DCO - dokumentacja dla układu TMS3631

Jeśli masz pomysł jak usprawnić sprzęt lub pracę i chcesz się nim podzielić, pisz tutaj śmiało.
Awatar użytkownika
ast
Posty: 621
Rejestracja: środa 03 kwie 2002, 00:00

Re: DCO - dokumentacja dla układu TMS3631

Post autor: ast » czwartek 31 maja 2007, 13:17

...ast, może rozwiązanie znalazłbyś od strony programowej (DAW), nie od strony hardware (syntezator)? Może to Cię jakoś naprowadzi?

Cubase 1.0, wersja dla Atari ST, fragmenty z instrukcji obsługi:

"Program Cubase wykorzystuje kompresor danych, nazwany RUNNING STATUS. Jeżeli używasz takich instrumentów, jak Korg DDD1 lub Korg DDD5, Ensoniq Mirage, Prophet T8 lub starego Yamaha DX7, w oknie MIDI Definition opcję tę należy wyłączyć.

RUNNING STATUS polega na transmitowaniu samych tylko komunikatów Note On (bez Note Off). Wyłączanie dźwięku następuje po wysłaniu drugiego komunikatu Note On z zerową wartością Velocity. Starsze syntezatory mogą mieć z tym kłopot."
...
**********************
Tym tropem również szedłem. Jednakże ignorowane są także 'prawdziwe' komunikaty NoteOff - próbowałem sterowania z kilku różnych klawiatur - w tym DX7 - jak również z komputera. Efekt zawsze ten sam - zawieszone głosy.
Ja jestem tylko zwykłym grajkiem...

Awatar użytkownika
ast
Posty: 621
Rejestracja: środa 03 kwie 2002, 00:00

Re: DCO - dokumentacja dla układu TMS3631

Post autor: ast » czwartek 31 maja 2007, 13:19

A przy okazji pisania nowego systemu chciałem zaimplementować obsługę komunikatów CC. Jedyne co stoi w tej chwili na przeszkodzie, to właśnie brak danych nt sterowania DCO. Ale nie tracę nadziei...
Ja jestem tylko zwykłym grajkiem...

Awatar użytkownika
preceli
Posty: 2452
Rejestracja: poniedziałek 06 gru 2004, 00:00

Re: DCO - dokumentacja dla układu TMS3631

Post autor: preceli » czwartek 31 maja 2007, 16:32

...A przy okazji pisania nowego systemu chciałem zaimplementować obsługę komunikatów CC. Jedyne co stoi w tej chwili na przeszkodzie, to właśnie brak danych nt sterowania DCO. Ale nie tracę nadziei......

Już wczoraj zapodałem Twój temat kilku mym znajomym, naprawdę (IHMO) niezłym wyjadaczom w te klocki. Właśnie powoli otrzymuję info - jak dotąd żaden z nich nie ma najmniejszych nawet informacji na temat tego układu, ani nawet z grubsza serii (bo ponoć takowa była, to akurat udało się ustalić) . Normalnie szok!
[addsig]
Wiedza zawsze ileś tam kosztuje, głupoty i niewiedzy nie da się oszacować.

Awatar użytkownika
ast
Posty: 621
Rejestracja: środa 03 kwie 2002, 00:00

Re: DCO - dokumentacja dla układu TMS3631

Post autor: ast » czwartek 31 maja 2007, 17:06

......A przy okazji pisania nowego systemu chciałem zaimplementować obsługę komunikatów CC. Jedyne co stoi w tej chwili na przeszkodzie, to właśnie brak danych nt sterowania DCO. Ale nie tracę nadziei......

Już wczoraj zapodałem Twój temat kilku mym znajomym, naprawdę (IHMO) niezłym wyjadaczom w te klocki. Właśnie powoli otrzymuję info - jak dotąd żaden z nich nie ma najmniejszych nawet informacji na temat tego układu, ani nawet z grubsza serii (bo ponoć takowa była, to akurat udało się ustalić) . Normalnie szok!
...
**********************
Zaiste - układ widmo Dzwonił do mnie dzisiaj p. Wojciech Chabinka - w zasobach EP i EdW również nic nie ma. Wysłałem dzisiaj pytanie do Texas Instruments - skoro to produkowali, to powinni mieć dane... zobaczymy co (i czy wogóle) odpowiedzą.
Ja jestem tylko zwykłym grajkiem...

KYMY
Posty: 264
Rejestracja: poniedziałek 23 sty 2006, 00:00

Re: DCO - dokumentacja dla układu TMS3631

Post autor: KYMY » czwartek 31 maja 2007, 22:27


...Interfejs szeregowy jest raczej OK, bo NoteOn 'wchodzą' - tylko NoteOff są ignorowane. Z kolei wewnętrzna klawiatura przez MIDI out wysyła prawidłowe komunikaty.

Sprawdzałem połączenia interfejsu szeregowo-równoległego z magistralą danych (bo w końcu NoteOn od NoteOff różni się jednym bitem) - ale sprzętowo wszystko wydaje się być już w porządku...
**********************

Ale jesteś pewien, że z układu szeregowego na szynę danych przy podaniu "note off" na wejście MIDI, idzie taka właśnie komenda?

Tak mi się nasunęło, że ten jeden bit jest w środku pomiędzy zerówkami, co przy zbyt łagodnych przebiegach może powodować "niewyłapanie" przez układ szeregowego we/wy... Miałem taką sytuację z pewną klawiaturką sterującą!
Jakoś nie chce mi się wierzyć, że w programie ta jedna sprawa się popsuła, a wszystko inne działa...

Wydaje mi się, że w organach ELKA są podobne kości (na pewno tms z gęstymi nóżkami) i kiedyś coś do nich znalazłem (zresztą tak się składa, że procesorem jest tam również TMS7000)...



KYMY
Posty: 264
Rejestracja: poniedziałek 23 sty 2006, 00:00

Re: DCO - dokumentacja dla układu TMS3631

Post autor: KYMY » piątek 01 cze 2007, 09:49


...
**********************

Niestety nic nie mam na ten temat.

Awatar użytkownika
ast
Posty: 621
Rejestracja: środa 03 kwie 2002, 00:00

Re: DCO - dokumentacja dla układu TMS3631

Post autor: ast » piątek 01 cze 2007, 10:52

Ale jesteś pewien, że z układu szeregowego na szynę danych przy podaniu "note off" na wejście MIDI, idzie taka właśnie komenda?

Tak mi się nasunęło, że ten jeden bit jest w środku pomiędzy zerówkami, co przy zbyt łagodnych przebiegach może powodować "niewyłapanie" przez układ szeregowego we/wy... Miałem taką sytuację z pewną klawiaturką sterującą!

...
****************************
Nie sprawdzałem tego ponieważ nie dysponuję analizatorem logicznym. Tym niemniej, gdyby ta jedynka była niewykrywana przez układ we/wy, to komunikat ten wyglądałby jak Note On, a zatem powodowałby alokację kolejnego głosu - tymczasem przy podaniu Note Off na wejście nie dzieje się dokładnie NIC - komunikat ten jest kompletnie ignorowany.



Jakoś nie chce mi się wierzyć, że w programie ta jedna sprawa się popsuła, a wszystko inne działa...
...
****************************
Też wydaje mi się to bardzo dziwne. Nie wiem, czy 'popsuło się', czy po prostu mam wczesną wersję systemu, bo nie działa też kilka funkcji opisanych w instrukcji (typu ustawianie czułości klawiatury czy wybór kanału MIDI) - podobno te funkcje działały dopiero w późniejszych wersjach ROMu. A takie wredne uszkodzenie pamięci, jest istotnie bardzo mało prawdopodobne - a zacząłem je wogóle podejrzewać, ponieważ gdy instrument do mnie dotarł, EPROMy miały odsłonięte okienka - zatem mógł się w nich nieszczęśliwie jakiś jeden bit przestawić. Innymi podejrzanymi są bufory na szynie adresowej i dekoder adresów...



Wydaje mi się, że w organach ELKA są podobne kości (na pewno tms z gęstymi nóżkami) i kiedyś coś do nich znalazłem (zresztą tak się składa, że procesorem jest tam również TMS7000)...
...
**********************
Inne (właśnie organowe) układy Texasa na których trop wpadłem to 3615 i 3630 - do nich również nie ma śladu dokumentacji...

Texas na razie (poza automatyczną odpowiedzią o przyjęciu zgłoszenia) milczy...

Ech... szykuje się niezły 'reverse engineering'...

Ja jestem tylko zwykłym grajkiem...

KYMY
Posty: 264
Rejestracja: poniedziałek 23 sty 2006, 00:00

Re: DCO - dokumentacja dla układu TMS3631

Post autor: KYMY » piątek 01 cze 2007, 13:48


Nie sprawdzałem tego ponieważ nie dysponuję analizatorem logicznym. Tym niemniej, gdyby ta jedynka była niewykrywana przezukład we/wy, to komunikat ten wyglądałby jak Note On, a zatem powodowałby alokację kolejnego głosu - tymczasem przy podaniu Note Off na wejście nie dzieje się dokładnie NIC - komunikat ten jest kompletnie ignorowany.

Może zrób sobie taki na zatrzaskach, paru bramkach i diodach świecących...
Sprawdź sondą TTL (z wykrywaniem impulsów), czy przy podaniu "note off" układ szeregowy wysyła sygnał przerwania...
Spróbuj go wymienić, może coś jest z jego wyjściem danych.
Wprowadziłem Cię w błąd, bo to przecież note On ($9x) ma tę jedynkę...
Przepraszam...
Może popróbuj na innych kanałach... Ale pewnie to robiłeś...
A czy reaguje na "all notes off"?


Też wydaje mi się to bardzo dziwne. Nie wiem, czy 'popsuło się', czy po prostu mam wczesną wersję systemu, bo nie działa też kilka funkcji opisanych w instrukcji (typu ustawianie czułości klawiatury czy wybór kanału MIDI) - podobno te funkcje działały dopiero w późniejszych wersjach ROMu. A takie wredne uszkodzenie pamięci, jest istotnie bardzo mało prawdopodobne - a zacząłem je wogóle podejrzewać, ponieważ gdy instrument do mnie dotarł, EPROMy miały odsłonięte okienka - zatem mógł się w nich nieszczęśliwie jakiś jeden bit przestawić. Innymi podejrzanymi są bufory na szynie adresowej i dekoder adresów...

Jeśli nic powyższe nie da, pozostaje analiza programu w epromie, jednak bez maszynerii obserwującej linie adresowe, danych i sterującej będzie trudno coś zrobić.

Texas na razie (poza automatyczną odpowiedzią o przyjęciu zgłoszenia) milczy...
Ech... szykuje się niezły 'reverse engineering'...


Przychodzi mi na myśl poszukanie katalogów TI z lat 80 w bibliotece jakiejś uczelni elektronicznej.

Awatar użytkownika
ast
Posty: 621
Rejestracja: środa 03 kwie 2002, 00:00

Re: DCO - dokumentacja dla układu TMS3631

Post autor: ast » sobota 02 cze 2007, 00:44

czy przy podaniu "note off" układ szeregowy wysyła sygnał przerwania...
Spróbuj go wymienić, może coś jest z jego wyjściem danych.

...
**************************
Sprawdzę to. Co do wymiany - wolałbym jej uniknąć, bo wylutowanie układu 68B50 z dwustronnej płytki do przyjemności nie należy, a on akurat nie ma podstawki :-/


A czy reaguje na "all notes off"?
...
**************************
OIDP nie ma żadnej obsługi CC. ale "ANO" nie sprawdzałem. Sprawdzę i dam znać co wyszło


Przychodzi mi na myśl poszukanie katalogów TI z lat 80 w bibliotece jakiejś uczelni elektronicznej.
...
**********************
W bibliotece Politechniki Wrocławskiej (a przynajmniej w katalogu komputerowym) z TI z lat 80 jest tylko "LINEAR AND INTERFACE CIRCUITS APPLICATIONS" z 1988 - nie wiem czy tam to będzie, ale w wolnej chwili przejdę się do czytelni i sprawdzę

Mimo wszystko bardzo bym się cieszył z danych tego TMSa, bo jednak marzy mi się nowy program, z obsługą CC (wysyłka przy kręceniu gałami, i odbiór).
Ja jestem tylko zwykłym grajkiem...

Awatar użytkownika
ast
Posty: 621
Rejestracja: środa 03 kwie 2002, 00:00

Re: DCO - dokumentacja dla układu TMS3631

Post autor: ast » poniedziałek 04 cze 2007, 14:01

No i Texas Instruments odpisało. Niestety nie byli zbyt pomocni.

"Nie możemy Panu pomóc, ponieważ nasz system nie pozwala nam udzielać informacji studentom. Proszę poprosić wykładowcę, aby zwrócił się do nas w Pańskim imieniu."

po czym odsyłają mnie na stronę http://www.ti.com/europe/docs/univ/index.htm dotyczącą ich akademickiego programu DSP... A zatem prawdopodobnie osoba czytająca mojego maila również o TMS3631 nie miała pojęcia...

Ja jestem tylko zwykłym grajkiem...

ODPOWIEDZ