C-Thru Music - koniec klasycznej klawiatury MIDI?

Jeśli masz pomysł jak usprawnić sprzęt lub pracę i chcesz się nim podzielić, pisz tutaj śmiało.
Awatar użytkownika
Kubańczyk
Posty: 342
Rejestracja: piątek 08 cze 2007, 00:00

Re: C-Thru Music - koniec klasycznej klawiatury MIDI?

Post autor: Kubańczyk » środa 10 gru 2008, 11:06

I tu mam propozycję: zbudujmy podobny sterownik w oparciu o projekty naszego forumowego kolegi JankaMuzykanta (Muzykant 1... 8). Tyle, że poszerzony o klawiaturę stricte akordeonową (guzikową) dla klasyków. Można to zrealizować jako dwa niezależne systemy klawiatur, można też zawrzeć w jednej, gdyż nawet w ofercie AVT bez problemu znajdziemy podwójne (w sensie styków) przełączniki.

I tu mam propozycję. Otóż potrzeba nam kogoś:

- dla którego PCB to w miarę bajka, a przy tym zakuma powyższą "czaczę";

- byłoby fajnie gdyby owy kolega mieszkał w Warszawie lub jej okolicach (jeśli nie to trudno, też gorąco zapraszamy);

- byłoby fajnie gdyby kolega był "pisaty", gdyż opisując owy projekt dla "EP" zarobi przy tym wszystkim całkiem niezłą kasiorę;

- od naszej redakcji też dostanie "full wypas" na wszystko, w tym spotkania z zawodowcami w temacie guzików (ważne).



Koszt zbudowania finalnego (mocno rozbudowanego) owego urządzenia, oczywiście bez dynamiki (velocity) i aftertouch, oceniam na 600/900 zł.

Paso?



Więcej info na mój mail.
...
**********************
Czy tu chodzi "tylko" o to by stworzyć płytkę drukowaną z wlutowanymi guzikami, a całość napędzać elektronicznie, by wysyłała MIDI i do tego jeszcze zgrabną obudowę?

Ale ma przecież znaczenie "obłość" i wielkość guzików - szczegół który ostatecznie zaważy na sensowności całego przedsięwzięcia! Skąd wziąć takie guziki? Sam proces stworzenia matrycy guzików w obudowie to jedno, a napędzanie elektroniczne to dwa. Druga sprawa wydaje mi się prosta bo wiele jest projektów dostępnych w necie, a zrobić mechanicznie instrument taki by chciało się na nim grać jest trudniej w warunkach domowych.
Lubię: klawisze, samplery, realizację, programowanie, DIY. Muzyka dub i okolice.

Awatar użytkownika
Kubańczyk
Posty: 342
Rejestracja: piątek 08 cze 2007, 00:00

Re: C-Thru Music - koniec klasycznej klawiatury MIDI?

Post autor: Kubańczyk » środa 10 gru 2008, 11:15

Miałem na myśli , że: trudniej od układu elektronicznego.
Lubię: klawisze, samplery, realizację, programowanie, DIY. Muzyka dub i okolice.

Awatar użytkownika
szkudlik
Posty: 1732
Rejestracja: czwartek 26 lut 2004, 00:00

Re: C-Thru Music - koniec klasycznej klawiatury MIDI?

Post autor: szkudlik » środa 10 gru 2008, 12:14

Do transpozycji - sprawa nieoceniona. Nie raz nie dwa trzeba się nieźle napocić żeby chociażby odegrać głupie "Amen" w kościele jeżeli akurat celebrans zaśpiewa toto w ciekawskiej tonacji. Szczególnie że ma się całe 0.5sek do namysłu

czy da się na tym praktycznie grać - to pytanie za $500

[addsig]
Ilu realizatorów potrzeba żeby wkręcić żarówkę?

Czterech, jeden wkręca a trzech mówi że by to zrobiło lepiej

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: C-Thru Music - koniec klasycznej klawiatury MIDI?

Post autor: Redakcja » środa 10 gru 2008, 14:44

...Czy tu chodzi "tylko" o to by stworzyć płytkę drukowaną z wlutowanymi guzikami, a całość napędzać elektronicznie, by wysyłała MIDI i do tego jeszcze zgrabną obudowę?...

Dokładnie, choć obudowę można sobie już odpuścić. Każdy zrobi ją sobie taką, na jaką zasługuje . Generalnie chodzi o to aby przygotować tylko projekt płytki, jej wykonaniem zajmiemy się sami z ramienia redakcji. Po prostu zlecimy to naszym kooperantom, podobnie jak inne projekty dla EP. Mógłbym zaprojektować ją sam, tyle, że czas nie pozwala . Chętnie natomiast dołożę swe 3 grosze od strony koncepcyjnej i praktycznej.

...Ale ma przecież znaczenie "obłość" i wielkość guzików - szczegół który ostatecznie zaważy na sensowności całego przedsięwzięcia! Skąd wziąć takie guziki?...

Tu akurat nie ma problemu, nawet w ofercie AVT są takie przełączniki astabilne (różnokolorowe) w cenie ok 2.80 zł szt. Są stabilne mechanicznie, dobrze leżą pod palcami (sprawdzone organoleptycznie), może tylko ciut za małe choć idzie się przyzwyczaić. Przy tym zachowując standardowy raster płytki drukowanej spokojnie można je ułożyć na sposób C-Thru Music.

...czy da się na tym praktycznie grać - to pytanie za $500...

Dlatego też upieram się aby jako opcję zaimplementować również klawiaturę o układzie guzików akordeonu. Ponieważ przełączniki mają dwie pary styków nie powinno być z tym problemu. W najgorszym wypadku można też zastosować dwa mikrokontrolery (a'la Muzykant) i wykonać osobną, jak najbardziej już standardowo ułożoną (z rzędami pod odpowiednimi kątami) klawiaturę o układzie akordeonu guzikowego. Zapewniam, na niej doskonale da się pograć
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

j.bravo
Posty: 386
Rejestracja: środa 01 wrz 2004, 00:00

Re: C-Thru Music - koniec klasycznej klawiatury MIDI?

Post autor: j.bravo » środa 10 gru 2008, 15:54

Dlatego też upieram się aby jako opcję zaimplementować również klawiaturę o układzie guzików akordeonu. Ponieważ przełączniki mają dwie pary styków nie powinno być z tym problemu. W najgorszym wypadku można też zastosować dwa mikrokontrolery (a'la Muzykant) i wykonać osobną, jak najbardziej już standardowo ułożoną (z rzędami pod odpowiednimi kątami) klawiaturę o układzie akordeonu guzikowego. Zapewniam, na niej doskonale da się pograć
...
**********************
A czy na takiej klawiaturze akordeonowej gra sie wszystkie skale tak samo czy każda skala wymaga innego palcowania?

Mnie Axis zainteresowal tym, że ma układ dzwięków przypominajacy struny strojone w kwintach. Jako gitarzysta, bez problemu opanowałbym taki instrument w takim stopniu by przez Midi "wbijac" nuty o wiele szybciej, niż za pomocą klawiatury fortepianowej.
Jestem przystojny i młody

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: C-Thru Music - koniec klasycznej klawiatury MIDI?

Post autor: Redakcja » środa 10 gru 2008, 16:51

...A czy na takiej klawiaturze akordeonowej gra sie wszystkie skale tak samo czy każda skala wymaga innego palcowania?

Mnie Axis zainteresowal tym, że ma układ dzwięków przypominajacy struny strojone w kwintach. Jako gitarzysta, bez problemu opanowałbym taki instrument w takim stopniu by przez Midi "wbijac" nuty o wiele szybciej, niż za pomocą klawiatury fortepianowej. ...


W akordeonie guzikowym mamy standardowo 3 rzędy klawiszy. Aby załapać o co w tym wszystkim chodzi zawsze należy popatrzeć na nie pod skosem. Wtedy wyraźnie zobaczymy półtonowe następstwa dźwięków. Warto wiedzieć, iż w akordeonie guzikowym który ma 5 rzędów guzików (najbardziej popularnym), 2 rzędy się powtarzają (te na zewnątrz, bliżej nadgarstka ręki). Przez to taki instrument staje się nieprawdopodobnie zwrotnym pod względem palcowania, a w tym i zasięgu palców ręki (ponad 2 oktawy bez jej przesuwania w przypadku już nawet w miarę długaśnych paluchów!).

Jednym zdaniem: zwykle trzeba naprawdę wirtuoza aby raczył wygrać na "sztachetach" (czyli klawiszach) to, co w miarę spokojnie idzie zagrać na owych guzikach.

W temacie skal odpowiem tak: mamy trzy rzędy, czyli i trzy rodzaje palcowania dla skal. Wszystko zależy od jakiego dźwięku (w którym rzędzie) wystartujemy.
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

Awatar użytkownika
preceli
Posty: 2452
Rejestracja: poniedziałek 06 gru 2004, 00:00

Re: C-Thru Music - koniec klasycznej klawiatury MIDI?

Post autor: preceli » środa 10 gru 2008, 19:59

O qrde, znów szykuje się niezła jazda .
Nocnik z MIDI już był, czyli znaczy się na bank, że i to pewnie się uda.
Totalnie trzymam kciuki!
[addsig]
Wiedza zawsze ileś tam kosztuje, głupoty i niewiedzy nie da się oszacować.

Awatar użytkownika
Kubańczyk
Posty: 342
Rejestracja: piątek 08 cze 2007, 00:00

Re: C-Thru Music - koniec klasycznej klawiatury MIDI?

Post autor: Kubańczyk » czwartek 11 gru 2008, 13:53

Dokładnie, choć obudowę można sobie już odpuścić. Każdy zrobi ją sobie taką, na jaką zasługuje .
***********************************************************
No tak czyli standard: nie umiemy zaprojektować płytki, nie umiemy zaprojektować obudowy, ale dostęp do maszyn CNC jest.
Rroblemem jest brak projetu.
Za wykonanie domowymi sposobami obudowy to ja dziękuję.
I podejrzewam , że wielu wymięknie, bo nawet wspomniany nocnik MIDI też świadczy o braku możliwości stworzenia porządnej obudowy, więc powstają próby adaptacji wszystkiego co podlezie pod łapę (lub pupę).

Kit składający się z kompletnej obudowy, płytek i części miałby szanse, a tak...
Niemniej 3mam kciuki.
Lubię: klawisze, samplery, realizację, programowanie, DIY. Muzyka dub i okolice.

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: C-Thru Music - koniec klasycznej klawiatury MIDI?

Post autor: Redakcja » wtorek 16 gru 2008, 19:37

...O qrde, znów szykuje się niezła jazda...

Oczywiście owy Axis wciąż leży nam na sercu, choć jego cena może autentycznie przyprawić o migotanie osobistych komór .

Tu nie da się ukryć, iż tego typu projekty potrafią dać też i dobrego kopa, choć nam się dostało raczej już tylko rykoszetem. Piszę nam, bo nieoczekiwanie do tego projektu dołączyła osoba ze wszech miar i na wskroś kompetentna.

A oto pierwsza przymiarka na potrzeby aranżerów (tzw. "samograji"):



To coś dla tych, dla których standardowa klawiatura to jedno wielkie nieporozumienie . Zauważcie proszę, iż w tym wydawałoby się haosie jest prosta reguła - podpowiem: koło kwintowe. Chyba ciężko wymyśleć już coś bardziej uniwersalnego(?), a przy tym tak prostego do implementacji.



A to już rozwiązanie praktyczne, w standardowym rastrze dla PCB. Klawisze naprawdę nieźle leżą nawet pod grubaśnymi (moimi) paluchami, sprawdzono organoleptycznie.



...bo nawet wspomniany nocnik MIDI też świadczy o braku możliwości stworzenia porządnej obudowy, więc powstają próby adaptacji wszystkiego co podlezie pod łapę (lub pupę)...



Otoż to wcale nie tak. O owym nocniku z MIDI myślałem (chciałem go mieć) od niemalże 20 lat. A wzięło się to od w sumie całkiem banalnej obyczajowo, niemniej całkiem też dla mnie poważnej (jak się na końcu okazało) historii. Tu faktem jest, iż dopiero projekty naszego forumowicza JankoM (mowa o Muzykantach) dały mi centralnego kopa aby owe me myślenie przelać wreszcie na praktykę. Tu wielkie dzięki JankoM!



...Za wykonanie domowymi sposobami obudowy to ja dziękuję...



Toż nie ma sprawy. Cały nasz obecny obecny projekt spokojnie zmieści się choćby w tej obudowie: obudowa Z25 78x220x220. Mało tego, jeszcze znajdzie się miejsce na zasilacz, tudzież i manipulatory MIDI (różne, o czym jeszcze pewnie wspomnimy ).
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

zektor
Posty: 144
Rejestracja: poniedziałek 25 sie 2008, 00:00

Re: C-Thru Music - koniec klasycznej klawiatury MIDI?

Post autor: zektor » wtorek 16 gru 2008, 21:39

HAL3000? lub Midi Hexen http://en.wikipedia.org/wiki/Coronene

ODPOWIEDZ