Adaptacja pomieszczenia

Jeśli masz pomysł jak usprawnić sprzęt lub pracę i chcesz się nim podzielić, pisz tutaj śmiało.
Awatar użytkownika
Robix
Posty: 634
Rejestracja: środa 14 sty 2009, 00:00

Re: Adaptacja pomieszczenia

Post autor: Robix » poniedziałek 30 sty 2012, 15:56

...Realizując adaptacje wg danego projektu chyba trzeba zostawić sobie otwartą furtkę na ew korektę akustyki?
załóżmy że jesteśmy po budowie, wszystko pięknie ale okazuje się że parę (nierzadko nawet więcej) pasm wymaga korekcji w czasie. Co robimy? dostrajamy rezonatory szczelinowe? Chyba nie bedziemy rozbierać wew ściany żeby zmienić jej dystans o parę cm......
 


Szczerze mówiąc nie rozumiem o co Tobie chodzi. Mógłbyś napisać do czego lub do jakiej odpowiedzi się odnosisz?


Pozdrawiam

Początkujący muzyk.

Awatar użytkownika
Tadeo
Posty: 1609
Rejestracja: piątek 31 sty 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Adaptacja pomieszczenia

Post autor: Tadeo » poniedziałek 30 sty 2012, 19:45

zastanawiam się jak uzyskać najwygodniejsza formę korekcji akustyki już po wykonaniu adaptacji- dokonując ostatecznych pomiarów w gotowym, umeblowanym pomieszczeniu, z wykładziną na podłodze...a tu niespodzianka, okazuje sie ze jednak pomieszczenie za długo wybrzmiewa w paru niskich rożnych częstotliwościach


- tworząc pomieszczenie w pomieszczeniu możemy w łatwy sposób z narożników wykonać rezonatory ciśnieniowe - co jeśli pomiary wykonywane po adaptacji wskażą nam jeszcze parę małych błędów w basach?
chyba nie rozbierzemy narożników chcąc zmodyfikować absorbowaną częstotliwość
- czy ma sens, zabierając sobie metraż - umieścić kolumnę, taki np potrójny bass trap który stroimy jak rurę bassreflex'ach

ps: everesta czytam ale chętnie poznam zdanie doświadczonych forumowiczów
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Tadeo
Posty: 1609
Rejestracja: piątek 31 sty 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Adaptacja pomieszczenia

Post autor: Tadeo » poniedziałek 30 sty 2012, 19:50

uparłem sie przy basach bo coś czuję że mogą w adaptacji rezyserki tworzyc najwiecej problemów a mam prawie kwadrat 5 na 5 z wys 3,8 takze tworzac szkielet na którym bede budował wew sciany chce uformowac lekki trapez z naroznikami absobującymi dół pasma


Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Adaptacja pomieszczenia

Post autor: MB » wtorek 31 sty 2012, 14:41

Tadeo: po pierwsze, pomieszczenie w pomieszczeniu buduje się przede wszystkim w celu izolacji akustycznej a nie po to, żeby wbudować w ściany rezonatory. Chyba mylisz elementarne rzeczy.

Po drugie, absorbery wielkopowierzchniowe w ścianach buduje się nie jako rezonatory tylko jako szerokopasmowe, więc nie ma potrzeby rozbierania i przestrajania.

Po trzecie, przy takich proporcjach musisz liczyć się z ogromnymi problemami, przykro mi. Trzeba było pomyśleć o zastosowaniu na etapie projektowania budynku albo wybrać inne pomieszczenie do tej funkcji. Przy takich rozmiarach musisz się liczyć z koniecznością poświęcenia około 20% objętości pomieszczenia na absorbery, jeśli chcesz uzyskać naprawdę profesjonalny efekt.

Po czwarte, adaptację robi się etapami, zaczynając od pomiarów, które skutkują ujawnieniem najważniejszych problemów w pomieszczeniu. Jeśli z pomiarów wyjdzie Ci rezonans na częstotliwości 34Hz, to zbudowanie absorberów strojonych na tę częstotliwość zredukuje problem. Co chcesz przestrajać?

Awatar użytkownika
Tadeo
Posty: 1609
Rejestracja: piątek 31 sty 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Adaptacja pomieszczenia

Post autor: Tadeo » wtorek 31 sty 2012, 16:05

...Tadeo: po pierwsze, pomieszczenie w pomieszczeniu buduje się przede wszystkim w celu izolacji akustycznej a nie po to, żeby wbudować w ściany rezonatory. Chyba mylisz elementarne rzeczy.

- aha, ale ze mam kwadrat dlatego chciałem zmienić kształt wnętrza nawet kosztem 20% metrażu



Po drugie, absorbery wielkopowierzchniowe w ścianach buduje się nie jako rezonatory tylko jako szerokopasmowe, więc nie ma potrzeby rozbierania i przestrajania.

-ok, póki co mam 4 betonowe ściany wiec dokonywanie pomiarów w obecnej fazie ..czy ma sens?

Po trzecie, przy takich proporcjach musisz liczyć się z ogromnymi problemami, przykro mi. Trzeba było pomyśleć o zastosowaniu na etapie projektowania budynku albo wybrać inne pomieszczenie do tej funkcji. Przy takich rozmiarach musisz się liczyć z koniecznością poświęcenia około 20% objętości pomieszczenia na absorbery, jeśli chcesz uzyskać naprawdę profesjonalny efekt.

- wstępny scenariusz- wełna na ściany dalej konstrukcja drewniana z płytami kartonowo-gipsowymi - tworząc ją już uwzględniamy absorbery przy okazji zmieniamy kształt pomieszczenia, dobrze myślę?


Po czwarte, adaptację robi się etapami, zaczynając od pomiarów, które skutkują ujawnieniem najważniejszych problemów w pomieszczeniu. Jeśli z pomiarów wyjdzie Ci rezonans na częstotliwości 34Hz, to zbudowanie absorberów strojonych na tę częstotliwość zredukuje problem. Co chcesz przestrajać?...

- pomiary na początek ale chyba czysto teoretyczne, dopiero po ,,uformowaniu'' wnętrza bierzemy mikrofon i sprawdzamy impulsy...?
Jakbyś radził? Opinie i rady dostępne na forum są doskonałym uzupełnieniem everesta:))

Awatar użytkownika
Robix
Posty: 634
Rejestracja: środa 14 sty 2009, 00:00

Re: Adaptacja pomieszczenia

Post autor: Robix » wtorek 31 sty 2012, 16:18

 


-ok, póki co mam 4 betonowe ściany wiec dokonywanie pomiarów w obecnej fazie ..czy ma sens?


Jak najbardziej ma sens, nawet moim zdaniem najlepiej jest na "gołym" pomieszczeniu zobaczyć z czym mamy się zmierzyć. Po dokananiu pomiarów wstępnych, możesz dokładnie monitorować jakie przynoszą efekty poszczególne kroki adaptacji.

- pomiary na początek ale chyba czysto teoretyczne, dopiero po ,,uformowaniu'' wnętrza bierzemy mikrofon i sprawdzamy impulsy...?
Jakbyś radził? Opinie i rady dostępne na forum są doskonałym uzupełnieniem everesta:))...
 


Zależy co masz na myśli mówiąc uformowanie wnętrza.

Początkujący muzyk.

Awatar użytkownika
Tadeo
Posty: 1609
Rejestracja: piątek 31 sty 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Adaptacja pomieszczenia

Post autor: Tadeo » wtorek 31 sty 2012, 16:37

uformowanie wnętrza czyli zmiana wnetrza rezyserki z kwadratu w...
stawiając ściany skośne już nich można by zrobić absorbery dla basów
natomiast wyższe pasmo dostroi sie juz wykonczeniówką w postaci dyfuzorów shredera jedno a na suficie dwuwymiarowego
MB mnie troche zmartwił twierdzac pare dni temu ze dyfozor shroedera musi byc 3 do 5 m od słuchacza... a tego w everescie jakoś niedoczytałem;)

kluczowe pytanie czy ma sens na siłe zmieniac wnetrze z kwadratu na np lekki trapez wykonując przy okazji absorbery szerokopasmowe po bokach, chcąc nie chcąc wychodzi nam PPrawie pomieszczenie w pomieszczeniu;)
pozdrawiam
sufit obecnie ma 3,5 m docelowo podwieszany ze skosem do odsłuchu

Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Adaptacja pomieszczenia

Post autor: MB » wtorek 31 sty 2012, 17:09

- wstępny scenariusz- wełna na ściany dalej konstrukcja drewniana z płytami kartonowo-gipsowymi - tworząc ją już uwzględniamy absorbery przy okazji zmieniamy kształt pomieszczenia, dobrze myślę?
*************************
Niestety, nie dla niskich częstotliwości, bo dla nich i tak liczą się wymiary do betonowej ściany.


- pomiary na początek ale chyba czysto teoretyczne, dopiero po ,,uformowaniu'' wnętrza bierzemy mikrofon i sprawdzamy impulsy...?
*************************
Pomiary to nie jest rzecz teoretyczna, tylko praktyczna. Robi się je na każdym etapie.


...uformowanie wnętrza czyli zmiana wnetrza rezyserki z kwadratu w...
stawiając ściany skośne już nich można by zrobić absorbery dla basów
*************************
Albo zmieniasz wymiary murując solidnie nowe świany, ew. wylewając beton, albo instalujesz absorpcję na starych ścianach. Nie można jednocześnie zjeść ciastka i mieć ciastka.


natomiast wyższe pasmo dostroi sie juz wykonczeniówką w postaci dyfuzorów shredera jedno a na suficie dwuwymiarowego
*************************
Co to znaczy wyższe pasmo się dostroi?


MB mnie troche zmartwił twierdzac pare dni temu ze dyfozor shroedera musi byc 3 do 5 m od słuchacza... a tego w everescie jakoś niedoczytałem;)
***********************
Tej informacji prawdopodobnie nie znajdziesz w książce Everesta, ale też nie jest to ostateczna i kompletna wiedza nt akustyki, a jedynie popularyzatorskie wprowadzenie dla entuzjastów. Jest sporo bardziej zaawansowanych pozycji, np. książka prof. Trevora Coxa i Petera D'Antonio "Acoustic absorbers and diffusers:
theory, design and application"


kluczowe pytanie czy ma sens na siłe zmieniac wnetrze z kwadratu na np lekki trapez wykonując przy okazji absorbery szerokopasmowe po bokach, chcąc nie chcąc wychodzi nam PPrawie pomieszczenie w pomieszczeniu;)
***********************
Wciąż mylisz pojęcia. Postawienie ścianki z płyty GK to nie pomieszczenie w pomieszczeniu. Jest nim zbudowanie całej nowej konstrukcji z pełnymi ścianami, podłogą i sufitem, która jest odizolowana mechanicznie od wyjściowej struktury pomieszczenia.

Awatar użytkownika
Tadeo
Posty: 1609
Rejestracja: piątek 31 sty 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Adaptacja pomieszczenia

Post autor: Tadeo » wtorek 31 sty 2012, 17:30


Co to znaczy wyższe pasmo się dostroi?
- dostosuje wybrzmienie dł pogłosu względem całego spektrum czestotliwosci


Wciąż mylisz pojęcia. Postawienie ścianki z płyty GK to nie pomieszczenie w pomieszczeniu. Jest nim zbudowanie całej nowej konstrukcji z pełnymi ścianami, podłogą i sufitem, która jest odizolowana mechanicznie od wyjściowej struktury pomieszczenia.
- tak, można to zrobić, można tez pozakładać też pozakładać absorbery na ścianach tylko co jest Waszym zdaniem bardziej rozsądne. dodam że nie zamierzam ubiegać sie o zaden certyfikat akustyki;)

Awatar użytkownika
Tadeo
Posty: 1609
Rejestracja: piątek 31 sty 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Adaptacja pomieszczenia

Post autor: Tadeo » wtorek 31 sty 2012, 17:50

pomieszczenie do nagrań jest nieco większe w prostokącie, by dokonywać w nim nagrań na setkę. Ale że studio bardziej ma charakter produkcyjny niz nagraniowy i teraz te problemy z prostokatną rezyserką jestem skłony zamienić przeznaczenie pomieszczeń
tu rzut

ODPOWIEDZ