Muzykant 13 - sprzętowy edytor Blofelda

Jeśli masz pomysł jak usprawnić sprzęt lub pracę i chcesz się nim podzielić, pisz tutaj śmiało.
Awatar użytkownika
JankoMuzykant
Posty: 497
Rejestracja: czwartek 14 mar 2002, 00:00
Kontakt:

Muzykant 13 - sprzętowy edytor Blofelda

Post autor: JankoMuzykant » niedziela 23 paź 2011, 21:06

Po pewnej przerwie postanowiłem zaprojektować kolejne urządzenie, co związane jest bezpośrednio z nowym nabytkiem: Blofeldem. Jak większość wie, to bardzo rozbudowany, choć dość klasyczny syntezator, przy czym ''klasyczność'' jest tu zaletą, ponieważ programować taki sprzęt nie jest trudno, a brzmienia tego typu nigdy się nie zestarzeją.
Blofeld jest względnie tani, ponieważ ma bardzo ograniczony interfejs sprzętowy. Do wygodnego programowania potrzeba edytora komputerowego albo sprzętowego. I tutaj pojawił się problem: wszystkich parametrów, które można zmieniać, instrument posiada około trzystu. Gdyby wykonać sterownik sprzętowy typu ''jeden do jeden'' (każda gałka obsługuje jeden parametr), dość że byłoby to wielkie, to jeszcze potwornie drogie. Jakiś czas zastanawiałem się jak to ugryźć. W końcu wybrałem rozwiązanie, które... stosuje sam Waldorf: zestaw enkoderów i przycisków grupujących funkcje dostępne w danym czasie. Po przeanalizowaniu toru syntezy powstało następujące rozwiązanie: 16 grup parametrów wedle bloków:
- oscylatory (3),
- mikser oscylatorów, ring-modulatora i źródła szumu (1),
- 2 filtry z obwiednią (3),
- obwiednia wzmacniacza (1),
- 2 efekty (2),
- 2 obwiednie uniwersalne (2),
- 3 lfo (3),
- matryca modulacji (1).


W każdym z wymienionych bloków 13 enkoderów steruje poszczególnymi parametrami. Wygląda to tak (niech prawy obrazek zastąpi zawiły opis).

Na górze schemat blokowy syntezatora z przyciskami, na dole wyświetlacz 4x40znaków z trzynastoma enkoderami. Enkoder czternasty służy do zmiany aktualnego kanału midi przy pracy multitimbralowej (kanały 1-8).
Obsługa jest prosta: wybieramy przyciskiem na górze blok, na dole pojawiają się parametry, które możemy zmieniać enkoderami. Żadnego wchodzenia przez menu, wszystko dostępne z ''jednego przycisku''.
16 bloków to 16 ekranów, zainteresowani mogą sobie zobaczyć wstępny projekt poniżej.


Mimo nieco zawiłego wyglądu, to naprawdę jest proste w obsłudze - oczywiście dla kogoś, kto zna podstawy syntezy (proste w teorii, bo jeszcze urządzenie to nie istnieje :) ), a posiada jeszcze jedną zaletę: olbrzymią prostotę wykonania. Tam będzie wyłącznie jeden scalak i kilka elementów. I oczywiście nieco kabelków łączących enkodery i przyciski.

Jeśli ktoś przeanalizuje ekrany, zobaczy że ograniczyłem ilość modulatorów do 4. Resztę można oczywiście ustawić z menu instrumentu, w praktyce jednak rzadko będzie się wykorzystywać taką ilość (traci się panowanie nad instrumentem).

Opis i schemat pracy już powstał, za jakiś czas powstanie urządzenie fizyczne. Jeśli ktoś ma jakiś pomysł - zapraszam do dyskusji.

Oczywiście urządzenie powstanie także w wersji ''nieblofeldowej'', będzie obsługiwać 13x16=208 parametrów na 8 kanałach MIDI. Jak się to zagospodaruje, to się jeszcze zobaczy. ...

Pozdrawia Adam (przypadkiadama.com)

Awatar użytkownika
JoachimK
Posty: 3148
Rejestracja: środa 12 paź 2005, 00:00
Kontakt:

Re: Muzykant 13 - sprzętowy edytor Blofelda

Post autor: JoachimK » niedziela 23 paź 2011, 21:29

extra :)

Nie odpowiadam na porady via prywatny mail. Od tego jest to forum!

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Muzykant 13 - sprzętowy edytor Blofelda

Post autor: Redakcja » niedziela 23 paź 2011, 21:46

Genialne! Czyli już wiem co znajdę pod choinką
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

Awatar użytkownika
lakiernik
Posty: 399
Rejestracja: piątek 04 maja 2007, 00:00

Re: Muzykant 13 - sprzętowy edytor Blofelda

Post autor: lakiernik » poniedziałek 24 paź 2011, 14:27

Extra!!! Mniej więcej kiedy będzie dostepny? I jaka cena?




[addsig]
Only Hardware System: Elektrony: Machinedrum UW, Monomachine, Octatrack, AnalogFour, DSI Tempest, Korg MS-20 Mini,Yamaha Tenori-on, Waldorf Blofeld, E-mu MP-7, Korg ER-1, Eventide Space, Alesis Bitrman

Awatar użytkownika
JankoMuzykant
Posty: 497
Rejestracja: czwartek 14 mar 2002, 00:00
Kontakt:

Re: Muzykant 13 - sprzętowy edytor Blofelda

Post autor: JankoMuzykant » poniedziałek 24 paź 2011, 15:50

Extra!!! Mniej więcej kiedy będzie dostepny? I jaka cena?

No nie wiem, pewnie z miesiąc jak oprogramuję całość. Z tym, że nie zamierzam tego produkować, za to każdy będzie sobie mógł to zrobić w oparciu o darmową dokumentację (albo zlecić, jak znajdzie chętnego do pracy).
Cenowo wyjdzie... ok. 60zł - wyświetlacz, 14 enkoderów - ok. 40zł, przyciski, obudowa, procesor... 150zł wszystko. Oczywiście przy zastosowaniu najtańszych części (optyczne enkodery to zupełnie inna półka cenowa).


[addsig]
Pozdrawia Adam (przypadkiadama.com)

Andys52
Posty: 37
Rejestracja: wtorek 02 gru 2008, 00:00

Re: Muzykant 13 - sprzętowy edytor Blofelda

Post autor: Andys52 » poniedziałek 24 paź 2011, 19:20

...
Extra!!! Mniej więcej kiedy będzie dostepny? I jaka cena?

No nie wiem, pewnie z miesiąc jak oprogramuję całość. Z tym, że nie zamierzam tego produkować, za to każdy będzie sobie mógł to zrobić w oparciu o darmową dokumentację (albo zlecić, jak znajdzie chętnego do pracy).
Cenowo wyjdzie... ok. 60zł - wyświetlacz, 14 enkoderów - ok. 40zł, przyciski, obudowa, procesor... 150zł wszystko. Oczywiście przy zastosowaniu najtańszych części (optyczne enkodery to zupełnie inna półka cenowa).
...
 


Jestem (przeważnie) pod wrażeniem, jak czytam Twoje wypowiedzi. To co robisz jest wspaniałe !


Ale przy okazji, pisz jeszcze kiedy grasz w Krakowie !


Kuter powiedział, że słyszał Cię w jakimś klubie w Krakowie... I było wg.niego zajefajnie!!


Też bym chciał posłuchac.


Awatar użytkownika
JankoMuzykant
Posty: 497
Rejestracja: czwartek 14 mar 2002, 00:00
Kontakt:

Re: Muzykant 13 - sprzętowy edytor Blofelda

Post autor: JankoMuzykant » poniedziałek 24 paź 2011, 19:59

Ale przy okazji, pisz jeszcze kiedy grasz w Krakowie !
Kuter powiedział, że słyszał Cię w jakimś klubie w Krakowie... I było wg.niego zajefajnie!!
Też bym chciał posłuchac....


Oj, ja nie grywam publicznie już od lat. Jakoś i brak czasu, i ochoty, i wytrwałości... Czasem sobie coś nagrywam, ale najczęściej (i tak zresztą zdecydowanie za rzadko) grywam sobie ''do szuflady''. Ale coś mi się wydaje, że niejeden Śmiałek już grywa (to moje nazwisko) i mogą zachodzić... przekłamania :)


[addsig]
Pozdrawia Adam (przypadkiadama.com)

Janusz_M
Posty: 340
Rejestracja: czwartek 08 sty 2009, 00:00

Re: Muzykant 13 - sprzętowy edytor Blofelda

Post autor: Janusz_M » środa 26 paź 2011, 21:11

Opis i schemat pracy już powstał, za jakiś czas powstanie urządzenie fizyczne. Jeśli ktoś ma jakiś pomysł - zapraszam do dyskusji.

Oczywiście urządzenie powstanie także w wersji ''nieblofeldowej'', będzie obsługiwać 13x16=208 parametrów na 8 kanałach midi. Jak się to zagospodaruje, to się jeszcze zobaczy. ...
 


W Blofeldzie Kb jest kupa miejsca po prawej stronie na panelu. Jakby się udało to tam wcisnąć to pewnie znalało by się kuilku chętnych, którzy by ci za to zapłacili


Ogólnie to jest rewelacja - jakiego scalaka chcesz użyć?


Pozdrawiam


Janusz


Awatar użytkownika
JankoMuzykant
Posty: 497
Rejestracja: czwartek 14 mar 2002, 00:00
Kontakt:

Re: Muzykant 13 - sprzętowy edytor Blofelda

Post autor: JankoMuzykant » środa 26 paź 2011, 21:44

W Blofeldzie Kb jest kupa miejsca po prawej stronie na panelu. Jakby się udało to tam wcisnąć to pewnie znalało by się kuilku chętnych, którzy by ci za to zapłacili

Ogólnie to jest rewelacja - jakiego scalaka chcesz użyć?


Dałoby się wcisnąć, ale trzeba by wiercić dużo, zwłaszcza prostokątny otwór na wyświetlacz.
Będą dwa procesory (nie jeden, bo postanowiłem, że jeśli ktoś zechce, może sobie zainstalować enkodery optyczne, a one w matrycy pracować nie lubią - dlatego jeden procesor obsługuje tylko enkodery, a drugi robi resztę). Procesory to 89S8253 (ten od enkoderów może być pozbawionym pamięci 89S51 lub 89S52). Do tego... dwa rezystory, i dwa kondensatory :) Plus elementy zasilacza, ale jak się kupi gotowy 5V, to tych kilka elementów odpadnie.

W tej chwili mam zrobioną część z enkoderami, pracuje poprawnie. Teraz czas na obudowę i mozolne pisanie akcji dla prawie każdej operacji rozumianej przez Blofelda (a jest tam kupa wyjątków - część parametrów wypadałoby ponazywać, część ma ograniczony zakres itd.)


Wymyśliłem jeszcze, że kręcąc enkoderem w prawo, po wartości 127 nastąpi przeskok do zera (tzn. nie będzie ''końca'' regulacji). Czasem to może być dziwne, ale częściej jest wygodniejsze od konieczności kręcenia z powrotem do zera przez cały zakres - zwłaszcza przy wyborze np. kształtów fal. Analogicznie, w lewo po zerze będzie 127 czy inna maksymalna wartość dla danego parametru.


[addsig]
Pozdrawia Adam (przypadkiadama.com)

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Muzykant 13 - sprzętowy edytor Blofelda

Post autor: Redakcja » czwartek 27 paź 2011, 10:02

A tymczasem na serwisie niezmordowanego Kotró László Lehela ukazały się w nowych wersjach Waldorf Blofeld Wavetable Creator v. 1.00 oraz Waldorf Blofeld editor v. 1.15. Oba programy są tylko troszkę ładniejsze , za to jeszcze potężniejsze. Na szczególną uwagę zasługuje Wavetable Creator. To już wręcz fabryka wavetable dla Blofelda i nie tylko.


Waldorf Blofeld Wavetable Creator v. 1.00   Waldorf Blofeld editor v. 1.15


W przypadku edytora warto prześledzić co wysyła przez MIDI. Może się to przydać przy konstrukcji (oprogramowaniu) naszego sterownika.


[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

ODPOWIEDZ