DCO - dokumentacja dla układu TMS3631

Jeśli masz pomysł jak usprawnić sprzęt lub pracę i chcesz się nim podzielić, pisz tutaj śmiało.
Awatar użytkownika
ast
Posty: 621
Rejestracja: środa 03 kwie 2002, 00:00

DCO - dokumentacja dla układu TMS3631

Post autor: ast » środa 30 maja 2007, 01:15

Jest to 6-cio kanałowy programowalny dzielnik częstotliwości pracujący jako DCO w SIELu Opera 6. Ponieważ zamierzam napisać nowy soft do tego klawisza (jako że stary ma problemy z odbiorem MIDI - konkretnie ignoruje Note Off), muszę znać sposób komunikacji z tym scalakiem. Podejrzewam jakiś interfejs szeregowy, ale potrzebuję szczegółów. Google milczy jak zaklęte (jest tylko wzmianka, że ta kość siedzi w Operze), strona Texasa też (bo to za stary układ). Układ ma wejście, sześć par wyjść (8' i 4'), oraz sześć linii danych (D1-D6) , i dwie kontrolne - oznaczone na schemacie jako CE i WCK. Co to CE - mogę się domyślać. WCK to zapewne WriteClocK, co sugerowałoby interfejs szeregowy - po jednym pinie na kanał. Ale mogę się mylić.

Będę wdzięczny za jakiekolwiek informacje o tym układzie... Albo za zrzuty nowszych wersji OS'a dla SIELA Opery 6 / DK600 / KIWI lub SCI Velocity 6 - bo to wszystko różne wcielenia tej samej maszyny.

Pozdrawiam.
Ja jestem tylko zwykłym grajkiem...

Awatar użytkownika
ast
Posty: 621
Rejestracja: środa 03 kwie 2002, 00:00

Re: DCO - dokumentacja dla układu TMS3631

Post autor: ast » środa 30 maja 2007, 01:18

Pełne oznaczenie układu to TMS3631-RI104
Ja jestem tylko zwykłym grajkiem...

KYMY
Posty: 264
Rejestracja: poniedziałek 23 sty 2006, 00:00

Re: DCO - dokumentacja dla układu TMS3631

Post autor: KYMY » środa 30 maja 2007, 17:11

...Pełne oznaczenie układu to TMS3631-RI104...
**********************
Może po prostu zdekoduj program z odwołaniami do $B000 i sprawdź co się robi z sygnałami danych i sterującymi.

Rzeczywiście nie ma zbyt wiele na temat tego tmsa...

Awatar użytkownika
ast
Posty: 621
Rejestracja: środa 03 kwie 2002, 00:00

Re: DCO - dokumentacja dla układu TMS3631

Post autor: ast » środa 30 maja 2007, 19:14

Może po prostu zdekoduj program z odwołaniami do $B000 i sprawdź co się robi z sygnałami danych i sterującymi.
**********************
To chyba jedyny sposób. Aczkolwiek miłe to nie będzie - porcesor TMS7000 jest równie 'obsolete' jak ten DCO. Jedynym deasemblerem dla tej platformy jest komercyjny XDASM. Pozostaje więc deasemblacja ręczna. Brrr.... (na szczęście listę rozkazów i asembler mam...)

Hmm... a może lepiej/łatwiej byłoby dorwać analizator stanów logicznych, i podsłuchać co się na tych liniach dzieje w momencie naciskania klawiszy?

Tak czy inaczej, jeśli ktoś trafi na jakiś ślad tej dokumentacji - będę bardzo wdzięczny. (może zalega Wam gdzieś w szafie jakiś stary katalog Texasa )
Ja jestem tylko zwykłym grajkiem...

Awatar użytkownika
AdamZ
Posty: 810
Rejestracja: sobota 30 gru 2006, 00:00

Re: DCO - dokumentacja dla układu TMS3631

Post autor: AdamZ » środa 30 maja 2007, 19:19

Wydaje mi się że posługuję się tym samym językiem co Wy ale nie rozumiem co drugiego słowa

No , ale tak to jest jeśli się w szkołę rzucało kamieniami ... :)


Pozdrawiam majsterkowiczów
AdromedaA6|Prophet'08|MinimoogVoyager|Virus TI|Roland:D550|JX-8P|Juno-106|αJuno1|JP8000|JD800|R-8M|Yamaha: EX5|TX7|CS-30|KORG: Poly800|microKORG|Monotron|POLY-61|Teisco60F|S.BassStation|DrumStation2|Waldorf Pulse, MFB502, Matrix1000...

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: DCO - dokumentacja dla układu TMS3631

Post autor: Redakcja » środa 30 maja 2007, 19:35

...Tak czy inaczej, jeśli ktoś trafi na jakiś ślad tej dokumentacji - będę bardzo wdzięczny. (może zalega Wam gdzieś w szafie jakiś stary katalog Texasa )...



Proszę mi się przypomnieć mailem w tej sprawie, sprawdzę co na ten temat mają w swych zasobach nasze magazyny "Elektronika Praktyczna" i "Elektronika dla Wszystkich".
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

Awatar użytkownika
ast
Posty: 621
Rejestracja: środa 03 kwie 2002, 00:00

Re: DCO - dokumentacja dla układu TMS3631

Post autor: ast » środa 30 maja 2007, 21:48

W międzyczasie dorzucę tylko małe sprostowanie informacji z mojego pierwszego postu. Otóż układzik ten ma jednak 8 kanałów - z których w 6-ciogłosowych syntezatorach SIELa dwa są niewykorzystane.
Ja jestem tylko zwykłym grajkiem...

KYMY
Posty: 264
Rejestracja: poniedziałek 23 sty 2006, 00:00

Re: DCO - dokumentacja dla układu TMS3631

Post autor: KYMY » czwartek 31 maja 2007, 08:11

...W międzyczasie dorzucę tylko małe sprostowanie informacji z mojego pierwszego postu. Otóż układzik ten ma jednak 8 kanałów - z których w 6-ciogłosowych syntezatorach SIELa dwa są niewykorzystane....
**********************

Czy ten siel nie wyłącza dźwięków tylko odbierająć midi, czy też podczas gry na klawiaturze?

Co do dokumentacji, to popróbuj poszukać jej do tmsa zbliżonego.
Mnie wydaje się, że komunikacja może polegać na 6 bitach adresowych i 6 danych sterowanych czip selekt i wrajt....

Napisanie nowego oprogramowania pozostaw sobie na koniec, bo to mozolna robota.

Awatar użytkownika
ast
Posty: 621
Rejestracja: środa 03 kwie 2002, 00:00

Re: DCO - dokumentacja dla układu TMS3631

Post autor: ast » czwartek 31 maja 2007, 11:10

Czy ten siel nie wyłącza dźwięków tylko odbierająć midi, czy też podczas gry na klawiaturze?
*******************************
Przy grze na klawiaturze wszystko jest OK. Dźwięki zawieszają się tylko przy sterowaniu MIDI. Dlatego podejrzewam błąd w programie - tym bardziej że mam jakąś bardzo wczesną wersję...

Interfejs szeregowy jest raczej OK, bo NoteOn 'wchodzą' - tylko NoteOff są ignorowane. Z kolei wewnętrzna klawiatura przez MIDI out wysyła prawidłowe komunikaty.

Sprawdzałem połączenia interfejsu szeregowo-równoległego z magistralą danych (bo w końcu NoteOn od NoteOff różni się jednym bitem) - ale sprzętowo wszystko wydaje się być już w porządku (kupiłem ten instrument zupełnie martwy - po wylaniu baterii - i udało mi się go 'ożywić', za wyjątkiem tego MIDI...)



Mnie wydaje się, że komunikacja może polegać na 6 bitach adresowych i 6 danych sterowanych czip selekt i wrajt....
**********************************
Hmm... po uświadomieniu sobie, że jest 8 kanałów, i patrząc na pinologię, podejrzewam, że jednak szeregowo. SIEL wykorzystuje wyjścia od 2 do 7, natomiast linie danych których używa to 1-6. Patrząc na numery wyprowadzeń, przypuszczam, że linie danych są numerowane 'tradycyjnie', czyli D0-D7. To z kolei pozwala przypuszczać, że każda z tych linii steruje jednym kanałem, a sygnał WCK jest zegarem dla tych złącz szeregowych. Niewiadomą pozostają jednak tak czy inaczej dane wprowadzane do układu - czy są to jednobajtowe numery klawiszy, czy też może wartości współczynników podziału, czy najpierw LSB czy MSB itp...


Napisanie nowego oprogramowania pozostaw sobie na koniec, bo to mozolna robota.
...

**********************
Jeśli chodzi o pisanie, to planowałem pisać nie na TMS7000, ale na atmegę - i wpiąć się taśmą emulacyjną w podstawkę obecnego CPU. A na atmegę kluczowe fragmenty kodu, jak alokacja głosów czy obsługa potencjometrów mam już gotowe na potrzeby powstającego w bólach mojego własnego instrumentu polifonicznego. Więc musiałbym tylko dopasować się do sprzętu - adresy portów, no i ten nieszczęsny TMS3631...



Ja jestem tylko zwykłym grajkiem...

Awatar użytkownika
PiotrK
Posty: 1517
Rejestracja: czwartek 14 mar 2002, 00:00

Re: DCO - dokumentacja dla układu TMS3631

Post autor: PiotrK » czwartek 31 maja 2007, 13:08

Post został usunięty.
Ostatnio zmieniony piątek 01 lut 2019, 07:50 przez PiotrK, łącznie zmieniany 1 raz.
[Użytkownik usunął konto]

ODPOWIEDZ