Rock'n'roll - czy coś się zmieniło?

Tu jest miejsce na Wasze pytania i opinie. Można przedstawić swoje zdanie, niekoniecznie na tematy ściśle związane z tym, o czym piszemy w magazynie.
Awatar użytkownika
Hofander
Posty: 285
Rejestracja: środa 01 paź 2003, 00:00

Rock'n'roll - czy coś się zmieniło?

Post autor: Hofander » poniedziałek 13 wrz 2004, 11:40

Udało mi się dotrzeć do "Słowniczka muzycznego" autorstwa Jerzego Habela, wydanego nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w roku 1983. Poniżej wyimek z hasła "rock and roll" : "... muzyka ta stojąca na granicy jazzu, często ją przekracza w banalnych i hałaśliwych wykonaniach; odznacza się z reguły nieciekawym i często nonsensownym tekstem w postaci powtarzanych bezmyślnie słów, działa wybitnie podniecająco na słuchaczy i sugestywnie zmusza - jak zaobserwowano - do tańca, który polega na kołyszących się ruchach całego ciała."



Czy od tej pory coś się zmieniło w pojęciu społeczeństwa na ten temat?



H


Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 692
Rejestracja: sobota 03 maja 2003, 00:00

Re: Rock'n'roll - czy coś się zmieniło?

Post autor: Hardi » poniedziałek 13 wrz 2004, 13:49

Niech ten Jerzy Habel stuknie się w głowę i to dość mocno. Gość pisze jakieś bzdury na temat, o którym nie ma zielonego pojęcia.
[addsig]
gadu-gadu 4021735

Gulu
Posty: 76
Rejestracja: środa 28 sty 2004, 00:00

Re: Rock'n'roll - czy coś się zmieniło?

Post autor: Gulu » poniedziałek 13 wrz 2004, 14:04

Ale jaja! To jest żywcem wzięte z lat '50-tych...

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Rock'n'roll - czy coś się zmieniło?

Post autor: Redakcja » poniedziałek 13 wrz 2004, 14:15

...Gość pisze jakieś bzdury na temat, o którym nie ma zielonego pojęcia...



Pytanie tyczyło zmian, a nie rzeczonego pana.


[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Rock'n'roll - czy coś się zmieniło?

Post autor: Redakcja » poniedziałek 13 wrz 2004, 14:55

...Ale jaja! To jest żywcem wzięte z lat '50-tych... ...



Najwcześniejsze wydanie tego słowniczka (o jakim mi wiadomo) pochodzi z serii "Biblioteka Słuchacza Koncertowego" (1967 r.) i dziś z pewnością można się spierać o wiele z przedstawionych tam definicji. Biorąc jednak pod uwagę, że wychowały się na nim z pozytywnym skutkiem dziesiątki (jak nie setki) tysięcy muzyków nie dyskredytowałbym go tak pochopnie.
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

Awatar użytkownika
Hofander
Posty: 285
Rejestracja: środa 01 paź 2003, 00:00

Re: Rock'n'roll - czy coś się zmieniło?

Post autor: Hofander » poniedziałek 13 wrz 2004, 16:41

Biorąc jednak pod uwagę, że wychowały się na nim z pozytywnym skutkiem dziesiątki (jak nie setki) tysięcy muzyków nie dyskredytowałbym go tak pochopnie.

...

**********************

Nie wiem czy nie istnieje czasami wielokrotnie większa grupa ludzi, którzy dzięki takim panom nie zostały wychowane muzycznie w ogóle.

H

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Rock'n'roll - czy coś się zmieniło?

Post autor: Redakcja » poniedziałek 13 wrz 2004, 19:07

...Nie wiem czy nie istnieje czasami wielokrotnie większa grupa ludzi, którzy dzięki takim panom nie zostały wychowane muzycznie w ogóle...


Łatwo ferować wyroki, gorzej ze statystyką. Nie potrzeba specjalnie się wysilać, aby udowodnić, że jakość i zasięg kształcenia muzycznego na poziomie podstawowym biły wtedy na głowę obecne.



Z ciekawości poszukałem w domu i znalazłem swój wysłużony (czyt. skatowany) egzemplarz tego słowniczka (wydanie drugie z 1958 r. ?!!!). Hasła "Rock'n'roll" nie ma w nim wcale. Korzystałem z niego (z wielkim pożytkiem) w latach 70/80, a i teraz (jak się okazuje ) też się sprzydał. Warto zajrzeć (a przypuszczam, że niektórzy mocno się zdziwią) i mało ważne, co pisze o stylach muzycznych. Te zmieniają się co chwila i nie znam nikogo, kto w sposób bezapelacyjny by je zdefiniował.
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

Awatar użytkownika
spiker
Posty: 1211
Rejestracja: czwartek 17 paź 2002, 00:00

Re: Rock'n'roll - czy coś się zmieniło?

Post autor: spiker » wtorek 14 wrz 2004, 08:27

Czy od tej pory coś się zmieniło w pojęciu społeczeństwa na ten temat?

==========

Nie. Dlaczego miałoby się zmienić? Marny ze mnie reprezentant Społeczeństwa ale (cynicznie) autor tej definicji prawdopodobnie miał okazję wysłuchać takich kawałków RnR, które powyższe kryteria spełniają. A może ktoś powie że takie nie istnieją?



pozdrówka
przed użyciem programu zapoznaj się treścią instrukcji załączonej do opakowania bądź skonsultuj się z producentem lub dystrybutorem oprogramowania...

Awatar użytkownika
Hofander
Posty: 285
Rejestracja: środa 01 paź 2003, 00:00

Re: Rock'n'roll - czy coś się zmieniło?

Post autor: Hofander » wtorek 14 wrz 2004, 09:22

Łatwo ferować wyroki, gorzej ze statystyką. Nie potrzeba specjalnie się wysilać, aby udowodnić, że jakość i zasięg kształcenia muzycznego na poziomie podstawowym biły wtedy na głowę obecne.

**********************

Oczywiście dotyczy to kształcenia zgodnego z obowiązująca doktryną, a więc np. kompozytorów "niewłaściwych" nie uwzględniano w procesie dydaktycznym. Poza tym w sensie merytorycznym zdaje się niewiele się zmieniło, nadal obowiązują cymbałki i flet prosty.

H

DogHead
Posty: 625
Rejestracja: czwartek 05 cze 2003, 00:00

Re: Rock'n'roll - czy coś się zmieniło?

Post autor: DogHead » wtorek 14 wrz 2004, 09:30

... nadal obowiązują cymbałki i flet prosty ....



*****



Proste cymbalki sa wszedzie.

ODPOWIEDZ