Adaptacja piwnicy pod studio nagrań

Jeśli masz pomysł jak usprawnić sprzęt lub pracę i chcesz się nim podzielić, pisz tutaj śmiało.
leburaque
Posty: 92
Rejestracja: czwartek 26 mar 2009, 00:00

Re: Adaptacja piwnicy pod studio nagrań

Post autor: leburaque » poniedziałek 06 kwie 2009, 08:54

Dzięki serdeczne za wszystkie informacje Panowie.

Szczególnie dla Jaśka i Zbynia.

1) Jako że higrometr podczas zabiegów oscylował między 45 a 65 % (zakładam różne błędy pomiarów, ale to były akurat wyniki skrajne), a obniżały się one przy wentylowaniu, bądź dogrzewaniu salki - zdecydowaliśmy się na nią. Z pewnością higrometr jeszcze tam postoi, na wszelki wypadek. Z czasem też pewnie kupi się jakiś klimatyzator. Mimo wszystko dla zdrowia zalecana jest wilgotność rzędu prawie 50%, jeśli dobrze zrozumiałem nie tylko Panów szanownych, ale też lekarzy z którymi się kontaktowałem. Chodziło o to, by zdzierający sobie gardło też mieli coś z życia;).

2) Przeprojektowaliśmy salkę tak, żeby w trzech miejscach była niezależna wentylacja, aby dostarczyć jak najwięcej świeżego powietrza. Wszystkie będą w razie potrzeby zamykane, izolowane akustycznie i na ich końcach pojawią się wentylatory. Chcemy zapewnić sobie pełną cyrkulację powietrza.

3) Powoli remontujemy sobie tę salę, kiedy już ją połowicznie chociaż urządzimy - będę z forum kradł informacje o wyciszaniu;).

4) Jedyny problem który mnie męczy to fakt wspomnianych potencjalnych chorób zdrowotnych. To właściwie przedwojenne pomieszczenie (w centrum Wrocławia jest w zasadzie wiele takich piwnic) i od lat kilkudziesięciu nie było tam zbyt wiele robione. Na setę rozmnożyły się tam jakieś bakterie, wirusy, grzyby, czy co tam jeszcze. Znaleźliśmy martwego szczura parę pomieszczeń dalej. I teraz pytanie - czy wiecie jak sprawdzić takimi w miarę tanimi sposobami, co tam się w powietrzu unosi?

5) Znacie jakieś takie przypadki w których pojawiały się problemy zdrowotne z powodu korzystania z niewłaściwego pomieszczenia? Czego można się tak naprawdę obawiać?

leburaque
Posty: 92
Rejestracja: czwartek 26 mar 2009, 00:00

Re: Adaptacja piwnicy pod studio nagrań

Post autor: leburaque » poniedziałek 06 kwie 2009, 09:06

...Ej no bez jaj :) a co za roznica... gdzie sprzet jest wlaczany i wylaczany na okraglo?? Przeciez to normalka :)...

Jesli planujesz zabawe hobbystyczna to 1000zl... to rzeczywiście spory wydatek... ale jesli planujesz studio z trochę wyższym poziomem to 1000zl. na klimatyzacje to raczej skromny wydatek w porównaniu choćby do zakupu komputera, o lepszym mikrofonie nie wspominając...
...
**********************

Widzisz, to nie będzie takie potężne studyjo, gdzie produkuje się gwiazdy, to by projekty na bieżąco nagrywać i by można tam było odciąć reżyserkę i by można tam było siedzieć und realizować. Jest nas trzy zespoły, które po prostu robią elektronikę, ambient etc. stąd chcemy mieć własne kąt do nagrań, eksperymentowania i szukania drogi konkretnej w brzmieniu. Jeśli będzie trzeba - we Wro jest wiele miejsc, gdzie płytę mi wyprodukują cool. A póki co na bieżąco lepiej mieć coś własnego 24/7, prawda? Sprzęt nie będzie tam chodził cały czas. Można pomyśleć o tym hobbystycznie... Ale dlaczego myśleć o tym 'na odp***dol'? :)

Awatar użytkownika
sury
Posty: 19
Rejestracja: wtorek 07 sie 2007, 00:00

Re: Adaptacja piwnicy pod studio nagrań

Post autor: sury » poniedziałek 06 kwie 2009, 19:51

Leburaque, jeżeli boisz się o czystość powietrza (zwłaszcza bakteriologiczną) to polecam oczyszczacze powietrza. Koszt około 300 zł na allegro. Nie wyrażam jakichś konkretniejszych opinii bo dopiero zamierzam się z kupnem. Uważam jednak że w miejscu w którym się pracuje po 8 godzin i więcej, do którego przychodzi sporo ludzi powinno się dbać również o komfort wdychanego powietrza. Oczyszczacze posiadają szereg filtrów(od elektrostatycznych po HEPA) wyłapujących z powietrza zanieczyszczenia, alergeny, dym oraz zapachy a także lampę UV która zmniejsza ilość bakterii i grzybów(o co się chyba trochę właśnie obawiasz). Dodatkowo większość tych urządzeń posiada jonizatory które naładowywują powietrze jonami ujemnymi, efekt taki jak otwarcie okna. Uwaga!!! Trzeba się jeszcze zatroszczyć o tlen, którego te urządzenia nie wytwarzają :)
ale i tak myślę że warto dla naszego zdrowia, a może i również "zdrowia " sprzętu chociaż za to nie dam sobie uciąć głowy.

leburaque
Posty: 92
Rejestracja: czwartek 26 mar 2009, 00:00

Re: Adaptacja piwnicy pod studio nagrań

Post autor: leburaque » wtorek 07 kwie 2009, 11:28

Sury, wydaje mi się, że masz rację, ale chyba poczekam na Twoją opinię, zanim zakupię. Jak mogę Ci zostawić maila? Jakiś priv tu jest? :D Zastanawiam się w takim razie, czy nie lepiej byłoby czymś to wszystko spryskać póki jest remont? Jakiś chwastobójczy środek, niech sobie wywietrzeje, a potem dopiero gruntowanie i oczyszczanie powietrza. Cholera, o tlen, a właściwie jego jakość w pomieszczeniu troszczę się ostatnio bardziej niż o akustykę sali:D

Awatar użytkownika
ziolek
Posty: 70
Rejestracja: niedziela 12 gru 2004, 00:00

Re: Adaptacja piwnicy pod studio nagrań

Post autor: ziolek » wtorek 07 kwie 2009, 11:36

Tak się wtrącę.Gdzie znajduję się Plik z testem dźwiękowym(częstotliwości) wraz z opisem.Chciałbym przeprowadzić test po małej adaptacji ale nie mogę go znaleźć.Dzięki

Awatar użytkownika
jasiek
Posty: 121
Rejestracja: poniedziałek 08 kwie 2002, 00:00

Re: Adaptacja piwnicy pod studio nagrań

Post autor: jasiek » wtorek 07 kwie 2009, 23:55

Wracając do tematu.
Jeśli w tych piwnicach nie przechowywano żadnej materii organicznej żywności, produktów pochodzenia rolniczego) to zagrożenie bakteriologiczne jest pomijalne. Podobnie od strony mykotoksyn, wirusów, parazytów czy innych żyjątek. Ten szczur padł ofiarą akcji odszczurzania, a może umarł z głodu w pustych piwnicach. Wokól tego miejsca mikrobiolog cos tam by znalazł.
Płynów do odkażania czy dezynfekcji profilaktycznej jest b. dużo. Wystarczy opryskiwacz z pompką i dla dobrego samopoczucia zrobić oprysk.
Warto skutecznie powalczyć z kurzem i pyłem- zdrapać twardą szczotką wszystko co samo odpadnie od ścian i sufitów (na mokro i w masce przeciwpyłowej)
Dawniej często w ramach odkażania wystarczyło pomalowanie wszystkiego mlekiem wapiennym.
Nic nie wspomniałeś o ciarachach-czyli insektach?
Czyli wszy, pchły, mrówki, karaluchy, rybiki i wiele,wiele innych;-)

Jeszcze ważniejsze wydaje mi się sprawdzenie czy podczas powodzi lub z powodu częstych awarii lub burz ta piwnica była zalana - rozpytać w okolicy.
Jeśli tak to dwie sprawy - opracować plan błyskawicznej ewakuacji ludzi i sprzętu. Dwa- takie pomieszczenia inaczej się odkaża.

Jeśli przejdziesz te punkty to najważniejsze zdrowotne zagrożenie czai się z zupełnie z innej strony.
Radon.
Długotrwałe przebywanie w niewentylowanych pomieszczeniach zwłaszcza w piwnicach wiąże się z ryzykiem kontaktu z dużymi dawkami radonu naturalnego, który jest źrodłem promieniowania alfa i trochę beta. Jeśli do tego ktoś lubi palić tytoń - ryzyko raka płuc - na poziomie górnym.
Piszę o tym bo są to znaczne dawki i dotyczy to zwłaszcza (nie wiem czemu) terenu Wrocławia i dużej części Sudetów (wiem dlaczego) czy trochę opolszczyzny lub Górnego Śląska.
Pozostała część kraju śpi spokojnie.
Mapy i zatrważające opisy do wglądu w necie.

Zatem mądra i skuteczna wentylacja;-)
Mapy zalewowe zasięgu powodzi w obszarze Wrocka do wglądu w necie lub u mnie.
Jest jeszcze parę drobiazgów ale właściwie to nie lubię pisać;-)

Napisalem tych parę rzeczy bo zadeklarowałeś poważne podejście do sprawy....




Obecnie projektant systemów oświetleniowych LED

leburaque
Posty: 92
Rejestracja: czwartek 26 mar 2009, 00:00

Re: Adaptacja piwnicy pod studio nagrań

Post autor: leburaque » czwartek 09 kwie 2009, 08:03

...Już była podobna dyskusja.
**********************

Wiem, wiele osób mi wcześniej na to zwróciło uwagę, ale nie mogłem jej znaleźć. :) Naprawdę:)

leburaque
Posty: 92
Rejestracja: czwartek 26 mar 2009, 00:00

Re: Adaptacja piwnicy pod studio nagrań

Post autor: leburaque » czwartek 09 kwie 2009, 08:36

Nic nie wspomniałeś o ciarachach-czyli insektach?
Czyli wszy, pchły, mrówki, karaluchy, rybiki i wiele,wiele innych;-)
*****************************************

To akurat niespotykane we wrocławskich piwnicach, ale zero jakiegokolwiek ciabarajstwa. W innych pomieszczeniach leży parę wysypek na szczury, ale jak je przyobserwowaliśmy, to leżą tam już dłuuugi czas i nie były ruszone. Tamten szczur wysechł na wiór. Innego robactwa nie widzieliśmy na oczy tak żywego jak i martwego. To może dobrze świadczyć... Albo jest aż tak źle, że nawet karaluchy się wyniosły:).

*****************************************
Jeszcze ważniejsze wydaje mi się sprawdzenie czy podczas powodzi lub z powodu częstych awarii lub burz ta piwnica była zalana - rozpytać w okolicy.
Jeśli tak to dwie sprawy - opracować plan błyskawicznej ewakuacji ludzi i sprzętu. Dwa- takie pomieszczenia inaczej się odkaża.

*****************************************
Awarie i burze nie dotykają tej piwnicy, ale - w czasie powodzi wszędzie tam woda stała do wysokości 1 m od podłogi piwnicy. To ul. Kazimierza Wlk. Nie zostawiła po sobie jakichś specjalnych problemów. Ale obawiam się, że cały ten szajs powodziowy mógł się tam odłożyć. Stąd moje pytania o odkażanie. Pryskać naokoło jakimiś konkretnymi środkami?

*****************************************
Radon.
(...)
Zatem mądra i skuteczna wentylacja;-)
*****************************************
Mamy jeden szyb, który łączy się z niedziałającym już pionem windy (jest tam cuuuug!), chcemy też wybić drugi szyb, ale zielonego pojęcia nie mam jak się dostać do 'czystego' powietrza, bo z jednej strony jest klejarnia jakaś, a z drugiej strony niekończący się labirynt pomieszczeń, przez które trzeba by ciągnąć wentylację kilometrami. Ten szyb windy to jedyna rzecz na dłuższą metę. Nie wiem, czy jeszcze będzie gicior... A wentylacja to w zasadzie też ochrona przed nadmierną wilgotnością i atakiem grzyba w płucach, prawda?

Awatar użytkownika
ktm
Posty: 242
Rejestracja: poniedziałek 30 kwie 2007, 00:00

Re: Adaptacja piwnicy pod studio nagrań

Post autor: ktm » czwartek 09 kwie 2009, 11:38

...Tak się wtrącę.Gdzie znajduję się Plik z testem dźwiękowym(częstotliwości) wraz z opisem.Chciałbym przeprowadzić test po małej adaptacji ale nie mogę go znaleźć.Dzięki...
**********************

http://realtraps.com/test-cd.htm

pozdrawiam!

ODPOWIEDZ