Połowa ZAIKSu za emisję?

Tu jest miejsce na Wasze pytania i opinie. Można przedstawić swoje zdanie, niekoniecznie na tematy ściśle związane z tym, o czym piszemy w magazynie.
Awatar użytkownika
gores
Posty: 288
Rejestracja: czwartek 13 kwie 2006, 00:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Połowa ZAIKSu za emisję?

Post autor: gores » czwartek 16 cze 2016, 23:32

O ja :) Jestem zaskoczony! No dobra, w jakiej formule chcecie? Poszczegolne kanaly z woklami moga byc? Jutro przygotuje jakos sprawniei gdzies wrzuce, obiecuje :) Napisalem : korzystajcie do woli, o co mi w sumie chodzilo? W sumie to wlasnie o to, mozecie z nimi robic co chcecie, gdybyscie cos wrzucali na bazie tego do sieci dajcie po prostu zobaczyc, jestem ciekaw co Wam wpadnie do glowy :D Czy moze macie juz jakies pomysly? Ktory utwor zrzucic? Ooublikowanych swoich wlasnych mam nie wiele, raptem trzy, ktore we wprawnych rekach moglyby duzo lepiej zabrzmiec i ktore moglbym udostepnic: "Swetr," "Disco wzywa mnie" i od biedy fajne lecz na maksa skopane "W chmurach". Ja w tych trzech utworach nie widze ani jednego fajnego oobiscie, jak sie cos komus podoba to jestem w szoku... Reszte mam na innych kanalach lub nie sa moje w 100%, sorry bro... Tylko prosze nie dzialac na moja szkode celowo bo to mi sie nie bedzie podobalo :/

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Połowa ZAIKSu za emisję?

Post autor: DJOZD » piątek 17 cze 2016, 10:28

Gores, fajny z ciebie ziom, ale wydaje mi się że trochę nie ogarniasz. Póki nie działasz profesjonalnie na rynku kompozycji, produkcji - kwestia praw autorskich i wykonawczych jest ci obca i wzasadzie niepotrzebna. Jeżeli jednak chociaż raz ktoś weźmie twoją kompozycje i podpisze swoim nazwiskiem to już tak wesoło ci nie będzie. Nawet jeżeli to tylko internetowa zabawa. Dla ludzie żyjących z tego, kwestia praw jest pierwszo rzędna i każdy dba o to ze szczególna starannością. Bez ZAIKS nie ma to wogóle sensu. Chocbyś miał armię prawników i utrzymywał 15 agentów pilnujących twojej sprawy - czy wszystkie media sie rozliczają ztobą - to nie upilnujesz całego rynku. Bo mowa również o zagranicznym.

Także dla amatorów ZAIKS to czarna niepotrzebna dziura, a dla zawodowców jedyny organ gwarantujący jakotako zwrot z eksploatacji ich utworów.
Jakby chociaż raz wpadło z zaiks na konto parę tyś złotych extra od razu zmieniłbyś podejście.


Awatar użytkownika
gores
Posty: 288
Rejestracja: czwartek 13 kwie 2006, 00:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Połowa ZAIKSu za emisję?

Post autor: gores » piątek 17 cze 2016, 11:08

Hejka! Dziękuję, Ty również wydajesz się być spoko człowiekiem :) Ogarniam, ogarniam, nie bój grzyba! :)


"...Póki nie działasz profesjonalnie na rynku kompozycji, produkcji - kwestia praw autorskich i wykonawczych jest ci obca i wzasadzie niepotrzebna"




Otóż to właśnie. Nie działam profesjonalnie na rynku kompozycji dlatego też w zupełnosci nie jest mi rejestracja aktualnie potrzebna. 100% racji, póki co się cały czas uczę, co chyba będę robił do końca życia bo cały czas pojawiają się nowe sprzęty, nowe rozwiązania i technologie. Lecz przyjdzie taki moment, że zacznę tworzyć utwory, z których będę zadowolony i wówczas odpowiednio wszystkich poinformuję, że utwóry moje są już zastrzeżone :) Nie jest to dla mnie internetowa zabawa, to już absolutnie za dużo powiedziane. Również traktuję to bardzo poważnie choćby dlatego, że bardzo dużo czasu temu poświęcam i zdecydowanie wiążę z tym przyszłość!


"...Dla ludzie żyjących z tego, kwestia praw jest pierwszo rzędna i każdy dba o to ze szczególna starannością."


Dlatego też udostępniam swoje utwory potrzebującym. Póki co nie mam ani bazy promocyjnej, ani zaplecza ludzkiego i kontaktowego i nie wiele jestem w stanie więcej zdziałać z utworem poza jego publikacją i nakręceniem jakiegoś klipu. Za to sie również wezmę w momencie, w którym będę tego potrzebował. Jeżeli ktoś z Was miałby pomysł jak wykorzystać moje utwory to dlaczego miałbym być psem ogrodnika i mu tego zabraniać? A może mnie to gdzieś zaprowadzi lub mnie czegoś nauczy? Poza tym mam małą córeczkę, masę pracy i na sprawny management i zaplecze nie wystarcza mi czasu obecnie, cest la vie...




",,,Jakby chociaż raz wpadło z zaiks na konto parę tyś złotych extra od razu zmieniłbyś podejście."



No pewnie! I to od razu! Jednak wszystko po kolei, moja twórczość i nauka realizacji dźwięku to plan na 8 lat, trzy już minęły zostało mi jeszcze 5. Te trzy utwory w mojej opinii są słabe, nie mam problemu aby je udostępnić gdyż aktualnie jestem na takim etapie rozwoju, że jestem w stanie robic takich kawałków kilka na miesiąc gdyby była taka potrzeba, z tym nie ma problemu. Problem jest z pytaniem "po co?" Po co mam robić te utwory? Ten model muszę sobie po prostu przygotować w najbliższym czasie, na to mam 1,5 roku stąd powoli moje zainteresowanie tematem. Robienie utworów do szuflady mnie nie kręci. Przyjdzie taki dzień nieuchronnie, że będę masterszefem w robieniu przebojów (tutaj klasyczny, gromki smiech proszę :). Wtedy właśnie będzie wszystko od strony zaplecza hulać, łącznie z managementem, prawami autorskimi itp. Teraz to nie ma sensu, są ważniejsze kwestie do zrealizowania na "już" (potrzebuję lepszych głośników, więcej wiedzy i praktyki, muszę na 100% opanować sidechain na poszczególnych pasmach, MID/SIDE przy EQ bo w tym jeszcze raczkuję, rozpocząłem głęboką rozkminę nt. syntezatorów, jak one działają, co to jest tak naprawdę LFO, VCA itp).


Oczywiście jeżeli ktoś miałby pomysł na to jak już teraz wykorzystać moje umiejętności lub dysponuje odpowiednim zapleczem a nie ma człowieka, który pisałby utwory - zapraszam do kontaktu. Nie mówię, że pewnych rzeczy nie chciałbym przyśpieszyć :)




To który utwór Wam zrzucić?




Pozdro!




Awatar użytkownika
gores
Posty: 288
Rejestracja: czwartek 13 kwie 2006, 00:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Połowa ZAIKSu za emisję?

Post autor: gores » piątek 17 cze 2016, 23:13

Hej, tak pisze bo cos siadlo w temacie... Generalnie to zauwazam stosunkowo czesto, ze jak juz cos tutaj napisze to temat szybko siada i umiera... Moze dla dobra forum powinienem zaprzestac pisania tutaj? Mam obawy czy aby nikomu nie psuje zabawy ani nie uprzykrzam zycia :D  Napiszcie co wam mam wyslac bo pisaliscie ze chcecie pliki sciagnac. Chyba ze o calosc utworu juz po masterze Wam chodzilo, polecam zatem jakikolwiek youtube downloader/mp3 konwerter ;)


Awatar użytkownika
Akton
Posty: 710
Rejestracja: piątek 21 gru 2007, 00:00

Re: Połowa ZAIKSu za emisję?

Post autor: Akton » wtorek 21 cze 2016, 09:39


Podział jest prosty - 50% muzyka 50% słowa.


Standardowo tak, lecz niekoniecznie każdorazowo - zależy to przecież od wpisania tego procentowego podziału w formularzu zgłoszeniowym. Ja jednak uważam, że nasza (kompozytorsko - realizacyjna) praca nad utworem jest dużo większa niż skrobnięcie tekstu (nawet genialnego)

, z tego też względu rzadko zgłaszam równy podział. Do tego dochodzą jeszcze nasze (a nie tekściarza) koszty nagrania studyjnego. Jest to jednak indywidualny wybór każdego twórcy.
[addsig]
NI Komplete 12, EWQL Symphonic Gold Orchestra,Spectrasonics Omnisphere, NI Alicia's Keys, EWQL Ministry of Rock, IK Philharmonik Miroslav, BFD ECO

ODPOWIEDZ