AVRSYN2 - syntezator jednopłytkowy

Jeśli masz pomysł jak usprawnić sprzęt lub pracę i chcesz się nim podzielić, pisz tutaj śmiało.
Awatar użytkownika
jarekz
Posty: 245
Rejestracja: niedziela 15 sty 2006, 00:00

AVRSYN2 - syntezator jednopłytkowy

Post autor: jarekz » niedziela 04 gru 2011, 23:28

AVRSYN2Oto mój „syntezator jednopłytkowy” AVRSYN2, oparty na prostym ośmiobitowym mikroprocesorku. Ostatnio zakończyłem zmiany i poprawki w kodzie.
Próbka 1
Próbka 2
Próbka 3
Próbka 4
Próbka 5
Próbka 6
Jest to monofoniczny syntezator cyfrowy realizujący klasyczny model analogowy "dwa oscylatory, filtr i wzmacniacz" z jednym LFO i jednym generatorem obwiedni. Na razie zbudowało go oprócz mnie dwóch ludzi; obaj są zadowoleni.
Zastanawia mnie czy znaleźliby się jeszcze jacyś chętni na zbudowanie/kupienie go. Koszt elementów (nie licząc płytki) wynosi ok. 100 zł.


Awatar użytkownika
irok84
Posty: 147
Rejestracja: niedziela 15 lut 2009, 00:00

Re: AVRSYN2 - syntezator jednopłytkowy

Post autor: irok84 » poniedziałek 05 gru 2011, 08:15

A ile kosztuje z płytką?

Awatar użytkownika
jarekz
Posty: 245
Rejestracja: niedziela 15 sty 2006, 00:00

Re: AVRSYN2 - syntezator jednopłytkowy

Post autor: jarekz » poniedziałek 05 gru 2011, 12:14

...A ile kosztuje z płytką?... 


To zależy od ilości zamawianych płytek; przy 5 płytkach wychodzi niestety ok. 70-80 zł za sztukę.


Awatar użytkownika
irok84
Posty: 147
Rejestracja: niedziela 15 lut 2009, 00:00

Re: AVRSYN2 - syntezator jednopłytkowy

Post autor: irok84 » poniedziałek 05 gru 2011, 14:20

...
...A ile kosztuje z płytką?... 

To zależy od ilości zamawianych płytek; przy 5 płytkach wychodzi niestety ok. 70-80 zł za sztukę....
 


Zaprogramowaną?


Awatar użytkownika
jarekz
Posty: 245
Rejestracja: niedziela 15 sty 2006, 00:00

Re: AVRSYN2 - syntezator jednopłytkowy

Post autor: jarekz » poniedziałek 05 gru 2011, 21:58

...
...
...A ile kosztuje z płytką?... 

To zależy od ilości zamawianych płytek; przy 5 płytkach wychodzi niestety ok. 70-80 zł za sztukę....
 

Zaprogramowaną?...
 


Przez „płytkę” rozumiem gołą płytkę drukowaną, na której siedzą elementy. Natomiast programowaniu podlega mikrokontroler, a więc jeden z elementów. Mikrokontroler mogę oczywiście zaprogramować.


Awatar użytkownika
NeckUno1
Posty: 39
Rejestracja: poniedziałek 05 lip 2010, 00:00

Re: AVRSYN2 - syntezator jednopłytkowy

Post autor: NeckUno1 » poniedziałek 05 gru 2011, 23:09

Witam!


Gratuluję pomysłu i cierpliwości, sam wiem z doświadczenia, że budowanie sprzętu elektronicznego od podstaw może być czaso i nerwochłonne. Jeśli koszt faktycznie oscyluje w granicach 100 zł to chyba się skuszę na zbudowanie takiego cacka. Płytki drukowane wbrew pozorom można bez problemu zrobić samemu co pozwoli zaoszczędzić trochę.


Popieram w stu procentach takie akcje.


Pozdrawiam

Później bo teraz nie mam czasu :)

Awatar użytkownika
ast
Posty: 621
Rejestracja: środa 03 kwie 2002, 00:00

Re: AVRSYN2 - syntezator jednopłytkowy

Post autor: ast » wtorek 06 gru 2011, 07:13

Mam pytanko - jak się ma AVRSYN2 do poprzedniej wersji, tzn jakie są zmiany?
Ja jestem tylko zwykłym grajkiem...

Awatar użytkownika
jarekz
Posty: 245
Rejestracja: niedziela 15 sty 2006, 00:00

Re: AVRSYN2 - syntezator jednopłytkowy

Post autor: jarekz » wtorek 06 gru 2011, 08:30

(...)Gratuluję pomysłu i cierpliwości, sam wiem z doświadczenia, że budowanie sprzętu elektronicznego od podstaw może być czaso i nerwochłonne. Jeśli koszt faktycznie oscyluje w granicach 100 zł to chyba się skuszę na zbudowanie takiego cacka. Płytki drukowane wbrew pozorom można bez problemu zrobić samemu co pozwoli zaoszczędzić trochę. Popieram w stu procentach takie akcje(...)


Dziękuję za miłe słowa. Jest to typowy projekt zapaleńca, do powielania przez zapaleńców.


Płytki oczywiście można zrobić i samemu, zwracam jednak uwagę, że ważną rolę spełnia soldermaska i nadruk (opis), a tych rzeczy samemu chyba się nie zrobi...


Rzecz jasna można uciec od koncepcji jednej płytki, urządzenie wsadzić do obudowy, potencjometry i przełączniki zamocować na płycie czołowej. Elektronika zmieści się wtedy na małej płytce (ok. 0,5dm²), nawet uniwersalnej.


Co do cen elementów, to w 2008 roku kosztowały mnie one (bez płytki!) ok. 80zł. No ale teraz mamy rok 2011...


 


Mam pytanko - jak się ma AVRSYN2 do poprzedniej wersji, tzn jakie są zmiany?


Główna zmiana to filtr drugiego rzędu (12 dB/okt) z rezonansem. Ten filtr kosztował mnie chyba ¾ czasu pracy nad urządzeniem i wiele, wiele nerwów. Nie chcę zanudzać, ale w kilku miejscach użyłem arytmetyki 40-bitowej. Oczywiście wszystko w asemblerze, z wykorzystaniem różnych sztuczek, aby zaoszczędzić kilkaset nanosekund oraz zmieścić się w 16KB pamięci (zostało raptem kilkanaście bajtów wolnego miejsca). Kolegom-konstruktorom z serca odradzam realizację jakichkolwiek projektów DSP na ośmiobitowcach...


Poza tym poprawiłem metodę generowania przebiegów, znacznie redukując aliasing. Częstotliwość próbkowania wzrosła do 39kHz.


Poniżej lista elementów manipulacyjnych, dająca wyobrażenie o torze syntezy:


POTENCJOMETRY:


MODULATION                           intensywność wszystkich (!) modulacji


ENVELOPE ATTACK                     czas narastania obwiedni


ENVELOPE DECAY                       czas opadania obwiedni


OSCILLATORS PORTAMENTO        czas portamento


OSCILLATORS OSC B DETUNE       odstrojenie oscylatora B


FILTER FREQUENCY                     częstotliwość graniczna filtru


OUTPUT VOLUME                         poziom sygnału na wyjściu


PRZEŁĄCZNIKI:


ENVELOPE SU/AR/LP                   tryb obwiedni: A-S-R 1 raz / A-R 1 raz / A-R powtarzana


LFO SPEED LO/ME/HI                   częstotliwość LFO: 1Hz / 5Hz / 25Hz


LFO WAVE TR/SQ/RD                  przebieg LFO: trójkątny / prostokątny / przypadkowy


OSCILLATORS MOD --/LF/EN        źródło modulacji oscylatorów: brak / LFO / obwiednia


OSC A RANGE 16/8/4                   zgrubny zakres częstotliwości oscylatora A


OSC A WAVE SA/SQ/PU               przebieg oscylatora A: piła / prostokąt / PWM


OSC B RANGE 16/8/4                  zgrubny zakres częstotliwości oscylatora B


OSC B WAVE SA/SQ/NO               przebieg oscylatora B: piła / prostokąt / szum


FILTER MOD --/LF/EN                  źródło modulacji filtru: brak / LFO / obwiednia


FILTER RESONANCE --/LO/HI        dobroć filtru: niska / średnia / wysoka


OUTPUT MOD --/LF/EN                 źródło modulacji poziomu sygnału: brak / LFO / obwiednia


 


Pozdrawiam, JZ


 


Awatar użytkownika
NeckUno1
Posty: 39
Rejestracja: poniedziałek 05 lip 2010, 00:00

Re: AVRSYN2 - syntezator jednopłytkowy

Post autor: NeckUno1 » wtorek 06 gru 2011, 11:38

Przyjacielu, czy mógłbyś zdradzić skąd można pobrać schemat drugiej wersji syntezatorka? Szukałem i znalazłem tylko wersję pierwszą, ona posiada z tego co zauważyłem przełączniki dwupozycyjne, a to wiąże się z pewnymi ograniczeniami jak np. tylko dwa kształty przebiegów oscylatorów. Również wsad do µP w obecnej wersji jest chyba inny.

Później bo teraz nie mam czasu :)

Awatar użytkownika
jarekz
Posty: 245
Rejestracja: niedziela 15 sty 2006, 00:00

Re: AVRSYN2 - syntezator jednopłytkowy

Post autor: jarekz » środa 07 gru 2011, 08:16

...Przyjacielu, czy mógłbyś zdradzić skąd można pobrać schemat drugiej wersji syntezatorka? Szukałem i znalazłem tylko wersję pierwszą, ona posiada z tego co zauważyłem przełączniki dwupozycyjne, a to wiąże się z pewnymi ograniczeniami jak np. tylko dwa kształty przebiegów oscylatorów. Również wsad do µP w obecnej wersji jest chyba inny....
Schemat
Wsad do mikroprocesora jest rzecz jasna inny, ale nie mam go w tej chwili pod ręką. Udostępnię wieczorem.

ODPOWIEDZ