Wytłumianie drgań monitorów studyjnych

Jeśli masz pomysł jak usprawnić sprzęt lub pracę i chcesz się nim podzielić, pisz tutaj śmiało.
Awatar użytkownika
csdis
Posty: 263
Rejestracja: środa 18 sty 2006, 00:00

Re: Wytłumianie drgań monitorów studyjnych

Post autor: csdis » czwartek 10 gru 2009, 16:30

...
Przedwczoraj zamówiłem standy w całości stalowe (waga jednej sztuki po dociążeniu piaskiem około 25kg), opierające się na kolcach a te z kolei na podkładkach które podkleję filcem. Stosowanie kolejnych kolców pod głośniki chyba nie ma sensu. Podłoga w moim pokoju jest zbudowana z długich desek, ciągnących się przez całą długość pokoju które leżą na poprzecznych deskach między którymi jest wolna przestrzeń. Pod tym dopiero jest beton. Konstrukcja ta bardzo potęguje wszelkie drgania przenoszone z głośnika, dlatego bardzo zależy mi na ich odizolowaniu....
 
****************************************************************8


a mozesz podac link???


Matthew
Posty: 9
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 00:00

Re: Wytłumianie drgań monitorów studyjnych

Post autor: Matthew » czwartek 10 gru 2009, 18:02

http://allegro.pl/item838105195_podstawki_stojaki_standy_stendy.html


Robione według mojego projektu. Wysokość 85cm. Rura 120mm. Podstawa dolna 35x35cm, górna 27 na 30,5cm.


Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Wytłumianie drgań monitorów studyjnych

Post autor: MB » czwartek 10 gru 2009, 18:38

Przedwczoraj zamówiłem standy w całości stalowe (waga jednej sztuki po dociążeniu piaskiem około 25kg), opierające się na kolcach a te z kolei na podkładkach które podkleję filcem.
*************************
I to jest właśnie bez sensu. Kolce są po to, żeby się wbić w podłoże i mechanicznie z nim związać. Podkładanie podkładek pod kolce to absurd.

Awatar użytkownika
KAFEL
Posty: 713
Rejestracja: poniedziałek 04 sie 2003, 00:00

Re: Wytłumianie drgań monitorów studyjnych

Post autor: KAFEL » czwartek 10 gru 2009, 19:34

I to jest właśnie bez sensu. Kolce są po to, żeby się wbić w podłoże i mechanicznie z nim związać. Podkładanie podkładek pod kolce to absurd.... 


Wynika z tego że kolce są sprzedawane z podkładkami wyłącznie aby zabezpieczyć podłogę (np.panele lub parkiet) przed uszkodzeniem a w ich stosowaniu wcale nie chodzi o minimalną powierzchnię styku z podłożem (izolację od podłogi). Tak ?


Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Wytłumianie drgań monitorów studyjnych

Post autor: MB » czwartek 10 gru 2009, 19:44

Wynika z tego że kolce są sprzedawane z podkładkami wyłącznie aby zabezpieczyć podłogę (np.panele lub parkiet) przed uszkodzeniem a w ich stosowaniu wcale nie chodzi o minimalną powierzchnię styku z podłożem (izolację od podłogi). Tak ?
******************
Owszem.

Każdy, kto stosuje kolce, powinien mieć świadomość, po co je stosuje i jak one działają. Dlaczego kolce? Bo kolec daje maksymalnie skupiony nacisk na punkt podparcia. A od nacisku zależy tarcie. Im większe tarcie, tym trudniej obiektom przesuwać się względem siebie. Zatem przy kolcach nie ma mowy o żadnej izolacji, wręcz przeciwnie - kolce służą do usztywnienia pozycji standu/głośnika przy założeniu, że podłoże, w które są wzbite jest maksymalnie sztywne i masywne. Jeśli ktoś ma na podłodze furkoczące deski, to one również będą rezonować od dźwięku w powietrzu. Ergo: zamiast szukać audiofilskich gadżetów trzeba koniecznie wymienić/naprawić taką podłogę.

Awatar użytkownika
Yayaya
Posty: 196
Rejestracja: niedziela 10 wrz 2006, 00:00

Re: Wytłumianie drgań monitorów studyjnych

Post autor: Yayaya » piątek 24 lut 2012, 13:28

Ja zamówiłem i złożyłem standy drewniane na wymiar (wypełnione piaskiem) bez kolców (bo wbijanie ich w parkiet nie wchodzi w grę). Zamiast kolców wziąłem podkładki z gumy (miękka, elastyczna). Nie jest to kawał gumy jak podkładka pod mysz, wielkości blatu dolnego standu. Są to po prostu gumowe nóżki o wysokości 1cm i średnicy też 1cm, przyklejone do blatu klejem. Od strony podłogi nt nie są całe wypełnione gumą, tylko mają jakby siatkę z gumy i małe zagłębienia. Jeśli chodzi o trzymacie standu podłogi, to są super, nie idzie ruszyć samego standu z piaskiem (nie mówiąc już o standzie z monitorem), jedyna metoda to podnieść do góry i przenieść. Tarcie więc chyba jest dobre. To, co mi się nie podoba, to że odbywa się to kosztem pracowania całego standu - chwieje się mocno przy próbie przesunięcia (znaczy się gumy pracują). Zastanawiam się, czy to jest dobre, czy może jednak lepiej odkleić te nóżki i kupić płat gumy o wymiarach blatu dolnego. W sumie to nawet jakby był cały płat gumy, to też będzie pracował i powodował chybotanie standu, tylko może mniej...


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Wytłumianie drgań monitorów studyjnych

Post autor: Zbynia » piątek 24 lut 2012, 14:57

Dać nóżki z twardej gumy (bardzo twardej) o wiekszej średnicy - dodatkowo co by kolumna nie wpadał w wibracje rzucić na nią granitowy klocek


Za miast nózek mozna tez dać podkładki z korka - nie musi być gruby - wystarczy taki 3mm


Awatar użytkownika
Yayaya
Posty: 196
Rejestracja: niedziela 10 wrz 2006, 00:00

Re: Wytłumianie drgań monitorów studyjnych

Post autor: Yayaya » sobota 25 lut 2012, 05:54

Będę miał załatwione klocki marmurowe na wymiar do dociążenia standów i głośników, innymi nóżkami muszę się natomiast zainteresować...


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Wytłumianie drgań monitorów studyjnych

Post autor: Zbynia » sobota 25 lut 2012, 17:10

Ile za ten marmur?


Ja się do granitu przymierzam od półtora roku i nie mogę ogarnąć :) - sub mi trochę jeździ.


 


Standy zrobiłem z płyty wiórowej - docięcie tylko a reszta to godzina roboty - też tylko muszę zasypać jakimis ładnymi kamykami(z piaskiem za dużo roboty a i w piaskownicy mam syf :) )


Awatar użytkownika
Yayaya
Posty: 196
Rejestracja: niedziela 10 wrz 2006, 00:00

Re: Wytłumianie drgań monitorów studyjnych

Post autor: Yayaya » niedziela 26 lut 2012, 14:20

120 zł za 4 płytki o wymiarach 25 x 21.5 x 4cm w kolorze carrara (biały), który jest "popularny" (czyt. łatwo dostępny)

ODPOWIEDZ