DCO - dokumentacja dla układu TMS3631

Jeśli masz pomysł jak usprawnić sprzęt lub pracę i chcesz się nim podzielić, pisz tutaj śmiało.
KYMY
Posty: 264
Rejestracja: poniedziałek 23 sty 2006, 00:00

Re: DCO - dokumentacja dla układu TMS3631

Post autor: KYMY » poniedziałek 04 cze 2007, 18:15

...No i Texas Instruments odpisało. Niestety nie byli zbyt pomocni.
...
**********************
Pewnie odpisał Ci automat...

Spróbuj popytać tych gości: mame
Jeśli pisali emulację, prawdopodobnie korzystali z katalogów firmowych.


Awatar użytkownika
ast
Posty: 621
Rejestracja: środa 03 kwie 2002, 00:00

Re: DCO - dokumentacja dla układu TMS3631

Post autor: ast » poniedziałek 04 cze 2007, 19:29

Pewnie odpisał Ci automat...
*****************************
Automat to odpisał wcześniej, o przyjęciu zgłoszenia. Pod tą ostatnią odpowiedzią ktoś się podpisał imieniem i nazwiskiem :-/

Spróbuj popytać tych gości: mame
Jeśli pisali emulację, prawdopodobnie korzystali z katalogów firmowych.

...
**********************
Jest to jakiś trop. Aczkolwiek ich emulacja dotyczy organowych układów 3615 i 3617. Ale być może występowały one we wspólnym katalogu.

No i chyba sklecę sobie jakiś analizator logiczny - w EdW parę ciekawych projektów było.
Ja jestem tylko zwykłym grajkiem...

Awatar użytkownika
ast
Posty: 621
Rejestracja: środa 03 kwie 2002, 00:00

Re: DCO - dokumentacja dla układu TMS3631

Post autor: ast » środa 12 wrz 2007, 19:31

Niestety dalej nie udało się znaleźć dokumentacji do rzeczonego układu. Natomiast okazało się, że instrument nie jest uszkodzony - "prawdziwe" NoteOff są odbierane poprawnie - po prostu wszystko, czego używałem do tej pory zamiast NoteOff wysyłało NoteOn z velocity=0. Z pomocą przyszedł MidiOX i jego generator zdarzeń. Tak więc 'naprawa' tego aspektu syntezatora wymaga jedynie wstawienia między gniazdo MIDI a wejście szeregowe prostego 'translatora', który będzie zamieniał komunikaty postaci "90 nn 00" na "80 nn vv" - rzecz do zrobienia na jednym mikrokontrolerku i paru linijkach kodu.
Ja jestem tylko zwykłym grajkiem...

Awatar użytkownika
PiotrK
Posty: 1517
Rejestracja: czwartek 14 mar 2002, 00:00

Re: DCO - dokumentacja dla układu TMS3631

Post autor: PiotrK » czwartek 13 wrz 2007, 01:44

Post został usunięty.
Ostatnio zmieniony piątek 01 lut 2019, 07:28 przez PiotrK, łącznie zmieniany 1 raz.
[Użytkownik usunął konto]

Awatar użytkownika
ast
Posty: 621
Rejestracja: środa 03 kwie 2002, 00:00

Re: DCO - dokumentacja dla układu TMS3631

Post autor: ast » czwartek 13 wrz 2007, 10:04


Czyli jednak ten wspomniany wyżej... "running status". I pomyśleć, że w 1989 załatwiało się to jednym "ptaszkiem" w Cubase na Atari, a dziś trzeba takie fikołki strzelać...

...
**********************
Dokładnie tak - aczkolwiek nie spodziewałem się, że już taki zabytek jak DX7II ów "running status" stosuje... Jedyne czego obawiam się w moim rozwiązaniu to wzrost latencji, czy też ryzyko zapchania portu - bo komunikat będzie można wysłać dalej dopiero po odebraniu go w całości, zinterpretowaniu i ewentualnej modyfikacji...
Ja jestem tylko zwykłym grajkiem...

KYMY
Posty: 264
Rejestracja: poniedziałek 23 sty 2006, 00:00

Re: DCO - dokumentacja dla układu TMS3631

Post autor: KYMY » czwartek 13 wrz 2007, 11:06

...
Czyli jednak ten wspomniany wyżej... "running status". I pomyśleć, że w 1989 załatwiało się to jednym "ptaszkiem" w Cubase na Atari, a dziś trzeba takie fikołki strzelać...

...
**********************
Dokładnie tak - aczkolwiek nie spodziewałem się, że już taki zabytek jak DX7II ów "running status" stosuje... Jedyne czego obawiam się w moim rozwiązaniu to wzrost latencji, czy też ryzyko zapchania portu - bo komunikat będzie można wysłać dalej dopiero po odebraniu go w całości, zinterpretowaniu i ewentualnej modyfikacji......
**********************
Ale przecież pisałeś:

"...Tym tropem również szedłem. Jednakże ignorowane są także 'prawdziwe' komunikaty NoteOff - próbowałem sterowania z kilku różnych klawiatur - w tym DX7 - jak również z komputera. Efekt zawsze ten sam - zawieszone głosy..."

... Musisz dopracować procedury testowe:)

Jeszcze raz radzę: na kłopoty z MIDi tylko midi-ox- zresztą i jego możesz zastosować do podmiany tych niby note off.

Awatar użytkownika
ast
Posty: 621
Rejestracja: środa 03 kwie 2002, 00:00

Re: DCO - dokumentacja dla układu TMS3631

Post autor: ast » czwartek 13 wrz 2007, 12:33

Ale przecież pisałeś:

"...Tym tropem również szedłem. Jednakże ignorowane są także 'prawdziwe' komunikaty NoteOff - próbowałem sterowania z kilku różnych klawiatur - w tym DX7 - jak również z komputera. Efekt zawsze ten sam - zawieszone głosy..."

... Musisz dopracować procedury testowe:)
*************************************************
Tak - mój błąd polegał na tym, że wydawało mi się że komunikat "90 nn 00" MidiOX pokaże jako NoteOn z velocity=0, a gdy w okienku monitora zobaczylem napis "NoteOff" to stwierdziłem że to NoteOff i nie zwróciłem uwagi na bajt statusu, no i byłem przekonany, że DX7IIFD nie stosuje running status (dx7 i siela spinałem bezpośrednio, bez pośrednictwa komputera). Dopiero ostatnio coś mnie tknęło, żeby zbadać sprawę jeszcze raz dokładniej, no i wyszło szydło z worka



Jeszcze raz radzę: na kłopoty z MIDi tylko midi-ox- zresztą i jego możesz zastosować do podmiany tych niby note off.
**********************
Racja. Jednak wolałbym, aby instrument współpracował poprawnie również ze sprzętowymi sekwencerami czy też klawiaturami sterującymi, tak więc chyba zakupię jakiś procesorek i zaprogramuję go na tę podmianę.
Ja jestem tylko zwykłym grajkiem...

Awatar użytkownika
ast
Posty: 621
Rejestracja: środa 03 kwie 2002, 00:00

Re: DCO - dokumentacja dla układu TMS3631

Post autor: ast » sobota 24 sty 2009, 21:26

......Pełne oznaczenie układu to TMS3631-RI104...
**********************
Może po prostu zdekoduj program z odwołaniami do $B000 i sprawdź co się robi z sygnałami danych i sterującymi.

Rzeczywiście nie ma zbyt wiele na temat tego tmsa......
**********************
Wieści z linii frontu

Znalazłem zrzuty ROM-ów SIELa i udało mi się je zdeasemblować. Teraz przystępuję do rozgryzania programu - nie wiem ile to potrwa, ale wynikami z pewnością się podzielę, o ile jakieś będą

Lektura datasheeta do zbliżonego funkcjonalnie generatora M112 (stosowanego w SIELu DK80) sugeruje, że TMS3631 może być, podobnie jak tenże M112 sterowany przez 6-bitowy interfejs równoległy, gdzie komendy są dwunastobitowe, pierwsza połówka wczytywana jest na zboczu wznoszącym WCK, a druga na opadającym. Komendy obejmują zapis do rejestrów poszczególnych kanałów parametrów takich jak wysokość dźwięku i oktawa. Zobaczymy jak jest w TMS-ie.

Robi się ciekawie

A po dokumentacji 3631 nadal ani śladu. Podobno (znalazłem to w jakimś archiwalnym poście) nikt z grupy dyskusyjnej Synth-DIY nie widział jej na oczy...
Ja jestem tylko zwykłym grajkiem...

Awatar użytkownika
ast
Posty: 621
Rejestracja: środa 03 kwie 2002, 00:00

Re: DCO - dokumentacja dla układu TMS3631

Post autor: ast » poniedziałek 26 sty 2009, 09:54

Kolejny raport z placu boju.

Pobieżna lektura programu wskazuje, że TMS3631 jest sterowany równolegle. Jednak w przeciwieństwie do M112, wygląda na to, że tu komendy są 6-bitowe, ewentualnie wczytywane tylko na jednym zboczu WCK, ponieważ przy zmianie poziomu WCK, pozostałe linie danych są nieruszone.

Ogólna procedura zapisu danych do TMS3631 w SIELu wygląda tak:
- przygotowanie danych
- ustawienie CE
- generacja cyklu WCK:
- ustawienie WCK
- zerowanie WCK
- zerowanie CE

Teraz jeszcze trzeba wyczytać, podsłuchać lub zasymulować (tyle że symulatora mi się nie chce pisać za bardzo....) jakie dane należy dokładnie TMS-owi zapodawać.

Pozdrawiam
Ja jestem tylko zwykłym grajkiem...

arturs
Posty: 91
Rejestracja: poniedziałek 19 sty 2009, 00:00

Re: DCO - dokumentacja dla układu TMS3631

Post autor: arturs » poniedziałek 26 sty 2009, 10:08

...Kolejny raport z placu boju.

Pobieżna lektura programu wskazuje, że TMS3631 jest sterowany równolegle. Jednak w przeciwieństwie do M112, wygląda na to, że tu komendy są 6-bitowe, ewentualnie wczytywane tylko na jednym zboczu WCK, ponieważ przy zmianie poziomu WCK, pozostałe linie danych są nieruszone.

Ogólna procedura zapisu danych do TMS3631 w SIELu wygląda tak:
- przygotowanie danych
- ustawienie CE
- generacja cyklu WCK:
- ustawienie WCK
- zerowanie WCK
- zerowanie CE

Teraz jeszcze trzeba wyczytać, podsłuchać lub zasymulować (tyle że symulatora mi się nie chce pisać za bardzo....) jakie dane należy dokładnie TMS-owi zapodawać.

Pozdrawiam...
**********************
Witam,
miałem podobne przeboje z sielem. Bardzo Tobie kibicuje - mój głos to głos wsparcia. Czy twój model to model z ułamanym klawiszem?

Obiecałem sobie, że kiedyś odkupię ten instrument - jak on ślicznie chropowato brzmi......

ODPOWIEDZ