju, obrazu, wyrazu czy budowania emocji.

Na początku "obstawiłem" gitarę, bo ten instrument ma wyjątkowe możliwości artykulacyjne wynikające z całej palety możliwych technik gry, czyli daje muzykowi ogromne możliwości. Lecz oczywiście ma również swoje ograniczenia - np. "Etiudy rewolucyjnej" Chopina nie zagra się na gitarze.
Zdaję sobie sprawę, że w tym temacie mogą być różne zdania i opinie.

Awatar użytkownika
Mruczasss
Posty: 364
Rejestracja: wtorek 14 gru 2004, 00:00

Re: Który instrument najlepiej wyraża "duszę muzyka"?

Post autor: Mruczasss » piątek 25 sty 2008, 22:08

Który instrument najlepiej wyraża "duszę muzyka"?

-grzebien

zartuje :)

To moze byc kazdy instrument ktory wrosl w czlowieka poprzez lata praktyki. Czy pianino, czy gitara, skrzypce, czy... grzebien - jezeli tylko artysta potrafi z niego wydobyc dzwieki jakie tylko zapragnie okreslajace to co w danym momencie czuje. Cwiczcie gre na instrumencie, to uszlachetnia - a przyjemnosc z gry w momencie wyczucia instrumentu - bezcenna. A jeszcze wieksza jest chyba jak sie gra z kims i sie to wszystko zgrywa i to brzmi.
lubie to co robie i jestem w tym dobry.

Awatar użytkownika
gores
Posty: 288
Rejestracja: czwartek 13 kwie 2006, 00:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Który instrument najlepiej wyraża "duszę muzyka"?

Post autor: gores » piątek 25 sty 2008, 22:19

Hm, ciekawa opinia, zważywszy, że technika fortepianowa za Bacha nie była specjalnie rozwinięta, tym bardziej, że wówczas fortepianu nie było.
*********
To oczywiście wiem. Jest to moje subiektywne zdanie na temat muzyki bacha wykonywanej na fortepianie. Osobiście dla mnie jest pełniejsza i rozwija skrzydła właśnie na fortepianie. Klawesyn powinien zostać przy BC.
[addsig]

kami
Posty: 109
Rejestracja: niedziela 04 wrz 2005, 00:00

Re: Który instrument najlepiej wyraża "duszę muzyka"?

Post autor: kami » piątek 25 sty 2008, 22:23

...Velu:

Może z 4-ogłosem w pedale może byc problem ale co do wykształcenia konczyn to proponuje obejrzec ot chociażby to http://pl.youtube.com/watch?v=iWD6uEKYOOY

:) Pozdrawiam :) ...
**********************

Ostatnie akordy Chopina chyba nawet były 4-głosowe na pedale?


Gores:
Zdecydowanie fortepian a szczególnie koncerty na fortepian (Bach d-moll po prostu kładzie na łopatki)
*********************

Hm, ciekawa opinia, zważywszy, że technika fortepianowa za Bacha nie była specjalnie rozwinięta, tym bardziej, że wówczas fortepianu nie było. Poza tym piszesz: "fortepian, a szczególnie koncerty na fortepian" - i tu widze problem taki, że koncert wyraża przynajmniej dwie dusze - painisty i dyrygenta (zakładam, że dyrygent jest i że wymusza interpretację na orkiestrze, jeśli go nie ma - dusz będzie pewnie więcej). Jak się dusze nie zgadzają, to bywa jak z Bernsteinem, Gouldem i Brahmsem... Rzadko dość pianista jednocześnie prowadzi orkiestrę i może pozwolic sobie na wyrażanie jednej duszy.

W ogóle ciekawe jest, że w takim rankingu fortepian stoi wysoko, skoro - na ile sie orientuję - kontrola brzmienia fortepianu przez muzyka jest niewielka, w zasadzie ma on tylko dostęp do siły i czasu. Na skrzypcach można zrobić niby dużo więcej z brzmieniem, a jednak fortepian robi wrażenie jako narzedzie przekazywania osobowości. Skrzypce zresztą oczywiście też....
**********************
.........bo to jest wielkie, ciężkie pudło, które wzięli sobie na tapete snobowie///jak brzmiało u zarania powstania tak brzmi do dzisiaj!!
siedzi taki na tym taborecie kiwa się w lewo i w prawo i myśli jak nie wylecieć z frazy,gdzie tu dusza!??
Pytanie powinno być, :jak słuchać muzyki.. i czy sie umie to robić a nie na jakim urządzeniu
wyzionąć ducha!! jeżeli się nie umie słuchać muzyki,/ temat trochę kłopotliwy, mówienie o niej to metafora/ to z premedytacją zakichanego
malkontenta będzie się szukało wymówek, ; DLA MNIE FORTEPIAN, A DLA MNIE WIOLONCZELA ,AAA SKRZYPCE JAKIE!!!........

idę - mam włączoną lirę korbowa...


jestem entuzjastą realizacji komputerowej

Awatar użytkownika
gores
Posty: 288
Rejestracja: czwartek 13 kwie 2006, 00:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Który instrument najlepiej wyraża "duszę muzyka"?

Post autor: gores » piątek 25 sty 2008, 22:23

Różne instrumenty są "używane" do różnych celów właśnie ze względu na ich zindywidualizowane cechy i możliwości. Świadome wykorzystanie tych cech określa klasę twórców: muzyków, kompozytorów, aranżerów.
********
Podpisuję sie pod tym.
[addsig]

Awatar użytkownika
tigergold
Posty: 384
Rejestracja: środa 01 cze 2005, 00:00

Re: Który instrument najlepiej wyraża "duszę muzyka"?

Post autor: tigergold » piątek 25 sty 2008, 22:28

inni uważają, że problem jest infantylny (chyba nie do końca rozumieją znaczenie tego słowa),
**********************
Nikt tej rzeczy nie napisał. To słowo dotyczyło Twojego pytania. Nie mówię że się zgadzam z tamtym stwierdzeniem ale w opinni innej osoby słowo "infantylny" może być z powodzeniem użyte do określenia takiego słowa jak "pytanie". Widocznie takie wydało się Twoje pytanie autorowi postu którego odpowiedź przekręciłeś.
Mam nadzieję, że jako muzykowi wyrażanie swojej duszy poprzez grę na klawiszach udaje Ci się lepiej niż uprawianie demagogii.

(Znam znaczenia tego słowa. W Twoim przypadku to stosowanie nielogicznych, za razem przekonujących argumentów.)

A co do samego pytania to wyrażanie duszy rozumiem jako wyrażanie siebie. Z Twojego naprowadzania kolejnymi postami nasuwa mi się wniosek (nieprawdziwy), że wyrazić siebie (duszę) mogą tylko artyści z dobrym warsztatem na zaawansowanym instrumencie - co kłóci się z praktyką ludzi na całym świecie, od zawsze.


[addsig]
For God so loved the world that he gave his one and only Son, that whoever believes in him shall not perish but have eternal life <John 3.16>

pawelq
Posty: 347
Rejestracja: piątek 19 sie 2005, 00:00

Re: Który instrument najlepiej wyraża "duszę muzyka"?

Post autor: pawelq » piątek 25 sty 2008, 22:59

.........bo to jest wielkie, ciężkie pudło, które wzięli sobie na tapete snobowie///jak brzmiało u zarania powstania tak brzmi do dzisiaj!!


Ależ się mylisz!


siedzi taki na tym taborecie kiwa się w lewo i w prawo i myśli jak nie wylecieć z frazy,gdzie tu dusza!??
**********************

Czy dusza polega na wylatywaniu z frazy? ;-D

zerodead
Posty: 124
Rejestracja: poniedziałek 16 sie 2004, 00:00

Re: Który instrument najlepiej wyraża "duszę muzyka"?

Post autor: zerodead » sobota 26 sty 2008, 01:09

Czy dusza polega na wylatywaniu z frazy? ;-D...
**********************

zależy czyja. moja na przykład, sądząc po tym co zazwyczaj mi wychodzi, owszem ;)


Lecz oczywiście ma również swoje ograniczenia - np. "Etiudy rewolucyjnej" Chopina nie zagra się na gitarze.
**********************
e, zagra się zagra. kwestia ćwiczeń :)

Awatar użytkownika
majall
Posty: 231
Rejestracja: środa 31 sty 2007, 00:00

Re: Który instrument najlepiej wyraża "duszę muzyka"?

Post autor: majall » sobota 26 sty 2008, 01:40

To moze byc kazdy instrument ktory wrosl w czlowieka poprzez lata praktyki

*****************

Tak . Ale brzmienie instrumentu + dusza muzyka to jego palce i waśnie ta suma daje nam impuls do oceny merytorycznej jak i subektywnej
Macbook pro 17" 2.4 , mac pro 2.8 Quad-Core , RME fireface 800 , Emu 5000 ultra . telecaster hot rod , AKG 270 studio , Logic 8 , Melodyne plug in , Reaper .

Awatar użytkownika
genngott
Posty: 184
Rejestracja: czwartek 31 maja 2007, 00:00

Re: Który instrument najlepiej wyraża "duszę muzyka"?

Post autor: genngott » sobota 26 sty 2008, 01:49

do założyciela posta: jeżeli zadając pytanie miałes na celu jak największą ilość odpowiedzi na nie to zdecydowanie trafione pytanie... a jeżeli chciałeś usłyszeć (przeczytać) konkretne odpowiedzi to jest to nierealne... nie będę argumentował bo tak jak któryś z was napisał: "bo mi się nie chce" i doskonale go rozumiem pozdrówy
www.despisestudio.com

ODPOWIEDZ