Muzykant 3

Jeśli masz pomysł jak usprawnić sprzęt lub pracę i chcesz się nim podzielić, pisz tutaj śmiało.
Awatar użytkownika
JankoMuzykant
Posty: 497
Rejestracja: czwartek 14 mar 2002, 00:00
Kontakt:

Re: Muzykant 3

Post autor: JankoMuzykant » poniedziałek 20 lis 2006, 23:02

Korzystając z wolnego wieczora pchnąłem projekt dalej. Właściwie jest już gotowy, pozostały mniej ważne szczegóły.
Obecnie ''gra'' 128 klawiszy zgodnie z danymi wpisanymi w tablicę. Po wciśnięciu lub puszczeniu dowolnego klawisza wysyłany jest odpowiedni note on lub note off, po czy, klawisz ów jest blokowany na kilkanaście ms w celu zabezpieczenia się przed niekontrolowanymi drganiami. Czas ten jeszcze dobiorę na końcu, by wypracować kompromis, pomiędzy maksymalnym zagęszczeniem nut (a także minimalnym czasem trwania nuty), a zakłóceniami. Zresztą w każdej chwili można to zmienić, w końcu to jedna zmienna...

Przewiduję kilka kompilacji i mam w związku z tym kilka pytań, które wytłuściłem.

1. Pełna klawiatura midi 0-127 na kanale 1 (10 1/2 oktawy).
2. Dwie klawiatury po 5 1/4 oktawy na kanałach 1 i 2 (5 oktaw plus a/ais/h od strony basowej chyba, że będą inne sugestie).
3. Jak wyżej, ale druga klawiatura na kanale 10 (można sobie zrobić proste ''placki'' do garów)
4. Trzy klawiatury po 3 1/3 oktawy na kanałach 1, 2 i 3 (3 oktawy + g/gis/a/ais/h od strony basowej chyba, że będą inne sugestie).
5. Klawiatura organowa - 4 + 4 + 2 1/3 oktawy. Jakie wartości nut ma mieć ta mała klawiatura domyślnie nożna?
6. Klawiatura akordeonowa... no właśnie - jak rozdysponować 128 klawiszy?

Do tego wszystkiego będzie jeszcze zmiana programu +1 i -1, sustain i soft, modulator max/min i aftertouch max/min (dwustanowe) chyba, że będą inne sugestie, ale wyłącznie ''klawiszowe, na razie bez gałek, potencjometrów itp.
Pozdrawia Adam (przypadkiadama.com)

Awatar użytkownika
JankoMuzykant
Posty: 497
Rejestracja: czwartek 14 mar 2002, 00:00
Kontakt:

Re: Muzykant 3

Post autor: JankoMuzykant » poniedziałek 20 lis 2006, 23:05

Jeszcze jedna ważna rzecz - dynamika wszystkich nut zgodna ze standardem, czyli 64 (połowa zakresu).
Pozdrawia Adam (przypadkiadama.com)

Awatar użytkownika
Dobmatt
Posty: 462
Rejestracja: środa 13 mar 2002, 00:00

Re: Muzykant 3

Post autor: Dobmatt » wtorek 21 lis 2006, 08:03

Najwyraźniej coś mi umknęło, ale - JankuMuzykantku - co Ty właściwie budujesz i dlaczego? W kilku zdaniach i prostym językiem proszę, bo ja mechanik raczej niż elektronik ...

MD.
Wlasciciel studia nagraniowego Youtopia w Edmonton, Kanada, tamze mieszkajacy na stale od 1985. Od 1997 staly wspolpracownik magazynu EiS, specjalizujacy sie w testach i recenzjach hardware i software dla produkcji studyjnej.

Awatar użytkownika
JankoMuzykant
Posty: 497
Rejestracja: czwartek 14 mar 2002, 00:00
Kontakt:

Re: Muzykant 3

Post autor: JankoMuzykant » wtorek 21 lis 2006, 08:55

...Najwyraźniej coś mi umknęło, ale - JankuMuzykantku - co Ty właściwie budujesz i dlaczego? W kilku zdaniach i prostym językiem proszę, bo ja mechanik raczej niż elektronik ...
**********************

He, prostym językiem (w miarę, co się będzie dało oczywiście) będzie opis na stronie, jak już urządzenie będzie gotowe.
Tu poprzednie ''muzykanty'':
http://www.ckmedia.pl/~jankomuzykant/midi/midi.htm

Natomiast to, co teraz to układzik, do którego można podłączyć klawiaturę i grać. A po co? A na przykład po to, żeby kupić sobie uszkodzoną Unitrę B2 z pedałem basowym, wybebeszyć cały środek, podłączyć moje cudo i posiadać ''prawie'' Hammonda (oczywiście grając dźwiękami z jakiegoś VST). Albo zrobić podobnie z akordeonem - akordeon midi sam bym chciał mieć.

Takich układów w internecie jest już sporo, ale - raz - dla mnie to taka rozrywka, jak dla innych krzyżówki, więc robię sobie własne, dwa - robię urządzenia maksymalnie proste i staram się dołączać do nich łopatologiczny opis ''z obrazkami''.
[addsig]
Pozdrawia Adam (przypadkiadama.com)

Awatar użytkownika
JankoMuzykant
Posty: 497
Rejestracja: czwartek 14 mar 2002, 00:00
Kontakt:

Re: Muzykant 3

Post autor: JankoMuzykant » poniedziałek 19 gru 2011, 00:59

Z okazji Mikołajków, Gwiazdorków i Kokakolków, w przerwie pracy nad sterownikiem do Blofelda, postanowiłem sprezentować licznym zainteresowanym nową wersję Muzykanta 3, będącego najczęściej wykonywanym projektem serii.
Otóż obecnie każdy może sobie zaprogramować każdą ze 140 akcji dowolnym komunikatem midi, a opis tego znajduje się tu:
http://as.elte-s.com/zrob/muzykant_3/muzykant_3.htm

Prawdę mówiąc, zrobiłem to ze względu na liczne prośby o dopasowanie zestawu komunikatów do konkretnych potrzeb, które spełniałem nie raz z dużym poślizgiem (za co przepraszam, ale brak czasu na, jakby nie było, niekomercyjny projekt). Muzykant 3 pracuje głównie w służbie organistów nie tylko w Polsce, ale w wielu krajach świata.

Mam nadzieję, że opis sposobu programowania układu jest jasny i czytelny, i jak zwykle proszę o uwagi i zgłaszanie znalezionych błędów. W ramach wolnego czasu odświeżeniu ulegną wszystkie projekty. Gdzie to będzie miało sens, udostępnię źródła wraz z opisem programowania, skrócę opis konstrukcji zgodnie z myślą: konkretniej - lepiej. Wkrótce, oprócz sterownika Blofelda, ukaże się w pełni programowalny kontroler z enkoderami, a w planach mam zmianę Muzykanta 8 na wersję wykorzystującą współcześnie dostępne elementy (układy ADC0816 są dziś bardzo trudno dostępne).
[addsig]
Pozdrawia Adam (przypadkiadama.com)

Awatar użytkownika
JankoMuzykant
Posty: 497
Rejestracja: czwartek 14 mar 2002, 00:00
Kontakt:

Re: Muzykant 3

Post autor: JankoMuzykant » poniedziałek 19 gru 2011, 21:42

Jeszcze mała zmiana linku:
http://as.elte-s.com/zrob/muzykant_3.htm
Pozdrawia Adam (przypadkiadama.com)

ODPOWIEDZ