EiS Plus 02/2012

Tu jest miejsce na Wasze pytania i opinie. Można przedstawić swoje zdanie, niekoniecznie na tematy ściśle związane z tym, o czym piszemy w magazynie.
Awatar użytkownika
a
Posty: 380
Rejestracja: piątek 08 paź 2004, 00:00
Kontakt:

Re: EiS Plus 02/2012

Post autor: a » środa 21 mar 2012, 23:24

uczyć się i nie marudzić ; )

...
 


Też tak myślę. Jak zaczynałem to nikt nie był mi w stanie wytłumaczyć co to jest ASIO i VST - bo jeszcze nikt tak do końca nie wiedział.


Plus jest dobry dla tych, co zaczynają zabawę, Biblia Podstaw. Kiedyś bym do redakcji z darami pojechał za taki jeden numer ze wszystkim podanym na tacy. Jak ktoś nie rozumie języka polskiego i nie ma woli trochę się wysilić by przestudiować temat to jego sprawa.


Gazetkę Yamahy pamiętam :) mały druczek, zero zdjęć, niezrozumiałe tajemnice tematu MIDI, heh.

http://www.superstereo.pl

m4thew
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 19 mar 2012, 00:00

Re: EiS Plus 02/2012

Post autor: m4thew » czwartek 22 mar 2012, 00:28

Miks materiału to bardzo obszerna dziedzina/temat i został on opisany tutaj ogólnikowo. Więc czy istnieje możliwość podzielenia go na konkretne części i np. numer który się ukazał(obecny) to cz.1 i po tej będą np. co 2-gi numer kolejne części nt. miksowania. Raz - to przyciągnie do prenumeraty. Dwa - zyskacie większą rzeszę czytelników. Po trzecie - w takich numerach byłyby omawiane ścisłe informacje nt. określonego zagadnienia/lub podzielenie takich numerów na 'produkcja hip hop/rock/dnb/electro' itp. I przy tym wywiady(jak w obecnej formie) z przedstawicielami produkcji w tej dziedzinie. TO byłaby meeeega sprawa. Serio.

EMD
Posty: 230
Rejestracja: piątek 16 sty 2004, 00:00

Re: EiS Plus 02/2012

Post autor: EMD » czwartek 22 mar 2012, 08:33

Chciałbym przekazać kilka uwag co do EiS Plus:



  1. Podawajcie, proszę kto napisał dany artykuł. Jestem bardzo ciekaw kto pisze testy - czy to są redaktorzy EiS czy tłumaczenia z CM czy FM. Jako, że czytam EiS od lat jestem w stanie założyć filtr "osobowy" na daną recenzję. Zresztą gusty są różne dla różnych narodowości.

  2. Wszystkie sekrety rralizatorów są przedrukami. Czy jest szansa zobaczyć kogoś z Polski? Co więcej proponuję pokazać podejście kogoś high-pro i kogoś kto zrealizował dopiero co pierwszą płytę

  3. Plakat z częstotliwościami - rewelacja. Życzę kolejnych tak udanych pomysłów

  4. W moim odczuciu płyta to przeżytek. W dobie internetu każdy może ściągnąć pliki. A koszty można by było obciąć lub przeznaczyć budżet na coś innego

  5. Jako, że korzystacie z CM Special to spodziewam się, że nastepne EiS plus będzie o nagrywaniu gitar :) Mam apel - jeżeli dokładacie coś od siebie - róbcie to na polskim sprzęcie (od wzacniaczy przez efekty do preampów) - nie mamy się czego wstydzić, a wręcz przeciwnie.

  6. Padł wcześniej temat tłumaczeń angielsko-polskich. Nie od rzeczy było by od czasu do czasu umieszczać mini słowniczek pod artykułem lub bezpośrednio w tekscie w nawiasach pisać odpowiedniki (co czasami robicie - vide str 56 ramka o kompresi)


Życzę powodzenia bo wykonujecie świetną pracę


 


Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: EiS Plus 02/2012

Post autor: DJOZD » czwartek 22 mar 2012, 10:07

...Miks materiału to bardzo obszerna dziedzina/temat i został on opisany tutaj ogólnikowo. .... 


 


No i nikt przecież nie będzie w piśmie branżowym (profejonalnym) opisywał zagadnień związanych z dziedziną akustyki słowami typu - dodajemy soprany, basy, kontur. A podawał informacji w sposób który miałby zrozumieć człowiek czytający poradniki obsługi facebooka czy katalogowania zdjęc i filmów z książek Komputer świat.  To nie akwizycja pozyskiwania nowych mikserów na rynku a porady dla ludzi serio tym zainteresowanym.   


Awatar użytkownika
preceli
Posty: 2452
Rejestracja: poniedziałek 06 gru 2004, 00:00

Re: EiS Plus 02/2012

Post autor: preceli » czwartek 22 mar 2012, 15:32

...Chciałbym przekazać kilka uwag co do EiS Plus: …Podawajcie, proszę kto napisał dany artykuł. Jestem bardzo ciekaw kto pisze testy - czy to są redaktorzy EiS czy tłumaczenia z CM czy FM. Jako, że czytam EiS od lat jestem w stanie założyć filtr "osobowy" na daną recenzję…

A dobrze masz aby w głowie? Toż od kilku już postów wiadomo, że są to kompilacje artykułów. Czyli co - przy każdym akapicie chcesz bumagę jego autora i redaktora?

...Wszystkie sekrety rralizatorów są przedrukami. Czy jest szansa zobaczyć kogoś z Polski? Co więcej proponuję pokazać podejście kogoś high-pro i kogoś kto zrealizował dopiero co pierwszą płytę...

Człowieku, to nie są przedruki! Więcej, weź sobie oryginały choć raz do ręki i o ile kumasz język łatwo zauważysz, że poziom oryginałów to dzień do nocy w stosunku do wersji polskiej! Oczywista na korzyść tej ostatniej.

...Plakat z częstotliwościami - rewelacja. Życzę kolejnych tak udanych pomysłów...

Fakt.

…W moim odczuciu płyta to przeżytek. W dobie internetu każdy może ściągnąć pliki. A koszty można by było obciąć lub przeznaczyć budżet na coś innego…

Wybacz, ale Twoje odczucie jest mocno "dupiane". Bo zapominasz (albo wręcz nie masz o tym pojęcia), że na owej płycie DVD jest od cholery fajnego softu, sampli, tudzież materiałów, które legalnie w żaden inny sposób nie uświadczysz (i nie zainstalujesz u siebie). Chyba, że masz prenumeratę/kupujesz magazyny zza Odry.

… Mam apel - jeżeli dokładacie coś od siebie - róbcie to na polskim sprzęcie (od wzacniaczy przez efekty do preampów) - nie mamy się czego wstydzić, a wręcz przeciwnie…

Tzn. czego? W temacie realizacji na polskim DAW-ie ? O naszej PSP, LGS i innych jest całkiem sporo.

…Padł wcześniej temat tłumaczeń angielsko-polskich. Nie od rzeczy było by od czasu do czasu umieszczać mini słowniczek pod artykułem lub bezpośrednio w tekscie w nawiasach pisać odpowiedniki (co czasami robicie - vide str 56 ramka o kompresi)…

Przecież parę postów wcześniej masz redakcyjne wyjaśnienie tego "fenomenu”, nie czytasz całego tematu zanim na nim zapostujesz?

Idzie się zachlastać osobistym palcem
[addsig]
Wiedza zawsze ileś tam kosztuje, głupoty i niewiedzy nie da się oszacować.

Awatar użytkownika
trancvission
Posty: 78
Rejestracja: środa 17 sie 2005, 00:00

Re: EiS Plus 02/2012

Post autor: trancvission » czwartek 22 mar 2012, 20:33

...Gazetkę Yamahy pamiętam mały druczek, zero zdjęć, niezrozumiałe tajemnice tematu MIDI, heh...



a na co komu MIDI skoro mają dzisiaj automape i inne 'auto-wynalazki' nie to żebym nie pogratulował sklonowanych technologi firmom ale jest to śmiałe ominięcie podstaw midi, chociaż nastanie chwila kiedy pasożyt będzie musiał sięgnąć do nieznanej mu 'karty implementacyjnej' swojego kontrolera a tam dopiero zaczną się ciekawe pojęcia i świat. ; )



PS. Dzisiaj bardzo miła Pani Liliana z redakcji AVT dosłała mi elektr. plakacik, chciałbym sobie go sobie wydrukować może na papierze foto , wskazałby życzliwy człowiek w jakim formacie jest oryginalnie. Z góry dzięki.

SoundLand

dust
Posty: 190
Rejestracja: środa 09 kwie 2003, 00:00

Re: EiS Plus 02/2012

Post autor: dust » czwartek 22 mar 2012, 21:00

......Mam tylko jedną sugestię. Ponieważ pismo to jak i pewne artykuły w EiS są kierowane do początkujących, należało by wyjaśniać pewne pojęcia lub pisać to "po polsku".
Wielu moich znajomych, którzy biorą do ręki owe pisma zadają mi pytanie "W jakim języku to napisane?".

...

Moim zdaniem, jak ktoś nie ma podstaw informatyczno-muzycznych to nawet polski mu nie pomoże. Jak pismo branżowe, kierowane do konkretnych, wyjątkowych ludzi/odbiorców, to i język konkretny i branżowy.
a pozostałości, tzn. Ci niezbyt pasyjni albo niepasyjni , niech sobie darują i znajdą sobie inne hobby.
Bo nie da się nadrobić zaległego materiału bez praktyki, i przeczytanych lat artykułów EiS.
Poza tym można się oburzyć i nazwać to lenistwem krajowym.. nie wiem może to pokolenia teraz takie, że wszystko na tacy i za darmo chcą.. "i nagle połowa Polaków zaczęła śpiewać i co gorsza uważa , że 'ma talent' "
Rodzą mi się sprzeczne emocje, więc wybaczcie za uniesienie.
Wracając, bez znajomości podst. terminologi, i języka, daleko taki klawisz nie wytrzyma.
i wbrew pozorom , może Plus wydawać się przeznaczeniem dla amatorów od zera, to po głębszym wczytaniu, nie odnotowałem takiego wrażenia, powtórka z rzeczy które już były albo zostały uaktualnione, poparte nowinkami, testami, łopatologicznymi instrukcjami, zaliczając pierwszy rok na reżyserii dźwięku zarazem

uczyć się i nie marudzić ; )



...

Twoje argumenty przeczą zupełnie temu czemu ma służyć EiS Plus - zgodnie z deklaracją redakcji.
Jak się daje uczniowi podręcznik, to nowe pojęcia są wyjaśnione na marginesie,stopce lub na końcu publikacji.

Przy okazji mam też kolejny przytyk do redakcji odnośnie umieszczanych materiałów wideo na płytach.
Dziwi mnie, że na owych materiałach nie ma tłumaczenia(napisy). Nie każdy jest tak biegły z angielskiego aby wszystko rozumieć. Gdyby tak było to w kinach by napisów nie puszczali.

Awatar użytkownika
MortyAtor
Posty: 13
Rejestracja: niedziela 25 mar 2012, 00:00

Re: EiS Plus 02/2012

Post autor: MortyAtor » niedziela 25 mar 2012, 14:46

Mam pytanie odnośnie str. 27 i tematu: "Wykorzystanie korekcji parametrycznej". Autor pisze w p.4 - "ustawiamy częstotliwość 4.900 Hz i podbijamy poziom o 8 dB" - ok. obrazek mnie więcej temu odpowiada, ale zaraz w p. 5 czytamy "Kolejnym krokiem będzie stłumienie zakresu 4.200 Hz o ok. 7 dB" a na załączonym obrazku z wtyczki widzimy eq4 ustawiony na 4219 Hz i +7,6 dB. Po co ustawiliśmy najpierw eq4 dla 4900 Hz na +8 dB ? Oraz skoro piszemy że tłumimy o 7 dB to chyba oznacza to że musimy zdjąć te 7dB dla tej częstotliwości ? Ale zdjąć od jakiego poziomu ? Od 0 dB czy od wcześniej ustawionego + 8dB ? A na obrazku wg. mnie poziom jest podbity o 7,6 dB.

Awatar użytkownika
trancvission
Posty: 78
Rejestracja: środa 17 sie 2005, 00:00

Re: EiS Plus 02/2012

Post autor: trancvission » poniedziałek 26 mar 2012, 13:46

...Po co ustawiliśmy najpierw eq4 dla 4900 Hz na +8 dB ? Oraz skoro piszemy że tłumimy o 7 dB to chyba oznacza to że musimy zdjąć te 7dB dla tej częstotliwości ? Ale zdjąć od jakiego poziomu ? Od 0 dB czy od wcześniej ustawionego + 8dB ? A na obrazku wg. mnie poziom jest podbity o 7,6 dB..... 




Kolego z serca Ci radzę, kup sobie książkę 'Podstawy nagłośnienia i realizacji nagrań. Podręcznik dla akustyków - K.Sztekmiler', podręcznik jest bardzo dobry i zapewniam Cię iż po jego gruntownym przestudiowaniu, odpowiesz sobie na większość dzisiaj zadawanych pytań, również tych przyszłych.


Osobiście uważam , że sukcesem przyzwoitej korekcji jest przede wszystkim słuch własny i werdykt otoczenia i tę opcję wcieloną i popartą złotymi zasadami korekcji - stawiałbym ponad stosowanie przez innych 'sugerowane' wartości parametrów/ustawień.


Chociaż jeśli nie słyszy się po-korekcyjnej rożnicy (podczas edycji pasma materiału/próbki)   lepiej odstawic ten temat i znaleźć sobie inne hobby. 






SoundLand

Awatar użytkownika
MortyAtor
Posty: 13
Rejestracja: niedziela 25 mar 2012, 00:00

Re: EiS Plus 02/2012

Post autor: MortyAtor » poniedziałek 26 mar 2012, 21:50

........Kolego z serca Ci radzę, kup sobie książkę 'Podstawy nagłośnienia i realizacji nagrań. Podręcznik dla akustyków - K.Sztekmiler', podręcznik jest bardzo dobry i zapewniam Cię iż po jego gruntownym przestudiowaniu, odpowiesz sobie na większość dzisiaj zadawanych pytań, również tych przyszłych.....


Osobiście uważam , że sukcesem przyzwoitej korekcji jest przede wszystkim słuch własny i werdykt otoczenia i tę opcję wcieloną i popartą złotymi zasadami korekcji - stawiałbym ponad stosowanie przez innych 'sugerowane' wartości parametrów/ustawień.

Chociaż jeśli nie słyszy się po-korekcyjnej rożnicy (podczas edycji pasma materiału/próbki)   lepiej odstawic ten temat i znaleźć sobie inne hobby...


Książkę o której Kolega wspomina posiadam. Nie sądzę jednak żeby można było w dzisiejszych czasach ograniczyć się z pozyskiwaniem wiedzy jedynie do jednej książki. Jeżeli by tak było Redakcja EiS powinna natychmiast zakończyć działalność bo jest ona zbędna i bezcelowa.


Pytanie zadałem ponieważ wydaje mi się że w publikacji o której rozmawiamy w tym temacie jest błąd merytoryczny, ale oczywiście mogę się mylić. Dlatego pytam. Więc moje pytanie nie dotyczy ogólnie tematu korekcji, tylko tej publikacji. Pytam ponieważ chciałbym wiedzieć czy mam EiS Plus traktować jak źródło jakiejś wiedzy czy pisemko reklamowe (chciaż i te nie powinno ludzi wprowadzać w błąd).


ODPOWIEDZ