AUDIOGRAM - badanie słuchu

Tu jest miejsce na Wasze pytania i opinie. Można przedstawić swoje zdanie, niekoniecznie na tematy ściśle związane z tym, o czym piszemy w magazynie.
Awatar użytkownika
ceres1x
Posty: 304
Rejestracja: sobota 08 mar 2003, 00:00

AUDIOGRAM - badanie słuchu

Post autor: ceres1x » poniedziałek 17 lis 2008, 20:28

Jak wiadomo dobry słuch w naszym "fachu" to jedna z rzeczy najważniejszych. Badając się profilaktycznie u laryngologa niemiło się zadziwiłem... ;-(

Badanie wykazało "ubytek odbiorczy przy 3000 Hz" co jak powiedział lekarz może prowadzić w przyszłości nawet do niedosłuchu.(obecnie licze sobie 29 wiosen).

Dziwne tym bardziej że nigdy nie używałem walkmanów,mp3,czy tym podobnych wynalazków wkładanych do uszu.Słuchawek używam raczej rzadko a jak już to słucham jak najciszej to możliwe.Ogólnie nie przesadzam z ilością decybeli, a jeśli już to używam stoperów.

W związku z tym mam pytanie: czy miał ktoś z was podobne badanie i jak to wyglądało u was ?


Audiogram wygląda tak
eksperymentalna, niekomercyjna elektronika

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: AUDIOGRAM - badanie słuchu

Post autor: Zbynia » poniedziałek 17 lis 2008, 20:54

skorygujesz na odsłuchu i będzie ok

Awatar użytkownika
ceres1x
Posty: 304
Rejestracja: sobota 08 mar 2003, 00:00

Re: AUDIOGRAM - badanie słuchu

Post autor: ceres1x » poniedziałek 17 lis 2008, 21:05

optymistyczna wersja

[Post edytowany przez Admina w dniu 18/11/2008]
eksperymentalna, niekomercyjna elektronika

kropiszcze
Posty: 5
Rejestracja: piątek 07 lis 2008, 00:00

Re: AUDIOGRAM - badanie słuchu

Post autor: kropiszcze » poniedziałek 17 lis 2008, 21:25

mozesz miec to pasmo uszkodzone np. w wyniku jakiegos uderzenia (moj kolega tak ma) lub urazu akustycznego, np. wybuch

Awatar użytkownika
MATT669
Posty: 208
Rejestracja: środa 27 lis 2002, 00:00

Re: AUDIOGRAM - badanie słuchu

Post autor: MATT669 » poniedziałek 17 lis 2008, 22:11

...mozesz miec to pasmo uszkodzone np. w wyniku jakiegos uderzenia (moj kolega tak ma) lub urazu akustycznego, np. wybuch...
**********************
rozumiem,że te dwa audiogramy dotyczą lewego ucha? bo jeśli nie, to w oznaczeniach w audilogii stosuje się nieco inną nomenklaturę.
twój audiogram jest dość typowy właśnie dla urazu akustycznego - "dziura" w 4000Hz. z kolei z doświadczenia wiem, że po słuchaniu muzyki na słuchawkach zazwyczaj miałem "dziurę" w 6000Hz.
twój słuch mógł zostać uszkodzony właśnie przez jakiś wystrzał, wybuch, jakiś hałas impulsowy.

Awatar użytkownika
ceres1x
Posty: 304
Rejestracja: sobota 08 mar 2003, 00:00

Re: AUDIOGRAM - badanie słuchu

Post autor: ceres1x » poniedziałek 17 lis 2008, 22:24

...mozesz miec to pasmo uszkodzone np. w wyniku jakiegos uderzenia (moj kolega tak ma) lub urazu akustycznego, np. wybuch...
**********************
Uszkodzone pasmo w wyniku uderzenia??
Jak to jest możliwe ?bomba mi koło głowy tez nie wybuchła
eksperymentalna, niekomercyjna elektronika

Awatar użytkownika
ceres1x
Posty: 304
Rejestracja: sobota 08 mar 2003, 00:00

Re: AUDIOGRAM - badanie słuchu

Post autor: ceres1x » poniedziałek 17 lis 2008, 22:33

......mozesz miec to pasmo uszkodzone np. w wyniku jakiegos uderzenia (moj kolega tak ma) lub urazu akustycznego, np. wybuch...
**********************
rozumiem,że te dwa audiogramy dotyczą lewego ucha? bo jeśli nie, to w oznaczeniach w audilogii stosuje się nieco inną nomenklaturę.
twój audiogram jest dość typowy właśnie dla urazu akustycznego - "dziura" w 4000Hz. z kolei z doświadczenia wiem, że po słuchaniu muzyki na słuchawkach zazwyczaj miałem "dziurę" w 6000Hz.
twój słuch mógł zostać uszkodzony właśnie przez jakiś wystrzał, wybuch, jakiś hałas impulsowy....
**********************

Lewy audiogram to lewe ucho,a prawy to prawe ucho - jest tam zresztą opisane.Faktem jest też że mam do czynienia z hałasem impulsowym, ale jak już napisałem używam wtedy stoperów...sam już nie wiem o co kaman.

eksperymentalna, niekomercyjna elektronika

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: AUDIOGRAM - badanie słuchu

Post autor: Zbynia » poniedziałek 17 lis 2008, 23:51

moze genetycznie tak masz....rozne rzeczy sie trafiaja....genetycznie jestem slepy i zeby do wymiany......za to sluchawki to przynajmniej 10 lat mojego zycia po minimum 2 godziny dziennie.....moze ciut przytlumiony ale ubytkow nie mam

ale czym sie martwisz - poczekaj 20 lat i zobaczysz mldych - polowa bedzie tak zdeformowana ze szok

Awatar użytkownika
ceres1x
Posty: 304
Rejestracja: sobota 08 mar 2003, 00:00

Re: AUDIOGRAM - badanie słuchu

Post autor: ceres1x » wtorek 18 lis 2008, 11:53

...moze genetycznie tak masz....rozne rzeczy sie trafiaja....genetycznie jestem slepy i zeby do wymiany......za to sluchawki to przynajmniej 10 lat mojego zycia po minimum 2 godziny dziennie.....moze ciut przytlumiony ale ubytkow nie mam

ale czym sie martwisz - poczekaj 20 lat i zobaczysz mldych - polowa bedzie tak zdeformowana ze szok...
**********************
Podobno jest to nieraz proces odwracalny, za pół roku zrobie jeszcze raz i porównam wyniki...ogólnie nie jest zle bo słysze w miare dobrze a przynajmniej tak mi się wydaje...Być może masz racje że są to uwarunkowania genetyczne...

eksperymentalna, niekomercyjna elektronika

Awatar użytkownika
spiker
Posty: 1211
Rejestracja: czwartek 17 paź 2002, 00:00

Re: AUDIOGRAM - badanie słuchu

Post autor: spiker » wtorek 18 lis 2008, 13:30

skądinąd dziwne te 3000Hz z orzeczenia , skoro odczyt lewy wskazuje dól -50dB w okolicach powyżej 4000 Hz, a wykres ucha prawego powyżej 6000 Hz, z podobną (choć mniejszą bo ok -40dB "wyrwą").... a piszący orzeczenie wyraźnie wskazuje na -50dB, które wypada znacznie wyżej....bardzo jestem ciekawy skąd wynikowo wychodzi 3000Hz ?
przed użyciem programu zapoznaj się treścią instrukcji załączonej do opakowania bądź skonsultuj się z producentem lub dystrybutorem oprogramowania...

ODPOWIEDZ