Rockwool Rockton na panele wolnostojące

Tu jest miejsce na Wasze pytania i opinie. Można przedstawić swoje zdanie, niekoniecznie na tematy ściśle związane z tym, o czym piszemy w magazynie.
Awatar użytkownika
QMK
Posty: 50
Rejestracja: środa 20 lut 2008, 00:00

Re: Rockwool Rockton na panele wolnostojące

Post autor: QMK » piątek 12 lis 2010, 13:27

...
Przez myśl przeszło mi też coś takiego:

http://sound.pl.tc/pb/przekroj2.gif

ale w takim przypadku narożnik byłby zaadoptowany niesymetrycznie, no i nie wiem czy kostka wystająca krawędzią do środka pomieszczenia by się sprawdziła

...
 


 


 Tez jestem na etapie robienia pułąpek basowych i zastanawia mnie czy taki sposób by się sprawdził? Lepiej czy gorzej?


Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Rockwool Rockton na panele wolnostojące

Post autor: MB » piątek 12 lis 2010, 14:07

Tez jestem na etapie robienia pułąpek basowych i zastanawia mnie czy taki sposób by się sprawdził? Lepiej czy gorzej?
******************
Moim zdaniem to jest marnotrawstwo materiału, bo materiał porowaty jest najbardziej skuteczny dla fali padającej prostopadle do jej powierzchni, tymczasem taka "kostka" ma dwie powierzchnie wystawione do pomieszczenia pod kątem 45 stopni, a objętość 2x większą (czyli potrzebuje 2x więcej wełny) od tzw. superchunka, czyli trójkątów wyciętych z wełny mineralnej.

Inna sprawa, że nie jestem wielkim fanem superchunka, jako, że w narożnikach pomieszczenia jest maksimum ciśnienia fali akustycznej a prędkość spada do zera, tymczasem materiał porowaty oddziałuje prędkościowo a nie ciśnieniowo. Moim skromnym zdaniem narożniki są najlepszym miejscem na ustawianie rezonatorów Helmholtza. Dopiero jeśli ktoś świadomie rezygnuje z budowy rezonatorów (co ma sens w pomieszczeniach poniżej 40m3), wtedy następnym optymalnym krokiem jest umieszczenie płaskich absorberów z wełny w narożniku (przykrywając go skośnie).

Awatar użytkownika
QMK
Posty: 50
Rejestracja: środa 20 lut 2008, 00:00

Re: Rockwool Rockton na panele wolnostojące

Post autor: QMK » sobota 13 lis 2010, 13:11

...Tez jestem na etapie robienia pułąpek basowych i zastanawia mnie czy taki sposób by się sprawdził? Lepiej czy gorzej?
******************
Moim zdaniem to jest marnotrawstwo materiału, bo materiał porowaty jest najbardziej skuteczny dla fali padającej prostopadle do jej powierzchni, tymczasem taka "kostka" ma dwie powierzchnie wystawione do pomieszczenia pod kątem 45 stopni, a objętość 2x większą (czyli potrzebuje 2x więcej wełny) od tzw. superchunka, czyli trójkątów wyciętych z wełny mineralnej.

Inna sprawa, że nie jestem wielkim fanem superchunka, jako, że w narożnikach pomieszczenia jest maksimum ciśnienia fali akustycznej a prędkość spada do zera, tymczasem materiał porowaty oddziałuje prędkościowo a nie ciśnieniowo. Moim skromnym zdaniem narożniki są najlepszym miejscem na ustawianie rezonatorów Helmholtza. Dopiero jeśli ktoś świadomie rezygnuje z budowy rezonatorów (co ma sens w pomieszczeniach poniżej 40m3), wtedy następnym optymalnym krokiem jest umieszczenie płaskich absorberów z wełny w narożniku (przykrywając go skośnie)....
 


 


dzięki za techniczną odpowiedz
u mnie jest tylko 11m2 takze na super chunk nawet miejsca nie mam, chyba ze na łaczeniach sufit-sciana, ale postanowiłem już ze dam 10cm albo 15cm isover pt-80 skierowany płaską powierzchnią do srodka pomieszczenia 


ODPOWIEDZ