Ekranowanie monitorów

Jeśli masz pomysł jak usprawnić sprzęt lub pracę i chcesz się nim podzielić, pisz tutaj śmiało.
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 74
Rejestracja: czwartek 14 mar 2002, 00:00

Ekranowanie monitorów

Post autor: Darek » środa 20 mar 2002, 23:03

Czy ktoś ekranował magnetycznie monitory?. Mam Sprit Absolute Zero i chciałbym je ustawić przy monitorze komputerowym.
[addsig]

Awatar użytkownika
Sound_Lab
Posty: 1
Rejestracja: środa 13 mar 2002, 00:00

Re: Ekranowanie monitorów

Post autor: Sound_Lab » czwartek 21 mar 2002, 15:56

Sam nigdy nie miałem okazji ekranowac kolumn ale wiem jak to się robi:) Najpierw najlepiej jest dokleic do magnesu głośnika niskotonowego pierścień magnetyczny (możesz takie kupic na akkus.com.pl). Tylko pamiętaj żeby dokleic tak, że magnesy się nawzajem odpychaja. Jeśli głośnik wysokotonowy ma też duży magnes (chyba że ma magnes neodymowy) to możesz wykonac taka sama operację. Jeśli to nie da zachwycajacych efektów to zostaje jeszcze przyczepienie blach miedzianej od środka kolumny. Przyczep ja po tej stronie po której jest monitor komputera:) To powinno zadziałac. Pozdrawiam i życzę jak najlepszych wyników 8-)

Awatar użytkownika
PiotrK
Posty: 1517
Rejestracja: czwartek 14 mar 2002, 00:00

Re: Ekranowanie monitorów

Post autor: PiotrK » niedziela 24 mar 2002, 02:28

Post został usunięty.
Ostatnio zmieniony czwartek 31 sty 2019, 23:51 przez PiotrK, łącznie zmieniany 1 raz.
[Użytkownik usunął konto]

Awatar użytkownika
PiotrK
Posty: 1517
Rejestracja: czwartek 14 mar 2002, 00:00

Re: Ekranowanie monitorów

Post autor: PiotrK » niedziela 24 mar 2002, 04:32

Post został usunięty.
Ostatnio zmieniony czwartek 31 sty 2019, 23:51 przez PiotrK, łącznie zmieniany 1 raz.
[Użytkownik usunął konto]

Awatar użytkownika
JankoMuzykant
Posty: 497
Rejestracja: czwartek 14 mar 2002, 00:00
Kontakt:

Re: Ekranowanie monitorów

Post autor: JankoMuzykant » niedziela 24 mar 2002, 23:20

Jeśli chodzi o ekranowanie pola _magnetycznego_ czyli takiego które wytwarza nieruchomy magnes głośnika to materiałem, który się sprawdzi jest stal (ściślej żelazo) a nie aluminium czy miedź. Czyli trzeba zdobyć gdzieś stalowy \"kubek\" o grubości 1-2mm dobrze dopasowany do magnesu głośnika i powinno być dobrze. Pozostaje jeszcze kwestia jak taka przeróbka wpłynie na akustykę monitora.
Pozdrawia Adam (przypadkiadama.com)

Zeus-x-amp
Posty: 6
Rejestracja: piątek 07 sie 2009, 00:00

Re: Ekranowanie monitorów

Post autor: Zeus-x-amp » piątek 07 sie 2009, 19:05

...Jeśli chodzi o ekranowanie pola _magnetycznego_ czyli takiego które wytwarza nieruchomy magnes głośnika to materiałem, który się sprawdzi jest stal (ściślej żelazo) a nie aluminium czy miedź. Czyli trzeba zdobyć gdzieś stalowy "kubek" o grubości 1-2mm dobrze dopasowany do magnesu głośnika i powinno być dobrze. Pozostaje jeszcze kwestia jak taka przeróbka wpłynie na akustykę monitora.... 


Stary bo stary ten temat ale troszke niedorzeczne rzeczy napisane jedynie


JankoMuzykant uratowal stawke, a dlaczego?


Z prostego powodu zostalo pomylone pole elektryczne z magnetycznym, ale nic myli sie tylko ten co nic nie robi :)


Dla pola MAGNETYCZNEGO ekran z cienkiej blaszki czy foljowy nie stanowi przeszkody. Najlepiej do tego celu nadaje sie blacha stalowa oraz umetal.


Choc blacha stalowa dla skutecznego tluienia powinna miec grubosc conajmniej 5mm, czyli pancerna :D Umetal trudny do zdobycia i drogi.


A i zapomnial bym o urzytkowniku co wspomnial o pierscieniach- to jest podstawowy sposob i jak narazie najskuteczniejszy:)


Do magnesu głośnika przyklejasz MNIEJSZY magnes inaczej szybko magnes glowny zostanie rozmagnesowany, na to nakladasz STALOWY "KUBEK". Ktory tez musi miec swoja grubosc.


Jesli uzyjecie folowego ekranu czy aluminiowego to zobaczycie ze praktycznie nie ma wplywu na odksztalcenie wiazki w monitorku CRT, po prostu jest t oekran przed polem elektrycznym, co wiecej nieodpowiednio przymocowany do masy[np. w kilku punktach] wprowadzi zaklucenia do ukladu jesli jest to kolumna aktywna


[addsig]
Problemy z elektronika pisz, dzwoon, pomoge.
Skype: Zeus-x-amp1
GG: Zeus-X-amp nr.: 2743994

Awatar użytkownika
JM
Posty: 831
Rejestracja: sobota 17 lip 2004, 00:00

Re: Ekranowanie monitorów

Post autor: JM » piątek 07 sie 2009, 19:48

...Czy ktoś ekranował magnetycznie monitory?. Mam Sprit Absolute Zero i chciałbym je ustawić przy monitorze komputerowym. ... 


Zacząłem czytać ten wątek, ale jak natknąłem się na poradę ekranowania pola magnetycznego folią aluminiową to ...zaprzestałem tej czynności Undecided


Dlatego też przepraszam, jeśli się powtórzę z którymś z przedmówców. Ekranowanie pola magnetycznego polega generalnie na zamknięciu linii tego pola w zamkniętym obszarze. Zamknąć to pole mogą tylko materiały ferromagnetyczne, tj. przewodaące to pole, np. stal, żelazo armco, ferryty.


Istotną sprawą jest nie tylko sam materiał (również jego grubość), ale konstrukcja tej ochrony (przez wszelkie "kanty" konstrukcji pole ucieka na zewnątrz). Generalnie osłona taka powinna mieć kształt linii pola magnetycznego wytwarzanego przez źródło tego pola (np. magnesy głośnika).


A teraz praktycznie. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie głośników, które z samej konstrukcji są ekranowane magnetycznie. Myślę, że jak się uprzesz, to nie jest niemożliwe zbudowanie wewnętrznej osłony magnetycznej monitorów, lecz trzeba starannie zaprojektować jej kształt i konstrukcję. Istnieje jednak zasadniczy problem - takie ustrojstwo popsuje ci charakterystykę monitora, więc radzę - odpuść sobie i postaw te monitory w spokoju z dala od monitora, ...lub wymień na nowe, z ekranem...


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Ekranowanie monitorów

Post autor: Zbynia » piątek 07 sie 2009, 21:15

 JM ma rację - zmieniasz w ten sposób charakterystykę ekranowanego głośnika a co za tym idzie i całego monitora....


 


Pozatym - zabawa w jakies folie itp nie ma sensu - szkoda czasu i kasy dla tak marnego efektu.


 


Tu masz link do profesjonalnego ekranowania magnetycznego :


http://www.allegro.pl/item702465735_ekran_magnetyczny_do_glosnikow_sredniotonowch.html


 


Druga kwestia - ekranowanie przydawało się wyłącznie przy CRT - jesli taki monitor posiadasz to dla własnego zdrowia ,oszczędności miejsca i kasy na rachunkach pozbądź się go - nie warto złomu trzymac nawet jesli działa....LCD oferuje znacznie wyższy komfort(wręcz luksus przy CRT - nawet słaby na matrycy TN)


Awatar użytkownika
PiotrK
Posty: 1517
Rejestracja: czwartek 14 mar 2002, 00:00

Re: Ekranowanie monitorów

Post autor: PiotrK » piątek 07 sie 2009, 21:17

Post został usunięty.
Ostatnio zmieniony czwartek 31 sty 2019, 23:52 przez PiotrK, łącznie zmieniany 1 raz.
[Użytkownik usunął konto]

Awatar użytkownika
Velu
Posty: 420
Rejestracja: czwartek 17 paź 2002, 00:00
Kontakt:

Re: Ekranowanie monitorów

Post autor: Velu » piątek 07 sie 2009, 23:11

Od 2002 roku sporo się zmieniło;) dziś chyba wolałbym zmienić monitor CRT na LCD niż grzebać w odsłuchach ;) Taniej, Prościej, Wygodniej i ile miejsca na biurku by zostało :)

Swoją drogą przedmówca ma rację - widzę, że od 2002 roku wielu się wykruszyło a Ci którzy pozostali od tamtego czasu a byli wówczas amatorami dziś nierzadko pracują już przy poważnych projektach (m.in ja ;) ). Osobiście lubię zajrzeć do archiwum nawet do swoich postów i poczytać z jakimi błahostkami borykałem się te kilka ładnych wiosen wstecz;)

Pozdrawiam Wszystkich wytrwałych od początku :)

ODPOWIEDZ