Czy to plagiat?

Tu jest miejsce na Wasze pytania i opinie. Można przedstawić swoje zdanie, niekoniecznie na tematy ściśle związane z tym, o czym piszemy w magazynie.
Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Czy to plagiat?

Post autor: DJOZD » piątek 09 mar 2012, 23:00

Acha, i wyciągnij z tego jedną bardzo ważną naukę. Chroń swoje utwory w ZAIKS. Inaczej zawsze bedziesz narażony na słabszą pozycję.


elekkk
Posty: 10
Rejestracja: piątek 08 lut 2008, 00:00

Re: Czy to plagiat?

Post autor: elekkk » sobota 10 mar 2012, 09:28

Cytat:
Nie znam tonacji na ucho, ale schemat typu Am - g - f- g to progresja oklepana juz wszędzie gdzie sie dało.  Moze zamiast sądzić się pogadaj z artystami i zaproponuj współprace przy nastepnych utworach.  Palenie mostów może cie więcej kosztować (w przyszlosci, a wierz mi, wieści rozchodzą sie szybko w śród garstki ineteresantów) niż  odpuszczenie tego tematu.  Nikt nie bedzie chciał współpracować z awanturnikiem (bez obrazy oczywiście). A kontakty i wizerunek to rzecz nieporównywalnie bardziej cenna w tej branży.  Mimo wszytko rozumiem w pełni twoje rozgoryczenie, jako twórcy....



Jeszcze raz powtarzam: nie chodzi tu o akordy a o dźwięki oparte na tychże akordach! Tzw. temat lub riff, jak kto woli, bez którego ani mój kawałek, ani zespołu Blue cafe nie miałby tego tzw haczyka. Dla mnie ten riff jest o wiele ważniejszy od refrenu, coś na zasadzie początkowego riffu "still got the blues" Garego Moora.
W kawalku Blue cafe ten motyw pełni dokładnie tę samą funkcje, nawet pojawia się w tych samych momentach jak u mnie: motyw zaczyna piosenkę, pojawia się w środku by na końcu zamknąć cały kawałek.
Reasumując: riff niemal identyczny, aranż to samo, bas i stringi niemal wyjęte z mojego kawałka, tempo oczywiście bez zmian. Jedyne co się różni to tonacja, ale wystarczyło pitchem potraktować mój kawałek i kawałki stają się identyczne.

Co do układania się z artystami, to rozmawiałem z menadżerką zespołu Blue cafe, która mnie zignorowała.
Zrobiłem to oczywiście przed upublicznieniem tematu.

maciek.rzepinski
Posty: 28
Rejestracja: piątek 25 gru 2009, 00:00

Re: Czy to plagiat?

Post autor: maciek.rzepinski » sobota 10 mar 2012, 11:54

Faktycznie kawałki mają podobny klimat, na pierwszy "rzut ucha" słychać to podobieństwo. Na Twoim miejscu zwróciłbym się o pomoc do kogoś, kto zna się na prawie. Nie pamiętam dokładnie nazwy strony, ale jest takie forum prawnicze. Powinieneś wygooglować bez problemu. Może tam znajdziesz pomoc.

;)

Awatar użytkownika
a
Posty: 380
Rejestracja: piątek 08 paź 2004, 00:00
Kontakt:

Re: Czy to plagiat?

Post autor: a » sobota 10 mar 2012, 11:57

A jeśli było odwrotnie? Nie sugeruję, ale mogłeś usłyszeć ich utwór i zrobić swój potem.


Skad oni mieliby znać twój utwór? Rozsyłasz takie demówki do ludzi? Masz potwierdzenie?


Gdzie mieliby to usłyszeć by potem ukraść ci pomysł?


Jest to możliwe, ten zespoł jest bardzo na siłę i nie mają dobrych kompozycji więc szukają inspiracji. Temat jest bardzo słaby i sam fakt wpuszczenia takiego czegoś do radia przez znana nazwe jest żałosny. Ale jesli masz cos udowodnić, to odpowiedz sobie szczerze i nam na powyższe pytania a potem odwiedź prawnika bo ta kapela na pewno wystawi swojego, który udowodni ci na 90% że to ty im rąbnąłeś żewną zagrywkę.   I kieruj temat do wydawcy - oni sie boją takich problemów - a nie do "menagera" który na 100% cie spławi.

http://www.superstereo.pl

elekkk
Posty: 10
Rejestracja: piątek 08 lut 2008, 00:00

Re: Czy to plagiat?

Post autor: elekkk » sobota 10 mar 2012, 12:30

...A jeśli było odwrotnie? Nie sugeruję, ale mogłeś usłyszeć ich utwór i zrobić swój potem.
Skad oni mieliby znać twój utwór? Rozsyłasz takie demówki do ludzi? Masz potwierdzenie?
Gdzie mieliby to usłyszeć by potem ukraść ci pomysł?
Jest to możliwe, ten zespoł jest bardzo na siłę i nie mają dobrych kompozycji więc szukają inspiracji. Temat jest bardzo słaby i sam fakt wpuszczenia takiego czegoś do radia przez znana nazwe jest żałosny. Ale jesli masz cos udowodnić, to odpowiedz sobie szczerze i nam na powyższe pytania a potem odwiedź prawnika bo ta kapela na pewno wystawi swojego, który udowodni ci na 90% że to ty im rąbnąłeś żewną zagrywkę.   I kieruj temat do wydawcy - oni sie boją takich problemów - a nie do "menagera" który na 100% cie spławi....
Cytat:



Mój kawałek ma sześc lat i mam na to dowody w postaci:
- plików datowanych na tamten okres,
- aranże w sekwenserze z odpowiednią datą,
- koncertów na których grałem ten kawałek ( 2007 rok)
- płyt rozdawanych na tych koncertach, na których jest ta piosenka,
- publikacji internetowych, a nawet radiowych ( lokalnie radiowych).

Uderzam więc do ich wydawcy.

elekkk
Posty: 10
Rejestracja: piątek 08 lut 2008, 00:00

Re: Czy to plagiat?

Post autor: elekkk » sobota 10 mar 2012, 12:34


Mialo być tak

Cytat:

...A jeśli było odwrotnie? Nie sugeruję, ale mogłeś usłyszeć ich utwór i zrobić swój potem.
Skad oni mieliby znać twój utwór? Rozsyłasz takie demówki do ludzi? Masz potwierdzenie?
Gdzie mieliby to usłyszeć by potem ukraść ci pomysł?
Jest to możliwe, ten zespoł jest bardzo na siłę i nie mają dobrych kompozycji więc szukają inspiracji. Temat jest bardzo słaby i sam fakt wpuszczenia takiego czegoś do radia przez znana nazwe jest żałosny. Ale jesli masz cos udowodnić, to odpowiedz sobie szczerze i nam na powyższe pytania a potem odwiedź prawnika bo ta kapela na pewno wystawi swojego, który udowodni ci na 90% że to ty im rąbnąłeś żewną zagrywkę. I kieruj temat do wydawcy - oni sie boją takich problemów - a nie do "menagera" który na 100% cie spławi....
Cytat:



Mój kawałek ma sześc lat i mam na to dowody w postaci:
- plików datowanych na tamten okres,
- aranże w sekwenserze z odpowiednią datą,
- koncertów na których grałem ten kawałek ( 2007 rok)
- płyt rozdawanych na tych koncertach, na których jest ta piosenka,
- publikacji internetowych, a nawet radiowych ( lokalnie radiowych).

Uderzam więc do ich wydawcy.

Awatar użytkownika
AkselPL
Posty: 1147
Rejestracja: niedziela 31 sie 2008, 00:00

Re: Czy to plagiat?

Post autor: AkselPL » sobota 10 mar 2012, 17:43

...
Mialo być tak











Cytat:




...A jeśli było odwrotnie? Nie sugeruję, ale mogłeś usłyszeć ich utwór i zrobić swój potem.
Skad oni mieliby znać twój utwór? Rozsyłasz takie demówki do ludzi? Masz potwierdzenie?
Gdzie mieliby to usłyszeć by potem ukraść ci pomysł?
Jest to możliwe, ten zespoł jest bardzo na siłę i nie mają dobrych kompozycji więc szukają inspiracji. Temat jest bardzo słaby i sam fakt wpuszczenia takiego czegoś do radia przez znana nazwe jest żałosny. Ale jesli masz cos udowodnić, to odpowiedz sobie szczerze i nam na powyższe pytania a potem odwiedź prawnika bo ta kapela na pewno wystawi swojego, który udowodni ci na 90% że to ty im rąbnąłeś żewną zagrywkę. I kieruj temat do wydawcy - oni sie boją takich problemów - a nie do "menagera" który na 100% cie spławi....











Cytat:






Mój kawałek ma sześc lat i mam na to dowody w postaci:
- plików datowanych na tamten okres,
- aranże w sekwenserze z odpowiednią datą,
- koncertów na których grałem ten kawałek ( 2007 rok)
- płyt rozdawanych na tych koncertach, na których jest ta piosenka,
- publikacji internetowych, a nawet radiowych ( lokalnie radiowych).

Uderzam więc do ich wydawcy.
...
 


Wszelkie datowania plików to żaden dowód bo to wszystko można sobie dowolnie zmieniać.


Pozostałe są juz dośc dobrym dowodem.


[addsig]
Korg M3-73, Korg Radias-R, Korg EXB-Radias, Korg Electribe MX-1, Korg Kaoss Pad 3, Kawaii KC-10, Waldorf Blofeld KB, Ibanez GiO, Fender Mustang III, Behringer XD80USB, Fostex PM1MKII, Behringer K10s, Creative ZXR, E-mu Midi, Reloop RHP-20, FL Studio

ODPOWIEDZ