AUDIOGRAM - badanie słuchu

Tu jest miejsce na Wasze pytania i opinie. Można przedstawić swoje zdanie, niekoniecznie na tematy ściśle związane z tym, o czym piszemy w magazynie.
Awatar użytkownika
AkselPL
Posty: 1147
Rejestracja: niedziela 31 sie 2008, 00:00

Re: AUDIOGRAM - badanie słuchu

Post autor: AkselPL » wtorek 18 lis 2008, 14:18

Normalnie się wystraszyłem. Ja regularnie korzystałem z dousznych od 15-18 roku życia. Teraz też cicho muzyki nie słucham... w związku z tym mam obawę iść tam i się przebadać ale jednocześnie chce to zrobić. Ile kosztuje taki test i jaki jest czas oczekiwania oraz gdzie to sie robi ?
Korg M3-73, Korg Radias-R, Korg EXB-Radias, Korg Electribe MX-1, Korg Kaoss Pad 3, Kawaii KC-10, Waldorf Blofeld KB, Ibanez GiO, Fender Mustang III, Behringer XD80USB, Fostex PM1MKII, Behringer K10s, Creative ZXR, E-mu Midi, Reloop RHP-20, FL Studio

Awatar użytkownika
ceres1x
Posty: 304
Rejestracja: sobota 08 mar 2003, 00:00

Re: AUDIOGRAM - badanie słuchu

Post autor: ceres1x » wtorek 18 lis 2008, 14:42

...Normalnie się wystraszyłem. Ja regularnie korzystałem z dousznych od 15-18 roku życia. Teraz też cicho muzyki nie słucham... w związku z tym mam obawę iść tam i się przebadać ale jednocześnie chce to zrobić. Ile kosztuje taki test i jaki jest czas oczekiwania oraz gdzie to sie robi ?...
**********************
To lepiej idz czym prędzej, lepsza profilaktyka niż pózniejsze leczenie - a w wypadku narządu słuchu farmakologicznie ubytków nie wyleczysz. Jedynym wyjściem jest ograniczyć ilośc decybeli maksymalnie jak to jest tylko możliwe.

Badanie robisz u laryngologa,wyniki masz od razu po krótkim badaniu a koszt - u mnie 50zł.Polega ono na tym ze lekarz zakłada ci słuchawki na uszy podłączone do audiometru i podaje dzwieki o róznej czestotliwosci i natezeniu, a ty dajesz znac kiedy słyszysz.

Po tym badaniu zainteresowałem sie szerzej tym tematem i okazało sie, że istnieje darmowa alternatywa pod postacią programu "Audiometr".
Aplikacja jest opisana i dostepna pod tym adresem:

http://zubek.com.pl/audiometr/index_pol.html

Program jest w wersji demo i nic tam nie pisze jakie ma ograniczenia.Pełna wersja kosztuje 60 zł więc jak jest miarodajna to opłaca sie i tak kupić niż chodzić po lekarzach, czekać w kolejkach i płacic kupe kasy.
Jak znajde chwile czasu to odpale program i wykonam badanie na sobie, porównujac wynik z tym uzyskanym u lekarza za pomoca profesjonalnego audiometru z wynikiem uzyskanym za pomocą programu.
eksperymentalna, niekomercyjna elektronika

Awatar użytkownika
ast
Posty: 621
Rejestracja: środa 03 kwie 2002, 00:00

Re: AUDIOGRAM - badanie słuchu

Post autor: ast » wtorek 18 lis 2008, 16:56

Problemem chyba będzie kalibracja takiego programu - przecież przetworniki mają różną skuteczność etc - potrzebny by do tego był miernik poziomu dźwięku.
[Post edytowany przez Admina w dniu 18/11/2008]
Ja jestem tylko zwykłym grajkiem...

dust
Posty: 190
Rejestracja: środa 09 kwie 2003, 00:00

Re: AUDIOGRAM - badanie słuchu

Post autor: dust » wtorek 18 lis 2008, 17:17

Takie badania robione sa darmowo u kazdego protetyka sluchu, gdzie sprzedawane sa aparaty sluchowe.
[Post edytowany przez Admina w dniu 18/11/2008]

Awatar użytkownika
ktm
Posty: 242
Rejestracja: poniedziałek 30 kwie 2007, 00:00

Re: AUDIOGRAM - badanie słuchu

Post autor: ktm » wtorek 18 lis 2008, 17:27

...Takie badania robione sa darmowo u kazdego protetyka sluchu, gdzie sprzedawane sa aparaty sluchowe.
[Post edytowany przez Admina w dniu 18/11/2008]...
**********************
zgadzam się , tyle że robiłem sobie takie darmowe badania i nie usłyszałem akurat jakiegoś niskiego dźwięku ponieważ za oknem właśnie przejeżdżały 2-3 tiry :) oczywiście okazało się że mam ubytek w pewnym zakresie niskich częstotliwości, druga sprawa to skupienie - to tak jak z dyktandem słuchowym - bardziej się skupisz - lepiej napiszesz + pogoda, samopoczucie - stan ducha! moim zdaniem takie badania nie są do końca miarodajne i żeby rzeczywiście sprawdzić słuch to potrzeba by było z 5 takich testów w różnych dniach i godzinach.
pozdrawiam

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: AUDIOGRAM - badanie słuchu

Post autor: Redakcja » wtorek 18 lis 2008, 17:29

Alternatywa online: www.telezdrowie.pl/SLYSZE/index.html


[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

Awatar użytkownika
CD-RW
Posty: 279
Rejestracja: czwartek 19 lut 2004, 00:00

Re: AUDIOGRAM - badanie słuchu

Post autor: CD-RW » wtorek 18 lis 2008, 19:05

Moim zdaniem testy robione przez laryngologow w przychodniach moga byc przydatne jedynie dla stolarzy. Odbywaja sie na zasadzie: "Slyszy mnie Pan?" faktem, ktory trudno pominac jest jakosc sprzetu uzywanego do takiego pomiaru, slyszalem generatory, ktore razem z generowaniem dzwieku o okreslonej czestotliwosci zaczynaly szumiec, wiec smialo mozna bylo wciskac guzik po uslyszeniu szumi i z glowy, wynik = "zlotouchy". 6 czestotliwosci podawanych po kolei od najnizszej i najpierw lewe, pozniej praw ucho to zart. Umowcie sie z protetykiem dysponujacym cichym gabinetem i cicha poczekalnia, poproscie go zeby generowal wiecej czestotliwosci, losowo, tak uszy jak i pasma, zapisal WSZYSTKIE wyniki, NIE USREDNIAL i wtedy sie czegos dowiecie. Jeszcze jedno, zrobcie swiezym uchem , po dwoch dniach bez halasu, wyspani, po godzince ciszy i skupienia, wtedy bedziecie pewni ze wynik jest w miare prawdziwy.

Awatar użytkownika
ceres1x
Posty: 304
Rejestracja: sobota 08 mar 2003, 00:00

Re: AUDIOGRAM - badanie słuchu

Post autor: ceres1x » wtorek 18 lis 2008, 19:32

... Umowcie sie z protetykiem dysponujacym cichym gabinetem i cicha poczekalnia, poproscie go zeby generowal wiecej czestotliwosci, losowo, tak uszy jak i pasma, zapisal WSZYSTKIE wyniki, NIE USREDNIAL i wtedy sie czegos dowiecie. Jeszcze jedno, zrobcie swiezym uchem , po dwoch dniach bez halasu, wyspani, po godzince ciszy i skupienia, wtedy bedziecie pewni ze wynik jest w miare prawdziwy....
**********************

Też masz racje. Moje badanie trwało gdzieś ok. 15 min.Lekarz podchodził do tego rutynowo, a ponadto nie było tam żadnej kabiny i musiałem się mocno skoncentrować na tym co słysze.
eksperymentalna, niekomercyjna elektronika

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: AUDIOGRAM - badanie słuchu

Post autor: Redakcja » wtorek 18 lis 2008, 19:34

Dokładnie.
Biorąc pod uwagę, iż praktycznie każdy współczesny DAW czy edytor audio bez trudu wygeneruje dowolną falę (a przynajmniej sinusoidę), o dowolnej też jej częstotliwości, nie jest aż tak wielkim problemem sprawdzić czy się ją słyszy, czy nie. Oczywiście pomijam tu problemy z kalibracją głośności źródła dźwięku, czy też przenoszeniem pasma przez słuchawki użytkownika.
Moim zdaniem właściwy problem tkwi zupełnie gdzie indziej. Śmiem twierdzić, iż tylko kumaty laryngolog przeczyści nam zawodowo kanały słuchowe. A jest to o tyle istotne, iż bez tego wspomniane wcześniej (siłą rzeczy mniej lub bardziej amatorskie) próby są funta kłaków warte. Czyli mniej więcej tyle, ile ok. raz na dwa lata wyciąga mi z małżowin znajoma pani laryngolog.
P.S
Całkiem fajna
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

Awatar użytkownika
ceres1x
Posty: 304
Rejestracja: sobota 08 mar 2003, 00:00

Re: AUDIOGRAM - badanie słuchu

Post autor: ceres1x » wtorek 18 lis 2008, 19:41

...Dokładnie.
Biorąc pod uwagę, iż praktycznie każdy współczesny DAW czy edytor audio bez trudu wygeneruje dowolną falę (a przynajmniej sinusoidę), o dowolnej też jej częstotliwości, nie jest aż tak wielkim problemem sprawdzić czy się ją słyszy, czy nie. Oczywiście pomijam tu problemy z kalibracją głośności źródła dźwięku, czy też przenoszeniem pasma przez słuchawki użytkownika.
Moim zdaniem właściwy problem tkwi zupełnie gdzie indziej. Śmiem twierdzić, iż tylko kumaty laryngolog przeczyści nam zawodowo kanały słuchowe. A jest to o tyle istotne, iż bez tego wspomniane wcześniej (siłą rzeczy mniej lub bardziej amatorskie) próby są funta kłaków warte. Czyli mniej więcej tyle, ile ok. raz na dwa lata wyciąga mi z małżowin znajoma pani laryngolog.
P.S
Całkiem fajna
...
**********************
A tak z ciekawości to jak wygląda to czyszczenie kanałów słuchowych?
Bo laryngolog u którego byłem nawet o tym nie wspomniał.
eksperymentalna, niekomercyjna elektronika

ODPOWIEDZ