Dlaczego nie 432 Hz?

Tu jest miejsce na Wasze pytania i opinie. Można przedstawić swoje zdanie, niekoniecznie na tematy ściśle związane z tym, o czym piszemy w magazynie.
Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Dlaczego nie 432 Hz?

Post autor: PWA » sobota 01 kwie 2017, 08:54

...A ja pytam, na jakiej podstawie twierdzisz, że Bach grał w 432? Podaj źródła, bo wiele wskazuje na to, że to czyjeś kłamstwo, które po prostu podchwyciłeś i przekazujesz dalej. Tak rodzą się mity, więc proszę o źródło zupełnie na poważnie.Kto jeszcze grał w 432? ...

Z tego co wiem, to Verdi stosował 432. Wiem również, że Satie napisał jakieś kompozycje na ten strój. Co do Bacha, to szczerze mówiąc nie jestem pewien, czy "standardowo" używał tego stroju. Na pewno do pisania "Das wohltemperierte Klavier" użył nowego (wtedy) systemu stworzonego przez Johanna Georga Neidhardta w 1706.
Faktem jest, że instrument nastrojony na 432 brzmi łagodniej i mniej hałaśliwie, natomiast jak dla mnie, brzmi też trochę "dziwnie", ale może to kwestia przyzwyczajenia słuchu do 440

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Dlaczego nie 432 Hz?

Post autor: PWA » sobota 01 kwie 2017, 08:58

Co do Pitagorasa, jest on również twórcą skali muzycznej. W mojej ocenie już sam ten fakt stawia go bardzo wysoko w muzyce. Nie wiem czy sam grał na jakimś instrumencie. Co do teorii spiskowych rzeczywiście jest ich sporo... Dziękuję za wyjaśnienie różnic pomiędzy syntezatorem a zaawansowanym keyboardem, to bardzo interesujące. Na pewno jeszcze kilka razy przeczytam ten opis. Sporo mi to wyjaśniło. Dziękuję też za dużo cennych informacji, które podałeś. Kierunek znam, tego szukałem....

No tak, tylko że Pitagoras stworzył system jako matematyk, nie muzyk. Generalnie rzecz biorąc, muzyka to czysta matematyka .

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Dlaczego nie 432 Hz?

Post autor: DJOZD » sobota 01 kwie 2017, 10:01

...
PWA napisał:
No tak, tylko że Pitagoras stworzył system jako matematyk, nie muzyk. Generalnie rzecz
biorąc, muzyka to czysta matematyka ....
**************************************************************
Jakże nie lubię tego uproszczenia.
Powiedziałbym raczej - że muzyka to abstrakcyjna dziedzina sztuki opierająca się na
emocjach twórcy, a jej zapis można przedstawić cw formie matematycznej. Muzyka to nie
matematyka, matematyka to nie muzyka.

Idąc dalej - rękodzieło też można przedstawić w formie geometrii 3D w programach
komputerowych. Matematyka to jest język, a nie dzieło.

Jeszcze niedawno usłyszałem w TV zdanie o treści - muzyka to dziedzina ścisła. LOL
!!! xD

:)




Awatar użytkownika
Pytajny
Posty: 104
Rejestracja: poniedziałek 26 paź 2015, 00:00

Re: Dlaczego nie 432 Hz?

Post autor: Pytajny » sobota 01 kwie 2017, 13:14

Pitagoras stworzył skalę na podstawie prostych badań fizyczno-matematycznych, analizując podział struny i siłą rzeczy tony składowe wielotonów, które w przypadku dźwięku C dają: C C G C E G Bb C D E F itd. Był więc raczej odkrywcą o ścisłym umyśle. Umiejętności i zdolności muzyczne mogły mu się do tego przydać, ale nie musiały.

http://www.wiw.pl/delta/historia_systemow.asp

Awatar użytkownika
gores
Posty: 288
Rejestracja: czwartek 13 kwie 2006, 00:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Dlaczego nie 432 Hz?

Post autor: gores » sobota 01 kwie 2017, 17:40

Wariaty z was. Wiosna wam sie udziela :D Mimo to fajnie się czyta! Zdrówka każdemu ;)


Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Dlaczego nie 432 Hz?

Post autor: PWA » sobota 01 kwie 2017, 17:41

Jakże nie lubię tego uproszczenia.
Powiedziałbym raczej - że muzyka to abstrakcyjna dziedzina sztuki opierająca się na
emocjach twórcy, a jej zapis można przedstawić cw formie matematycznej. Muzyka to nie
matematyka, matematyka to nie muzyka.

Idąc dalej - rękodzieło też można przedstawić w formie geometrii 3D w programach
komputerowych. Matematyka to jest język, a nie dzieło.

Jeszcze niedawno usłyszałem w TV zdanie o treści - muzyka to dziedzina ścisła. LOL
!!! xD

:)

W sumie to masz rację... muzyka nie jest li tylko matematyką... to matematyka + chemia (emocje), która wprowadza w tę dziedzinę aktywności człowieka pierwiastek abstrakcji . Muzyka bywa sztuką, choć w większości przypadków nią nie jest

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Dlaczego nie 432 Hz?

Post autor: PWA » sobota 01 kwie 2017, 17:43

...Wariaty z was. Wiosna wam sie udziela :D Mimo to fajnie się czyta! Zdrówka każdemu ;)...

Rano się obudziłem, ptaki za oknem dzioba darły, to i na dekiel bije

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Dlaczego nie 432 Hz?

Post autor: DJOZD » sobota 01 kwie 2017, 18:29

...Pitagoras stworzył skalę na podstawie prostych badań fizyczno-matematycznych,
analizując podział struny i siłą rzeczy tony składowe wielotonów, które w przypadku
dźwięku C dają: C C G C E G Bb C D E F itd. Był więc raczej odkrywcą o ścisłym umyśle.
Umiejętności i zdolności muzyczne mogły mu się do tego przydać, ale nie musiały.

http://www.wiw.pl/delta/historia_systemow.asp...
**********************************************************

To prawda, jednak nie zmienia to faktu że uporządkował to co zachodzi w naturze w
jakimś systemie opartym o matematykę i fizykę. Nie stworzył przy tym ani grama muzyki.

To tak jak naukowa inżynieria budowlana tworzy zestaw reguł i zasad sztuki budowlanej w
oparciu o którą architekci budowlani tworzą dzieła którymi są budowle.

Chciałem tylko powiedzieć że muzyką nazwałbym dzieło, które nie powinno być postrzegane
jako zbiór zasad matematycznych. Muzyka to zapis emocji i treści w uporządkowany sposób
oparty na matematyce. Jak zresztą wszystko co da sie matematyką opisać. ( Jak opisać
matematyką słowa piosenki? )
Matematyką nazwałbym to co określa się mianem - Teorii muzyki.


roberto76
Posty: 7
Rejestracja: środa 15 gru 2010, 00:00

Re: Dlaczego nie 432 Hz?

Post autor: roberto76 » sobota 01 kwie 2017, 23:32

...Wiem bardzo dobrze na czym polega strój 432, również go testowałem. Jednak Twoja
wypowiedź pokazuje, że nie masz zielonego pojęcia o tym co to syntezator i powielasz, w
dodatku błędnie, opinie innych.

I nie mówię o tym co słyszysz, tylko o tym co pisesz.

Piszesz o stroju Bacha. Skoro chcesz grać w stroju Bacha, to powinieneś grać w stroju
Werckmeister III. A grasz w stroju równomiernie temperowanym. Dlaczego? Serio,
odpowiedz na to pytanie. Bo strojenie to nie tylko punkt odniesienia względem dźwięku
a.

Piszesz, że wszyscy tworzyli w stroju 432 - bujda. Na jakiej podstawie tak twierdzisz?
Serio, odpowiedz. Wg mojej wiedzy strój i jego punkt odniesienia zmieniał się na
przestrzeni wieków i lokalizacji.

I serio - sprawdź sobie różnicę między syntezatorem, a ROMplerem.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Syntezator
https://en.wikipedia.org/wiki/Rompler

Syntezator to np. Moog, Sh 101, Dx7. Syntezator generuje dźwięki sztuczne, syntetyczne.

Jeżeli instrument gra brzmieniem pianina, brassów, albo innych instrumentów, to jest to
ROMpler, wykorzystujący nie syntezę, a sampling.

Ktoś w tej dyskuji zaproponował Ci błędnie Korga, który nie jest syntezatorem.
...

adamjan
Posty: 25
Rejestracja: środa 29 mar 2017, 00:00

Re: Dlaczego nie 432 Hz?

Post autor: adamjan » niedziela 02 kwie 2017, 23:21

...A ja pytam, na jakiej podstawie twierdzisz, że Bach grał w 432? Podaj źródła, bo wiele wskazuje na to, że to czyjeś kłamstwo, które po prostu podchwyciłeś i przekazujesz dalej. Tak rodzą się mity, więc proszę o źródło zupełnie na poważnie.Kto jeszcze grał w 432? ...

Pietras, podaj źródła, że nie grał
może później :)

ODPOWIEDZ