Jak stoją sprawy z gramofonami?

Tu jest miejsce na Wasze pytania i opinie. Można przedstawić swoje zdanie, niekoniecznie na tematy ściśle związane z tym, o czym piszemy w magazynie.
Janusz_M
Posty: 340
Rejestracja: czwartek 08 sty 2009, 00:00

Jak stoją sprawy z gramofonami?

Post autor: Janusz_M » czwartek 16 maja 2013, 00:51

Witam,


od 12 lat służy mi Unitra GS 434 "Bernard". Ma swoje wady, ale nie mam ani warunków ani zapędów audiofilskich więc tak sobie gra. I grałby tak sobie jeszcze przez lata gdyby nie to, że dziś zaniemógł (spadły mu obroty poniżej tych 33,3 RPM mimo iż ustawiłem go na 44) i zastanawiam się nad wymianą na jakiś inny model.


Kiedyś dobrym wyborem jak podejrzewam byłby Technics SL-1200 - trwały i solidnie brzmiący. Dziś jest już nieprodukowany więc w grę wchodzą tylko używki. Za rozsądne pieniądze są już gramofony Stantona z napędem bezpośrednim, ale nie chcę się ograniczać do marek produkujących sprzęt dla DJ'ów.


Wie ktoś może kto dziś produkuje porządny sprzęt konsumencki za niewygórowane pieniądze? Chciałbym coś co brzmi przyzwoicie, jest proste w budowie i miło będzie jeśli wygląd będzie klasyczny i elegancki zamiast pseudo nowoczesny tudzież metroseksualny wzorowany na produktach Apple.


Pozdrawiam
Janusz


Awatar użytkownika
a
Posty: 380
Rejestracja: piątek 08 paź 2004, 00:00
Kontakt:

Re: Jak stoją sprawy z gramofonami?

Post autor: a » czwartek 16 maja 2013, 13:28

A Reloop SL ? Np. z wkładką Ortofon Concorde. Gram z MK 6000 i cieszę się czarną płytą :) Nie są drogie. Zalezy jeszcze do czego.

http://www.superstereo.pl

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Jak stoją sprawy z gramofonami?

Post autor: Zbynia » czwartek 16 maja 2013, 17:21

Z dobrą igłą to do słuchania MK2000 będzie jak znalazł - kosztuje grosze (dobra igła więcej :) )


Janusz_M
Posty: 340
Rejestracja: czwartek 08 sty 2009, 00:00

Re: Jak stoją sprawy z gramofonami?

Post autor: Janusz_M » czwartek 16 maja 2013, 18:26

...
A Reloop SL ? Np. z wkładką Ortofon Concorde. Gram z MK 6000 i cieszę się czarną płytą :) Nie są drogie. Zalezy jeszcze do czego. ...
 


Nie mam zaufania do marki Reloop (może niesłusznie - ale nie mam). Gramofon ma stanowić część zestawu HiFi. To nie musi być model HiEnd z 30 kg. talerzem. Chcę prosty trwały gramofon, którzy będzie przyzwoicie grał i nie straszył wyglądem. Widzałem jakieś Marantzy i Denony niektóre nawet z USB i przedwzmacniaczem. Jedno i drugie zbędne - wolałbym w tej cenie coś co ma napęd bezpośredni.


Pozdrawiam
Janusz


Janusz_M
Posty: 340
Rejestracja: czwartek 08 sty 2009, 00:00

Re: Jak stoją sprawy z gramofonami?

Post autor: Janusz_M » czwartek 16 maja 2013, 23:45

...
Z dobrą igłą to do słuchania MK2000 będzie jak znalazł - kosztuje grosze (dobra igła więcej :) )...
 


MK czy RP? Rozumiem, że chodzi o Reloopa?


Pozdrawiam
Janusz


maciek.rzepinski
Posty: 28
Rejestracja: piątek 25 gru 2009, 00:00

Re: Jak stoją sprawy z gramofonami?

Post autor: maciek.rzepinski » piątek 17 maja 2013, 00:43

W temacie gramofonów polecam udać się na tablism.com . Forum skupia głównie DJ-ów, ale pewnie znajdziesz coś dla siebie :)
Klasychny Technics jest świetnym rozwiązaniem- solidny, prosty i ładnie gra (wiadomo że największy wpływ ma wkładka). Do słuchania mogę Ci też polecić gramofony Stantona. Nawet najtańsze modele z napędem bezpośrednim wystarczą do słuchania. Podobno (sam nie testowałem) Reloopy nie są złe. Tu rónież celowałbym w najniższe modele. Niedawno miałem jeszcze Numark TTX (TT-500 to tańsza konstrukcja, ale różnią się tylko ilością dodatków). Gramofony bardzo solidne, ale chyba nie wyglądają tak jakbyś chciał :) Nie warto kupować topowych modeli danej firmy tylko do odsłuchu. Od tych tanich różnią się głównie możliwościami regulacji pitch, siłą silnika i bajerami. Nie bój się też używanego sprzętu.

;)

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Jak stoją sprawy z gramofonami?

Post autor: Zbynia » piątek 17 maja 2013, 11:33

Sory Janusz - RP2000 oczywiście :) - i tak chodzi o reloopa


Ma naped bezpośredni, stabilne obroty i dobrze prowadzone ramię na porzadnym mocowaniu (bo niestety trafiają sie badziewia nawet znanych firm z tych tańszych modeli)


No i kosztuje grosze w świetnym stanie


Do scratchu przez słabą moc nadaje się średnio ale do całej reszty jak znalazł


Janusz_M
Posty: 340
Rejestracja: czwartek 08 sty 2009, 00:00

Re: Jak stoją sprawy z gramofonami?

Post autor: Janusz_M » sobota 18 maja 2013, 09:31

Dzięki Maciek i Zbynia - chyba się przełamię i skuszę się na tego Reloopa. Możecie polecić też jakąś dobrą igłę?


Zastanawiam się tylko, czemu nikt nie polecił żadnej z marek konsumenckich? Zupełnie jakby w tym temacie nie miały nicdo powiedzenia, trochę szkoda bo moja Unitra miała funkcję, której gramofony dla DJ'ów mieć nigdy nie będą czyli zatrzymanie silnika i podniesienie igły gdy się skończy płyta. Ale można bez tego żyć.


Na koniec pytanie - gdzie mogę szukać wiedzy na temat gramofonów? Szukając sobie gramofonu trafiłem na straszliwy audiofilski bełkot i konstrukcje, które są niezwykle brzydkie, z paskiem na zewnątrz za to drogie.


Pozdrawiam
Janusz


Janusz_M
Posty: 340
Rejestracja: czwartek 08 sty 2009, 00:00

Re: Jak stoją sprawy z gramofonami?

Post autor: Janusz_M » sobota 18 maja 2013, 11:25

...
Dzięki Maciek i Zbynia - chyba się przełamię i skuszę się na tego Reloopa. Możecie polecić też jakąś dobrą igłę?


Chyba pomyliłem użytkowników, którzy polecali mi Relopa


Pozdrawiam


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Jak stoją sprawy z gramofonami?

Post autor: Zbynia » sobota 18 maja 2013, 14:20

Co do wiedzy to wszystko jest rozrzucone po necie - konkretnej strony nie znalazłem gdy szukałem informacji na temat różnic między ramieniem prostym a S.


Co do marek konsumenckich - coś tam robi denon a i sony ma coś w ofercie - jednak niczym sie to nie wyróżnia.Jesli gramofon jest poprawnie zrobiony i ma dobre ramię na mocowaniu Kardana a talerz jest porzadnie odizolowany od wibracji (najszczęściej za pomoca masy obudowy i dobrych nóżek) to jedynym elementem wpływającym na jakość (pomijając druciki w ramieniu) jest igła.


Generalnie to już nie te czasy kiedy kazda marka coś oferowała.Mozesz poszukać - czasem trafi się coś o napedzie bezpośrenim np Dual Denon Technics Sony czy Thorens


Nowe niestety maja takie ceny że lepiej kupić coś dla DJ (pomijając własnie brak automatu)


ODPOWIEDZ