Zasilanie, listwy, uziemienie

Jeśli masz pomysł jak usprawnić sprzęt lub pracę i chcesz się nim podzielić, pisz tutaj śmiało.
Awatar użytkownika
tuluseabaska
Posty: 10
Rejestracja: czwartek 02 lut 2006, 00:00

Zasilanie, listwy, uziemienie

Post autor: tuluseabaska » środa 19 kwie 2006, 18:17

temat uziemienia walkowany wielokrotnie na tym forum - czytalem i zdaje sobie z tego sprawe. jednak dalej mam watpliwosci co do pewnych kwestii, rozni ludzie mowia rozne rzeczy, czesto sprzeczne ze soba, a ja w temacie nie siedze wogole. elektryka mnie nie interesuje. zakupilem niedawno sprzet studyjny i chcialbym go podlaczyc W MIARE poprawnie. tj tak zeby go nie uszkodzic. mieszkam na 3cim pietrze, w budynku mam stara instalacje dwuzylowa, nie wiem czy miedziana czy aluminiowa bo sie na tym nie znam (kable wygladaja na miedziane). i w zwiazku z tym kilka pytan:



1. czy moge wyzerowac gniazdka? jedni mowia ze nie nalezy, inni ze w starej instalacji zbytnio nie ma zadnych alternatyw, jest to takze rozwiazanie zalecane przez elektrykow jacy zajmuja sie instalacjami w blokach (nalezy dodac ze pozal sie boze, jak spytalem jaka jest roznica miedzy zerowaniem a uziemieniem to nie umieli odpowiedziec). zdaje sobie sprawe ze jak zero sie uszkodzi to napiecie z fazy przebije na obudowe i moze byc nieciekawie, ale czy istnieje jakies zagrozenie gdy instalacja jest sprawna i bolec wyzerowany? np czy moge sobie uszkodzic gniazdka w mikserze, albo na karcie jesli zero jest cale i spelnia swoja role?



2. istnieje mozliwosc zebybm doprowadzil sobie uziemienie z podworka i sklanialbym sie raczej ku takiemu rozwiazaniu. jednak czy wystarczy doprowadzic kabel tylko do gniazdek? czy musze to jakos polaczyc z reszta instalacji? rozpruwanie scian odpada, ale kabel moge zawsze pociagnac sufitem. zreszta najwazniejszy jest tylko sprzet, do kuchni czy lazienki poki co nie zamierzam doprowadzac ziemii. mimo wszystko nadal chcialbym wiedziec jak dokladnie przedstawia sie sprawa z zerowaniem - ot tak w celach informacyjnych.



3. mam instalacje dwufazowa, rozumiem ze wszystkie urzadzenia majace zwiazek z dzwiekiem powinienem podlaczyc do jednej fazy? podlaczyc musze takie urzadzenia: komputer (350W), maly mikser, para monitorow (alesis m1mkII active - nie wiem jaki maja pobor), klawiature sterujaca, wzmacniacz hi-fi, komputer 8bitowy (syntezator), monitor CRT, telewizor, drukarke. czy jak podlacze to wszystko do jednego gniazdka (ew. podwojnego) to nie bedzie zadnych problemow?



4. jaka listwe powinienem zakupic do domowego studia? najlepszym rozwiazaniem byloby cos co ma 8-9 gniazd, ewentualnie 2x5. czy ktoras z serii Sommer (Schuko) bedzie odpowiednia? czy moze wystarczy mi cos tanszego? na wtyczkach zasilajacych od monitorow jest napisane 16A, czy to znaczy ze one obciazaja listwe pradem o takim natezeniu? jestem zdezorientowany (nie znam sie na tym kompletnie). jakie atrybuty powinna miec listwa przez ktora bezpiecznie bede mogl to wszystko podlaczyc?



wybaczcie ze pytam o to wszystko, jestem kompletnym laikiem i nie chce robic glupot. odpowiedzi na pytania 3 i 4 sa dla mnie kluczowe. pozdrawiam

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Zasilanie, listwy, uziemienie

Post autor: Zbynia » środa 19 kwie 2006, 21:42

podlacz wszystko poprostu - jak cos bedzie brumiec to podepnij obudowe tego czegos do grzejnika i tyle....albo jesli urzadzenie to umozliwia to skorzystaj z przerwania obwodu masy(niektore graty to maja) - ale jak mowie - tylko gdy bedzie brumiec



duzo gadania na ten temat a nic z tego nie wynika



a jak cos ma sie uszkodzic w ten sposob to i tak sie uszkodzi czy bedziesz mial uziemienie czy nie......

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Zasilanie, listwy, uziemienie

Post autor: Zbynia » środa 19 kwie 2006, 21:44

aha w miare mozliwosci zastosuj listwy zasilajace z filtrami i bezpiecznikami - niby szczegol ale w razie co pomoze to pozbyc sie syfu

Awatar użytkownika
Sroka
Posty: 652
Rejestracja: piątek 05 wrz 2003, 00:00

Re: Zasilanie, listwy, uziemienie

Post autor: Sroka » środa 19 kwie 2006, 23:17

zakupilem niedawno sprzet studyjny i chcialbym go podlaczyc W MIARE poprawnie. tj tak zeby go nie uszkodzic.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Skoro stac cie na sprzet studyjny to takze powinno cie byc stac na profesjonalnego elektryka?!

Nie ma sensu dyskutowac na temat ktory jest tylko opowiescia. Zaden profesjonalny elektryk nie powie ci przez telefon ani na forum co bedzie wlasciwym rozwiazaniem. Zawsze trzeba obejrzec instalacje okreslic stan rodzaj i wtedy robic poprawnie.

Wiec zadzwon do elekryka .......

Pozdrawiam, Sroka
Nie jestem muzykiem, ale jestem na forum, bo lubię zadawać pytania!!!

Awatar użytkownika
tuluseabaska
Posty: 10
Rejestracja: czwartek 02 lut 2006, 00:00

Re: Zasilanie, listwy, uziemienie

Post autor: tuluseabaska » środa 19 kwie 2006, 23:53

... zakupilem niedawno sprzet studyjny i chcialbym go podlaczyc W MIARE poprawnie. tj tak zeby go nie uszkodzic.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Skoro stac cie na sprzet studyjny to takze powinno cie byc stac na profesjonalnego elektryka?!

******************************



a gdzie znajde profesjonalnego elektryka? bo tylko na forach internetowych takich widzialem... zreszta nie chodzi mi tu o brumienie bo nawet nie wiem czy bedzie wystepowac. temat zalozylem po to zeby sie doinformowac. w instrukcji monitorow np jest napisane zeby podlaczac TYLKO do gniazdka z uziemieniem, nie mam ochoty zepsuc sobie czegos bo jestem niezamozna osoba, a mam jeszcze bardzo duzo wydatkow w najblizszych miesiacach. z tego co wyczytalem to napiecie przebijajace na obudowe nieuziemionego sprzetu moze spowodowac ze uszkodze sobie gniazdka (wiem ze istnieje bardzo niewielkie prawdopodobienstwo jednak naprawde nie mam ochoty ryzykowac). nie szukam zadnego zlotego srodka, w mojej intencji lezy zminimalizowanie jakichkolwiek zagrozen dla sprzetu. nie wiem tez jak sprawa sie ma z listwami i obciazeniem pradowym. do listwy na ktorej jest napisane ze nie nalezy podlaczac obciazen wiekszych niz 10A nie podlaczylbym czegos co na wtyczce ma 16A (nie wiem czy slusznie bo nie mam pojecia o co chodzi), a listwy sommera nawet nie maja sprecyzowanych tych wartosci w katalogu (tzn ich oznaczania mieszaja mi tylko w glowie bo nie znam sie na temacie kompletnie).



w koncu, obecni tu uzytkownicy tego forum w wiekszosci posiadaja jakis sprzet studyjny i jakos maja podlaczone zasilanie. orientujecie sie panstwo przeciez co mozna a czego lepiej nie robic. pytania na ktore chcialbym uzyskac odpowiedzi nie jest wszak niczym wykraczajacym poza wasze kompetencje i naprawde nie sadze bym z miejsca musial placic za profesjonalnego elektryka, zeby sie radzic w tej sprawie. na 4 punkt jestem pewien ze jestescie mi w stanie odpowiedziec, nie kumam o co chodzi z tymi oznaczeniami amperowymi.. po to przeciez jest to forum by moc zasiegnac porady... wiecej wyrozumialosci



pozdrawiam

Awatar użytkownika
Pewu
Posty: 849
Rejestracja: sobota 07 cze 2003, 00:00

Re: Zasilanie, listwy, uziemienie

Post autor: Pewu » czwartek 20 kwie 2006, 00:00

...po to przeciez jest to forum by moc zasiegnac porady... wiecej wyrozumialosci...



Skoro piszesz, że nie masz pojęcia o czym odpisują Ci koledzy to, jak słusznie zauważył kolega Sroka, wezwij natychmiast elektryka! Nic prostszego i bardziej rzeczowego nie można Ci już doradzić na odległość aby przy tym nie mieć ani Ciebie, ani Twojego sprzętu na sumieniu!
Sympatycznie zielonokreskowy nadworny klaun Forum EiS

Awatar użytkownika
tuluseabaska
Posty: 10
Rejestracja: czwartek 02 lut 2006, 00:00

Re: Zasilanie, listwy, uziemienie

Post autor: tuluseabaska » czwartek 20 kwie 2006, 00:18

Skoro piszesz, że nie masz pojęcia o czym odpisują Ci koledzy to, jak słusznie zauważył kolega Sroka, wezwij natychmiast elektryka! Nic prostszego i bardziej rzeczowego nie można Ci już doradzić na odległość aby przy tym nie mieć ani Ciebie, ani Twojego sprzętu na sumieniu!...

**********************



toc rozumiem wszystko o czym napisaliscie do tej pory, nie rozumiem jedynie ocb z tymi oznaczeniami amperow na listwie i wtyczkach.. na milosc boska jestem muzykiem nie interesuje mnie elektryka. ja nie wiem czy to ja sie niejasno wyrazilem czy ktos tu stara sie byc cyniczny.. jezeli nie macie ochoty mi odpowiedziec na zadane pytania to mam nadzieje ze chociaz ktos bedzie na tyle zyczliwy zeby udzielic mi odpowiedzi na punkt 4. napewno odpowiedz nan nie wymaga znajomosci mojej wlasnej instalacji elektrycznej, to samo moznaby zreszta odniesc do punktu 1 i ., przynajmniej hipotetycznie mozna napisac jakie sa mozliwosci, z uwzglednieniem braku wystepowania pewnikow. naprawde ulatwiloby mi to zycie, a kazdy grosz wydany na elektryka wolalbym rozdysponowac inaczej. mam znajomego elektryka i bede z nim jutro rozmawial, lecz z pewnoscia profesjonalista zadnym on nie jest.



poki co Zbynia udzielil satysfakcjonujacej mnie odpowiedzi (choc nie do konca wiem czy zrozumialem, podlaczac to do niewyzerowanych nawet gniazdek?), mimo wszystko jest to tylko jeden z punktow widzenia, a z tego co widzialem to opinie bywaja w tym temacie bardzo podzielone. pragnalbym mimo wszystko wziac je wszystkie pod uwage.

Awatar użytkownika
Sroka
Posty: 652
Rejestracja: piątek 05 wrz 2003, 00:00

Re: Zasilanie, listwy, uziemienie

Post autor: Sroka » czwartek 20 kwie 2006, 01:24

toc rozumiem wszystko o czym napisaliscie do tej pory, nie rozumiem jedynie ocb z tymi oznaczeniami amperow na listwie i wtyczkach.. na milosc boska jestem muzykiem nie interesuje mnie elektryka. ja nie wiem czy to ja sie niejasno wyrazilem czy ktos tu stara sie byc cyniczny.. jezeli nie macie ochoty mi odpowiedziec na zadane pytania to mam nadzieje ze chociaz ktos bedzie na tyle zyczliwy zeby udzielic mi odpowiedzi na punkt 4. napewno odpowiedz nan nie wymaga znajomosci mojej wlasnej instalacji elektrycznej, to samo moznaby zreszta odniesc do punktu 1 i ., przynajmniej hipotetycznie mozna napisac jakie sa mozliwosci, z uwzglednieniem braku wystepowania pewnikow. naprawde ulatwiloby mi to zycie, a kazdy grosz wydany na elektryka wolalbym rozdysponowac inaczej. mam znajomego elektryka i bede z nim jutro rozmawial, lecz z pewnoscia profesjonalista zadnym on nie jest.



poki co Zbynia udzielil satysfakcjonujacej mnie odpowiedzi (choc nie do konca wiem czy zrozumialem, podlaczac to do niewyzerowanych nawet gniazdek?), mimo wszystko jest to tylko jeden z punktow widzenia, a z tego co widzialem to opinie bywaja w tym temacie bardzo podzielone. pragnalbym mimo wszystko wziac je wszystkie pod uwage....

**********************



Jeszcze raz ci mowie nie da sie okreslic rodzaju ani sanu twojej instalacji przez telefon ani przez internet.

Podlaczanie czegos do kaloryfera to totalna pomylka. Nie ma takich przepisow gdzie nakazuje sie podlaczania czegokolwiek do kaloryferow.

Poradz sie elektryka fachowca mysle ze w Polsce istnieje free estimate darmowa wycena. Bal bym sie kupic sprzet i zastanawiac sie jak go podlaczyc do mojej instalacji. Mysle ze porada elektryka bedzie mniej kosztowala niz koszty ewentualnej naprawy sprzetu. Sam pracuje jako elektryk i nie byl bym w stanie poradzic tobie co powinienes zrobic dlatego ze nie widze panelu ani instalacji a jeszcze do tego nie moc zrobic niezbednych pomiarow.

Pomysl o tym

Nie jestem muzykiem, ale jestem na forum, bo lubię zadawać pytania!!!

Awatar użytkownika
tuluseabaska
Posty: 10
Rejestracja: czwartek 02 lut 2006, 00:00

Re: Zasilanie, listwy, uziemienie

Post autor: tuluseabaska » czwartek 20 kwie 2006, 01:42

Jeszcze raz ci mowie nie da sie okreslic rodzaju ani sanu twojej instalacji przez telefon ani przez internet.

Podlaczanie czegos do kaloryfera to totalna pomylka. Nie ma takich przepisow gdzie nakazuje sie podlaczania czegokolwiek do kaloryferow.

Poradz sie elektryka fachowca mysle ze w Polsce istnieje free estimate darmowa wycena. Bal bym sie kupic sprzet i zastanawiac sie jak go podlaczyc do mojej instalacji. Mysle ze porada elektryka bedzie mniej kosztowala niz koszty ewentualnej naprawy sprzetu. Sam pracuje jako elektryk i nie byl bym w stanie poradzic tobie co powinienes zrobic dlatego ze nie widze panelu ani instalacji a jeszcze do tego nie moc zrobic niezbednych pomiarow.

Pomysl o tym

...

**********************



zdaje sobie swietnie z tego sprawe, tylko ze moje pytanie dotyczy hipotetycznych sytuacji i ma na celu doinformowanie a nie rozwiazanie problemu przez internet...



w takim razie ogranicze sie do punktu 4, gdyz zalezy mi bardzo na uzyskaniu tej informacji. zalozmy ze mam listwe zasilajaca na ktorej opakowaniu jest napisane, zebym nie podlaczal do gniazda obciazen wiekszych niz 10A, a jezeli korzystam z wiecej niz jednego gniazda to suma obciazen nie moze przekroczyc 10A. czy w takim razie moge do tej listwy podlaczyc te alesisy? na wtyczce od kabla zas. do monitorow widnieje napis 250V 16A. nie mam pojecia co znacza te oznaczenia

Awatar użytkownika
stasiekm
Posty: 129
Rejestracja: poniedziałek 25 sie 2003, 00:00

Re: Zasilanie, listwy, uziemienie

Post autor: stasiekm » czwartek 20 kwie 2006, 01:55

kable są uniwersalnie -nie śa robione do tych monitoró konkretnie i podobnie jak listwa maja swoją obciażalność (10 czy 16 A na wtyczce to amksytmalny prąd jaki moze płynąc przez kabel do urządzenia, które zasila bez obawy uszkodzenia kabla, podobnie jak 10 A na listwie)

z tego co napisałeś wynika ze nie amsz zadnych prądozernych urzadzeń i spokojnie zmiescisz sie w rzeczonych 10A dla 1 czy nawet dwóch listew wpietych jedna w drugą

ODPOWIEDZ