Adaptacja pomieszczenia

Jeśli masz pomysł jak usprawnić sprzęt lub pracę i chcesz się nim podzielić, pisz tutaj śmiało.
Awatar użytkownika
psysutra
Posty: 596
Rejestracja: czwartek 01 sty 2009, 00:00

Adaptacja pomieszczenia

Post autor: psysutra » niedziela 15 sty 2012, 15:38

Ostatnio szukając rozwiązań DIY do mojego planowanego mini-home-studia (pomieszczenie 3,4x2,2x2,5 w bloku mieszkalnym). Natrafiłem na takową stronkę:


http://www.pmerecords.com/Diffusor.cfm


Na stronce jest dodatkowo kalkulator wyliczający długość słupków, szerokość ustroju etc.


Tylko pytanie moje jest takie- tego typu ustroje powinny być rozmieszczone punktowo czy powierzchniowo? Mówię do czego zmierzam- ściśle chodzi o miejsce pierwszego odbicia. Wystarczy po jednym ustroju na ścianę czy już zastosować to w ten sposób, że całość będzie montowana od podłogi do sufitu i przez całą szerokość sufitu?


Ew. czy lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie absorberów z wełny na ścianach?


Ponadto- rozmieszczenie pułapek basowych (piankowe ćwierćwalce)- rogi pomieszczenia są oczywistością. Czy dodatkowe użycie ich w miejscach łączenia ścian z sufitem miało by sens? Chodzi o to, by sąsiedzi nie dogrywali solówek na rurach ciepłowniczych.

Stay Psychedelic People!

Awatar użytkownika
psysutra
Posty: 596
Rejestracja: czwartek 01 sty 2009, 00:00

Re: Adaptacja pomieszczenia

Post autor: psysutra » środa 18 sty 2012, 06:53

84 wejścia w temat i żadnej odpowiedzi?


Eh... Dobrze by było dostać odpowiedź, gdyż po prostu nie stać mnie na paczkę 12 styropianowych dyfuzorów jakiegoś uznanego producenta ustrojów akustycznych za kosmiczne pieniądze...

Stay Psychedelic People!

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Adaptacja pomieszczenia

Post autor: Zbynia » środa 18 sty 2012, 10:31

Sam robiłem taki ustrój ze styropianu :) na wzór dostępnego w sprzedaży (ale w sumie bardzo drogiego - nie pamiętam firmy)


To się nadaje na tylną ścianę bardzo dobrze - na sufit to bardziej coś rozpraszającego w stylu fali ewentualnie pochłaniająco odbijającego za słuchacza


Jednak żaden z tych sposobów nie spowoduje że sąsiedzi nic nie usłyszą - tu znaczenie ma grubość ścian jak i ich szczelność - nawet gdy będą grube a bedą mieć mikroszczeliny to wszystko doskonale będzie słychać(z mniejszym lub bez basu ale będzie)


Część też wibracji przeniosą rury - sprawdź przejścia rur przez stropy - napewno wymagają uszczelnienia pianką bo to najbardziej wrażliwe miejsce


 


No i przyinwestuj w książkę Altona Everesta :)


Awatar użytkownika
psysutra
Posty: 596
Rejestracja: czwartek 01 sty 2009, 00:00

Re: Adaptacja pomieszczenia

Post autor: psysutra » środa 18 sty 2012, 14:42

...
Sam robiłem taki ustrój ze styropianu :) na wzór dostępnego w sprzedaży (ale w sumie bardzo drogiego - nie pamiętam firmy)

To się nadaje na tylną ścianę bardzo dobrze - na sufit to bardziej coś rozpraszającego w stylu fali ewentualnie pochłaniająco odbijającego za słuchacza

Jednak żaden z tych sposobów nie spowoduje że sąsiedzi nic nie usłyszą - tu znaczenie ma grubość ścian jak i ich szczelność - nawet gdy będą grube a bedą mieć mikroszczeliny to wszystko doskonale będzie słychać(z mniejszym lub bez basu ale będzie)

Część też wibracji przeniosą rury - sprawdź przejścia rur przez stropy - napewno wymagają uszczelnienia pianką bo to najbardziej wrażliwe miejsce

 

No i przyinwestuj w książkę Altona Everesta :)...
 


Książkę takową posiadam. A ćwierćwalce z gęstej pianki są oczywistością do zastosowania. Ten bardzo drogi dyfuzor, o którym wspominasz nazywa się Omniffusor QRD.


Jestem zatem ciekaw, jakie koszty poniosłeś w związku z zakupem i cięciem styropianu- gdyż najlepiej i najrówniej wychodzi cięcie gorącym drutem.

Stay Psychedelic People!

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Adaptacja pomieszczenia

Post autor: Zbynia » środa 18 sty 2012, 15:38

Żadnych - miałem 4 płyty pozostałe po ocieplaniu bloku.W sumie robiłem tylko jeden dla zabawy - kupa roboty a cięcie niestety wykonuwałem nożem co było bez sensu :)


Ten o którym pisałem jako wzór tez był z drobnego granultu - nie takie drewniane luksusy jak te z podanego linka :)


Awatar użytkownika
acoto
Posty: 409
Rejestracja: środa 22 gru 2004, 00:00

Re: Adaptacja pomieszczenia

Post autor: acoto » środa 18 sty 2012, 22:12

... (pomieszczenie 3,4x2,2x2,5 w bloku mieszkalnym).


 


to właściwie kabina do wokal.... a jeżeli chałupa z wielkiej płyty to marnie to widzę.


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Adaptacja pomieszczenia

Post autor: Zbynia » czwartek 19 sty 2012, 00:02

Kabina do wokali?Nie w żadnym wypadku - wokalista by sie szybko udusił - miałem do czynienia z takimi kabinami - po 30 minutowej sesji wokalista wychodził mokry a w środku nie było czym oddychac.Wiem malurkie pomieszczenie jednak lepiej sie sprawdzi pod wzgledem dostepu do tlenu do produkcji niż wokaliz


 


Problem z dyfuzorami bedzie taki że zajmą sporo miejsca jak na wielkość pomieszczenia więc w grę wchodziłby przedewszystkim sufit


Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Adaptacja pomieszczenia

Post autor: MB » czwartek 19 sty 2012, 01:04

Stosowanie dyfuzorów nie ma najmniejszego sensu w typowych pomieszczeniach mieszkalnych, gdzie rozmiary są kilka x kilka m. Jeśli odległość dyfuzora słupkowego od słuchacza nie jest przynajmniej ze 3-5m, to on przynosi akustycznie więcej szkody niż pożytku.

Awatar użytkownika
acoto
Posty: 409
Rejestracja: środa 22 gru 2004, 00:00

Re: Adaptacja pomieszczenia

Post autor: acoto » czwartek 19 sty 2012, 09:00

...
.Wiem malurkie pomieszczenie jednak lepiej sie sprawdzi pod wzgledem dostepu do tlenu do produkcji niż wokaliz


 


a powinno się jeszcze zmniejszyć. W bloku mieszkalnym bez solidnej izolacji ( a nie adaptacji) właściwie nie ma co się brać za robotę. Podwójne drzwi, dźwiękochłonnene okno,łatanie wszystkich dziur  i szczelin. Chyba ,że pracuje się w ciągu dnia..wówczas można próbować bez izolacji. Ale...też ostrożnie :) .

 

 




Awatar użytkownika
QMK
Posty: 50
Rejestracja: środa 20 lut 2008, 00:00

Re: Adaptacja pomieszczenia

Post autor: QMK » czwartek 19 sty 2012, 11:04

mam podobne pomeiszczenie ale mi nie zależało na izolacji od sąsiadów lecz na poprawie akustyki.


robiłem z wełny technicznej isover panele grubości 10cm i 15cm (plus 5cm pustki miedzy sciana a wełną) w miejscach pierwszych odbić i łączen scian z sufitem ze względu na brak możłiwości ich instalacji w rogach
wszytko wyniosło mnie jakieś 800zł ijesce mi troche wełny zostało


link http://qmk.site40.net/


ODPOWIEDZ