Sztuczna inteligencja a produkcja muzyki

Tu jest miejsce na Wasze pytania i opinie. Można przedstawić swoje zdanie, niekoniecznie na tematy ściśle związane z tym, o czym piszemy w magazynie.
Awatar użytkownika
tutejszy
Site Admin
Posty: 16
Rejestracja: czwartek 11 sty 2018, 14:04

Sztuczna inteligencja a produkcja muzyki

Post autor: tutejszy » poniedziałek 25 mar 2019, 18:06

witam,

ostatnio pojawia się coraz więcej informacji o tym, że sztuczna inteligencja wkracza do studia (https://estradaistudio.pl/mieszanka/300 ... image-3952). niby nic dziwnego, bo ten świat AI rozwija się niesamowicie dynamicznie ale z drugiej strony jak widzę, że Warner podpisał kontrakt z aplikacją, która ma w tym roku wyprodukować 20 albumów... to trudno to nawet skomentować (https://estradaistudio.pl/mieszanka/307 ... -aplikacja).

co o tym myślicie? może za jakiś czas człowiek w ogóle przestanie zajmować się tworzeniem muzyki, bo wyręczą go maszyny?

Awatar użytkownika
gores
Posty: 288
Rejestracja: czwartek 13 kwie 2006, 00:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Sztuczna inteligencja a produkcja muzyki

Post autor: gores » środa 27 mar 2019, 21:44

Tak, boli mnie to lecz jest to nieuniknione. Moim zdaniem muzykę będą generowały algorytmy już za naszego życia i to masowo. Wszystko szlag trafi, sprzedawców sprzętu, oprogramowania, wtyczek a nie wiem czy nawet edukacji muzycznej. Nie trafia do mnie argument, że to nie będzie miało duszy, czy kto by chciał słuchać sztucznej muzyki. Sorry ale jeśli nie rozpoznasz na ucho, jakość będzie taka sama jak najlepszych twórców ludzkich to rynek to weźmie bo tańsze. Perspektywa stworzenia płyty mającej 10 utworów w cenie powiedzmy 120 zł jest takim argumentem, że wszyscy będziemy musieli spakować klocki. Inna kwestia to to, czy w takich warunkach komukolwiek będzie się chciało brać w tym udział. Skoro za minimalne koszty każdy na świecie będzie mógł generować po kilka płyt rocznie. Gigantyczny przesyt, niewyobrażalna ilość kontentu skutecznie zabije jakiekolwiek chęci do kształcenia się czy rozwijania w zakresie muzyki. Ewentualnie po to aby usprawniać algorytm tworzący lecz do tego potrzebna będzie prawdopodobnie albo garstka ludzi lub wręcz nie będą potrzebni ludzie. AI w założeniach ma sie samo doskonalić. I dostaniesz taką muzykę, że nie podskoczysz choćbyś miał studiować ten temat całe życie :D Bardzo dobra rozkmina i jak najbardziej słuszna i na czasie. Pozdro dla wszystkich!

klaudiuszd
Posty: 2
Rejestracja: piątek 31 maja 2019, 17:52

Re: Sztuczna inteligencja a produkcja muzyki

Post autor: klaudiuszd » piątek 31 maja 2019, 18:10

Kiedys napewno nastapi ten przelom. To o czym teraz mozemy przeczytac to tak wlasciwie wstep do przyszlosci. Zreszta patrzac na rozwoj technologi na przestrzeni ostatnich dekad to jest on ogromny. To co jeszcze niedawno wydawalo sie jedynie marzeniem ma miejsce w rzeczywistosci. Wlasnie a i sztuczna inteligencja staje sie powoli motorem napedowym tego wszystkiego. Oczywiscie zawsze zdania beda podzielone na ludzi zwiazanych z dana branza ktora moze zostac wyparta oraz ignorantow. Nie ma co ukrywac, trzeba powoli godzic sie z faktem jak bedzie wygladala przyszlosc bo nie mamy na to jakiegos duzego wplywu. Przeciez nikt kto zainwestowal w takie technologie miliardy nagle zatrzyma sie bo cos nie podoba sie opinii publicznej. Warto jednak spojrzec na to z pozytywnej strony, zmiany takze zajda w najwazniejszych dziedzinach naszego zycia np. w opiece zdrowotnej dzieki czemu zostanie zwiekszona skutecznosc chociazby w kwestii diagnozowania chorob. O wiekszej ilosci zastosowan mozna przeczytac w tym artykule - https://aibusiness.pl/sztuczna-intelige ... ekspertow/ Ja jestem dobrej mysli i mam nadzieje, ze nigdy nie nadejdzie ten mityczny bunt maszyn :)

Jaskółka
Posty: 2
Rejestracja: wtorek 15 maja 2018, 10:42

Re: Sztuczna inteligencja a produkcja muzyki

Post autor: Jaskółka » poniedziałek 15 lip 2019, 15:46

Sztuczna inteligencja niestety coraz częściej wkracza w nasze życie... ja jednak jestem przekonana , że nie zastąpi ona człowieka w tworzeniu muzyki...

luiscraig
Posty: 1
Rejestracja: środa 21 sie 2019, 08:13

Re: Sztuczna inteligencja a produkcja muzyki

Post autor: luiscraig » środa 21 sie 2019, 08:26

Sztuczne tworzenie muzyki to nie science fiction. To rzeczywistość, z którą trzeba się powoli zacząć liczyć ... Tylko kompozytorzy wnoszący coś nietuzinkowego do swoich dzieł będą mięli pracę. Za sztampowe dzieła niedługo nikt nie będzie chciał płacić!

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Sztuczna inteligencja a produkcja muzyki

Post autor: Caroozo » środa 21 sie 2019, 15:36

Ja się dziwię że ktokolwiek płaci za sztampę - mam na myśli utwory robione na jedno kopyto. Co innego aranżacja/mix/produkcja, bo np. w EDM po co kombinować jak coś działa :). Swego czasu szukałem inspiracji w rocku progresywnym i pewnych rzeczy żaden algorytm nie wymyśli :-) (Dream Theater, National Health - tam to dopiero był "kocioł").

Rzemieślnicy faktycznie mogą stracić robotę, ale pewne pomysły muzyczne na frazy czy nawet całe utwory przychodzą jako tzw. natchnienie - jeśli są dobre, utwór staje się hitem/klasykiem/standardem, jeśli to "tylko" rzemieślnicza robota to utwór idzie w zapomnienie. Wydaje mi się, że AI jest w stanie robić porządną robotę do pewnego poziomu, ale zabraknie mu tej kropki nad "i", tego "fairy dust" jak mówią producenci. Skoro muzyka jest uniwersalnym przekaźnikiem emocji, to naprawdę dobre kompozycje będą poruszały czułą strunę w ludzkiej duszy - to coś, co maszyna może replikować, ale nie może tego sama wytworzyć.

Awatar użytkownika
olga772
Posty: 4
Rejestracja: wtorek 29 paź 2019, 09:05

Re: Sztuczna inteligencja a produkcja muzyki

Post autor: olga772 » wtorek 29 paź 2019, 09:29

Jakoś nie wyobrażam sobie tego, aby ludzie masowo chodzili na koncerty stworzone przez jakąś aplikację :D. Owszem pewnie będzie to niezłą atrakcją, ale moim zdaniem ludzi na scenie nigdy żaden robot nie zastąpi :)

kaczorski90
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2020, 13:18

Re: Sztuczna inteligencja a produkcja muzyki

Post autor: kaczorski90 » wtorek 28 sty 2020, 16:03

Ludzie chodza na konerty hologramów, więc i na to tez beda chodzic.

Bakier
Posty: 1
Rejestracja: środa 05 lut 2020, 17:37

Re: Sztuczna inteligencja a produkcja muzyki

Post autor: Bakier » środa 05 lut 2020, 17:40

Zawsze mnie ten temat fascynował. Czy da się znaleźć wzór na hit muzyczny? Jeśli tak, to komputer może komponować bez końca.

Awatar użytkownika
jarekz
Posty: 245
Rejestracja: niedziela 15 sty 2006, 00:00

Re: Sztuczna inteligencja a produkcja muzyki

Post autor: jarekz » czwartek 06 lut 2020, 20:57

Bakier pisze:
środa 05 lut 2020, 17:40
(...)Czy da się znaleźć wzór na hit muzyczny?(...)
"Nakarmić" sieć neuronową (zdolną analizować utwory muzyczne, wyodrębniać melodie itp.) setkami utworów, informując ją czy dany utwór był hitem i jak wielkim. Po pewnym czasie sieć taka, uzupełniona o układ syntezy muzyki, zacznie produkować utwory mające potencjalnie wielkie szanse bycia przebojami.
Biorąc pod uwagę szybki rozwój (czy może raczej ślepe forsowanie) sztucznej inteligencji w ostatnim czasie, prorokuję, że sztuczne hity zaczną powstawać za 3 do 5 lat.
Mnie osobiście to specjalnie nie martwi, jako że style muzyczne, o których mowa, obchodzę szerokim łukiem.

ODPOWIEDZ