Kto jest za to odpowiedzialny?

Tu jest miejsce na Wasze pytania i opinie. Można przedstawić swoje zdanie, niekoniecznie na tematy ściśle związane z tym, o czym piszemy w magazynie.
Awatar użytkownika
jasiek
Posty: 121
Rejestracja: poniedziałek 08 kwie 2002, 00:00

Re: Kto jest za to odpowiedzialny?

Post autor: jasiek » środa 18 cze 2003, 11:58

Ok. no to żeby być na bieżąco z naszym rozwijającym sie jezykiem, trzeba zajrzeć do internetu i poduczyć sie trochę



Pare cytatów:

"...tysh problemy kocha nje kocha lubi nje lubi - wes se kfjotka i mu urfij puatka;> ..."



"...doszlam do wnioskow, ze faceci som jak zemby:) Najpierw ich nie ma, potem jak som to bolom, a jak ich nie ma to ich brakuje:)..."



"...to me miau taki pshypadek ze ulica mje wefpadua na dach kara..."



"...pishe mje taki ze glodny

a ja jem baton nje? taki f czekolada

moofjem mu ulam baton;>

a ten mje o glodzje w Ulan-Bator

o nje no tak to nje bendzje

zeby mje sjem rzucac na geografja od razu..."



"... nje potrafje sje z ludzmi dogadyfac na zadna puaszczyzna napisauam mu ze jezdem z mozambzika

sje wzjon i obraziu;>..."



cytaty pochodzą z http://www.bzdurnik.prv.pl/



A ja jestem teraz o 50 lat do przodu ( w przyszłości) w naszej Wielkiej Rzeczpospolitej

czyli: http://www.wielkarzeczpospolita.net/



Jasiek
Obecnie projektant systemów oświetleniowych LED

Awatar użytkownika
djx76
Posty: 257
Rejestracja: czwartek 13 mar 2003, 00:00

Re: Kto jest za to odpowiedzialny?

Post autor: djx76 » wtorek 24 cze 2003, 23:50

...Nurtuje mnie pytanie kto - albo co - odpowiada za zastapienie slowa "muzyka" skrotem "muza"?

Ja tu za Oceanem z daleka od kultury siedze od 20-tu lat, miedzy kowbojami, wiec cos umknelo mojej uwadze. Ze szkoly wynioslem, ze Muz - corek Zeusa w mitologii greckiej - bylo dziewiec, i kazda z boskich wysokosci opiekowala sie sztukami pieknymi i nauka. Pozniej dorobiono dziesiata Muze - od filmu, i jedenasta - od telewizji.



Zatem jak tu piszecie, ze "... na pierwszej sciezce ulokuj lektora, a na drugiej muze ...", to o ktora z nich chodzi?



Maciej Dobrski. ...

**********************

a winc ziomki siadajta do swyh kompów i róbta muze a nie tu jakieś grymasy kleicie - co jest grane - ja wczoraj taką imprę zarzeżbiłem że czacha spadła - hehe - jest spox - pozdro !!! -
Nigdy nie wdawaj się w dyskusje z idiotą. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu-następnie pokona doświadczeniem :)

maciek3
Posty: 4
Rejestracja: piątek 16 maja 2003, 00:00

Re: Kto jest za to odpowiedzialny?

Post autor: maciek3 » środa 25 cze 2003, 07:41

..





Maciek, co tam porabiasz za Oceanem? Po takim czasie pewnie wiele rzeczy w Polsce zaczyna wygladac inaczej, a w szczegolnosci polska nowo mowa ... dawniej smiano sie z moich znajomych ktorzy w Chicago jechali CAR-em po HIGHWAY-u...byli to tylko biedni ludzie ze wsi co sobie dorabiali do renty na sprzataniu w Stanach......... a dzis w Polsce widze kazdy dziala w homerecordingu i zapina pluginy pod tracki.....potem robi upgrade i po restarcie wszystko dziala nawet lepiej..



...choc szczerze to polskie odpowiedniki brzmia zupelnie kwadratowo wiec chyba wole homerecording....





sam sie od dawna zastanawiam czemu po angielsku nawet najwieksze wynalazki brzmia naturalnie a w Polsce jakos wszystko brzmi kwadratowo...Albo przydluga kwadratowa akademicka mowa bez puenty, albo pseudo slang z zapozyczeniami...Jakos trudno znalezc zloty srodek... Moze to krajowa rzeczywistosc, a moze cos innego...Hmm.



Stany Zjednoczone maja wiele tych malych rzeczy ktore wszyscy na tej planecie wytykaja i wysmiewaja ... przyzwyczajenia, poglady, nieraz zacofanie, nawet siec komorkowa GSM dopiero teraz sie tu rozwija (wielu znajomych z Polski mi to wytknelo hihi....).. wiekszosc motocykli ma tu gazniki.....piwo maja niedobre... samochody plywajace...hmmm.



A jednak cos sprawia ze tu jest.......no wlasnie....to magiczne slowo.... COOL !



bo tu naprawde jest "cool" i wyglada ze nie ma jakiejs ciekawej alternatywy, wiec moze przyjmijmy ten model. Zacznijmy zachowywac sie naturalnie, przestanmy mowic "pan" "pani" ....nadmierne gadanie tez nam wiele nie pomaga..... luki w wielu dziedzinach wiedzy widac golym okiem... moze caly ten "cool" polega na ukryciu slabosci i uwydatnieniu zalet i dlatego Amerykanie to maja i nikt inny hehe... oni sa dosyc prostolinijni i moze w tym jest caly urok.....





wlasnie zdalem sobie sprawe ze mowie nie ma temat....pytales o slowo MUZA....hmmm... sam nie wiem.......




Awatar użytkownika
tenebris
Posty: 22
Rejestracja: piątek 18 kwie 2003, 00:00

Re: Kto jest za to odpowiedzialny?

Post autor: tenebris » środa 25 cze 2003, 17:21

Skracamy też sposób myślenia, niestety. Takie skróty czasami działają na nerwy, podobnie jak "wow" i "cool"; nie wiem, jak ktoś mieszka w Stanach, to niech sobie tak mówi, ale póki co jesteśmy w Polsce i lepiej nie amerykanizujmy się tak bardzo, bo niedługo będziemy mówić: "Idę do szopu"(sex?). Oczywiście są wyrażenia angielskie, które nie mają odpowiedników albo je mają rzeczywiście kwadratowe w języku polskim i wtedy to jest w porządku, jednak jeżeli można angielski wyraz spokojnie zastąpić polskim, to czemu tak nie zrobić?



Ale miało być o "muzie"; ja osobiście nie cierpię tego słowa, zawsze jakoś kojarzyło mi się ze szpanerstwem (?!). Ale jak ktoś lubi, to niech tak mówi, i tak lepsze to, niż jakieś "mjuzik", czy coś w tym stylu. Kto jest za to odpowiedzialny? Gros nowych słów wywodzi się ze środowiska hiphopowego, tam te wszystkie skróty odgrywają dużą rolę.
Przyjaźń między kobietami
to jedynie pakt o nieagresji

Awatar użytkownika
Opal
Posty: 36
Rejestracja: wtorek 14 maja 2002, 00:00

Re: Kto jest za to odpowiedzialny?

Post autor: Opal » czwartek 26 cze 2003, 02:28

> Moze to krajowa rzeczywistosc, a moze cos innego...Hmm.



Hmm... Należałoby sprecyzować o jaki aspekt "krajowej rzeczywistości" chodzi. Mnie się wydaje, że z chwilą otwarcia się na świat, zaczęły napływać przeróżne nowinki (materialne i nie) opatrzone rodzimą nazwą. Weźmy ten "hołmrekording", albo nawet wyraz "komputer", albo z innej beczki "judo" czy "karate', czy może jeszcze z innej "pizza". Tego w Polsce nie było, więc nazwa przyjęła się wraz z pojęciem czy przedmiotem.

W XVI wieku w polszczyźnie także było mnóstwo obcych wpływów. Głównie łacińskie i niemieckie, ale można spotkać także wpływy ruskie, czy nawet tatarsko-tureckie. Mało kto wie, że popularny "jogurt" to wyraz żywcem wzięty bodaj z tureckiego, oznaczający po prostu "zsiadłe mleko, jako napój orzeźwiający". Albo smakowity pomidor, którego nazwa wraz z rośliną przybyła dzięki królowej Bonie z dalekiej Italii, gdzie nazywano ów owoc złotym jabłkiem "pomo d'ore". Na przestrzeni dziejów polszczyzny mieliśmy najróżniejsze wpływy (np. późny barok i klasycyzm to głównie wpływy francuskie). Chcę powiedzieć, że czas pokaże, które wyrazy wydające się dziś obce, gwarowe, slangowe, osiądą w polszczyźnie, a które będą odrzucone.

To samo stanie się z uproszczeniami typu "muza". Nie twierdzę, że trzeba wobec tego problemu stać obojętnie i czekać. To właśnie użytkownicy decydują o przyszłym kształcie języka. Trzeba więc posługiwać się słownictwem, które uważa się za poprawne. Jeżeli ktoś uważa, że "muza" jest "wporzo" i "spoko" i "kul" to jego sprawa. Takich słów nie widać w języku ogólnym serwowanym przez media, więc przeciętny użytkownik ma tę świadomość, że poprawnie rozumiany jest wyraz "muzyka", a "muza" należy do leksykonu poboczy (że się tak wyrażę). Nie należy panikować.





> Zacznijmy zachowywac sie naturalnie, przestanmy mowic "pan" "pani"



Ależ dla mnie naturalnym zachowaniem jest zwracanie się "pan", "pani" do osób, do których mam jakiś dystans. Nie będę pozbywał się tego dystansu np. w stosunku do leciwego acz wielce szanownego pana profesora czy przesympatycznego ale o wiele starszego szefa. Nie mówiąc już o spotkaniach oficjalnych czy relacjach z osobami, których w ogóle nie znam.

Skojarzyła mi się też dość śmieszna sytuacja, w której nasi parlamentarzyści walą sobie na ty. Pewnie wtedy nic nie powstrzymywałoby ich przed mordobiciem...



Pozdro 4 all

from Opal


Awatar użytkownika
PiotrK
Posty: 1517
Rejestracja: czwartek 14 mar 2002, 00:00

Re: Kto jest za to odpowiedzialny?

Post autor: PiotrK » poniedziałek 30 cze 2003, 15:52

Post został usunięty.
[Użytkownik usunął konto]

ODPOWIEDZ