Strona 1 z 4

Rock'n'roll - czy coś się zmieniło?

: poniedziałek 13 wrz 2004, 11:40
autor: Hofander
Udało mi się dotrzeć do "Słowniczka muzycznego" autorstwa Jerzego Habela, wydanego nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w roku 1983. Poniżej wyimek z hasła "rock and roll" : "... muzyka ta stojąca na granicy jazzu, często ją przekracza w banalnych i hałaśliwych wykonaniach; odznacza się z reguły nieciekawym i często nonsensownym tekstem w postaci powtarzanych bezmyślnie słów, działa wybitnie podniecająco na słuchaczy i sugestywnie zmusza - jak zaobserwowano - do tańca, który polega na kołyszących się ruchach całego ciała."Czy od tej pory coś się zmieniło w pojęciu społeczeństwa na ten temat?H


Re: Rock'n'roll - czy coś się zmieniło?

: poniedziałek 13 wrz 2004, 13:49
autor: Hardi
Niech ten Jerzy Habel stuknie się w głowę i to dość mocno. Gość pisze jakieś bzdury na temat, o którym nie ma zielonego pojęcia.
[addsig]

Re: Rock'n'roll - czy coś się zmieniło?

: poniedziałek 13 wrz 2004, 14:04
autor: Gulu
Ale jaja! To jest żywcem wzięte z lat '50-tych...

Re: Rock'n'roll - czy coś się zmieniło?

: poniedziałek 13 wrz 2004, 14:15
autor: Redakcja
...Gość pisze jakieś bzdury na temat, o którym nie ma zielonego pojęcia...Pytanie tyczyło zmian, a nie rzeczonego pana.


[addsig]

Re: Rock'n'roll - czy coś się zmieniło?

: poniedziałek 13 wrz 2004, 14:55
autor: Redakcja
...Ale jaja! To jest żywcem wzięte z lat '50-tych... ...Najwcześniejsze wydanie tego słowniczka (o jakim mi wiadomo) pochodzi z serii "Biblioteka Słuchacza Koncertowego" (1967 r.) i dziś z pewnością można się spierać o wiele z przedstawionych tam definicji. Biorąc jednak pod uwagę, że wychowały się na nim z pozytywnym skutkiem dziesiątki (jak nie setki) tysięcy muzyków nie dyskredytowałbym go tak pochopnie.
[addsig]

Re: Rock'n'roll - czy coś się zmieniło?

: poniedziałek 13 wrz 2004, 16:41
autor: Hofander
Biorąc jednak pod uwagę, że wychowały się na nim z pozytywnym skutkiem dziesiątki (jak nie setki) tysięcy muzyków nie dyskredytowałbym go tak pochopnie.

...

**********************

Nie wiem czy nie istnieje czasami wielokrotnie większa grupa ludzi, którzy dzięki takim panom nie zostały wychowane muzycznie w ogóle.

H

Re: Rock'n'roll - czy coś się zmieniło?

: poniedziałek 13 wrz 2004, 19:07
autor: Redakcja
...Nie wiem czy nie istnieje czasami wielokrotnie większa grupa ludzi, którzy dzięki takim panom nie zostały wychowane muzycznie w ogóle...


Łatwo ferować wyroki, gorzej ze statystyką. Nie potrzeba specjalnie się wysilać, aby udowodnić, że jakość i zasięg kształcenia muzycznego na poziomie podstawowym biły wtedy na głowę obecne.Z ciekawości poszukałem w domu i znalazłem swój wysłużony (czyt. skatowany) egzemplarz tego słowniczka (wydanie drugie z 1958 r. ?!!!). Hasła "Rock'n'roll" nie ma w nim wcale. Korzystałem z niego (z wielkim pożytkiem) w latach 70/80, a i teraz (jak się okazuje ) też się sprzydał. Warto zajrzeć (a przypuszczam, że niektórzy mocno się zdziwią) i mało ważne, co pisze o stylach muzycznych. Te zmieniają się co chwila i nie znam nikogo, kto w sposób bezapelacyjny by je zdefiniował.
[addsig]

Re: Rock'n'roll - czy coś się zmieniło?

: wtorek 14 wrz 2004, 08:27
autor: spiker
Czy od tej pory coś się zmieniło w pojęciu społeczeństwa na ten temat?

==========

Nie. Dlaczego miałoby się zmienić? Marny ze mnie reprezentant Społeczeństwa ale (cynicznie) autor tej definicji prawdopodobnie miał okazję wysłuchać takich kawałków RnR, które powyższe kryteria spełniają. A może ktoś powie że takie nie istnieją?pozdrówka

Re: Rock'n'roll - czy coś się zmieniło?

: wtorek 14 wrz 2004, 09:22
autor: Hofander
Łatwo ferować wyroki, gorzej ze statystyką. Nie potrzeba specjalnie się wysilać, aby udowodnić, że jakość i zasięg kształcenia muzycznego na poziomie podstawowym biły wtedy na głowę obecne.

**********************

Oczywiście dotyczy to kształcenia zgodnego z obowiązująca doktryną, a więc np. kompozytorów "niewłaściwych" nie uwzględniano w procesie dydaktycznym. Poza tym w sensie merytorycznym zdaje się niewiele się zmieniło, nadal obowiązują cymbałki i flet prosty.

H

Re: Rock'n'roll - czy coś się zmieniło?

: wtorek 14 wrz 2004, 09:30
autor: DogHead
... nadal obowiązują cymbałki i flet prosty ....*****Proste cymbalki sa wszedzie.