Youtube i "loudness normalisation"

Tu jest miejsce na Wasze pytania i opinie. Można przedstawić swoje zdanie, niekoniecznie na tematy ściśle związane z tym, o czym piszemy w magazynie.
Awatar użytkownika
PieTras!
Posty: 375
Rejestracja: piątek 07 cze 2013, 00:00

Youtube i "loudness normalisation"

Post autor: PieTras! » środa 18 mar 2015, 11:55

Klawisze, kompozycja, produkcja... :)

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Youtube i "loudness normalisation"

Post autor: DJOZD » środa 18 mar 2015, 14:07

...Prawda?http://productionadvice.co.uk/youtube-loudness/...

Myślę że to fakt, gdyż pokrywa się z moimi obserwacjami.
Sam to zaobserwowałem na przykładzie teledysków do których muzykę miksowałem lub masterowałem. Daje to możliwość ujednolicenia oferty brzmieniowo. Zaleta raczej niż wada. Oby tylko chodzi o normalizację a nie jakąś nieokreśloną obróbkę dynamiczną. Mam wrażenie że niektóre filmy dostają zmiany brzmienia po upload'zie na YT. Ale mogę się mylić.

Paweł
Posty: 864
Rejestracja: piątek 29 mar 2002, 00:00

Re: Youtube i "loudness normalisation"

Post autor: Paweł » środa 18 mar 2015, 17:57

No nie wiem, nie wiem ... Jeszcze nie zauważyłem. Jedyne to standardowa degradacja dźwięku + spłaszczenie dynamiki, ale tak jak od lat. W tym czasie wrzucałem tylko jeden trailer, więc może za mały materiał porównawczy, ale pod względem poziomów (i w sumie całokształtu) odpowiadał mniej więcej poprzednim wrzutom. A jeśli autor odnosi się do poziomów źródłowych CD, to tu zdecydowanie tkwi błąd.

Awatar użytkownika
PieTras!
Posty: 375
Rejestracja: piątek 07 cze 2013, 00:00

Re: Youtube i "loudness normalisation"

Post autor: PieTras! » środa 18 mar 2015, 19:49

Oczywiście stosunkowo sporo video makerów nie umie tak zrobić video, by po uploadzie dźwięk nie tracił znacząco na jakości (szczególnie w trybach niskiej jakości). Zdarza się to nawet w dużych wytwórniach. Znam sytuację, w której jedna z większych wytwórni hip hopowych, wręcz siedząca po pachy w komercji wypuściła oficjalne video z dźwiękiem w mono.
Więc upload to jedna sprawa, ale też czasem zauważam, że coś tam się nie zgadza. Część z tego wynika z tego, że na yt może pójść troszkę inny mix niż na płytę/do fm/tv. Ale... 

Klawisze, kompozycja, produkcja... :)

Paweł
Posty: 864
Rejestracja: piątek 29 mar 2002, 00:00

Re: Youtube i "loudness normalisation"

Post autor: Paweł » czwartek 19 mar 2015, 10:38

...Oczywiście stosunkowo sporo video makerów nie umie tak zrobić video, by po uploadzie dźwięk nie tracił znacząco na jakości (szczególnie w trybach niskiej jakości). Zdarza się to nawet w dużych wytwórniach. Znam sytuację, w której jedna z większych wytwórni hip hopowych, wręcz siedząca po pachy w komercji wypuściła oficjalne video z dźwiękiem w mono.Więc upload to jedna sprawa, ale też czasem zauważam, że coś tam się nie zgadza. Część z tego wynika z tego, że na yt może pójść troszkę inny mix niż na płytę/do fm/tv. Ale... ...

Jedna z większych krajowych wytwórni z premedytacją wrzuca rzeczy w gorszej jakości audio żeby nie obniżać sprzedaży płyt. Czemu zresztą przyklaskuje jej czołowy wykonawca. Dla mnie głupota, ale cóż ...

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Youtube i "loudness normalisation"

Post autor: DJOZD » czwartek 19 mar 2015, 12:14

Zgrałem z Youtube dźwięk cyfrowo za pomocą DirectWIRE do DAW i obok postawiłem master
WAV tego samego utworu. Wyraźnie widać że sygnał został zmodyfikowany. Nie widać czy to
była tylko normalizacja do zamierzonych poziomów średnich czy może coś więcej. Obraz
waveform wskazuje że albo kompresja zmieniała szczyty albo zostało zrobione coś
jeszcze.   Obrazek poniżej. 


https://onedrive.live.com/?
cid=f89e57bef46efab4&id=F89E57BEF46EFAB4%216170&v=3&ithint=photo,gif&authkey=!AMeLh4wTL
n8HVog

Awatar użytkownika
PieTras!
Posty: 375
Rejestracja: piątek 07 cze 2013, 00:00

Re: Youtube i "loudness normalisation"

Post autor: PieTras! » czwartek 19 mar 2015, 14:41

Link nie działa.

A wiesz w jakim formacie i kodowaniu plik video został stworzony i wrzucony na yt?

Klawisze, kompozycja, produkcja... :)

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Youtube i "loudness normalisation"

Post autor: DJOZD » czwartek 19 mar 2015, 15:51

...Link nie działa.A wiesz w jakim formacie i kodowaniu plik video został stworzony i wrzucony na yt?...

Kopiuj wklej. Ten archaiczny system forum nie rozpoznaje takich linków.

Master szedł w formacie MOV i normalnym dźwiękiem. YT konwertuje do MP4. Dźwięk jest na 100% przetworzony.

ODPOWIEDZ