Muzykant 13 - sprzętowy edytor Blofelda

Jeśli masz pomysł jak usprawnić sprzęt lub pracę i chcesz się nim podzielić, pisz tutaj śmiało.
Awatar użytkownika
JankoMuzykant
Posty: 497
Rejestracja: czwartek 14 mar 2002, 00:00
Kontakt:

Re: Muzykant 13 - sprzętowy edytor Blofelda

Post autor: JankoMuzykant » czwartek 19 sty 2012, 10:19

Po wakacyjnej przerwie (szkoda, że tylko tygodniowej ;) prace ruszyły ponownie. Dziś sterownik obsługuje już mniej więcej połowę parametrów, pozostaje mozolne wklepywanie reszty. Czeka mnie też optymalizacja kodu, bo nie zmieszczę się w pamięci z pełną funcjonalnością, którą sobie założyłem. Myślę jednak, że jak tylko urządzenie zadziała z funcjonalnością podstawową (tj. sterowanie około dwustoma parametrami), zrobię opis i wystawię. Kolejne zmiany wypuszczę w formie łatek.


Brakuje mi jednej funcjonalności Blofelda - komendy midi, która wyświetli ekran parametru w danym czasie regulowanego.


[addsig]
Pozdrawia Adam (przypadkiadama.com)

Awatar użytkownika
JankoMuzykant
Posty: 497
Rejestracja: czwartek 14 mar 2002, 00:00
Kontakt:

Re: Muzykant 13 - sprzętowy edytor Blofelda

Post autor: JankoMuzykant » czwartek 26 sty 2012, 09:57

Koniec - urządzenie jest gotowe. W tej chwili z ograniczeniem do SysExów (pracy monotimbralowej czyli jako typowy edytor brzmień), ale został kilobajt na wymienioną wcześniej pracę multitimbralową, którą zajmę się później. Później, także jako opcję, zrobię wersję oprogramowania, które zamiast enkoderów używa par przycisków - jak w Nordach w sekcji organowej. Może się okazać, że przy dobrej, dynamicznej autorepetycji, jest to rozwiązanie wygodniejsze, a przede wszystkim szybsze od zwyczajnych enkoderów.

Pozostaje mi teraz zrobić opis, na który zaproszę za niedługo.
[addsig]
Pozdrawia Adam (przypadkiadama.com)

pyza
Posty: 265
Rejestracja: sobota 06 lip 2002, 00:00

Re: Muzykant 13 - sprzętowy edytor Blofelda

Post autor: pyza » czwartek 26 sty 2012, 10:21

...Koniec - urządzenie jest gotowe. \\


No to gratuluję i czekam na schemat...



cubase 4 komplete 5 powercore fw samplelord extreme sample conwerter

Awatar użytkownika
JankoMuzykant
Posty: 497
Rejestracja: czwartek 14 mar 2002, 00:00
Kontakt:

Re: Muzykant 13 - sprzętowy edytor Blofelda

Post autor: JankoMuzykant » piątek 27 sty 2012, 21:40

Blofeld Editor - schematSterownik uważam za przetestowany. Szybkość programowania nowych brzmień jest nieporównywalna. Jednak zrobię jeszcze jeden egzemplarz, jak wspominałem, wyposażony w pary przycisków zamiast enkoderów. Dobre przyciski można w cenie złomu otrzymać z serwisów kas fiskalnych, zużytych ''prawnie''. Natomiast ułożenie przycisków wybierających poszczególne bloki w fantazyjne wzorki, o ile spełnia jakąś estetykę, o tyle ergonomicznie nie jest najszczęśliwszym pomysłem. Zanim zrobię opis (jak zwykle brak czasu), wrzucam to, co najważniejsze, czyli schemat, rysunek montażowy oraz całą resztę.




Blofeld Editor - rysunek montażowySzare elementy na schemacie są potrzebne w przypadku użycia kiepskich enkoderów (czytaj - nie kosztujących fortuny). Dokładny opis powinien się pojawić za kilka dni.



 



__________________
Pozdrawia Adam (as.elte-s.com)

Pozdrawia Adam (przypadkiadama.com)

Awatar użytkownika
psysutra
Posty: 596
Rejestracja: czwartek 01 sty 2009, 00:00

Re: Muzykant 13 - sprzętowy edytor Blofelda

Post autor: psysutra » piątek 27 sty 2012, 21:48

Hmmm... Biorąc pod uwagę, że za pasem Pulse 2, który będzie miał pudło Blofeldowe, można liczyć na to, że nie będzie większego problemu z użyciem owego kontrolera ?
Stay Psychedelic People!

Awatar użytkownika
JankoMuzykant
Posty: 497
Rejestracja: czwartek 14 mar 2002, 00:00
Kontakt:

Re: Muzykant 13 - sprzętowy edytor Blofelda

Post autor: JankoMuzykant » piątek 27 sty 2012, 21:59

To już zależy czy nie mapowanie sysexów będzie takie samo. Ale zrobienie nowego na tym etapie nie jest jakimś wielkim problemem.

Ze sterownikiem pracującym przez midi, a nie usb, jest jeszcze jeden problem: nie da się uaktualnić wartości po zmianie programu (nie ma skąd ich sczytać). Nie ma to jednak takiego wielkiego znaczenia praktycznego. Rozwiązaniem byłby własny duży bufor pamięci, może o tym kiedyś pomyślę.
[addsig]
Pozdrawia Adam (przypadkiadama.com)

Awatar użytkownika
JankoMuzykant
Posty: 497
Rejestracja: czwartek 14 mar 2002, 00:00
Kontakt:

Re: Muzykant 13 - sprzętowy edytor Blofelda

Post autor: JankoMuzykant » wtorek 31 sty 2012, 22:19

I zapraszam na obiecany opis:
http://as.elte-s.com/zrob/muzykant_13.htm
(poprzednie linki mogą być nieaktualne, dlatego najlepiej szukać wszystkiego tu)

Założeniem przy budowie prototypu było skorzystanie z możliwie najtańszych elementów - stąd nienajszczęśliwsze estetycznie rozwiązanie przycisków i gałek. Ale działa i to jest najważniejsze, elementy można zawsze zmienić.
W najbliższej przyszłości oprogramuję tajemniczy enkoder czternasty, który obecnie nie ma zastosowania oraz zrobię wspomnianą wcześniej wersję klawiaturową i, co może być gratką, kontroler oparty o ten, ogólnego przeznaczenia, w pełni programowalny.

Pozwoliłem sobie na małe oszustwo - oryginalnie wyświetlacz jest zielony. Ale obecnie można kupić wyświetlacze w dowolnych barwach więc chyba nikt się nie pogniewa :)

A na tych, którym uda się zbudować urządzenie, czeka mały żarcik.
[addsig]
Pozdrawia Adam (przypadkiadama.com)

ODPOWIEDZ