Samplowanie, na ile można sobie pozwolić?

Tu jest miejsce na Wasze pytania i opinie. Można przedstawić swoje zdanie, niekoniecznie na tematy ściśle związane z tym, o czym piszemy w magazynie.
lc
Posty: 22
Rejestracja: piątek 17 sie 2012, 00:00

Re: Samplowanie, na ile można sobie pozwolić?

Post autor: lc » czwartek 10 sty 2013, 14:57

Powiem dokładniej co zrobiłem.,bo chyba niezostałem zrozumiany:/


sampel 1:


pociete rożne fragmenty jednego utworu w krótkie ,jedno dżwiękowe.Na to nałożony delay i lekka equalizacja


Sampel 2:


Poprostu zwykły break.


Korzystajac z tych rzeczy zrobiłem kompletny bit.


Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Samplowanie, na ile można sobie pozwolić?

Post autor: DJOZD » czwartek 10 sty 2013, 15:13

...Powiem dokładniej co zrobiłem.,bo chyba niezostałem zrozumiany:/
sampel 1:
pociete rożne fragmenty jednego utworu w krótkie ,jedno dżwiękowe.Na to nałożony delay i lekka equalizacja
Sampel 2:
Poprostu zwykły break.
Korzystajac z tych rzeczy zrobiłem kompletny bit....


Nie ma to znaczenia co zrobiłeś. Jeżeli w efekcie końcowym źródło pochodzenia jest nierozpoznawalne (czyli nie ma charakterystycznego elementu, melodi, zagrywki itp), to można uznać za dopuszczalne. Ale w świetle prawa sprawa może wyglądać inaczej. Nie jestem prawnikiem.

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Samplowanie, na ile można sobie pozwolić?

Post autor: DJOZD » czwartek 10 sty 2013, 15:17

Może ten artykuł rozjaśni tobie pewne kwestie: Sampling a prawo

Awatar użytkownika
chantizstudio
Posty: 419
Rejestracja: sobota 26 maja 2007, 00:00

Re: Samplowanie, na ile można sobie pozwolić?

Post autor: chantizstudio » czwartek 10 sty 2013, 15:40

No dobra a weźmy taką sytuacje.
Wycinam z np kawałka brzmienie kicka , (jedno uderzenie czyli oneshot), żaden wokal, harmonia, czy loop perkusyjny. Czy taki sampling jest dozwolony, i brzmienie wyciętego pojedynczego kicka można spokojnie wykorzystać w swoim kawałku ?
''po to są gały w syntezatorach , zeby kręcić aż uzyska się to czego się szuka'' AdamZ

Awatar użytkownika
a
Posty: 380
Rejestracja: piątek 08 paź 2004, 00:00
Kontakt:

Re: Samplowanie, na ile można sobie pozwolić?

Post autor: a » czwartek 10 sty 2013, 16:24

...No dobra a weźmy taką sytuacje.
Wycinam z np kawałka brzmienie kicka , (jedno uderzenie czyli oneshot), żaden wokal, harmonia, czy loop perkusyjny. Czy taki sampling jest dozwolony, i brzmienie wyciętego pojedynczego kicka można spokojnie wykorzystać w swoim kawałku ?


..


Nie można, ale w praktyce nikt Cię nie będzie ścigał pod warunkiem, że nie znajdziesz się na listach z Britney Spears.


Wielu wycina, z tą różnicą, że przy wydawnictwie u majorsa i na swiat lepiej zaznaczyć skąd ciąłeś i się dzielić procentem bo potem mogą Cię ścignąć na powazny majątek. FatBoy Slim zaznacza skąd ciął, a Max Martin robi swoje kicki bo nie mogą sobie pozwolić na późniejsze problemy. Najlepiej IMO spreparować na wzór to samo brzmienie/próbkę i po sprawie :)

http://www.superstereo.pl

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Samplowanie, na ile można sobie pozwolić?

Post autor: Zbynia » piątek 11 sty 2013, 22:33

Każdy sampling jest dozwolony jak i możesz złożyć kawałek ze znanych loopów i puścić hita w świat


musisz mieć na uwadze to co koledzy piszą - że ktoś przyjdzie po kasę ale wydawnictwa tą kwestią się zajmują o ile mają dojście do danego artysty którego utwory samplowałeś - a mialem taką sytuację że nie było do kogo sie zgłosić i wymusili zmianę sampli....


Kyle
Posty: 923
Rejestracja: środa 03 paź 2007, 00:00

Re: Samplowanie, na ile można sobie pozwolić?

Post autor: Kyle » niedziela 13 sty 2013, 21:45

.kolega na 4pietrze kupił sobie ostatnio laptopa i robi na nim ,,masteringi''




No ale nie rozumiem co w tym złego? Ma tego laptopa, ale zapewne też jakiś DAC i monitory pokroju Geithain RL 933K, a pokój ma profesjonalnie zaadoptowany. Przy takim układzie można przecież przystąpić do masteringu (choć lepiej po prostu nie spieprzyć miksu)


Awatar użytkownika
Tadeo
Posty: 1609
Rejestracja: piątek 31 sty 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Samplowanie, na ile można sobie pozwolić?

Post autor: Tadeo » poniedziałek 14 sty 2013, 10:28



No ale nie rozumiem co w tym złego? Ma tego laptopa, ale zapewne też jakiś DAC i monitory pokroju Geithain RL 933K, a pokój ma profesjonalnie zaadoptowany. Przy takim układzie można przecież przystąpić do masteringu (choć lepiej po prostu nie spieprzyć miksu)
...
 




zapewne tak jest jak piszesz


ODPOWIEDZ