najwygodniejszy program do cięcia dużych plików audio

Tu jest miejsce na Wasze pytania i opinie. Można przedstawić swoje zdanie, niekoniecznie na tematy ściśle związane z tym, o czym piszemy w magazynie.
Awatar użytkownika
Bubbel
Posty: 44
Rejestracja: wtorek 30 mar 2004, 00:00

najwygodniejszy program do cięcia dużych plików audio

Post autor: Bubbel » piątek 03 lut 2012, 16:55

Witam.


W projekcie mam długie pliki, gdzie lektor nagrał pojencze słowa lub frazy (ok.1000). Muszę teraz porozcinać każde słowo/frazę to osobnego pliku.


Nie zastanawiam się jakim programem uda mi się to zrobić, bo da się prawie każdym. Chodzi mi o to, żeby to zrobić jak najszybciej. Mam plan jak działać, ale najpierw wolę się dowiedzieć, czy nie ma szybszego, wygodniejszego lub bardziej niezawodnego sposobu.


Wiem mniej więcej jak to wygląda w Adobe Audition CS5.5


Używam Delete Silence. Skanuję plik odpowiednimi ustawieniami tak, żeby automatycznie znalazł mi większość "cisz". Zaznaczam wszystkie cisze, usuwam je i ustawiam na nich markera. Teraz najchętniej podzieliłbym cały plik na mniejsze wg markerów. Nie mogę znaleźć opcji, żeby zrobić to automatycznie (chociaż wydaje mi się, że powinna być).


Ta metoda nie daje 100% skuteczności, ale dzięki niej mogę zrobić na tyle dużo automatycznie, że później mam zdecydowanie mniej pracy.


 


Gdyby na tym się kończyło, to bym sobie poradził. Nestety takich plików mogę dostać nawet koło 100. Więc w grę wchodzi Batch Process. Najchętniej używałbym programu darmowego lub jakiegoś taniego. W Audacity też coś znalazłem, ale znowu nie wiem jak podzielić plik na mniejsze wg markerów.


 


Mam nadzieję, że ktoś z Was jest bardziej obeznany w takich rzeczach.


Awatar użytkownika
matiz
Posty: 3424
Rejestracja: poniedziałek 29 wrz 2003, 00:00
Kontakt:

Re: najwygodniejszy program do cięcia dużych plików audio

Post autor: matiz » piątek 03 lut 2012, 17:52

W Audacity też coś znalazłem, ale znowu nie wiem jak podzielić plik na mniejsze wg markerów.


 


Audacity sie nada. Nie trzeba ciac, trzeba zaznaczyc, nadac etykiety i wyeksortowac. Troche roboty jednak bedzie...


Pro-Tools tez ma to niezle rozwiazane.


Generalnie raczej niczym nie potniesz pliku, tylko zrobisz nowe.


Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: najwygodniejszy program do cięcia dużych plików audio

Post autor: DJOZD » piątek 03 lut 2012, 17:57

Nie barzdo wiem co chcesz osiągnąć. Ale jeśli chodzi poprostu o wygenerowanie pojedyńczych plików wav z oseparowanych regionów to:


-  przykładowo, w Samplitude po uzyciu opcji (strip silence - wykryciu ciszy w regionch) usunąłbym puste/ciche miejsca. Potem Zaznaczył wszystkie regiony/objekty CRTL+A, i dał Freeze dla wszystkich objektów/regionów.   W ten sposób w katalogu Freeze projektu, bedę miał tyle pojedynczych wavów ile miałem obiektów. Ułożonych w nazwach tak jak bylo pokolei w timeline'nie.


To tak na szybko.  Generalnie znajdziesz to wszytsko w darmowych wersjach Samplitudy.


 


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: najwygodniejszy program do cięcia dużych plików audio

Post autor: Zbynia » piątek 03 lut 2012, 17:57

W zasadzie slicerem z flstudio by sie dało z automatu w miraę.W acid bodajże też było narzędzie robiące slice z pojedynczego pliku w miejscach ciszy


Awatar użytkownika
matiz
Posty: 3424
Rejestracja: poniedziałek 29 wrz 2003, 00:00
Kontakt:

Re: najwygodniejszy program do cięcia dużych plików audio

Post autor: matiz » piątek 03 lut 2012, 19:36

Wszystkim sie da, ale zalezy, co to mam byc. Jak ma byc byle jak, to mozna ciac i eksportowac regiony, ale nie zawsze sie tak da. Bardzo czesto trzeba cos (np. mlask czy cos) wyciac ze srodka frazy, a calosc ma potem byc w jednym pliku. Czasem warto zostawic na poczatku i na koncu troche "powietrza". No i nie zapominajmy o wymaganiach dotyczacych nazewnictwa - kolejnosc nie moze sie nam zmienic. To wszystko oznacza, ze automatem owszem, mozna pociac, ale i tak potem trzeba przesluchac. A jak trzeba przesluchac, to po co ciac automatem? Audacity np. to dwa ruchy - zaznaczenie i ctrl+B. W cubase rownie szybko z markerami. Pro-Tools - fajnie sie tnie regiony i potem je eksportuje, ale w razie ekoniecznosci edycji w srodku regionu trzeba duplikowac albo stosowac inne sztuczki. Naklikac sie trzeba w kazdym przypadku, ale w takich pracach nie wolno sie pomylic, bo pomylka kosztuje potem bardzo duzo - najczesciej czasu


Awatar użytkownika
Tureakh
Posty: 78
Rejestracja: środa 30 sty 2008, 00:00

Re: najwygodniejszy program do cięcia dużych plików audio

Post autor: Tureakh » piątek 03 lut 2012, 22:55

Nie do konca rozumiem Twojego procesu ciecia takich plikow, ale osobiscie uzywam Acoustica 5 do tego typu pracy. Mysle, ze moze to byc ciekawa alternatywa.




Tez mi sie zdazalo dzielic sciezke z nagrywania krotkich fraz glosowych jednym ciagiem na 100-200 roznych czesci. robilem to zaznaczajac myszka, odsluchujac i uzywajac skrotu klawiszowego do 'Export Selection'. Dla mnie wystarczajaco szybko i zgrabnie.


 


Nie wiem jak to sie ma w porownaniu do darmowego Audiacity (slyszalem, ze sa minimalnie podobne), ale drogie to na pewno nie jest, biorac pod uwage Standard Edition. 


 


 


ODPOWIEDZ