iLok 2 - news roku

Tu jest miejsce na Wasze pytania i opinie. Można przedstawić swoje zdanie, niekoniecznie na tematy ściśle związane z tym, o czym piszemy w magazynie.
Awatar użytkownika
dr_After
Posty: 312
Rejestracja: wtorek 25 gru 2007, 00:00
Kontakt:

iLok 2 - news roku

Post autor: dr_After » poniedziałek 21 gru 2015, 08:39

...a tu taka cisza. Na Gearslutz aż huczy o tym. 19 grudnia krakerzy spuścili bombe atomową i skrakowali iLoka 2, jednocześnie wypuszczając długa listę softu zabezpieczonego tym kluczem. Ciekawy jestem, jak wpłynie to na rynek. Sam mam całkiem sporo iLokowych zakupów (w tym kilka takich, które pojawiły się na pirackich stronach). Niektórzy przepowiadają juz, ze rynek w nast. roku się zatrzyma, dopóki ochrona znowu nie zostanie wznowiona. A tu pare faktów i plotek:


1. Takie Empirical Labs zapłaciło za ochrone iLokiem 40 tys. dolarów. A teraz zapowiada, że wypuszczenie programowego Distressora opóźni się o miesiące, mozliwe, że bedzie teraz mniej nowych pluginów, przynajmniej, dopóki sytuacja nie zostanie opanowana


2. Niektórzy mówią, że pewnie trzeba przygotować się na iLoka 3, pewnie jeszcze bardziej agresywnie ingerujący w system niż dwójka, inni przekonują, że to sprawa jednego patcha


3. Lata temu zabezpieczenie dwójki zostało zdjęte po 10 tys. roboczogodzinach, tym razem krakerzy chwalą sie, że ogarnęli sie w dwa tygodnie. Rodzi to pytanie o przyszłość iLoka generalnie.


4. Tym bardziej, że firma pewnie dawała gwarancje deweloperom i teraz stanie przed falą wypłat dla tych, których zabezpiecznia zostały złamane.


Tak, czy inaczej - piraci uderzyli z całą siłą w branżę i niekoniecznie musi to być dla nas fajne.


Moderatorów prosze o nieusuwanie tematu - to ważny temat o duzych skutkach i dla deweloperów i dla legalnych uzytkowników, nie namawiamy i nie linkujemy tu do niczego nielegalnego.


Awatar użytkownika
Pytajny
Posty: 104
Rejestracja: poniedziałek 26 paź 2015, 00:00

Re: iLok 2 - news roku

Post autor: Pytajny » poniedziałek 21 gru 2015, 12:01

Mam nadzieję, że Iloki odejdą szybko w niepamięć. Moim zdaniem jest to niepotrzebna komplikacja dla legalnych użytkowników, a wyzwanie dla hakerów.


A ci co działają na piratach - tak czy inaczej, prędzej czy później - i tak będą ściągać piracone.


 


Czytałem, że powoli twórcy softu zaczynają przyznawać, że dzięki piratom zwiększa się popyt na oprogramowanie (na zasazdie nielegalnej wersji demo). Z drugiej strony ReFx ujawnił info, że po złamaniu ich Iloka sprzedaż Nexusa spadła bodaj o więcej niż połowę (chociaż tutaj jest inny system - nie było dostępu do softu, więc kupowano dopóki nie pojawił się pirat. Po pojawieniu się pirata zaczęto najpierw sciagac i pewnie po pewnym czasie wskaznik sprzedazy znowu podskoczyl, tylko niewiadomo jak bardzo). Jest to wręcz filozoficzna sprawa :)


Mam Nexusa z Ilokiem. I strasznie mnie to wkurza. Refx zresztą zbiera złe opinie za to, że nie opracowali wersji bez Iloka.


Awatar użytkownika
chantizstudio
Posty: 419
Rejestracja: sobota 26 maja 2007, 00:00

Re: iLok 2 - news roku

Post autor: chantizstudio » poniedziałek 21 gru 2015, 17:04

@Pytajny
Twój post jest samo w sedno.
Każde zabezpieczenie wcześniej czy później zawsze zostanie złamane. Także nie ma się co dziwić.
''po to są gały w syntezatorach , zeby kręcić aż uzyska się to czego się szuka'' AdamZ

Awatar użytkownika
dr_After
Posty: 312
Rejestracja: wtorek 25 gru 2007, 00:00
Kontakt:

Re: iLok 2 - news roku

Post autor: dr_After » wtorek 22 gru 2015, 08:31

...@Pytajny
Twój post jest samo w sedno.
Każde zabezpieczenie wcześniej czy później zawsze zostanie złamane. Także nie ma się co dziwić. ...
 


No nie wiem, ja sie dziwię, bo iLok 2 trzymał się bardzo długo. Praktycznie od kilku lat producenci zaczęli spać spokojnie - płacili słono za wejście do klubu nieskrakowanych programów, ale byli pewni, że nic się nie wydarzy. Nikt tez nie czekał na to, by te pluginy zostały skrakowane, bo nikt w to juz nie wierzył - co na pewno miało pozytywny wpływ na sprzedaż. To, co stało sie teraz to nie tylko kwestia pirackiego softu na rynku, ale tego, że ta wiara w zabezpieczenia znowu na lata się załamie. Nawet szybkie spatchowanie iLoka i wypuszczenie nowych, niezłamanych pluginów może okazać się niewypałem sprzedażowym - bo część potencjalnych, mniej zamożnych klientów będzie czekać na wersje nielegalne. Tego oczekiwania w ostatnich latach nie było.


Może to wszystko podkopać branżę audio, bo jednak tych najwiekszych producentów pluginów premium jest zaledwie może 15-20, przy czym najbardziej liczące się można policzyć na palcach - Slate, Softube, Soundtoys, Kush, Relab. Od ich przyszości zależy przyszłość rynku pluginów i to, czy dostaniemy nowe, fajne zabawki do pracy. Wydarzenie ma również wpływ na to, że nowi producenci nie będą tak chętni do wchodzenia na grząski grunt. Zatem - piraci dostali za darmo pakiet zabawek, ale generalny rezultat moze być bardzo niefajny dla całej branży miksowania ITB. Teraz jedyne pluginy, które nie zostały nigdy skrakowane to te zabezpieczone kartą UAD. Ciekawe, czy to będzie droga, którą pójdą inni deweloperzy. Nie byłoby to zbyt ciekawe.


Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: iLok 2 - news roku

Post autor: DJOZD » wtorek 22 gru 2015, 13:14

Również uważam że nie można się z tego cieszyć. Dopóty będziemy mieli nowy lepszy natywny soft vst dopóki się to będzie opłacać produkować. Pójście w hardware zniszczy podstawową zaletę pracy z komputerami.

Awatar użytkownika
chantizstudio
Posty: 419
Rejestracja: sobota 26 maja 2007, 00:00

Re: iLok 2 - news roku

Post autor: chantizstudio » wtorek 22 gru 2015, 13:44

...Również uważam że nie można się z tego cieszyć. Dopóty będziemy mieli nowy lepszy natywny soft vst dopóki się to będzie opłacać produkować. Pójście w hardware zniszczy podstawową zaletę pracy z komputerami. ...
.
.Przesadzasz... jest masa firm które nie korzystają z Iloka, krakują ich programy il wlezie, a te firmy i tak się utrzymują na rynku. Przykład- Native Instruments.

Także bez histerii panowie.
''po to są gały w syntezatorach , zeby kręcić aż uzyska się to czego się szuka'' AdamZ

Awatar użytkownika
chantizstudio
Posty: 419
Rejestracja: sobota 26 maja 2007, 00:00

Re: iLok 2 - news roku

Post autor: chantizstudio » wtorek 22 gru 2015, 13:50

Ja zawsze kupuje programy, które nie wymagają Iloka- tak dla zasady. A tak to kupuje
tylko soft który albo wymaga seriala, albo tak jak NI,
ma własny nieIlokowy sposób zabezpieczenia.
''po to są gały w syntezatorach , zeby kręcić aż uzyska się to czego się szuka'' AdamZ

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: iLok 2 - news roku

Post autor: DJOZD » wtorek 22 gru 2015, 14:33

......
.Przesadzasz... jest masa firm które nie korzystają z Iloka, krakują ich programy
il
wlezie, a te firmy i tak się utrzymują na rynku. Przykład- Native Instruments.
....

Podałeś przykład który potwierdza raczej tą regułę. Zapytaj ile NI sprzedaje
pojedyńczych Massive czy FM8?

Takie pakiety zawsze będą się dobrze sprzedawały. Mowa raczej o pluginach
mixesrskich
które jako pojedynczy byt wielkości 15 MB aż prosi się o piracenie. Jakkolwiek
nie
patrzeć to fajnie jak ten rynke bedzie się rozwijał technologicznie. iLock to nic
gorszego od modeli subskrypcji softu - to jest dopiero zakała rynku.

Zawsze panowała taka opinia że ci co mają spiracić to i tak spiracą. Ale wydaje mi
się
że ci co nie piracą oprócz tego że mają uperdliwe zabezpieczenia, chcą też mieć
poczucie posiadania czegoś ekskluzywnego (brzmieć lepiej/inaczej). To z pewnoscią
napędza sprzedaż. Nic w tym
złego.

Awatar użytkownika
chantizstudio
Posty: 419
Rejestracja: sobota 26 maja 2007, 00:00

Re: iLok 2 - news roku

Post autor: chantizstudio » wtorek 22 gru 2015, 14:58

cyt''Podałeś przykład który potwierdza raczej tą regułę. Zapytaj ile NI sprzedaje
pojedyńczych Massive czy FM8? ''
.

To jest tylko jeden przykład z wielu. Poza tym nie ważne ile NI, sprzedaje
pojedynczych kopii Massive czy FM8. Ważne, że jest ciągle mocną firmą na rynku. A to
znaczy,że MUSI SIĘ IM OPŁACAĆ. Koniec,kropka.
Poza tym jest jeszcze Arturia, UHE, Spectrasonic, IK Multimedia, Izotope i wielu
innych.


cyt''Takie pakiety zawsze będą się dobrze sprzedawały. Mowa raczej o pluginach
mixesrskich
które jako pojedynczy byt wielkości 15 MB aż prosi się o piracenie.''

I co z tego? Piractwo było jest i będzie.



cyt''Jakkolwiek nie
patrzeć to fajnie jak ten rynke bedzie się rozwijał technologicznie. iLock to nic
gorszego od modeli subskrypcji softu - to jest dopiero zakała rynku.''

I rynek będzie się dalej rozwijał, bo na Iloku świat się nie kończy.... Po prostu
padł kolejny mit.


cyt''Zawsze panowała taka opinia że ci co mają spiracić to i tak spiracą. Ale wydaje
mi się
że ci co nie piracą oprócz tego że mają uperdliwe zabezpieczenia, chcą też mieć
poczucie posiadania czegoś ekskluzywnego. To z pewnoscią napędza sprzedaż. Nic w tym
złego. ...''

To jest bardzo snobistyczne i nieracjonalne co napisałeś. Kupuje się plugin po to, by
z niego korzystać, a nie po to, by być w ''elitarnym klubie''. Sorry ale to jest
cholernie dziecinne i niepoważne tłumaczenie.
Kupuje się org po to, by mieć support producenta i org wersję stabilną, a nie
nafaszerowaną ''dodatkami'', wieszającą się itd.
Może jakiś snobistyczny promil kupuje dla samego posiadania i ''elitarnego klubu'',
ale to jest dziecinada i bynajmniej ja się z tym jeszcze nie spotkałem. A mam bardzo
wielu znajomych muzyków
''po to są gały w syntezatorach , zeby kręcić aż uzyska się to czego się szuka'' AdamZ

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: iLok 2 - news roku

Post autor: DJOZD » wtorek 22 gru 2015, 17:12

Nie zrozumiałeś do końca. Nie Chodzi o snobizm (choc pewnie i tacy sie znajda).
Nie rob jaj. Chodzi o to dlaczego ludzie używają legalnych kopii z iLock. Proste,
bo nielegalnych nie ma (raczej nie bylo). Nie od dziś wiadomo że legalne wersje sa
upierdliwe i robia tylko kłopoty przy aktywacjach i zmianach sprzętu. Więc jak nie
ma piratów to firma zarabia a klienci nie marudza ( bo nie maja alternatywy a
wiadomo ze wszyscy siedzą w tym samym). Teraz to się moze zmienic, ja znam sfrustrowanych posiadaczu licencji ktorzy os lat chca tym walnąć i nie męczyć się z oryginalami. Ale tak przeciez być nie może i kazdy ma ta świadomość.
Co do NI, nie znam prawie nikogo kto kupuje pohedyncze wtyczki od NI. Wszyscy
maja Komplete. I żeby nie było, nie chodzi mi o polemikę. Raczej o punkt widzenia



ODPOWIEDZ