Akordeon MIDI

Jeśli masz pomysł jak usprawnić sprzęt lub pracę i chcesz się nim podzielić, pisz tutaj śmiało.
Awatar użytkownika
macandroll
Posty: 506
Rejestracja: sobota 10 cze 2006, 00:00

Re: Akordeon MIDI

Post autor: macandroll » środa 09 kwie 2008, 02:55

...Kiedyś połączyłem pianino z syntezatorem. Trochę było zabawy z kontaktami. Nie widzę problemu w dorobieniu kontaktów w akordeonie. Co do elektroniki, to najrozsądniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z gotowych części wyjętych z jakiegoś starego taniego syntezatora lub keyboarda z wyjściem MIDI. Jakieś 200 zł. + kilka wieczorów majsterkowania i gotowe. ...
**********************
Ale jak z tym pianinem?
Tylko nie mów że udało się zrobić odbiór dynamicznej klawiatury?
Gdzie umieściłeś styki? Pod klawiszem czy pod młotkiem?
Muzyk, gitarzysta

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Akordeon MIDI

Post autor: Redakcja » środa 09 kwie 2008, 15:13

...Kiedyś połączyłem pianino z syntezatorem...



W pianinie jest nieporównywalnie więcej miejsca na takie ruchy niż w akordeonie. Stąd też rozwiązań klawiatur MIDI dla tego typu instrumentów jest wręcz tyle, ilu zainteresowanych .

W przypadku akordeonu rzecz ma się znacznie gorzej. Tu trzeba mocno indywidualnych konstrukcji, rozwiązania uważane za uniwersalne muszą bardzo mocno zapracować na takie określenie .
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

gatto
Posty: 154
Rejestracja: środa 02 kwie 2008, 00:00

Re: Akordeon MIDI

Post autor: gatto » sobota 26 kwie 2008, 23:08

......Kiedyś połączyłem pianino z syntezatorem. Trochę było zabawy z kontaktami. Nie widzę problemu w dorobieniu kontaktów w akordeonie. Co do elektroniki, to najrozsądniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z gotowych części wyjętych z jakiegoś starego taniego syntezatora lub keyboarda z wyjściem MIDI. Jakieś 200 zł. + kilka wieczorów majsterkowania i gotowe. ...
**********************
Ale jak z tym pianinem?
Tylko nie mów że udało się zrobić odbiór dynamicznej klawiatury?
Gdzie umieściłeś styki? Pod klawiszem czy pod młotkiem?...
**********************
To było dawno temu, o dynamicznej klawiaturze można było sobie pomarzyć. Styki w pianinie zrobiłem nad tylną częcią klawiszy, która jest wewnątrz instrumentu - pianino nie było moje, stało w restauracji i nie chciałem pozostawiać widocznych śladów mojego majsterkowania. Każdy klawisz miał osobny przewód, połączenie z syntezatorem zrobiłem przeż ogromiasty styk na kilkadziesiąt bolców. MIDI po prostu w tym starym syntezatorzysku nie było.
Akordeon faktycznie jest mniejszy i wymaga neco drobniejszych części stykowych. Ale ma tę zaletę, że drążki łącace klawisze z klapami są metalowe i można ich wykorzystać. Wystarczy nad nimi zamocować grzebień ze sprężynowymi kontaktami. Dla bardziej odważnych polecam wymienić całą klawiaturę. Wziąć klawiaturę razem z kontaktami od niedrogiego keyboardu, odpowiednio przyciąć i dopasować do akordeonu. Niektóre syntezatory miały (mają) kontroler zadęcia lub vocoder co można by zastosować do sterowania głośniości dźwięku miechem. Więc możliwości jest wiele. Komuś wystarczy gra bez dynamiki na gotowych dźwiękach ze starego CASIO, ktoś może zamontować sobie klawiaturę sterującą i kontrolery dać pod lewą rękę. Może ktoś się pochwali swoim przerobionym akordeonem.

Awatar użytkownika
student
Posty: 147
Rejestracja: czwartek 11 lip 2002, 00:00

Re: Akordeon MIDI

Post autor: student » piątek 01 sty 2010, 21:16

No to ja się chwalę



www.elektroda.pl


Szczęśliwego nowego roku for all 


ODPOWIEDZ