Połowa ZAIKSu za emisję?

Tu jest miejsce na Wasze pytania i opinie. Można przedstawić swoje zdanie, niekoniecznie na tematy ściśle związane z tym, o czym piszemy w magazynie.
ratio
Posty: 282
Rejestracja: niedziela 05 mar 2006, 00:00

Połowa ZAIKSu za emisję?

Post autor: ratio » wtorek 14 cze 2016, 09:56

Pewna duża stacja wzamian za emisję moich produkcji chce połowy zaiksu. Co Wy na to ? Słyszałem że to normalne i często autorzy swojej muzyki na to idą. Czy sprawdza się przysłowie " Lepszy rydz niż nic " ?


Pozdrawiam,

Logic pro X | Focusrite Pro 26 | M Audio Project Mix IO

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Połowa ZAIKSu za emisję?

Post autor: DJOZD » wtorek 14 cze 2016, 10:10

...Pewna duża stacja wzamian za emisję moich produkcji chce połowy zaiksu. Co Wy na to ? Słyszałem że to normalne i często autorzy swojej muzyki na to idą. Czy sprawdza się przysłowie " Lepszy rydz niż nic " ?
Pozdrawiam,...

Lista płac dzielona na wielu "nibyautorów" to raczej praktyki powszechne. Najlepszy jest publishing bo dzielenie jest robione bez współautorstwa.

Awatar użytkownika
chantizstudio
Posty: 419
Rejestracja: sobota 26 maja 2007, 00:00

Re: Połowa ZAIKSu za emisję?

Post autor: chantizstudio » wtorek 14 cze 2016, 11:21

Połowa to stanowczo za dużo! i nie powinieneś się na to godzić.
Odpalenie maksymalnie tak 1/3 jest jeszcze w granicach zdrowego rozsądku, ale połowa
absolutnie już NIE jest.
Ale zrobisz jak uważasz, lecz jest to ''deal'' kompletnie bezczelny. .

''Lista płac dzielona na wielu "nibyautorów" to raczej praktyki powszechne.''

Niestety to prawda, ale nawet i tu są pewne granice, których przekraczać nie należy
(psucie rynku i te sprawy)...


ratio masz trzy wyjścia:

a. Grzecznie im odmówić.
b. Zgodzić się na ten absurdalny ''deal''.
c. Spróbować renegocjować do max 1/3.
''po to są gały w syntezatorach , zeby kręcić aż uzyska się to czego się szuka'' AdamZ

ratio
Posty: 282
Rejestracja: niedziela 05 mar 2006, 00:00

Re: Połowa ZAIKSu za emisję?

Post autor: ratio » wtorek 14 cze 2016, 11:39

...Połowa to stanowczo za dużo! i nie powinieneś się na to godzić.
Odpalenie maksymalnie tak 1/3 jest jeszcze w granicach zdrowego rozsądku, ale połowa
absolutnie już NIE jest.
Ale zrobisz jak uważasz, lecz jest to ''deal'' kompletnie bezczelny.

''Lista płac dzielona na wielu "nibyautorów" to raczej praktyki powszechne.''

Niestety to prawda, ale nawet i tu są pewne granice, których przekraczać nie należy....


Masz trzy wyjścia:
1. Grzecznie im odmówić.
2. Zgodzić się na ten absurdalny ''deal''.
3. Spróbować renegocjować do max 1/3....
 





Czy takie praktyki są w Polsce czy w stacjach zagranicznych też się tak robi?


To taki absurd jak za komuny. No ale rozumiem nie ma nic za darmo.



Logic pro X | Focusrite Pro 26 | M Audio Project Mix IO

Awatar użytkownika
chantizstudio
Posty: 419
Rejestracja: sobota 26 maja 2007, 00:00

Re: Połowa ZAIKSu za emisję?

Post autor: chantizstudio » wtorek 14 cze 2016, 12:12

''To taki absurd jak za komuny. No ale rozumiem nie ma nic za darmo.''

Z komuną to to za wiele nie ma wspólnego. Poza tym, pozostaje jeszcze kwestia stacji,
która zaproponować Ci ten ''układ''. Jeśli jest to jakaś naprawdę wielka stacja (np.
mtv, tvn, polsat, viva .itp), to można raz to przeboleć - w końcu zawsze to jakaś tam
promocja. Ale jeśli jest to jakaś kablówkowa stacja (jest cała masa takich stacji
''muzycznych''- gł. discopolowych) to gra jest niewarta świeczki, bo i promocja tam
naprawdę jest gówniana.
''po to są gały w syntezatorach , zeby kręcić aż uzyska się to czego się szuka'' AdamZ

Awatar użytkownika
gasiu
Posty: 123
Rejestracja: poniedziałek 25 kwie 2011, 00:00

Re: Połowa ZAIKSu za emisję?

Post autor: gasiu » wtorek 14 cze 2016, 18:24

a ja technicznie się zastanawiam - skoro dostaniesz z ZAiKSu kasę za 2016 to ażtak dokładnie to rozpisane jest przez tę instytucję - jaki utwór, ile razy w jakiej rozgłośni...??? czy połowę z całości chcą? a jak oprócz tej stacji X będzie Cię grać 10 innych to co?


[addsig]
Pozdrawiam!
Gasiu

ratio
Posty: 282
Rejestracja: niedziela 05 mar 2006, 00:00

Re: Połowa ZAIKSu za emisję?

Post autor: ratio » wtorek 14 cze 2016, 20:33

 a jak oprócz tej stacji X będzie Cię grać 10 innych to co?
...
  


No właśnie ! Dam znać jak sie rozmowy potoczą

Logic pro X | Focusrite Pro 26 | M Audio Project Mix IO

Paweł
Posty: 864
Rejestracja: piątek 29 mar 2002, 00:00

Re: Połowa ZAIKSu za emisję?

Post autor: Paweł » środa 15 cze 2016, 01:15

..."To taki absurd jak za komuny"....

Za komuny nic takiego nie było. Za transformacji - owszem. Tylko że rozgłośnie chciały sporo więcej niż połowa ZAiKSu .... Może to taka nowa forma nazywania łapówy? A ta połowa jest wartością umowną?

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Połowa ZAIKSu za emisję?

Post autor: DJOZD » środa 15 cze 2016, 09:15

... a jak oprócz tej stacji X będzie Cię grać 10 innych to co? ...  
No właśnie ! Dam znać jak sie rozmowy potoczą...

Panowie, to jest proste jak budowa cepa.

Jest utwór, kiedy jako współautora wpisujesz osobę która chce się podłączyć pod tantiem to dostanie ona połowę z WSZYSTKICH wspływów do ZAIKS za ten jeden utwór bez względu na źródło przychodu (która stacja).

W paktyce, nie jestes wstanie wyodrębnić tej jednej stacji i podzielić się nim po połowie. Bo kase wypłaca ZAIKS na osobne konta.

Inna rzecz - jeżeli to czołówka to nie ma się co zastanawiać. Robić i brać do dają.




Awatar użytkownika
gores
Posty: 288
Rejestracja: czwartek 13 kwie 2006, 00:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Połowa ZAIKSu za emisję?

Post autor: gores » środa 15 cze 2016, 09:54

Hejka! No temat dla mnie o tyle ciekawy, że również ostatnio pomyślałem o dołączeniu do tego niecnego procederu jakim jest członkostwo w tej zaiksowej drabince. Ale mam wiele pytań, może na początek najistotniejsze:


 


1. Ok, zrobiłem numer, zarejestrowałem prymke w Zaiksie i wiem, że artysta oraz jego manager ostro działają. Skąd mam wiedzieć, że jakaś stacja go puszcza? Jeżeli jakieś medium (chyba nie tylko radio) w swoim programie używa zarejestrowanego przeze mnie utworu to skąd będę o tym wiedział? Skąd w ogóle będzie ktoś o tym wiedział? Pytanie chyba bezpodstawne przy dużych rozgłośniach gdzie podejrzewam, że playlista jest skrupulatnie określona i kontrolowana.


2. Czy taka rejestracja utworu już wystarcza? Wysyłam partyturę i podaję nr konta? To jak na mnie jakiś absurd byłby... Co należy jeszcze spełnić?


3. Jakiego rzędu są to kwoty?  Bo jak mi rmf puści jakiś mój kawałek raz o 3.00 w nocy i dostanę za to 10 zł to wolę iść na piwo (nie mówimy o ew. korzyściach promocyjnych, to inny temat). Aby uprościć sprawę jestem jedynym twórcą i nikt nie jest zgłoszony jako współautor. Od czego zależą wypłacane kwoty i ich wysokości?


 


Nie róbcie facepalma, po prostu nigdy nie myślałem o tym wcześniej gdyż nawet nie było do tego podstaw. To tak na początek ;)


ODPOWIEDZ